Zadbaj o zęby przed ciążą, w ciąży i po porodzie



Większość kobiet ma świadomość tego, że przed zajściem w ciążę należy zadbać o zdrowie i kondycję. Poprawienie odporności, uregulowanie posiłków czy zbilansowanie diety to jednak nie wszystko. Tym, o co warto się zatroszczyć jest także – stan zębów.

Uśmiechnij się do dentysty… jeszcze przed ciążą!

Zarówno zęby, jak i dziąsła stają się w czasie ciąży szczególnie wrażliwe. Zmiany hormonalne mogą powodować rozpulchnienie dziąseł i częstsze krwawienia, a co za tym idzie – osłabienie zębów. W efekcie tego zwiększa się ich podatność na działanie płytki nazębnej i bakterii.

Na stan zębów niekorzystnie wpływają też wymioty (kwasy cofane z żołądka nadtrawiają szkliwo) oraz ciążowe zachcianki, czyli upodobanie do mieszania smaków (raz słodkie, raz kwaśne). Sprzyjają rozwojowi próchnicy, a ta jest potencjalnym – i niebezpiecznym w czasie ciąży i porodu – źródłem zakażenia.

– Uszkodzony próchnicowo ząb w każdej chwili może stać się ogniskiem zapalnym, które rozsiewa bakterie po całym organizmie. W wyniku tego stan zapalny może pojawić się nawet w odległych od jamy ustnej rejonach – wyjaśnia dr n. med. Andrzej Gala, specjalista protetyki stomatologicznej i stomatologii ogólnej w Scandinavian Clinic, nowoczesnym centrum stomatologicznym, gdzie duży nacisk kładzie się na profilaktykę i edukację pacjenta. Wiele osób nie ma też pojęcia, że choroby zębów i przyzębia mogą zwiększać trudności z zajściem w ciążę.

Wspomniane stany zapalne, wynikające z zaniedbań higienicznych bądź nieregularnych kontroli stomatologicznych, mogą rzutować na obniżenie płodności. Wniosek jest prosty: stomatolog to jeden z tych specjalistów, którego powinna odwiedzić każda kobieta planująca ciążę.

Ciąża nie wyklucza leczenia zębów!

To prawda, że w tym czasie zalecana jest szczególna ostrożność przy wykonywaniu wszelkich zabiegów, ale ciąża nie jest absolutnym przeciwskazaniem do leczenia zębów. Nawet, jeśli zadbamy o nie wcześniej, nie mamy pewności, że w czasie tych 9-ciu miesięcy nie pojawią się inne problemy. Jeśli się pojawią – na pewno nie należy czekać z ich rozwiązaniem do porodu.

Usuwanie czy wypełnianie ubytków to zabiegi, którym przyszła mama może poddać się bez obaw. W związku z tym, że mogą wymagać podania znieczulenia – a istnieje ryzyko, że środek znieczulający przeniknie przez łożysko – pacjentka powinna poinformować lekarza o swoim stanie. Wtedy możliwe jest zastosowanie bezpiecznego dla dziecka znieczulenia bez środków obkurczających naczynia krwionośne.




Leczenie kanałowe najlepiej odłożyć na okres po porodzie z uwagi na to, że zdjęcia RTG w czasie ciąży są z reguły niewskazane. Także zabiegi ortodontyczne najlepiej będzie przełożyć, ale jeśli przyszła mama rozpoczęła leczenie przed zajściem w ciążę, nie musi go przerywać.

– Przyszłe mamy często pytają, czy noszenie aparatu korygującego ułożenie zębów nie ma negatywnego wpływu na przebieg ciąży. Trzeba więc podkreślić, że w żaden sposób nie zaszkodzi on ani ciężarnej ani dziecku – uspokaja specjalista krakowskiej Scandinavian Clinic.

– Nie zaleca się zakładania aparatu już w czasie ciąży, ponieważ dziąsła są wtedy bardziej wrażliwe i podatne na uszkodzenia, jednak kontynuacja leczenia nie wiąże się z żadnym ryzykiem. Jedyne, o czym przyszła mama musi pamiętać, to właściwa higiena jamy ustnej.

Mamo, zadbaj o piękny uśmiech!

Po ciąży i porodzie kobiecy organizm jest mocno osłabiony – nic dziwnego, że i zęby nie są wtedy w najlepszej kondycji. W tym czasie często następuje zmiana nawyków żywieniowych – niekoniecznie korzystna, co może sprzyjać powstawaniu próchnicy i kamienia nazębnego. Jeśli dodatkowo organizm przyszłej mamy nie otrzymuje wszystkich potrzebnych składników odżywczych w dostatecznej ilości, zęby mogą się osłabić.

Nawet więc jeśli kobieta przed zajściem w ciążę i w ciąży dbała o higienę jamy ustnej i regularnie odwiedzała stomatologa, po porodzie koniecznie trzeba znaleźć czas na wizytę kontrolną.

Dobry stan zdrowia jamy ustnej to znacznie więcej, niż biały uśmiech – zdrowie zębów ma wpływ na cały nasz organizm. Warto o tym pamiętać zwłaszcza wtedy, kiedy jego kondycja ma wpływ nie tylko na nasze samopoczucie, ale także na rozwój naszego dziecka.

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z badania „Jak chorują Polacy” zrealizowanego na zlecenie Nationale-Nederlanden.…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ

Masaże relaksacyjne świecą – skorzystaj z oferty Kliniki Urody Beleza w Gdyni

Zapewniają odprężenie, pozwalają rozluźnić mięśnie i świetnie oddziałują na stres, mowa oczywiście o relaksacyjnych masażach. Jednym z zyskujących w ostatnim…
CZYTAJ

Lipoproteina (a) – cichy zabójca serca. Dlaczego warto wykonać to badanie?

24 marca obchodzimy Dzień Wiedzy o Lipoproteinie (a), który ma na celu zwiększenie świadomości na temat jej roli w układzie…
CZYTAJ

Diagnoza ADHD – jak wpływa na codzienność i rozwój zawodowy?

ADHD jest jednym z najczęstszych neurorozwojowych zaburzeń, które wciąż budzi pytania, zwłaszcza w kontekście dorosłości i funkcjonowania zawodowego. – Nadal…
CZYTAJ

Sałatka z truskawkami i ośmiornicą z sosem balsamicznym – gotowane macki ośmiornicy od PESCA NORD

Gotowana ośmiornica to klasyka kuchni śródziemnomorskiej i prawdziwa skarbnica składników odżywczych niezbędnych dla naszego zdrowia. Choć ośmiornica uchodzi za danie…
CZYTAJ

Gdzie leczyć raka endometrium? Jak wybrać najlepszą placówkę i lekarza?

Nie każda pacjentka wie, że powinna być pod opieką ginekologa onkologa przez kilka lat od diagnostyki po zakończeniu leczenia. Dlatego…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni.…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można…
CZYTAJ

Lipoproteina (a) – cichy zabójca serca. Dlaczego warto wykonać to badanie?

24 marca obchodzimy Dzień Wiedzy o Lipoproteinie (a), który ma na celu…
CZYTAJ