Jedna choroba, różne oblicza. Jak leczyć trądzik różowaty?



Jest jednym ze schorzeń dermatologicznych, które dotykają osoby w wieku dojrzałym, szczególnie kobiety. Jednak to mężczyźni zwykle borykają się z najcięższą odmianą tej choroby. Trądzik różowaty to poważny problem estetyczny, który istotnie może rzutować na całe życie osoby, której problem ten dotyczy. Na szczęście zmiany, jakie wywołuje ten rodzaj trądziku, można skutecznie leczyć.

Trądzik różowaty jest przewlekłym, zapalnym schorzeniem, którego widocznymi objawami są rumień, krostki i grudki zlokalizowane zwykle w środkowej części twarzy. Trądzik różowaty może występować w różnych postaciach:

– Postać rumieniowa – objawia się przelotnymi zaczerwienieniami twarzy; zwykle początkowe stadium choroby.

– Postać grudkowo-krostkowa – na twarzy występują zarówno przetrwały rumień, jak i okresowo grudki i krostki oraz poszerzone naczynia krwionośne.

– Postać przerostowa – charakteryzuje się wyraźnymi zmianami guzowatym (przerośnięte gruczoły łojowe)i nieregularną powierzchnią skóry, zwykle na nosie i w okolicach brody i policzków.

– Postać oczna – powoduje przekrwienia, łzawienia i pieczenie oczu oraz powracające stany zapalne

– Postać ziarniniakowa – specyficzne dla tej odmiany są twarde grudki, które mogą występować na skórze ze stanem zapalnym lub bez.

Kogo dotyka trądzik różowaty?

Trądzik różowaty to choroba, którą rozpoznaje się u osób dojrzałych, między 30 a 60 rokiem życia. Dotyka ona przede wszystkim kobiety, choć najcięższa i estetycznie najbardziej kłopotliwa odmiana – przerostowa – dotyka mężczyzn. Ponadto na trądzik różowaty najczęściej zapadają osoby o I i II fototypie skóry, a więc posiadające bladą karnację i jasne oczy oraz włosy.

Dodatkowymi czynnikami zwiększającymi wystąpienie ryzyka tego schorzenia są m.in.: skłonności genetyczne, zmiany hormonalne (stąd wysokie ryzyko wystąpienia choroby w okresie ciąży czy menopauzy), problemy z tarczycą oraz długotrwały stres i codzienne nawyki, w tym spożywanie alkoholu i ciężkostrawnych potraw.




Jak leczyć trądzik różowaty?

Ponieważ trądzik różowaty jest chorobą przewlekłą, leczenie zwykle sprowadza się do zmniejszania i usuwania widocznych objawów: rumienia, krostek i guzków. Odpowiednia terapia przeprowadzona pod okiem profesjonalisty pozwala skutecznie i bezpiecznie poprawić wygląd skóry. Ciężką postać trądziku różowatego zwykle poddaje się terapii łączonej, np. antybiotykami i zabiegami kosmetycznymi, w lżejszych przypadkach farmaceutyki nie są potrzebne.

– Najlepsze efekty w większości przypadków przynosi zastosowanie leczenia za pomocą różnego rodzaju laserów. Szczególnie polecam submilisekndowy laser Nordlys, który jest przełomowym połączeniem  lasera i technologii SWT (Selective Waveband Technology – Technologii Selektywnego Pasma) – mówi mgr Dorota Kliszewska, fizjoteraputa, kosmetolog, trener technik laserowych z kliniki Dermamed profesora Pawła Surowiaka.

– Dzięki możliwości emisji impulsów krótszych od milisekundy, laser Nordlys pozwala poddawać zabiegom zmiany, których leczenie nie było wcześniej możliwe, np.: bardzo cienkie teleangiektazje, czyli naczynia krwionośne. Dlatego też zabiegi z wykorzystaniem urządzenia Nordlys są szczególnie polecane do leczenia trądziku różowatego – dodaje specjalista.

Jak wyjaśnia ekspert kliniki Dermamed z Wrocławia, na podstawie oceny parametrów pacjenta, takich jak rozmiar naczynia oraz kolor, system Nordlys automatycznie dobiera właściwe ustawienia, w tym poziom energii i długość impulsu, co zmniejsza ryzyko wystąpienia powikłań. Zabieg nie wymaga okresu rekonwalescencji i od razu można wrócić do codziennych aktywności. Bezpiecznie można go łączyć z innymi terapiami.

– Doskonałe rezultaty przynoszą też zabiegi wykonywane laserem Varilite, przeznaczonym do leczenia zmian skórnych, m.in. tych naczyniopochodnych. Technologia ta wykorzystuje wiązki światła, które nie rozpraszają się po powierzchni skóry, ale wnikają w jej głąb i selektywnie nagrzewają nawet drobne fragmenty zmian – wyjaśnia Dorota Kliszewska.

– Innym stosowanym w naszej klinice rozwiązaniem jest laser neodymowo-jagowy Fotona a szczególnie ten laser w połączeniu ze skanerem S11, który dzięki możliwości głębokiej penetracji pozwala niszczyć naczynia nawet głęboko schowane pod skórą przy jednoczesnym minimalnym ryzyku uszkodzenia tkanek.

Zmiany skórne spowodowane wystąpieniem trądziku różowatego zawsze należy najpierw skonsultować z lekarzem. Lepiej zrezygnować z prób usuwania objawów na własną rękę, np. peelingami, lub w zwykłych salonach kosmetycznych, gdzie istnieje duże ryzyko zastosowania kwasów mogących tylko pogorszyć przebieg choroby.

Rozpoczęcie prac nad pierwszym w Polsce Regionalnym Planem Adaptacji do Zmian Klimatu

Adaptacja do zmian klimatu to proces dostosowywania się społeczeństw, ekosystemów i gospodarek do zmian warunków klimatycznych, które już występują lub…
CZYTAJ

4. edycja kampanii #lubiesiebie – relacja ze spotkania prasowego z udziałem ambasadorek

W nowo otwartej śródziemnomorskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino przy ulicy Waliców 13 w Warszawie, odbyło się spotkanie prasowe z…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko poszerzyć swoją wiedzę na temat tego wyjątkowego i…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem odporności, ale biorą też udział w utrzymaniu równowagi…
CZYTAJ

Uśmiechnij się do zdrowia: Przepis na pyszny, sycący koktajl z mango i masłem orzechowym – dla mocnych i zdrowych zębów

Koktajl zrobiony ze świeżych składników to nie tylko przyjemność dla podniebienia, ale i zdrowy wybór. Taki posiłek dostarcza organizmowi niezbędnych…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk, bada…
CZYTAJ

Fix MAC’N CHEESE – nowość od marki Knorr. Odkryj megaserowy smak

Kultowy amerykański Mac’n Cheeese on demand? Od teraz makaron z kremowym serem możesz zjeść o każdej porze dnia w swoim…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie wynosi ok. 150 milionów, co oznacza, że co…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy, mniej się ruszamy, spędzamy długie godziny przed ekranami.…
CZYTAJ

Jak odzyskać młody wygląd? Przywrócić właściwe napięcie mięśni twarzy, szyi i dekoltu!

Z upływem lat oraz wskutek działania czynników zewnętrznych, wyraźnemu osłabieniu ulega struktura włókien podtrzymujących skórę twarzy, szyi i dekoltu. W…
CZYTAJ

31 marca przestawiamy zegarki. Poznaj wskazówki, które pozwolą wygrać walkę z czasem

Specjaliści zauważają, że zmiana czasu może niekorzystnie wpłynąć na naszą codzienną aktywność, głównie z powodu nagłego zakłócenia rytmu dobowego. Istnieją…
CZYTAJ

Nowe ambasadorki 4.edycji kampanii #lubiesiebie

Nowe ambasadorki 4.edycji kampanii #lubiesiebie to polityczka, psycholożka, aktorki i wokalistka, wszystkie mówią o potrzebie samoakceptacji , o jej roli…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy,…
CZYTAJ