Jak bezpiecznie korzystać z medycyny estetycznej? 10 złotych zasad bezpieczeństwa.



Polskie Towarzystwo Dermatologiczne alarmuje, że rośnie liczba powikłań u kobiet po nieprawidłowo wykonanych zabiegach medycyny estetycznej. Kobiety cierpią w wyniku powikłań po zabiegach, które są wykonywane przez osoby bez wykształcenia lekarskiego. Niezależnie od postulowanych zmian legislacyjnych, których wprowadzenie staje się koniecznością, problem będzie narastać jeżeli przy wyborze miejsca wykonywania usług z zakresu medycyny estetycznej kobiety nie będą się kierować określonymi zasadami gwarantującymi im bezpieczeństwo.

– 10 złotych zasad bezpiecznego korzystania z medycyny estetycznej opracowaliśmy po to, żeby pomóc każdej kobiecie w wyborze bezpiecznej kliniki medycyny estetycznej. Dzięki nim mają wiedzieć jakie przysługują im prawa, o co powinny pytać podczas wizyt, na co zwracać uwagę i gdzie szukać wiarygodnych informacji – mówi dr n. med. Krzysztof Jakubowski specjalista z zakresu Chirurgii Onkologicznej i Chirurgii Ogólnej, Certyfikowany lekarz medycyny estetycznej, Kierownik medyczny Kliniki Estell.

– Medycyna estetyczna ma być wsparciem dla kobiet w trosce o urodę oraz w prowadzeniu zdrowego stylu życia, dlatego bardzo niepokoją nas informacje o rosnącej liczbie powikłań. Popieramy postulaty zmian legislacyjnych, ale nie czekając na ich wprowadzenie chcemy edukować kobiety i pomagać im w wyborze bezpiecznych usług medycyny estetycznej – dodaje dr n. med. Jakubowski.

Kobiety coraz chętniej korzystają z usług medycyny estetycznej co wpływa na szybki rozwój tego segmentu usług. Niepokojącym zjawiskiem jest fakt, że coraz częściej zabiegi takie jak podanie np. toksyny botulinowej, popularnie zwanej botoksem, wykonują osoby bez wykształcenia lekarskiego, co zdaniem dermatologów jest niedopuszczalne i niebezpieczne. Zdarza się nawet, że zabiegi są wykonywane poza gabinetami np. w domach klientek.

Dlatego pierwszym punktem na liście zasad bezpieczeństwa jest świadomy i odpowiedzialny wybór kliniki. Należy upewnić się, że zatrudnia ona wykwalifikowanych lekarzy specjalistów i spełnia wymogi sanitarno-epidemiologiczne, co można sprawdzić na stronie internetowej placówki.

Polskie Towarzystwo Dermatologiczne w oficjalnym stanowisku postuluje m.in. wprowadzenie precyzyjnego określenia, iż zabiegi medycyny estetycznej, w tym w szczególności zabiegi inwazyjne wykonywane przy użyciu urządzeń́ medycznych oraz zabiegi z wykorzystaniem substancji wydawanych na podstawie przepisu lekarza mogą być wykonywane wyłącznie przez osoby posiadające prawo wykonywania zawodu lekarza.

– Tylko lekarz jest w stanie zebrać profesjonalny wywiad przed zabiegiem oraz zareagować np. w przypadku wstrząsu anafilaktycznego. Medycyna estetyczna obejmuje poważne zabiegi medyczne związane z ingerencją w organizm człowieka co wymaga znajomości anatomii i umiejętności diagnozowania. Dlatego postulujemy o doprecyzowanie przepisów prawa w tym zakresie. W innym przypadku kobietom grożą poważne powikłania, z którymi jako lekarze dermatolodzy spotykamy się coraz częściej – mówi prof. Aleksandra Lesiak z Kliniki Dermatologii, Dermatologii Dziecięcej i Onkologicznej w Łodzi, Dermokliniki Centrum Medyczne w Łodzi, Członek zarządu Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego.

Dlatego właśnie kluczowym etapem podejmowania decyzji o skorzystaniu z usług medycyny estetycznej powinna być konsultacja medyczna, która poprzedza każdy profesjonalny zabieg – Podczas konsultacji medycznej my lekarze musimy pacjentom opisać zrozumiałym językiem przebieg zabiegu, proces rekonwalescencji, przeciwskazania oraz możliwe powikłania a przede wszystkim odpowiedzieć na każde pytanie. Równie ważne jest jednak i to co mówi mi sam pacjent. Powinien opowiedzieć o przebytych zabiegach, chorobach przewlekłych, lekach jakie przyjmuje. Wszystko co jest związane ze zdrowiem pacjenta jest dla mnie jako lekarza ważne zanim podejmę decyzję o tym czy i jaki zabieg zalecę i przeprowadzę. Zawsze zachęcam do pytania o wszystko, nawet o rzeczy, które z pozoru mogą wydawać się nieistotne – podkreśla dr n. med. Krzysztof Jakubowski.




Zgodnie z obowiązującymi rozporządzeniami Ministerstwa Zdrowia zabiegi z zakresu dermatologii i medycyny estetycznej z użyciem głębokich peelingów, mezoterapii igłowej, stosowanie wypełniaczy, toksyny botulinowej, osocza bogatopłytkowego, nici liftingujących, krioterapii, elektroterapii i laseroterapii są świadczeniami medycznymi i powinny być wykonywane tylko i wyłącznie przez lekarzy.

– Wymagania te podyktowane są koniecznością posiadania wiedzy, która ma zasadnicze znaczenie dla bezpieczeństwa zabiegu. Użycie implantów tkankowych może prowadzic ́ do natychmiastowych i odległych poważnych działań niepożądanych, takich jak martwica tkanek, stany zapalne, ropnie, trwała utrata wzroku, reakcja anafilaktyczna i inne, włącznie z ryzykiem zgonu – czytamy w stanowisku PTD.

Aby uniknąć tak poważnych powikłań, decydując się na zabiegi z podaniem preparatów takich jak np. toksyna botulinowa czy kwas hialuronowy trzeba upewnić się, że wykona je lekarz. Następnie trzeba zapytać jakim preparatem zostanie wykonany, a przed podaniem sprawdzić czy produkt jest fabrycznie zamknięty i czy nie jest przeterminowany. Pamiętajmy – jeden preparat podaje się jednej osobie.

Z lekarzem należy także otwarcie rozmawiać o efektach jakie sobie wyobrażamy i których oczekujemy. Zadaniem lekarza jest wówczas przedstawienie realnych efektów, które są możliwe do osiągnięcia biorąc pod uwagę nasze uwarukowani biologiczne i możliwości medycyny estetycznej.

– Zawsze powtarzam pacjentkom żeby traktować medycynę estetyczną jako jeden z wielu sposobów dbania o zdrowy styl życia i urodę. Opóźnienie procesu starzenia się skóry, poprawa wyglądu to naturalna potrzeba, której realizacja pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie, wysoką samoocenę a co zatem idzie zdrowie psychiczne. Jeśli będziemy pamiętać o tym, by zabiegi wykonywać w profesjonalnym miejscu przez wykwalifikowanego lekarza, możemy bezpiecznie korzystać z jej dobrodziejstw – podkreśla dr n. med. Krzysztof Jakubowski.

10 złotych zasad bezpiecznego korzystania z medycyny estetycznej

1. Wybierz sprawdzoną i renomowaną klinikę, opierając się na różnych źródłach i wiarygodnych opiniach.

2. Zabiegi medyczne takie jak m.in. podanie toksyny botulinowej lub kwasu hialuronowego wykonuj zawsze u lekarza.

3. Pamiętaj, że każdy profesjonalny zabieg poprzedza konsultacja medyczna.

4. Podczas konsultacji medycznej lekarz musi Ci opisać przebieg zabiegu, proces rekonwalescencji, przeciwskazania, możliwe powikłania oraz odpowiedzieć na każde Twoje pytanie.

5. Pytaj lekarza o wszystko i oczekuj zrozumiałych odpowiedzi. Nie bój się pytać przed, w trakcie lub po zabiegu.

6. Powiedz lekarzowi o wszystkich zabiegach, jakim się wcześniej poddałaś oraz o lekach jakie przyjmujesz.

7. Jeśli zaczniesz mieć wątpliwości daj sobie czas, by to przemyśleć, pytaj tak długo, aż rozwiejesz wszystkie wątpliwości.

8. Dowiedz się jakim preparatem lub urządzeniem będzie wykonany zabieg. Sprawdź termin ważności preparatu i czy jest fabrycznie zamknięty. Jeden preparat podaje się jednemu pacjentowi.

9. Rozmawiaj z lekarzem o realnych efektach zabiegów. Pytaj jakie są możliwości osiągnięcia Twojego wymarzonego celu biorąc pod uwagę uwarunkowania biologiczne i możliwości medycyny estetycznej.

10. Traktuj medycynę estetyczną jako jeden z wielu sposobów dbania o zdrowy styl życia i urodę, pamiętając o tym, by zabiegi wykonywać w profesjonalnym miejscu przez wykwalifikowanego lekarza.

Farmaceuta radzi, jak przygotować apteczkę na co dzień i w podróży, żeby skutecznie reagować w nagłych sytuacjach

Zarówno w warunkach domowych, jak i podczas wyjazdów wakacyjnych, istotne jest posiadanie właściwie skompletowanej apteczki. Jej zawartość powinna umożliwiać szybką…
CZYTAJ

Profesor Andrzej Bochenek nie promuje żadnych leków ani suplementów – ostrzega przed oszustwem!

W trosce o zdrowie pacjentów oraz w odpowiedzi na liczne sygnały dotyczące nieuczciwego wykorzystywania wizerunku profesora Andrzeja Bochenka, kardiochirurg z…
CZYTAJ

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu. Warto jednak pamiętać, że ekspozycja na promieniowanie UV…
CZYTAJ

Nawilżenie, fotoprotekcja i wyrównanie kolorytu skóry-Co spakować do wakacyjnej kosmetyczki?

Lipiec to synonim wakacji i wyjątkowej, letniej atmosfery… zwiastun podróży, chwil na plaży i wśród malowniczych górskich szczytów. To już za…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i słodkim smakiem dzieciństwa. Jednak owoce jagodowe to coś…
CZYTAJ

Higienistka stomatologiczna ostrzega: pomijanie wieczornego mycia zębów z aparatem ortodontycznym to poważny błąd!

Decyzja o podjęciu leczenia ortodontycznego to ważny krok w kierunku osiągnięcia wymarzonego, zdrowego uśmiechu. Jednak wraz z założeniem aparatu pojawiają…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co trzeci dorosły Polak. Choć często bagatelizujemy brak snu,…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia - zwłaszcza dla osób…
CZYTAJ

E-papierosy pod lupą dentysty: co dzieje się w jamie ustnej po vapowaniu?

Używanie e-papierosów zdobyło w ostatnich latach ogromną popularność, jako alternatywa dla tradycyjnego palenia tytoniu. Choć początkowo uważano je za mniej…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Farmaceuta radzi, jak przygotować apteczkę na co dzień i w podróży, żeby skutecznie reagować w nagłych sytuacjach

Zarówno w warunkach domowych, jak i podczas wyjazdów wakacyjnych, istotne jest posiadanie…
CZYTAJ

Profesor Andrzej Bochenek nie promuje żadnych leków ani suplementów – ostrzega przed oszustwem!

W trosce o zdrowie pacjentów oraz w odpowiedzi na liczne sygnały dotyczące…
CZYTAJ

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu.…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co…
CZYTAJ