Blizna po tarczycy – wszystko co powinnaś wiedzieć



Operacja wycięcia części lub całego gruczołu tarczycy dla wielu kobiet jest ostatecznością. Kiedy jeden problem zostaje rozwiązany chirurgicznie, pojawia się następny – estetyczny. Blizna po takim zabiegu znajduje się w miejscu widocznym, ale również niezwykle newralgicznym, dlatego kluczowa jest jej odpowiednia pielęgnacja już od pierwszego dnia po zdjęciu opatrunku.

Blizna – problem estetyczny

Ślad po operacji tarczycy pokrywa szyję w okolicy wyciętego gruczołu na obszarze ok 10cm. Naturalnie więc jest to miejsce widoczne, które ciężko zakryć ubraniem, chyba że jest to golf, ale takie rozwiązanie sprawdza raczej w chłodniejszych miesiącach.

Wprawdzie szwy po tego rodzaju operacji zdejmuje się stosunkowo szybko, a odpowiednio pielęgnowana blizna po jakimś czasie staje się niemal niewidoczna, jednak dbanie o ten obszar trzeba rozpocząć zaraz po usunięciu szwów. W przeciwnym razie w miejscu tworzenia się blizny mogą pojawić się niechciane zmiany.

Kiedy grożą Ci powikłania

Brak wiedzy, nieregularna pielęgnacja lub niestosowanie się do zaleceń lekarza może wpłynąć niekorzystnie na proces gojenia się blizny. W rezultacie zamiast lekko widocznej „niteczki” na szyi, może powstać szpecący bliznowiec.

Jest to zgrubiała skóra, która wytwarza się w miejscu zranienia i znacząco wykracza poza granice przecięcia. To nie tylko defekt estetyczny, ale również zdrowotny. Bliznowiec, który powoduje napięcie i zrost zdrowej skóry, może doprowadzić nawet do przykurczy szyi, a w rezultacie do ograniczenia pewnych ruchów głowy.

Pielęgnacja przede wszystkim

Usuwanie powstałych już bliznowców i zrostów jest zadaniem trudnym oraz dłutowałbym wymagającym pomocy specjalisty. Powodzenie procesu leczenia jest uzależnione od wielu czynników osobniczych. Co więc robić, aby przeciwdziałać ewentualnych powikłań? . Niezmiernie ważna jest odpowiednia codzienna pielęgnacja. Po ściągnięciu szwów i odpadnięcia strupków jest odpowiedni moment, aby zacząć stosować preparaty do leczenia blizn.




Co na blizny?

Jedną z form zapobiegania bliznowacenia są preparaty w formie żelu wspomagające proces gojenia blizny np. żel Contractubex. Synergia trzech aktywnych substancji: wyciągu z cebuli, alantoiny oraz heparyny, reguluje syntezę kolagenu, będącego głównym budulcem tkanek skóry. W rezultacie substancje w nim zawarte zapobiegają przerastaniu blizny, wygładzają bliznę i zmniejszają jej wielkość.

Dodatkowo rozjaśniają kolor oraz redukują napięcie blizny, łagodząc ból. Po operacji tarczy, blizna może być narażona na kontakt z odzieżą. Warto pomyśleć o zastosowaniu plastrów na noc. Jest to bardzo wygodna forma, plaster przylega bezpośrednio do blizny, chroni ją przed ewentualnymi otarciami.

Cepalina i alantoina, zawarte w warstwie samoprzylepnej, uwalniają substancje czynne, które stopniowo aplikowane są w warstwy skóry, dodatkowo chronią wrażliwą tkankę. Czas kuracji 1-3 miesiące.

Contractubex® żel do leczenia blizn do kupienia w aptekach, Contractubex® 20g, sugerowana cena detaliczna 25 zł. Contractubex 50 g, sugerowana cena detaliczna 56 zł.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie, oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

4. edycja kampanii #lubiesiebie – relacja ze spotkania prasowego z udziałem ambasadorek

W nowo otwartej śródziemnomorskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino przy ulicy Waliców 13 w Warszawie, odbyło się spotkanie prasowe z…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko poszerzyć swoją wiedzę na temat tego wyjątkowego i…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem odporności, ale biorą też udział w utrzymaniu równowagi…
CZYTAJ

Uśmiechnij się do zdrowia: Przepis na pyszny, sycący koktajl z mango i masłem orzechowym – dla mocnych i zdrowych zębów

Koktajl zrobiony ze świeżych składników to nie tylko przyjemność dla podniebienia, ale i zdrowy wybór. Taki posiłek dostarcza organizmowi niezbędnych…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk, bada…
CZYTAJ

Fix MAC’N CHEESE – nowość od marki Knorr. Odkryj megaserowy smak

Kultowy amerykański Mac’n Cheeese on demand? Od teraz makaron z kremowym serem możesz zjeść o każdej porze dnia w swoim…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie wynosi ok. 150 milionów, co oznacza, że co…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy, mniej się ruszamy, spędzamy długie godziny przed ekranami.…
CZYTAJ

Jak odzyskać młody wygląd? Przywrócić właściwe napięcie mięśni twarzy, szyi i dekoltu!

Z upływem lat oraz wskutek działania czynników zewnętrznych, wyraźnemu osłabieniu ulega struktura włókien podtrzymujących skórę twarzy, szyi i dekoltu. W…
CZYTAJ

31 marca przestawiamy zegarki. Poznaj wskazówki, które pozwolą wygrać walkę z czasem

Specjaliści zauważają, że zmiana czasu może niekorzystnie wpłynąć na naszą codzienną aktywność, głównie z powodu nagłego zakłócenia rytmu dobowego. Istnieją…
CZYTAJ

Nowe ambasadorki 4.edycji kampanii #lubiesiebie

Nowe ambasadorki 4.edycji kampanii #lubiesiebie to polityczka, psycholożka, aktorki i wokalistka, wszystkie mówią o potrzebie samoakceptacji , o jej roli…
CZYTAJ

Polacy wybrali – oto nowy król wielkanocnych wypieków!

W tym roku to sernik jest ulubionym ciastem Polaków na Wielkanoc Jeszcze dwa lata temu mazurek był niekwestionowanym królem wielkanocnych…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy,…
CZYTAJ