Blizna po tarczycy – wszystko co powinnaś wiedzieć



Operacja wycięcia części lub całego gruczołu tarczycy dla wielu kobiet jest ostatecznością. Kiedy jeden problem zostaje rozwiązany chirurgicznie, pojawia się następny – estetyczny. Blizna po takim zabiegu znajduje się w miejscu widocznym, ale również niezwykle newralgicznym, dlatego kluczowa jest jej odpowiednia pielęgnacja już od pierwszego dnia po zdjęciu opatrunku.

Blizna – problem estetyczny

Ślad po operacji tarczycy pokrywa szyję w okolicy wyciętego gruczołu na obszarze ok 10cm. Naturalnie więc jest to miejsce widoczne, które ciężko zakryć ubraniem, chyba że jest to golf, ale takie rozwiązanie sprawdza raczej w chłodniejszych miesiącach.

Wprawdzie szwy po tego rodzaju operacji zdejmuje się stosunkowo szybko, a odpowiednio pielęgnowana blizna po jakimś czasie staje się niemal niewidoczna, jednak dbanie o ten obszar trzeba rozpocząć zaraz po usunięciu szwów. W przeciwnym razie w miejscu tworzenia się blizny mogą pojawić się niechciane zmiany.

Kiedy grożą Ci powikłania

Brak wiedzy, nieregularna pielęgnacja lub niestosowanie się do zaleceń lekarza może wpłynąć niekorzystnie na proces gojenia się blizny. W rezultacie zamiast lekko widocznej „niteczki” na szyi, może powstać szpecący bliznowiec.

Jest to zgrubiała skóra, która wytwarza się w miejscu zranienia i znacząco wykracza poza granice przecięcia. To nie tylko defekt estetyczny, ale również zdrowotny. Bliznowiec, który powoduje napięcie i zrost zdrowej skóry, może doprowadzić nawet do przykurczy szyi, a w rezultacie do ograniczenia pewnych ruchów głowy.

Pielęgnacja przede wszystkim

Usuwanie powstałych już bliznowców i zrostów jest zadaniem trudnym oraz dłutowałbym wymagającym pomocy specjalisty. Powodzenie procesu leczenia jest uzależnione od wielu czynników osobniczych. Co więc robić, aby przeciwdziałać ewentualnych powikłań? . Niezmiernie ważna jest odpowiednia codzienna pielęgnacja. Po ściągnięciu szwów i odpadnięcia strupków jest odpowiedni moment, aby zacząć stosować preparaty do leczenia blizn.




Co na blizny?

Jedną z form zapobiegania bliznowacenia są preparaty w formie żelu wspomagające proces gojenia blizny np. żel Contractubex. Synergia trzech aktywnych substancji: wyciągu z cebuli, alantoiny oraz heparyny, reguluje syntezę kolagenu, będącego głównym budulcem tkanek skóry. W rezultacie substancje w nim zawarte zapobiegają przerastaniu blizny, wygładzają bliznę i zmniejszają jej wielkość.

Dodatkowo rozjaśniają kolor oraz redukują napięcie blizny, łagodząc ból. Po operacji tarczy, blizna może być narażona na kontakt z odzieżą. Warto pomyśleć o zastosowaniu plastrów na noc. Jest to bardzo wygodna forma, plaster przylega bezpośrednio do blizny, chroni ją przed ewentualnymi otarciami.

Cepalina i alantoina, zawarte w warstwie samoprzylepnej, uwalniają substancje czynne, które stopniowo aplikowane są w warstwy skóry, dodatkowo chronią wrażliwą tkankę. Czas kuracji 1-3 miesiące.

Contractubex® żel do leczenia blizn do kupienia w aptekach, Contractubex® 20g, sugerowana cena detaliczna 25 zł. Contractubex 50 g, sugerowana cena detaliczna 56 zł.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie, oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy. Po elektroniczny odpowiednik popularnego dymka sięga wielu Polaków,…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego LUX MED Onkologia, rozszerza zakres świadczonych usług o…
CZYTAJ

Gęstość odżywcza a gęstość energetyczna. Co jeść, żeby nie przytyć?

Diety odchudzające często wybiera się z troski o piękną i smukłą sylwetkę. Tymczasem można jeść mało i nie tracić wagi…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim przygotowaniu i po konsultacji z lekarzem, wyjazd może…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych miejsc. Spędzając ten czas aktywnie, często zmieniamy otoczenie…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy Turcja kuszą pięknymi widokami, piaszczystymi plażami i błękitną…
CZYTAJ

Moc rówieśników: Badanie UNICEF na temat postaw ukraińskich nastolatków wobec wsparcia zdrowia psychicznego w Polsce

Jak wpływ rówieśników, społeczna percepcja i czynniki psychologiczne wpływają na chęć szukania wsparcia. – Raport UNICEF, opracowany we współpracy z…
CZYTAJ

Wyjeżdżasz na południe Europy? Te 6 rzeczy, musisz wiedzieć o udarze cieplnym

Meteorolodzy podkreślają, że tegoroczne lato może być jednym z najgorętszych w historii. Już w czerwcu w Grecji, na Cyprze czy…
CZYTAJ

Choroby krążenia nie lubią wysokich temperatur. Upał może powodować omdlenia, a nawet zawał mięśnia sercowego. 

Przez Polskę przechodzi fala upałów. Podczas panujących obecnie wysokich temperatur serce pracuje intensywniej, a naczynia krwionośne się rozszerzają. Wzmożone pocenie…
CZYTAJ

Zupa owocowa z lanymi kluseczkami

A my na to jak na lato! Gdy za oknem wysokie temperatury, na stole stawiamy na dania pełne smaku i…
CZYTAJ

Choroba cukrzycowa stóp – czy można uratować stopę przed amputacją?

Zespół stopy cukrzycowej, który zaczyna się od niewielkiej rany, pozostaje najpoważniejszym powikłaniem cukrzycy. W Polsce każdego roku, z powodu rozwoju…
CZYTAJ

Osoby z otyłością a choroby jamy ustnej. Gdzie szukać specjalistycznych gabinetów?

Osoby z otyłością mogą częściej zapadać na choroby jamy ustnej. Ma to związek z bezpośrednimi skutkami zbyt wysokiego BMI, chorobami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy.…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy…
CZYTAJ