Blizna po tarczycy – wszystko co powinnaś wiedzieć



Operacja wycięcia części lub całego gruczołu tarczycy dla wielu kobiet jest ostatecznością. Kiedy jeden problem zostaje rozwiązany chirurgicznie, pojawia się następny – estetyczny. Blizna po takim zabiegu znajduje się w miejscu widocznym, ale również niezwykle newralgicznym, dlatego kluczowa jest jej odpowiednia pielęgnacja już od pierwszego dnia po zdjęciu opatrunku.

Blizna – problem estetyczny

Ślad po operacji tarczycy pokrywa szyję w okolicy wyciętego gruczołu na obszarze ok 10cm. Naturalnie więc jest to miejsce widoczne, które ciężko zakryć ubraniem, chyba że jest to golf, ale takie rozwiązanie sprawdza raczej w chłodniejszych miesiącach.

Wprawdzie szwy po tego rodzaju operacji zdejmuje się stosunkowo szybko, a odpowiednio pielęgnowana blizna po jakimś czasie staje się niemal niewidoczna, jednak dbanie o ten obszar trzeba rozpocząć zaraz po usunięciu szwów. W przeciwnym razie w miejscu tworzenia się blizny mogą pojawić się niechciane zmiany.

Kiedy grożą Ci powikłania

Brak wiedzy, nieregularna pielęgnacja lub niestosowanie się do zaleceń lekarza może wpłynąć niekorzystnie na proces gojenia się blizny. W rezultacie zamiast lekko widocznej „niteczki” na szyi, może powstać szpecący bliznowiec.

Jest to zgrubiała skóra, która wytwarza się w miejscu zranienia i znacząco wykracza poza granice przecięcia. To nie tylko defekt estetyczny, ale również zdrowotny. Bliznowiec, który powoduje napięcie i zrost zdrowej skóry, może doprowadzić nawet do przykurczy szyi, a w rezultacie do ograniczenia pewnych ruchów głowy.

Pielęgnacja przede wszystkim

Usuwanie powstałych już bliznowców i zrostów jest zadaniem trudnym oraz dłutowałbym wymagającym pomocy specjalisty. Powodzenie procesu leczenia jest uzależnione od wielu czynników osobniczych. Co więc robić, aby przeciwdziałać ewentualnych powikłań? . Niezmiernie ważna jest odpowiednia codzienna pielęgnacja. Po ściągnięciu szwów i odpadnięcia strupków jest odpowiedni moment, aby zacząć stosować preparaty do leczenia blizn.




Co na blizny?

Jedną z form zapobiegania bliznowacenia są preparaty w formie żelu wspomagające proces gojenia blizny np. żel Contractubex. Synergia trzech aktywnych substancji: wyciągu z cebuli, alantoiny oraz heparyny, reguluje syntezę kolagenu, będącego głównym budulcem tkanek skóry. W rezultacie substancje w nim zawarte zapobiegają przerastaniu blizny, wygładzają bliznę i zmniejszają jej wielkość.

Dodatkowo rozjaśniają kolor oraz redukują napięcie blizny, łagodząc ból. Po operacji tarczy, blizna może być narażona na kontakt z odzieżą. Warto pomyśleć o zastosowaniu plastrów na noc. Jest to bardzo wygodna forma, plaster przylega bezpośrednio do blizny, chroni ją przed ewentualnymi otarciami.

Cepalina i alantoina, zawarte w warstwie samoprzylepnej, uwalniają substancje czynne, które stopniowo aplikowane są w warstwy skóry, dodatkowo chronią wrażliwą tkankę. Czas kuracji 1-3 miesiące.

Contractubex® żel do leczenia blizn do kupienia w aptekach, Contractubex® 20g, sugerowana cena detaliczna 25 zł. Contractubex 50 g, sugerowana cena detaliczna 56 zł.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie, oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z badania „Jak chorują Polacy” zrealizowanego na zlecenie Nationale-Nederlanden.…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ

Masaże relaksacyjne świecą – skorzystaj z oferty Kliniki Urody Beleza w Gdyni

Zapewniają odprężenie, pozwalają rozluźnić mięśnie i świetnie oddziałują na stres, mowa oczywiście o relaksacyjnych masażach. Jednym z zyskujących w ostatnim…
CZYTAJ

Lipoproteina (a) – cichy zabójca serca. Dlaczego warto wykonać to badanie?

24 marca obchodzimy Dzień Wiedzy o Lipoproteinie (a), który ma na celu zwiększenie świadomości na temat jej roli w układzie…
CZYTAJ

Diagnoza ADHD – jak wpływa na codzienność i rozwój zawodowy?

ADHD jest jednym z najczęstszych neurorozwojowych zaburzeń, które wciąż budzi pytania, zwłaszcza w kontekście dorosłości i funkcjonowania zawodowego. – Nadal…
CZYTAJ

Sałatka z truskawkami i ośmiornicą z sosem balsamicznym – gotowane macki ośmiornicy od PESCA NORD

Gotowana ośmiornica to klasyka kuchni śródziemnomorskiej i prawdziwa skarbnica składników odżywczych niezbędnych dla naszego zdrowia. Choć ośmiornica uchodzi za danie…
CZYTAJ

Gdzie leczyć raka endometrium? Jak wybrać najlepszą placówkę i lekarza?

Nie każda pacjentka wie, że powinna być pod opieką ginekologa onkologa przez kilka lat od diagnostyki po zakończeniu leczenia. Dlatego…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni.…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można…
CZYTAJ

Lipoproteina (a) – cichy zabójca serca. Dlaczego warto wykonać to badanie?

24 marca obchodzimy Dzień Wiedzy o Lipoproteinie (a), który ma na celu…
CZYTAJ