Pewność siebie – Recepta na pewny sukces



Silna, zdecydowana postawa to bezcenna umiejętność – zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Na szczęście nawet jeśli nie jesteśmy urodzonymi „fighterami”, możemy wykształcić w sobie cechy, które pozwolą zachować rezon w każdej sytuacji. Jak tego dokonać, podpowiada nasz Mentor Kobiet Sukcesu, Kinga Bogdańska.

Rozmowy z kluczowymi klientami, zarządzanie podwładnymi, przedstawianie swych racji przełożonym, wystąpienia publiczne… trudno wyliczyć wszystkie sytuacje, w których przydaje się pewność siebie. Nawet jeśli nie zajmujemy stanowiska na wyższym szczeblu w firmowej hierarchii, warto wiedzieć, że niezawodność może być filarem, na którym opiera się sukces nasz, ale też całego zespołu.

Temat ten jest interesujący zwłaszcza dla pań. Dlaczego? Jak dowodzą liczne badania, kobiety są lepiej wykształcone, mogą pochwalić się lepszą znajomością języków obcych, bardziej rozwiniętymi umiejętnościami interpersonalnymi oraz niezwykle pożądaną w dzisiejszych czasach organizacją pracy własnej opartą na zasadzie multi-task. Wszystkie te umiejętności bledną jednak w konfrontacji z cechą, która w biznesie jest niezastąpiona, a której kobietom czasem brak: z pewnością siebie.

– Pewność siebie jest podstawowym warunkiem, dzięki któremu można odnieść sukces w życiu i prywatnym i zawodowym. Bez niej różne drobne trudności mogą się wydawać nie do pokonania. Budowanie pewności siebie jest procesem długotrwałym, ale moim zdaniem warto podjąć ten wysiłek i zacząć funkcjonować w innej jakości, by stać się kobieta świadomą swojej wartości, potrafiącą stawiać granice, podejmującą wyzwania i osiągającą swoje cele, zarówno w życiu osobistym jak i zawodowym.- mówi Kinga Bogdańska, autorka kursu „Siedem krasnoludków czyli magiczna sztuka wyznaczania celów” oraz projektu rozwojowego Akademia Mistrzyni Swojego Życia.




Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że warto podjąć ten wysiłek. Efektem będzie m.in. poprawa jakości pracy, skuteczniejsze realizowanie zadań, ale też korzyści personalne: wzrost zadowolenia, akceptacja siebie, świadomość, że potrafię poradzić sobie w każdej sytuacji.

Problem jednak polega na tym, że od uzmysłowienia sobie chęci zmiany do wypracowania pożądanego efektu prowadzi daleka droga. Na szczęście możemy liczyć na pewnego, doświadczonego przewodnika, którego wskazówki sprawią, że nie zabłądzimy na szlaku. To Kinga Bogdańska, która od kilku lat z powodzeniem dzieli się swym doświadczeniem z zapracowanymi kobietami:

– Podstawowym i pierwszym krokiem, który należy wykonać to akceptacja siebie takiej jaką jesteś. Jeśli sama siebie nie polubisz, nie zaakceptujesz, to trudno oczekiwać, aby inni Cię lubili czy akceptowali. Po drugie należy pogodzić się z przeszłością. Najwyższy czas, aby dawne krzywdy przestały Ci przeszkadzać w obecnym życiu. Jeśli czujesz, że nie dasz rady zrobić tego sama, to skorzystaj z pomocy specjalisty.

Wyciągnij lekcje z trudnych doświadczeń. Wykorzystaj je w teraźniejszości i w przyszłości. Zaakceptuj też swoje niedoskonałości! Każda z nas posiada fantastyczne cechy i te, które lubimy trochę mniej. Dlatego przygotuj listę swoich zalet, wypunktuj w czym jesteś dobra, ale także nazwij to, co Ci nie wychodzi i jakie są Twoje słabe strony. Następnie przyjrzyj się temu, czy możesz to naprawić. Pamiętaj – jeżeli nie możesz czegoś zmienić – po prostu to zaakceptuj!

Wreszcie najważniejsze: sprawdź jakie masz talenty i predyspozycje. Na nich buduj swoje mocne strony i wykorzystuj je w kontaktach w pracy i życiu osobistym. Pokazuj swoje walory i świadomie nimi zarządzaj. Ważna rada- najczęściej przebywaj z takimi osobami, które będą Cię wspierały i przy których się rozwiniesz. – podsumowuje Kinga Bogdańska.

Pewności siebie nie zyskamy połykając magiczną pigułkę czy udając kogoś, kim nie jesteśmy. To cecha, którą możemy wykształcić w sobie dzięki wytrwałości i samoakceptacji. Warto jednak zawalczyć o siebie – korzyści zaskoczą nas samych i… wszystkich z naszego otoczenia!

Joanna Bielas / I.D.MEDIA

Farmaceuta radzi, jak przygotować apteczkę na co dzień i w podróży, żeby skutecznie reagować w nagłych sytuacjach

Zarówno w warunkach domowych, jak i podczas wyjazdów wakacyjnych, istotne jest posiadanie właściwie skompletowanej apteczki. Jej zawartość powinna umożliwiać szybką…
CZYTAJ

Profesor Andrzej Bochenek nie promuje żadnych leków ani suplementów – ostrzega przed oszustwem!

W trosce o zdrowie pacjentów oraz w odpowiedzi na liczne sygnały dotyczące nieuczciwego wykorzystywania wizerunku profesora Andrzeja Bochenka, kardiochirurg z…
CZYTAJ

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu. Warto jednak pamiętać, że ekspozycja na promieniowanie UV…
CZYTAJ

Nawilżenie, fotoprotekcja i wyrównanie kolorytu skóry-Co spakować do wakacyjnej kosmetyczki?

Lipiec to synonim wakacji i wyjątkowej, letniej atmosfery… zwiastun podróży, chwil na plaży i wśród malowniczych górskich szczytów. To już za…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i słodkim smakiem dzieciństwa. Jednak owoce jagodowe to coś…
CZYTAJ

Higienistka stomatologiczna ostrzega: pomijanie wieczornego mycia zębów z aparatem ortodontycznym to poważny błąd!

Decyzja o podjęciu leczenia ortodontycznego to ważny krok w kierunku osiągnięcia wymarzonego, zdrowego uśmiechu. Jednak wraz z założeniem aparatu pojawiają…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co trzeci dorosły Polak. Choć często bagatelizujemy brak snu,…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia - zwłaszcza dla osób…
CZYTAJ

E-papierosy pod lupą dentysty: co dzieje się w jamie ustnej po vapowaniu?

Używanie e-papierosów zdobyło w ostatnich latach ogromną popularność, jako alternatywa dla tradycyjnego palenia tytoniu. Choć początkowo uważano je za mniej…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Farmaceuta radzi, jak przygotować apteczkę na co dzień i w podróży, żeby skutecznie reagować w nagłych sytuacjach

Zarówno w warunkach domowych, jak i podczas wyjazdów wakacyjnych, istotne jest posiadanie…
CZYTAJ

Profesor Andrzej Bochenek nie promuje żadnych leków ani suplementów – ostrzega przed oszustwem!

W trosce o zdrowie pacjentów oraz w odpowiedzi na liczne sygnały dotyczące…
CZYTAJ

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu.…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co…
CZYTAJ