Co „jedzą” Twoje włosy? O aminokwasach słów kilka



Aminokwasy to małe cegiełki, z których zbudowany został cały ludzki organizm. Są one niezbędne do prawidłowego funkcjonowania ciała. Jednak każda z jego części potrzebuje nieco innych aminokwasów. Szczególnie potrzebne są one w procesie budowy tkanek włosów i paznokci. W tych dwóch przypadkach kluczową rolę odgrywają metionina i cysteina.

Substancje potrzebne do życia

Aminokwasy to substancje organiczne, z których zbudowane są białka. Zarówno te, które spożywamy, jak i te, które funkcjonują w naszym organizmie. Odgrywają one istotną rolę w codziennym funkcjonowaniu, ponieważ biorą udział w produkcji ważnych dla zdrowia substancji.

Niektóre z nich mogą nawet mieć wpływ na nastrój, inne potrafią łagodzić negatywne skutki palenia czy picia alkoholu. Podczas intensywnego wysiłku aminokwasy zmieniają się w materię, która buduje mięśnie oraz dostarcza im energii niezbędnej do wysiłku. Co więcej, pomagają również w regeneracji uszkodzonych komórek, tkanek, a także oraz skóry, włosów i paznokci.

„Cegiełki” budujące włosy i paznokcie

Włosy oraz paznokcie zbudowane są z mikroskopijnych, niewidocznych ludzkim okiem cegiełek aminokwasów, które tworzą bardzo odporne na wyginanie białko – kreatynę. Substancje niezbędne do jej wytworzenia organizm pozyskuje głownie z pożywienia. Najbardziej wartościowe do budowy struktury włosów są białka zawierające aminokwasy siarkowe.

To właśnie wiązania siarkowe sprawiają, że kreatyna łączy się w trwałe i bardzo wytrzymałe łańcuchy tworząc sprężystą i niełamliwą strukturę włosów oraz paznokci. Dwa podstawowe aminokwasy siarkowe, których potrzebuje organizm to cysteina (stanowiąca ok. 17% składu włosa) oraz metionina (0,5% składu włosa).

Gdy zabraknie aminokwasów

Nie trudno zgadnąć, co jest więc przyczyną łamliwych, wypadających włosów oraz kruchych paznokci. To zazwyczaj pierwsze objawy niedoboru dwóch kluczowych aminokwasów siarkowych – cysteiny i metioniny. Przyczyn niedoboru może być kilka. Przede wszystkim brak wystarczającej ilości tych substancji dostarczanych w posiłkach.

Innym powodem może być źle przyswajalna forma aminokwasów lub brak regularnego dostarczania tych substancji do organizmu. A cysteinę i metioninę należy dostarczać codziennie, ponieważ nasz organizm nie ma zdolności do jej magazynowania.




Jak dostarczyć budulec włosów i paznokci?

Umiarkowane ilości cysteiny i melatoniny można dostarczyć za pośrednictwem niektórych pokarmów. Przede wszystkim w mięsie, jajach oraz rybach. Znaczącą ilość tych aminokwasów można znaleźć także w produktach zbożowych i roślinach strączkowych.

Jeśli jednak zauważymy niedobór cysteiny i metioniny, a w rezultacie pogorszenie kondycji włosów i paznokci, warto sięgnąć po suplementy zawierające taką dawkę aminokwasów, która odpowiada dziennemu zapotrzebowaniu organizmu.

A na dokładkę…

Trzeba również pamiętać, że w procesie budowy włosów oraz paznokci, poza aminokwasami siarkowymi, czynny udział biorą także witaminy A, E czy witaminy z grupy B, jak również biopierwiastki — żelazo i cynk. Jeśli więc decydujemy się na suplementację wspomagającą odbudowę włosów i paznokci warto wybrać taki produkt, który dostarczy wszystkie te substancje w odpowiednim stężeniu.

Na przykład suplement diety Merz Spezial Dragees, który poza niezbędną dzienną dawką aminokwasów, witamin i pierwiastków zawiera witaminę C, która chroni komórki przed zniszczeniami, a także niacynę oraz biotynę wspomagające piękny wygląd skóry. Produkt ten jest na naszym rynku ponad 25 lat, w tym czasie wiele z nas zdecydowało się na ten rodzaj suplementacji.

Merz Spezial Dragees, suplement diety, kuracja miesięczna, 60 drażetek. Produkt dostępny w aptekach, cena sugerowana: 45 zł/60 szt.

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z badania „Jak chorują Polacy” zrealizowanego na zlecenie Nationale-Nederlanden.…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ

Masaże relaksacyjne świecą – skorzystaj z oferty Kliniki Urody Beleza w Gdyni

Zapewniają odprężenie, pozwalają rozluźnić mięśnie i świetnie oddziałują na stres, mowa oczywiście o relaksacyjnych masażach. Jednym z zyskujących w ostatnim…
CZYTAJ

Lipoproteina (a) – cichy zabójca serca. Dlaczego warto wykonać to badanie?

24 marca obchodzimy Dzień Wiedzy o Lipoproteinie (a), który ma na celu zwiększenie świadomości na temat jej roli w układzie…
CZYTAJ

Diagnoza ADHD – jak wpływa na codzienność i rozwój zawodowy?

ADHD jest jednym z najczęstszych neurorozwojowych zaburzeń, które wciąż budzi pytania, zwłaszcza w kontekście dorosłości i funkcjonowania zawodowego. – Nadal…
CZYTAJ

Sałatka z truskawkami i ośmiornicą z sosem balsamicznym – gotowane macki ośmiornicy od PESCA NORD

Gotowana ośmiornica to klasyka kuchni śródziemnomorskiej i prawdziwa skarbnica składników odżywczych niezbędnych dla naszego zdrowia. Choć ośmiornica uchodzi za danie…
CZYTAJ

Gdzie leczyć raka endometrium? Jak wybrać najlepszą placówkę i lekarza?

Nie każda pacjentka wie, że powinna być pod opieką ginekologa onkologa przez kilka lat od diagnostyki po zakończeniu leczenia. Dlatego…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni.…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można…
CZYTAJ

Lipoproteina (a) – cichy zabójca serca. Dlaczego warto wykonać to badanie?

24 marca obchodzimy Dzień Wiedzy o Lipoproteinie (a), który ma na celu…
CZYTAJ