Co „jedzą” Twoje włosy? O aminokwasach słów kilka



Aminokwasy to małe cegiełki, z których zbudowany został cały ludzki organizm. Są one niezbędne do prawidłowego funkcjonowania ciała. Jednak każda z jego części potrzebuje nieco innych aminokwasów. Szczególnie potrzebne są one w procesie budowy tkanek włosów i paznokci. W tych dwóch przypadkach kluczową rolę odgrywają metionina i cysteina.

Substancje potrzebne do życia

Aminokwasy to substancje organiczne, z których zbudowane są białka. Zarówno te, które spożywamy, jak i te, które funkcjonują w naszym organizmie. Odgrywają one istotną rolę w codziennym funkcjonowaniu, ponieważ biorą udział w produkcji ważnych dla zdrowia substancji.

Niektóre z nich mogą nawet mieć wpływ na nastrój, inne potrafią łagodzić negatywne skutki palenia czy picia alkoholu. Podczas intensywnego wysiłku aminokwasy zmieniają się w materię, która buduje mięśnie oraz dostarcza im energii niezbędnej do wysiłku. Co więcej, pomagają również w regeneracji uszkodzonych komórek, tkanek, a także oraz skóry, włosów i paznokci.

„Cegiełki” budujące włosy i paznokcie

Włosy oraz paznokcie zbudowane są z mikroskopijnych, niewidocznych ludzkim okiem cegiełek aminokwasów, które tworzą bardzo odporne na wyginanie białko – kreatynę. Substancje niezbędne do jej wytworzenia organizm pozyskuje głownie z pożywienia. Najbardziej wartościowe do budowy struktury włosów są białka zawierające aminokwasy siarkowe.

To właśnie wiązania siarkowe sprawiają, że kreatyna łączy się w trwałe i bardzo wytrzymałe łańcuchy tworząc sprężystą i niełamliwą strukturę włosów oraz paznokci. Dwa podstawowe aminokwasy siarkowe, których potrzebuje organizm to cysteina (stanowiąca ok. 17% składu włosa) oraz metionina (0,5% składu włosa).

Gdy zabraknie aminokwasów

Nie trudno zgadnąć, co jest więc przyczyną łamliwych, wypadających włosów oraz kruchych paznokci. To zazwyczaj pierwsze objawy niedoboru dwóch kluczowych aminokwasów siarkowych – cysteiny i metioniny. Przyczyn niedoboru może być kilka. Przede wszystkim brak wystarczającej ilości tych substancji dostarczanych w posiłkach.

Innym powodem może być źle przyswajalna forma aminokwasów lub brak regularnego dostarczania tych substancji do organizmu. A cysteinę i metioninę należy dostarczać codziennie, ponieważ nasz organizm nie ma zdolności do jej magazynowania.




Jak dostarczyć budulec włosów i paznokci?

Umiarkowane ilości cysteiny i melatoniny można dostarczyć za pośrednictwem niektórych pokarmów. Przede wszystkim w mięsie, jajach oraz rybach. Znaczącą ilość tych aminokwasów można znaleźć także w produktach zbożowych i roślinach strączkowych.

Jeśli jednak zauważymy niedobór cysteiny i metioniny, a w rezultacie pogorszenie kondycji włosów i paznokci, warto sięgnąć po suplementy zawierające taką dawkę aminokwasów, która odpowiada dziennemu zapotrzebowaniu organizmu.

A na dokładkę…

Trzeba również pamiętać, że w procesie budowy włosów oraz paznokci, poza aminokwasami siarkowymi, czynny udział biorą także witaminy A, E czy witaminy z grupy B, jak również biopierwiastki — żelazo i cynk. Jeśli więc decydujemy się na suplementację wspomagającą odbudowę włosów i paznokci warto wybrać taki produkt, który dostarczy wszystkie te substancje w odpowiednim stężeniu.

Na przykład suplement diety Merz Spezial Dragees, który poza niezbędną dzienną dawką aminokwasów, witamin i pierwiastków zawiera witaminę C, która chroni komórki przed zniszczeniami, a także niacynę oraz biotynę wspomagające piękny wygląd skóry. Produkt ten jest na naszym rynku ponad 25 lat, w tym czasie wiele z nas zdecydowało się na ten rodzaj suplementacji.

Merz Spezial Dragees, suplement diety, kuracja miesięczna, 60 drażetek. Produkt dostępny w aptekach, cena sugerowana: 45 zł/60 szt.

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane do społeczeństwa oraz specjalistów medycznych, propagujących wiedzę na temat…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce. Częstotliwość występowania niewydolności żylnej jest wyższa niż cukrzycy…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale także na…
CZYTAJ

Relacja ze spotkania prasowego, 5 edycji kampanii #lubiesiebie, z udziałem znanych ambasadorek.

W warszawskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino odbyło się spotkanie prasowe dedykowane 5. edycji kampanii #lubiesiebie, której inicjatorem jest dr…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne życie. Jednak, by tak się stało, niezbędne wręcz…
CZYTAJ

Retinoidy i witaminy w beauty-planie 3 kluczowe potrzeby skóry

Schyłek roku to czas podsumowań i ustalania beauty-planów. Jesień jest królową zmian. To właśnie teraz najuważniej obserwujemy stan skóry i…
CZYTAJ

Rola mikrobiomu i diety w utrzymaniu zdrowych jelit

Mikroorganizmy zamieszkują zarówno środowisko zewnętrzne, jak i wnętrze ludzkiego organizmu. Ich zespoły tworzą mikrobioty, które zasiedlają różne obszary ciała, jak…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz częściej pada jedno hasło – Movember. To międzynarodowa…
CZYTAJ

Jakość powietrza w Polsce uzależniona jest nie tylko od działalności człowieka

Jakość powietrza w Europie znacznie się poprawiła w ciągu ostatnich dziesięcioleci, ale zanieczyszczone powietrze nadal stanowi największe zagrożenie dla zdrowia…
CZYTAJ

Jak wybierać odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji stref intymnych?

Zdrowie intymne zaczyna się od odpowiedniej pielęgnacji i świadomego wyboru kosmetyków. Choć często skupiamy się na codziennym oczyszczaniu, pielęgnacja delikatnych…
CZYTAJ

5 listopada 39 lat temu przeprowadzono pierwszy udany przeszczep serca – wspomnienia prof. A. Bochenka

To było 39 lat temu, 5 listopada - Serce zostało wycięte, a w klatce piersiowej pojawiła się ogromna, pusta przestrzeń,…
CZYTAJ

Co to jest innowacyjna rehabilitacja neurologiczna i dlaczego jest tak ważna?

Rehabilitacja neurologiczna odgrywa kluczową rolę w procesie próby powrotu do zdrowia i maksymalnego przywrócenia utraconych funkcji u pacjentów ze schorzeniami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce.…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz…
CZYTAJ