Higiena i profilaktyka wzroku w dobie cyfryzacji



Zmysł wzroku pozwala nam na efektywne funkcjonowanie w otaczającej nas rzeczywistości. Każdego dnia nasze oczy wykonują jednak ciężką pracę, szczególnie w dobie cyfryzacji wymuszającej wpatrywanie się w ekrany i wyświetlacze. Jak pokazują wyniki badania „Higiena i profilaktyka wzroku”, 77% respondentów uważa, że długie korzystanie z urządzeń cyfrowych zdecydowanie wpływa na zdrowie. Mimo to 63% badanych nie wyobraża sobie codziennego życia bez smartfona, a niemal połowa (49%) deklaruje przywiązanie do komputera i laptopa.

Na zlecenie firmy CooperVision, producenta unikatowych soczewek kontaktowych z systemem optycznym Digital Zone Optics™ i inicjatora akcji Cyfrowe NIEzmęczenie Wzroku, przeprowadzone zostało badanie „Higiena i profilaktyka wzroku”. Dotyczyło ono dbania o oczy ze szczególnym uwzględnieniem wpływu korzystania z urządzeń cyfrowych na wzrok.

Najprawdopodobniej nikogo nie zaskoczy fakt, że wśród urządzeń elektronicznych wykorzystywanych każdego dnia, respondenci wskazali smartfon (85%), komputer stacjonarny lub laptop (79%) i telewizor (69%). Popularnością nie cieszą się natomiast smartwatche i czytniki e-booków – odpowiednio 58% i 52% badanych przyznało, że w ogóle nie korzysta z tych urządzeń.

Z danych wynika również, że czas, jaki respondenci poświęcają na korzystanie z komputera i smartfona jest niemal identyczny w dni robocze (6,1 godz. dla obu urządzeń) oraz w weekend (odpowiednio 6,2 godz. i 6,1 godz.). Oglądanie telewizji zaś wydłuża się w weekendy do 5,8 godz. z 5,0 godz. w dni robocze.

Korzystanie z urządzeń cyfrowych a wzrok

Zdecydowana większość badanych uważa, że długie korzystanie z urządzeń cyfrowych ma wpływ na zdrowie (77%). Najczęściej wymienianym skutkiem było pogorszenie wzroku (42%). Z kolei najpopularniejszymi dolegliwościami, jakie doskwierają badanym w wyniku korzystania z urządzeń elektronicznych są podrażnienie i ból oczu (42%), bóle głowy (39%), ból w szyi, ramionach lub plecach (38%) oraz suchość oka (34%).




Profilaktyka i higiena oczu

Jak wynika z danych z raportu, regularne przerwy od korzystania z urządzeń cyfrowych (45%) są najczęściej wskazywanym sposobem ochrony wzroku. Badani rekomendują również używanie kropli do oczu (34%), utrzymywanie odpowiedniego dystansu i kąta pomiędzy monitorem a swoimi oczami (32%), a także regularne spoglądanie na przedmioty w oddali podczas pracy z komputerem (24%).

Większość respondentów potwierdziło, że co jakiś czas przeprowadza badania wzroku. 19% z nich robi to raz w roku lub częściej, zaś kolejne 35% stara się odwiedzić okulistę co 2-3 lata. 5% ankietowanych jeszcze nigdy nie badało swojego wzroku. Blisko połowa ankietowanych zadeklarowała też posiadanie wady wzroku (43%).

Badani szczególnie silnie utożsamiali się ze stwierdzeniem, iż większości chorób i dolegliwości można zapobiec stosując odpowiednią dietę i zdrowy tryb życia (57%). Okazało się również, że wolą zapobiegać chorobom i dolegliwościom np. zmieniając tryb życia, dietę, niż je później leczyć (54%). Są również gotowi zapłacić więcej za lek o wysokiej skuteczności, niż mniej za lek o wątpliwym działaniu (53%).

Świadoma suplementacja sportowców – jakość, czystość, odpowiedzialność

Wybór suplementów diety, szczególnie w środowisku sportowym, odgrywa fundamentalną rolę. Sportowcy, podlegający regularnym kontrolom antydopingowym, muszą ufać, że produkty, które…
CZYTAJ

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane do społeczeństwa oraz specjalistów medycznych, propagujących wiedzę na temat…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce. Częstotliwość występowania niewydolności żylnej jest wyższa niż cukrzycy…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale także na…
CZYTAJ

Relacja ze spotkania prasowego, 5 edycji kampanii #lubiesiebie, z udziałem znanych ambasadorek.

W warszawskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino odbyło się spotkanie prasowe dedykowane 5. edycji kampanii #lubiesiebie, której inicjatorem jest dr…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne życie. Jednak, by tak się stało, niezbędne wręcz…
CZYTAJ

Retinoidy i witaminy w beauty-planie 3 kluczowe potrzeby skóry

Schyłek roku to czas podsumowań i ustalania beauty-planów. Jesień jest królową zmian. To właśnie teraz najuważniej obserwujemy stan skóry i…
CZYTAJ

Rola mikrobiomu i diety w utrzymaniu zdrowych jelit

Mikroorganizmy zamieszkują zarówno środowisko zewnętrzne, jak i wnętrze ludzkiego organizmu. Ich zespoły tworzą mikrobioty, które zasiedlają różne obszary ciała, jak…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz częściej pada jedno hasło – Movember. To międzynarodowa…
CZYTAJ

Jakość powietrza w Polsce uzależniona jest nie tylko od działalności człowieka

Jakość powietrza w Europie znacznie się poprawiła w ciągu ostatnich dziesięcioleci, ale zanieczyszczone powietrze nadal stanowi największe zagrożenie dla zdrowia…
CZYTAJ

Jak wybierać odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji stref intymnych?

Zdrowie intymne zaczyna się od odpowiedniej pielęgnacji i świadomego wyboru kosmetyków. Choć często skupiamy się na codziennym oczyszczaniu, pielęgnacja delikatnych…
CZYTAJ

5 listopada 39 lat temu przeprowadzono pierwszy udany przeszczep serca – wspomnienia prof. A. Bochenka

To było 39 lat temu, 5 listopada - Serce zostało wycięte, a w klatce piersiowej pojawiła się ogromna, pusta przestrzeń,…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Świadoma suplementacja sportowców – jakość, czystość, odpowiedzialność

Wybór suplementów diety, szczególnie w środowisku sportowym, odgrywa fundamentalną rolę. Sportowcy, podlegający…
CZYTAJ

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce.…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne…
CZYTAJ