Liposukcja, czyli modelowanie ciała



W powszechnym rozumieniu liposukcja postrzegana jest często jako sposób na odchudzanie. Nic bardziej mylnego – otyłość nie tylko nie zniknie, ale może być też przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu odsysania tłuszczu.

Kultura pięknego ciała

Szczupła sylwetka to dla wielu osób warunek konieczny, aby czuć się dobrze i atrakcyjnie. Nie tylko w życiu prywatnym, ale także zawodowym coraz częściej zwraca się uwagę na wygląd zewnętrzny i dobrą prezencję. Tymczasem siedzący tryb życia, mało ruchu, jedzenie w pośpiechu i złe nawyki żywieniowe mogą sprawić, iż nasza figura będzie pozostawiać wiele do życzenia.

Kiedy orientujemy się, że tu i ówdzie przybyło niechcianych kilogramów, zaczynamy ćwiczyć, przetrząsamy Internet w poszukiwaniu kolejnych diet i… stajemy się coraz bardziej sfrustrowani. Odchudzanie wymaga wielkiej determinacji i silnej woli, a mimo to niestety nie zawsze udaje się osiągnąć zamierzone efekty. Niepowodzenia w tej kwestii bywają bardzo demotywujące.

Modelowanie, nie odchudzanie

W walce o szczupłą sylwetkę nic nie może zastąpi zdrowej diety i ćwiczeń. Zdarza się jednak, że nawet po zrzuceniu zbędnych kilogramów na ciele zostają miejsca, w których zgromadziła się tkanka tłuszczowa niemożliwa do usunięcia jedynie za pomocą odchudzania. Wtedy właśnie warto zastanowić się nad liposukcją.

To zabieg niwelujący niedoskonałości figury, który polega na równomiernym usunięciu nadmiaru tłuszczu z wybranych obszarów ciała, na przykład z brzucha, ud, bioder czy pośladków. W tym kontekście liposukcję można by było nazwać dopełnieniem odchudzania.

– Często zdarza się, że pacjenci przychodzą do mnie z problemem otyłości, prosząc o wykonanie zabiegu liposukcji. Niestety, nie mogę się na to bezkrytycznie godzić. Po pierwsze ze względu na troskę o ich zdrowie: znaczna otyłość może spowodować problemy z krzepliwością krwi, co z kolei niesie ryzyko powikłań po zabiegu – mówi dr Maciej Kulicki, chirurg plastyk z Mokotowskiego Centrum Medycznego Szpitala Św. Elżbiety w Warszawie.

– Drugim powodem jest fakt, iż liposukcja nie jest operacją odchudzającą, ale modelującą sylwetkę w określonych miejscach. Dlatego też taki zabieg z pewnością nie spełniłby oczekiwań osoby, której zależy na schudnięciu – dodaje.




Inwestycja w siebie

W sytuacji, kiedy już zainwestowaliśmy swój czas i wysiłek w dążenie do wymarzonej figury, warto zdecydować się na zabieg, który „dopełni dzieła”.

– Tłuszcz jest usuwany za pomocą metalowej rurki poprzez zasysanie. Metody liposukcji mogą być podzielone ze względu na ilość wtryskiwanego płynu i mechanizm, w którym pracuje kaniula. Jednorazowo w sposób bezpieczny można usunąć maksymalnie 3-4 litry tłuszczu, co zajmuje około 1-2 godziny –
tłumaczy dr Kulicki.

Te kilka godzin to często krok milowy w budowaniu wysokiej samooceny pacjenta, dlatego dla wielu z nich jest warty każdych pieniędzy. Trzeba jednak pamiętać, że praca nad sobą nie może skończyć się w momencie osiągnięcia wymarzonej sylwetki.

Tłuszczu nie ma już w miejscach odessanych, ale może pojawić się w innych, powodując nieregularne zgrubienia. Dlatego też sport i zdrowe odżywianie powinny zostać z nami już na zawsze – dla zdrowia ciała i ducha.


Dr Maciej Kulicki – chirurg plastyk z wieloletnim doświadczeniem, członek Polskiego Towarzystwa Chirurgii Plastycznej, Rekonstrukcyjnej i Estetycznej. Współpracuje z Mokotowskim Centrum Medycznym Szpitalem Św. Elżbiety w Warszawie oraz Kliniką Chirurgii Plastycznej Dr Szczyt.

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów, które pozwalają ocenić stan zdrowia. Prawidłowe tętno ma…
CZYTAJ

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z badania „Jak chorują Polacy” zrealizowanego na zlecenie Nationale-Nederlanden.…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ

Masaże relaksacyjne świecą – skorzystaj z oferty Kliniki Urody Beleza w Gdyni

Zapewniają odprężenie, pozwalają rozluźnić mięśnie i świetnie oddziałują na stres, mowa oczywiście o relaksacyjnych masażach. Jednym z zyskujących w ostatnim…
CZYTAJ

Lipoproteina (a) – cichy zabójca serca. Dlaczego warto wykonać to badanie?

24 marca obchodzimy Dzień Wiedzy o Lipoproteinie (a), który ma na celu zwiększenie świadomości na temat jej roli w układzie…
CZYTAJ

Diagnoza ADHD – jak wpływa na codzienność i rozwój zawodowy?

ADHD jest jednym z najczęstszych neurorozwojowych zaburzeń, które wciąż budzi pytania, zwłaszcza w kontekście dorosłości i funkcjonowania zawodowego. – Nadal…
CZYTAJ

Sałatka z truskawkami i ośmiornicą z sosem balsamicznym – gotowane macki ośmiornicy od PESCA NORD

Gotowana ośmiornica to klasyka kuchni śródziemnomorskiej i prawdziwa skarbnica składników odżywczych niezbędnych dla naszego zdrowia. Choć ośmiornica uchodzi za danie…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów,…
CZYTAJ

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni.…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można…
CZYTAJ