Biotyna – witamina piękna i jej sekrety



Biotyna w postaci, którą znamy obecnie odkryta została na początku XX wieku w wyniku eksperymentów żywieniowych. Jej występowanie wykryto w drożdżach jako niezbędny czynnik ich wzrostu. Wtedy znana była jako „witamina skóry” od niemieckiego słowa Haut, dlatego nazwano ją witaminą H. Później została określona jako związek organiczny występujący w wielu substancjach żywieniowych i zdolny do leczenia zapalenia skóry, wypadania włosów czy objawów neurologicznych.

Ze względu na to, iż biotyna bierze udział w procesie przemiany glukozy, która napędza organizm do działania, posiada ogromny wpływ na cały organizm ludzki. Od jej ilości zależy funkcjonowanie układu nerwowego, poziom witalności, dobre lub złe samopoczucie, odczuwanie bólu, a nawet wrażliwość uczuciowa!

Dobrodziejstwo dla skóry, włosów i paznokci

Biotyna uważana jest przede wszystkim za witaminę piękna. Jeśli regularnie dostarczana jest do organizmu potrafi zdziałać cuda. Dzieje się tak, ponieważ zawiera związki siarki, które działają ochronnie. Biotyna wpływa pozytywnie na syntezę białek i tłuszczów, a w rezultacie polepsza stan włosów i paznokci.

Dzięki jej obecności w komórkach skóra staje się mocniejsza i bardziej odporna na uszkodzenia. Dodatkowo witamina ta przyswajana jest bardzo szybko przez organizm i łatwo zaobserwować skutki jej działania już po trzech miesiącach regularnego przyjmowania. Szczególnie zalecana jest osobom cierpiącym na trądzik młodzieńczy, profilaktycznie przeciwko łysieniu, siwieniu oraz nadmiernemu wypadaniu włosów.




Biotyna, a smukła sylwetka

Dobroczynne działanie witamin H nie kończy się jedynie na włosach, skórze i paznokciach. Biotyna wspomaga również proces odchudzania! Ze względu na swoją role w procesie przyswajania cukrów, tłuszczy i białek jest kluczowym elementem wszystkich procesów trawiennych. Wspomaga rozkład substancji odżywczych z pokarmu, przyśpiesza metabolizm, a co za tym idzie ułatwia odchudzanie.

Co więcej, biotyna łączy swoje siły również z innymi witaminami. Wspomaga przyswajanie witaminy C, która zwiększa odporność organizmu, a wspólnie z witamina K odpowiada za prawidłową krzepliwość krwi. Jednocześnie ze względu na swoje możliwości stabilizacji glukozy we krwi jest szczególnie niezbędna osobom cierpiącym na cukrzycę typu 2-giego.

Pokarmowe i apteczne źródła w organizmie

Tak jak w przypadku innych witamin, biotyna naturalnie występuje w pożywieniu. Przede wszystkim można ją znaleźć w wątróbce, żółtkach jaj oraz soi czy soczewicy. Należy jednak pamiętać, że nie jesteśmy w stanie dostarczyć odpowiednie jej ilości wyłącznie z produktów spożywczych.

Zalecane dzienne spożycie biotyny wynosi 50 µg. W tej sytuacji dobrym rozwiązaniem będzie sprawdzony suplement diety np. Merz Spezial Dragees. Dostarcza on 120% zalecanej dziennej dawki, a do tego został wzmocniony kompleksem witamin A, C i E oraz z grupy B. W połączeniu z cynkiem, żelazem oraz kwasem foliowym pozwala zwalczyć niedobory biotyny, a w rezultacie zwiększyć objętość fryzury, wzmocnić paznokcie i przywrócić skórze utracony blask.

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ

Masaże relaksacyjne świecą – skorzystaj z oferty Kliniki Urody Beleza w Gdyni

Zapewniają odprężenie, pozwalają rozluźnić mięśnie i świetnie oddziałują na stres, mowa oczywiście o relaksacyjnych masażach. Jednym z zyskujących w ostatnim…
CZYTAJ

Lipoproteina (a) – cichy zabójca serca. Dlaczego warto wykonać to badanie?

24 marca obchodzimy Dzień Wiedzy o Lipoproteinie (a), który ma na celu zwiększenie świadomości na temat jej roli w układzie…
CZYTAJ

Diagnoza ADHD – jak wpływa na codzienność i rozwój zawodowy?

ADHD jest jednym z najczęstszych neurorozwojowych zaburzeń, które wciąż budzi pytania, zwłaszcza w kontekście dorosłości i funkcjonowania zawodowego. – Nadal…
CZYTAJ

Sałatka z truskawkami i ośmiornicą z sosem balsamicznym – gotowane macki ośmiornicy od PESCA NORD

Gotowana ośmiornica to klasyka kuchni śródziemnomorskiej i prawdziwa skarbnica składników odżywczych niezbędnych dla naszego zdrowia. Choć ośmiornica uchodzi za danie…
CZYTAJ

Gdzie leczyć raka endometrium? Jak wybrać najlepszą placówkę i lekarza?

Nie każda pacjentka wie, że powinna być pod opieką ginekologa onkologa przez kilka lat od diagnostyki po zakończeniu leczenia. Dlatego…
CZYTAJ

Wiosenny detoks – hit czy mit?

Wiosną wielu pacjentów szuka porady dietetycznej, często pytając o detoks. – To rzeczywiście popularny temat o tej porze roku –…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni.…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można…
CZYTAJ

Lipoproteina (a) – cichy zabójca serca. Dlaczego warto wykonać to badanie?

24 marca obchodzimy Dzień Wiedzy o Lipoproteinie (a), który ma na celu…
CZYTAJ

Diagnoza ADHD – jak wpływa na codzienność i rozwój zawodowy?

ADHD jest jednym z najczęstszych neurorozwojowych zaburzeń, które wciąż budzi pytania, zwłaszcza…
CZYTAJ