5 sposobów na zmęczone oczy – walcz z Cyfrowym Zmęczeniem Wzroku



Każdego dnia nasze oczy narażone są na działanie wielu szkodliwych czynników, które mogą prowadzić do wystąpienia nieprzyjemnych objawów, takich jak np. niewyraźne widzenie, pieczenie oczu czy ból głowy. W dobie nowych technologii i cyfryzacji, dolegliwości te nie są obce dla większości społeczeństwa.

Długie godziny pracy przed komputerem, całonocny maraton ulubionego serialu i nieustanne śledzenie portali społecznościowych nie pozostają bez znaczenia dla zdrowia naszych oczu. Istnieją jednak skuteczne sposoby, pomagające zapobiegać syndromowi Cyfrowego Zmęczenia Wzroku.

Jak wynika z badania „Higiena i profilaktyka wzroku”, aż 77% respondentów uważa, że długie korzystanie z urządzeń cyfrowych ma wpływ na zdrowie1. Wśród najczęściej doświadczanych przez siebie dolegliwości wymienili podrażnienie i ból oczu (42%), bóle głowy (39%), a także ból w szyi, ramionach lub plecach (38%)2.

Wymienione objawy związane są z długotrwałym wpatrywaniem się w ekran z bliskiej odległości, co prowadzi do przemęczenia mięśni rzęskowych oka, odpowiedzialnych za jego akomodację, czyli dostosowanie się oka do oglądania przedmiotów znajdujących się w różnych odległościach. Ciekawostką jest także, że zdaniem badanych, cyfryzacja nie wpływa negatywnie na komfort snu – na bezsenność z tego powodu cierpi zaledwie 1% społeczeństwa.

Jeśli chcesz zapomnieć o cyfrowym zmęczeniu wzroku, zapoznaj się z pięcioma kluczowymi poradami, wprowadź je w życie i ciesz się komfortem widzenia!

1. Zapisz się na badanie wzroku

Skonsultuj się ze specjalistą – optometrystą lub okulistą, który przeprowadzi szczegółowe badanie wzroku i sprawdzi, czy potrzebujesz jego korekcji.




2. Skoryguj swój wzrok

Jeśli podczas badania wzroku okaże się, że potrzebujesz jego korekcji, dobierz i zakup odpowiednie soczewki kontaktowe. Najlepsze będą unikatowe soczewki przeznaczone do korzystania z urządzeń cyfrowych z zaawansowanym systemem optycznym Digital Zone Optics™ od CooperVision. Przełomowa konstrukcja Digital Zone Optics™ pozwala łagodzić dolegliwości związane obciążeniem wzroku i akomodacją u osób, które przez długi czas skupiają wzrok na ekranie urządzenia elektronicznego, znajdującego się w bliskiej odległości.

3. Mrugaj i ćwicz

Staraj się mrugać częściej! Dzięki temu na powierzchni oka rozprowadzane są łzy, które je nawilżają, czyszczą i chronią przez bakteriami. Zapobiegnięcie wysychaniu filmu łzowego sprawia, że oko nie wysycha. Pamiętaj również o regularnym spoglądaniu na przedmioty w oddali. Postaraj się patrzeć co 20 minut, przez 20 sekund na obiekt znajdujący się minimum 6 metrów dalej. W ten prosty i szybki sposób ćwiczysz mięśnie odpowiedzialne za akomodację oczu.

4. Zadbaj o ergonomię

Utrzymuj odpowiedni dystans i kąt między monitorem a swoimi oczami. Monitor powinien znajdować się w odległości 40-75 cm od oczu, zaś ekran powinien być ustawiony nieco poniżej poziomu wzroku, najlepiej pod kątem 15 stopni. Taka właściwa organizacja stanowiska pracy pomoże zminimalizować nadmierne obciążenie oczu oraz karku spowodowane długim zajmowaniem tej samej pozycji przy biurku.

5. Odpocznij

Wyłącz urządzenia elektroniczne i daj swoim oczom całkowicie odpocząć od ekranów. Postaraj się też zrelaksować i nie myśleć o obowiązkach. Dzięki temu, później będziesz pracował bardziej efektywnie.

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z badania „Jak chorują Polacy” zrealizowanego na zlecenie Nationale-Nederlanden.…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ

Masaże relaksacyjne świecą – skorzystaj z oferty Kliniki Urody Beleza w Gdyni

Zapewniają odprężenie, pozwalają rozluźnić mięśnie i świetnie oddziałują na stres, mowa oczywiście o relaksacyjnych masażach. Jednym z zyskujących w ostatnim…
CZYTAJ

Lipoproteina (a) – cichy zabójca serca. Dlaczego warto wykonać to badanie?

24 marca obchodzimy Dzień Wiedzy o Lipoproteinie (a), który ma na celu zwiększenie świadomości na temat jej roli w układzie…
CZYTAJ

Diagnoza ADHD – jak wpływa na codzienność i rozwój zawodowy?

ADHD jest jednym z najczęstszych neurorozwojowych zaburzeń, które wciąż budzi pytania, zwłaszcza w kontekście dorosłości i funkcjonowania zawodowego. – Nadal…
CZYTAJ

Sałatka z truskawkami i ośmiornicą z sosem balsamicznym – gotowane macki ośmiornicy od PESCA NORD

Gotowana ośmiornica to klasyka kuchni śródziemnomorskiej i prawdziwa skarbnica składników odżywczych niezbędnych dla naszego zdrowia. Choć ośmiornica uchodzi za danie…
CZYTAJ

Gdzie leczyć raka endometrium? Jak wybrać najlepszą placówkę i lekarza?

Nie każda pacjentka wie, że powinna być pod opieką ginekologa onkologa przez kilka lat od diagnostyki po zakończeniu leczenia. Dlatego…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni.…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można…
CZYTAJ

Lipoproteina (a) – cichy zabójca serca. Dlaczego warto wykonać to badanie?

24 marca obchodzimy Dzień Wiedzy o Lipoproteinie (a), który ma na celu…
CZYTAJ