Farmaceuta radzi: Naturalna apteczka dla każdej mamy



Każda mama lubi być przygotowana na różne sytuacje. Szczególnie, jeśli chodzi o zdrowie swojego dziecka. Dlatego warto wcześniej się zabezpieczyć i przygotować zestaw produktów, które można podać dziecku w sytuacjach takich jak stłuczenia czy ból brzucha. O tym, jak skomponować naturalną i podręczną apteczkę opowiada mgr Joanna Żarnowska, farmaceutka w Włocławka.

Domowe apteczki to często chaotyczny zbiór leków, których termin ważności dawno minął. W takiej zbieraninie ciężko jest coś znaleźć, a gdy zajdzie taka potrzeba należy bardzo uważnie sprawdzić czy opakowanie nie jest pęknięte oraz jaka jest data przydatności – komentuje mgr Joanna Żarnowska, farmaceutka prowadząca aptekę w ramach programu PARTNER+. Bezpieczniejszą formą jest skompletowanie naturalnej apteczki, którą jeśli podzielimy na konkretne dolegliwości, będzie bardziej praktyczna i trwała w wykorzystaniu – dodaje farmaceutka.

Poniżej wskazówki do jej zrobienia:

Gdy boli brzuch

Herbata imbirowa – przynosi ulgę w rozstrojach żołądkowych i współwystępujących nudnościach.
Siemie lniane – poprawia pracę jelit, osłania i regeneruje błony śluzowe żołądka.
Herbatka rumiankowa – zaparzenie rumianku działa łagodząco na ból brzucha, a dzięki zawartości spiroeteru i związkom kumaryny ma działanie uspokajające. Kąpiel z rumianku może ułatwić również zasypianie.

Kiedy męczy kaszel

Lipa – dzięki działaniu przeciwzapalnemu i napotnemu jest pomocna w stanach zapalnych górnych dróg oddechowych przebiegających z gorączką.
Syrop z sosny – ten specyfik jest polecany w walce nie tylko z kaszlem, ale również z przeziębieniem, gdyż wzmacnia organizm.
Liść podbiału – stosowany jest w stanach zapalnych jamy ustnej i oskrzeli, gdyż działa przeciwbakteryjnie i wykrztuśnie.
Bluszcz – syrop z bluszczu ma działanie przeciwzapalne, wykrztuśne i łagodnie rozkurcza oskrzela, dzięki czemu łagodzi dokuczliwy kaszel i ma zastosowanie w infekcjach górnych dróg oddechowych.

Na rany i skaleczenia:

Maść propolisowa – propolis opisywany jest jako jeden z naturalnych antybiotyków występujących w przyrodzie. Ma właściwości przeciwbakteryjne oraz przyspiesza gojenie się ran.
Babka lancetowata – jest rośliną stosowaną na zranienia i opuchlizny. Jej właściwości antybakteryjne dają szczególny efekt przy ranach, które trudno się goją.
Maść nagietkowa – dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym łagodzi podrażnienia skóry oraz zabija część bakterii.




A na katar…

Sól fizjologiczna – inhalacje z soli fizjologicznej działają nawilżająco dla śluzówki nosa, jednocześnie zapobiegając namnażaniu się bakterii. Trzeba pamiętać jednak, że jedną fiolkę należy zużyć w ciągu 24 godzin od otwarcia!
Olejek pichtowy – zawarte w nim substancje aktywne nasilają przepływ krwi, co aktywizuje oczyszczanie organizmu. Intensywny aromat olejku udrażnia drogi oddechowe ułatwiając oddychanie.
Czystek – herbata z czystka jest bogata w polifenole, które są skuteczne w walce z drobnoustrojami i wirusami. Jego skuteczność w walce z infekcjami potwierdziły badania kliniczne.
Maść majerankowa – łagodzi podrażniony nos oraz ułatwia oddychanie.

Ciekawym surowcem wykorzystywanym w farmacji jest również porost islandzki, który stymuluje układ odpornościowy i jest bardzo dobrze tolerowany przez dzieci powyżej 4-go roku życia. Proponuje się go w walce ze stanami zapalnymi i w podrażnieniach jamy ustnej, zachowując odpowiednie nawilżenie gardła – dodaje mgr Joanna Żarnowska, farmaceutka prowadząca aptekę w ramach programu PARTNER+.

Warto jednak pamiętać, że w przypadku wystąpienia poważnych objawów najlepszym sposobem jest ich konsultacja z lekarzem.

O firmie:

NEUCA to Grupa działająca w wielu obszarach krajowego rynku ochrony zdrowia. Udział w rynku hurtu aptecznego wynosi około 30%. Leki dystrybuowane przez NEUCA pochodzą od ponad 700 czołowych producentów z całego świata. Grupa, poprzez spółkę Synoptis Pharma, prowadzi działalność w zakresie zarządzania produktami własnymi: Apteo, Genoptim, CERA+. Obecnie w portfolio firmy znajduje się około 400 produktów. W skład Grupy wchodzi również NEUCA MED, odpowiedzialna za rozwój usług i produktów dedykowanych pacjentowi. W skład tego segmentu wchodzą przychodnie lekarskie Świat Zdrowia, firmy zajmujące się badaniami klinicznymi oraz spółka odpowiedzialna za rozwój usług telemedycznych. NEUCA inwestuje również w medyczne startupy.

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane do społeczeństwa oraz specjalistów medycznych, propagujących wiedzę na temat…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce. Częstotliwość występowania niewydolności żylnej jest wyższa niż cukrzycy…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale także na…
CZYTAJ

Relacja ze spotkania prasowego, 5 edycji kampanii #lubiesiebie, z udziałem znanych ambasadorek.

W warszawskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino odbyło się spotkanie prasowe dedykowane 5. edycji kampanii #lubiesiebie, której inicjatorem jest dr…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne życie. Jednak, by tak się stało, niezbędne wręcz…
CZYTAJ

Retinoidy i witaminy w beauty-planie 3 kluczowe potrzeby skóry

Schyłek roku to czas podsumowań i ustalania beauty-planów. Jesień jest królową zmian. To właśnie teraz najuważniej obserwujemy stan skóry i…
CZYTAJ

Rola mikrobiomu i diety w utrzymaniu zdrowych jelit

Mikroorganizmy zamieszkują zarówno środowisko zewnętrzne, jak i wnętrze ludzkiego organizmu. Ich zespoły tworzą mikrobioty, które zasiedlają różne obszary ciała, jak…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz częściej pada jedno hasło – Movember. To międzynarodowa…
CZYTAJ

Jakość powietrza w Polsce uzależniona jest nie tylko od działalności człowieka

Jakość powietrza w Europie znacznie się poprawiła w ciągu ostatnich dziesięcioleci, ale zanieczyszczone powietrze nadal stanowi największe zagrożenie dla zdrowia…
CZYTAJ

Jak wybierać odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji stref intymnych?

Zdrowie intymne zaczyna się od odpowiedniej pielęgnacji i świadomego wyboru kosmetyków. Choć często skupiamy się na codziennym oczyszczaniu, pielęgnacja delikatnych…
CZYTAJ

5 listopada 39 lat temu przeprowadzono pierwszy udany przeszczep serca – wspomnienia prof. A. Bochenka

To było 39 lat temu, 5 listopada - Serce zostało wycięte, a w klatce piersiowej pojawiła się ogromna, pusta przestrzeń,…
CZYTAJ

Co to jest innowacyjna rehabilitacja neurologiczna i dlaczego jest tak ważna?

Rehabilitacja neurologiczna odgrywa kluczową rolę w procesie próby powrotu do zdrowia i maksymalnego przywrócenia utraconych funkcji u pacjentów ze schorzeniami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce.…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz…
CZYTAJ