Inlay i onlay – nowoczesna alternatywa dla plomby oraz korony?



Wypełnienie stomatologiczne czyli tzw. plomba to jedno ze skojarzeń, które pojawia się na myśl o wizycie u dentysty. Jednak wypełnienie wypełnieniu nierówne – i podobnie w tej kwestii, postęp technologiczny pozwala już na dużo więcej. Jednym z przykładów jest inlay. Co to takiego?

Zniszczony ząb? Plomba na wymiar

Gdy nasz ząb jest znacznie zniszczony np. na skutek próchnicy lub leczenia kanałowego, korona lub klasyczne wypełnienie to nie jedyna recepta na idealny uśmiech. Alternatywą na odbudowę uszkodzonego zęba, przywrócenie odpowiedniej struktury, a co za tym idzie estetyki i funkcjonalności zgryzowi, może być inlay.

– Inlay to inaczej mówiąc nowoczesny typ wypełnienia przygotowywanego na wymiar i dopasowanego idealnie do zęba – kształtem anatomicznym oraz odcieniem. Tym, co je różni od standardowego wypełnienia jest to, że jest bardziej trwałe, bardziej estetyczne, a do tego skuteczniej stabilizuje stawy. Szacuje się, że założenie tego typu wypełnienia zwiększa moc siły żucia o ok. 50-75 proc. Dlatego statystycznie inlaye powinny być wykonywane częściej niż zwykłe plomby – wyjaśnia dr Dorota Stankowska, stomatolog z kliniki Stankowscy & Białach Stomatologia w Poznaniu.

I dodaje: – Atutem jest również wysoki efekt estetyczny, szczególnie, gdy inlay wykonujemy z porcelany. Porcelana nadaje bowiem pracom stomatologicznym jednolity kolor, ponieważ posiada właściwość translucencji, co oznacza, że cechuje ją przezierność, przejrzystość i połysk właściwy dla naturalnych zębów. Jest również bardziej odporna na przebarwienia oraz nie przewodzi tak ciepła jak wypełnienie oparte na metalu, dlatego przy spożyciu gorących lub zimnych potraw jest mniejsza szansa, że ulegnie uszkodzeniu.

Więcej wizyt, ale bardziej estetyczny i trwalszy efekt

Specjaliści wyjaśniają, że choć taki typ plomby wymaga nieco więcej czasu i stomatolog nie założy jej zazwyczaj na jednej wizycie, to warto uzbroić się w cierpliwość.

– Taki typ wypełnienia może wymagać dwóch wizyt pacjenta, w zależności od skali uszkodzeń. Podczas pierwszej wykonujemy przegląd zębów, jeśli jest potrzeba leczymy próchnicę, przygotowujemy ząb pod inlay i dopiero wtedy pobieramy wycisk protetyczny, czyli takie lustrzane odbicie zęba. Pacjent ma założone wówczas wypełnienie tymczasowe. W tym czasie odlew zęba trafia do laboratorium, gdzie technik dentystyczny przygotowuje precyzyjnie wypełnienie. Na drugiej wizycie stomatolog mocuje gotowy inlay lub onlay na zębie, czasem jeszcze je poleruje. Tak przygotowane wypełnienie zapewnia naprawdę trwały efekt mówi stomatolog.




Taka praca protetyczna różni się rozległością odbudowy powierzchni żucia i zgodnie ze skalą uszkodzeń zęba może występować w trzech rodzajach: inlay (odbudowa nie obejmuje żadnego guzka zęba), onlay (odbudowa pokrywa część guzków zęba, alternatywa dla korony) i overlay (odbudowa pokrywa całą górną warstwę zęba, alternatywa dla korony).
Inlaye, onlaye i overlaye możemy wykonać zarówno z żywicy porcelanowej (np. onlaye wykonane w zasięgu linii uśmiechu), jak i żywicy kompozytowej (przy nierównych lub uszkodzonych zgrzytaniem zębach), a nawet złota (np. onlay wykonany na tylnych zębach).

Inlay jest również bardziej wytrzymały niż standardowe wypełnienie kompozytowe czy amalgamat, z kolei onlay wykonany zamiast korony pozwala oszczędzić większą część naturalnego zęba, do tego jest bardziej korzystne cenowo niż korona. Koszt tego typu wypełnienia to 1000-3500 zł i zależy od wielu czynników: materiału, laboratorium, wielkości.

Kiedy się je wykonuje?

Tego typu wypełnienia sprawdzą się w przypadkach, gdy m.in. ubytek próchniczy pozbawił nas znacznej części zęba, po leczeniu kanałowym, przy znacznym starciu zębów bocznych (np. na skutek zgrzytania zębami i choroby okluzyjnej zębów), konieczna jest odbudowa kilku zębów obok siebie (skraca to czas leczenia) oraz gdy taką metodę determinuje kształt zęba i nie ma możliwości założenia wypełnienia opartego na kompozycie.

– Nowoczesność tego wypełnienia nie oznacza, że nie musimy o nie dbać. Pamiętajmy, by zęby odbudowane inlayem czy onlayem szczotkować i nitkować tak, jak robimy to zazwyczaj. Nie tylko nowoczesne techniki odbudowy zębów, ale również odpowiednia higiena oraz regularne wizyty u stomatologa, pozwolą zachować długowieczność naszym zębom – radzi dr Stankowska.


lek. stom. Dorota Stankowska

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania zdrowotne. To właśnie w tym okresie kardiolodzy obserwują…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań zdrowotnych naszych czasów. Mimo postępu medycyny, wciąż zbyt…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2. Dr inż. Hanna Orlikowska-Rzeźnik,…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i zmiana codziennych nawyków mogą skutecznie zmniejszyć uciążliwe objawy.…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów, które pozwalają ocenić stan zdrowia. Prawidłowe tętno ma…
CZYTAJ

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z badania „Jak chorują Polacy” zrealizowanego na zlecenie Nationale-Nederlanden.…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów,…
CZYTAJ