Sylwestrowe gwiazdki chlebowe z pastą pomarańczową i pasztetem



Nic na siłę – odpuść wystawne bale i przywitaj Nowy Rok w klimacie hygge.Nadal nie wiesz, jak spędzić Sylwestra? Zastanawiasz się, którą propozycję wybrać, a na samą myśl o tym zaczyna boleć Cię głowa? Nie stresuj się, wskocz w wygodne kapcie i zaplanuj domową imprezę w stylu hygge, która nie tylko zachwyci gości, ale przede wszystkim pozwoli się zrelaksować Tobie i Twoim znajomym – i to już na etapie przygotowań.

Hygge to określenie duńskiej filozofii szczęścia – sposób na odnajdywanie radości w codziennych, małych przyjemnościach. Takie podejście do życia od lat pozwala Duńczykom być w czołówce najbardziej szczęśliwych narodów na świecie. Dlaczego by nie zastosować reguł tej filozofii w kwestii organizacji tegorocznej zabawy sylwestrowej?

Błyskotliwa oprawa

Hygge przyjęcie powinno być łatwe i szybkie do przygotowania. Uroczy blask w sylwestrowy – mroźny zazwyczaj – wieczór nada wnętrzu kominek, w którym skrzy się ogień. Jeśli go nie mamy – postawmy na mnóstwo lampionów, cotton balls, czyli świecące kule dekoracyjne, świece i pastelowe balony. Sofę i fotele nakryjmy mięciutkim pledem. Taki wystrój domu nada ciepłego, odświętnego charakteru i pozwoli naszym gościom czuć się swobodnie i niezobowiązująco – a przecież o to chodzi w hygge. Kluczowym elementem będzie także duży, najlepiej przystrojony naturalnymi ozdobami, stół, przy którym zmieszczą się wszyscy goście. A co powinno znaleźć się na nim?

Wygodne i szybkie menu

Oazę relaksu tworzy także jedzenie. Co ważne, hygge przyjęcie nie wiąże się z poświęceniem wielu godzin w kuchni.

– Najwygodniej będzie postawić na smaczne i proste przekąski – mówi Wiktor Kowalski, ekspert Dan Cake, firmy, której korzenie wywodzą się z Dani. – Ciekawym elementem menu będą minikanapeczki z Chleba tostowego. Nadajmy im nietuzinkowy kształt, wykorzystując do tego wykrawacze, które pozostały nam po wycinaniu świątecznych pierniczków. Sylwestrowe gwiazdki chlebowe z pastą pomarańczową i delikatnym pasztetem z pewnością zaskoczą gości. Alternatywą może być pasta z kremowym serkiem i dodatkiem kolorowego pieprzu, niewielki kawałek łososia oraz gałązka koperku na szczycie. – dodaje Wiktor Kowalski.

Aby urozmaicić formę podania ulubionej sałatki, można przełożyć ją na Tartaletki do nadzień słonych i przystroić listkiem bazylii. Takie finger foods z pewnością przypadną do gustu każdemu, a nam pozwolą nie martwić się organizowaniem większej ilości talerzy i późniejsze zmywanie.

Wspólne gotowanie i dobre relacje

Sylwester w klimacie hygge to oprócz poczucia komfortu i przytulności, także harmonia i rezygnacja z rywalizacji. Umówmy się zatem z rodziną i znajomymi na wspólne przygotowanie szybkich dań i równy podział obowiązków.

– Podarujmy sobie więcej czasu na cieszenie się swoim towarzystwem. Zamiast godzinami przygotowywać pracochłonne desery, postawmy na półprodukty, takie jak spody tortowe, z których nawet w 15 minut przygotujemy wyśmienity tort. Dobrym pomysłem będą też gotowe ciasta. Tradycyjną Roladę czekoladową wystarczy ozdobić malinami i listkami mięty. – przekonuje ekspert Dan Cake.

Nie zapominajmy jednak, że atmosferę hygge tworzą przede wszystkim ludzie. W ich towarzystwie przyjaciół nie musimy niczego udawać, możemy poczuć się w pełni swobodnie i bezpiecznie. Zaprośmy więc gości, których sama obecność sprawi nam przyjemność – może będą to dobrzy znajomi, z którymi w przedświątecznym ferworze nie udało nam się spotkać? Magiczny nastrój, proste i cieszące oko potrawy, uśmiech najbliższych oraz wewnętrzny luz organizatora – tyle wystarczy, by Nowy Rok powitać w znakomitych humorach.




Sylwestrowe gwiazdki chlebowe z pastą pomarańczową i pasztetem

Składniki na 15 porcje

pomarańcze – 3 sztuki
masło – 200 g
cukier – 200 g
żółtka jaj – 4 sztuki
Chleb tostowy XXL (np. Dan Cake) – 15 kromek
dobrej jakości pasztet w kawałku – 500 g
granat – 1 owoc
foremka w kształcie gwiazdki w dwóch rozmiarach

Przygotowanie:

Pomarańcze sparzyć i osuszyć. Zetrzeć skórkę z jednej pomarańczy i z wszystkich wycisnąć sok. W garnuszku umieścić skórkę i sok z wyciśniętych pomarańczy. Gotować na wolnym ogniu kilkanaście minut, co jakiś czas mieszając, aż sok zredukuje się do konsystencji syropu.

Na garnku z gotującą się wodą postawić szklaną, żaroodporną lub metalową miskę tak, by dno garnka nie dotykało spodu miski. Przelać do niej syrop z pomarańczy, dodać masło pokrojone w kostkę i cukier. Całość gotować co jakiś czas mieszając na małym ogniu na parze, aż cukier i masło się rozpuszczą i uzyskamy gładką, jednolitą masę.

Następnie energicznie mieszając dodać żółtka i podgrzewać często mieszając jeszcze przez kilkanaście minut aż masa zgęstnieje. Masę zdjąć z palnika i wystudzić. Kromki chleba tostowego XXL Dan Cake posmarować wystudzoną pastą i wykroić gwiazdki za pomocą większej foremki.

Pasztet pokroić na centymetrowe plastry i wykroić z nich gwiazdki mniejszą foremką. Gwiazdki z pasztetu ułożyć na kanapeczkach z pastą pomarańczową, udekorować ziarenkami granatu.

Smacznego!

Przepis poleca Robert Muzyczka, ekspert kulinarny Dan Cake – szef kuchni Dworu Korona Karkonoszy

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane do społeczeństwa oraz specjalistów medycznych, propagujących wiedzę na temat…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce. Częstotliwość występowania niewydolności żylnej jest wyższa niż cukrzycy…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale także na…
CZYTAJ

Relacja ze spotkania prasowego, 5 edycji kampanii #lubiesiebie, z udziałem znanych ambasadorek.

W warszawskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino odbyło się spotkanie prasowe dedykowane 5. edycji kampanii #lubiesiebie, której inicjatorem jest dr…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne życie. Jednak, by tak się stało, niezbędne wręcz…
CZYTAJ

Retinoidy i witaminy w beauty-planie 3 kluczowe potrzeby skóry

Schyłek roku to czas podsumowań i ustalania beauty-planów. Jesień jest królową zmian. To właśnie teraz najuważniej obserwujemy stan skóry i…
CZYTAJ

Rola mikrobiomu i diety w utrzymaniu zdrowych jelit

Mikroorganizmy zamieszkują zarówno środowisko zewnętrzne, jak i wnętrze ludzkiego organizmu. Ich zespoły tworzą mikrobioty, które zasiedlają różne obszary ciała, jak…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz częściej pada jedno hasło – Movember. To międzynarodowa…
CZYTAJ

Jakość powietrza w Polsce uzależniona jest nie tylko od działalności człowieka

Jakość powietrza w Europie znacznie się poprawiła w ciągu ostatnich dziesięcioleci, ale zanieczyszczone powietrze nadal stanowi największe zagrożenie dla zdrowia…
CZYTAJ

Jak wybierać odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji stref intymnych?

Zdrowie intymne zaczyna się od odpowiedniej pielęgnacji i świadomego wyboru kosmetyków. Choć często skupiamy się na codziennym oczyszczaniu, pielęgnacja delikatnych…
CZYTAJ

5 listopada 39 lat temu przeprowadzono pierwszy udany przeszczep serca – wspomnienia prof. A. Bochenka

To było 39 lat temu, 5 listopada - Serce zostało wycięte, a w klatce piersiowej pojawiła się ogromna, pusta przestrzeń,…
CZYTAJ

Co to jest innowacyjna rehabilitacja neurologiczna i dlaczego jest tak ważna?

Rehabilitacja neurologiczna odgrywa kluczową rolę w procesie próby powrotu do zdrowia i maksymalnego przywrócenia utraconych funkcji u pacjentów ze schorzeniami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce.…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz…
CZYTAJ