Cała prawda o botoksie – odpowiadamy na najczęstsze pytania kobiet



Botoks to jedna z najpopularniejszych metod redukcji zmarszczek mimicznych, pojawiających się w wyniku skurczu mięśni twarzy. Wokół bezpieczeństwa jego stosowania toczy się nieustanna dyskusja. Ile jest prawdy w plotkach na temat botoksu?

Botoks jest znakomitym rozwiązaniem dla osób pragnących pozbyć się tzw. lwich zmarszczek, kurzych łapek oraz zmarszczek poprzecznych czoła, wokół ust oraz szyi. Toksyna botulinowa, zawarta w preparatach wykorzystywanych podczas zabiegu, jest wstrzykiwana do mięśni położonych pod skórą, co powoduje zablokowanie odbierania przez nie impulsów nerwowych i w rezultacie ich rozluźnienie. Widocznym efektem tego jest wygładzenie zmarszczek. Efekty pojawiają się już po kilku dniach, dlatego zabieg ten jest jednym z najbardziej spektakularnych i dającym szybkie efekty.

Wiele kobiet sceptycznie podchodzi do zabiegu z użyciem botoksu, kwestionując bezpieczeństwo i skutki działania toksyny botulinowej. Obawa ta wynika z plotek, historycznych doniesień o działaniu toksyny botulinowej oraz często kojarzona jest z twarzami celebrytów, którzy nierzadko ulegają radykalnym przemianom, a właśnie za te zmiany najczęściej jest obarczany botoks, co nie jest do końca prawdą. Na wątpliwości pacjentek odpowiada Dr Katarzyna Kochańska, Specjalista dermatologii i wenerologii, Certyfikowany lekarz medycyny estetycznej z Kliniki Medycyny Estetycznej ESTELL.

Kto może podawać botoks?

Podanie botoksu przez profesjonalistę to podstawa prawidłowo wykonanego zabiegu. Ponieważ toksyna botulinowa jest środkiem leczniczym, prawo zezwala na podawanie jej pacjentom wyłącznie przez lekarzy. Wielu pacjentów decyduje się jednak na tańszą usługę wykonywaną np. przez kosmetyczki, tym samym narażając się na bolesne i niebezpieczne skutki uboczne. Przykładowo, w klinice ESTELL wykorzystywana jej oczyszczona postać toksyny typu A, która jest w pełni bezpieczna. Profesjonalnie wykonany zabieg nie spowoduje „efektu maski”, ale widocznie odmłodzi i wygładzi skórę, a przede wszystkim będzie w pełni bezpieczny.

Czy zabieg jest długi i bolesny?

Wbrew panującej opinii wstrzykiwanie botoksu jest mało inwazyjne, a sam zabieg jest delikatny, szybki i prosty. Toksynę podaje się właśnie w postaci zastrzyków, wykonywanych małą, cienką igłą. Towarzyszący temu ból można porównać do ukłucia komara. Lekarz oznacza na twarzy pacjenta punkty, w które następnie podawane są małe ilości toksyny botulinowej. W wyjątkowych sytuacjach, ze względu na komfort pacjenta, stosuje się krem znieczulający.

W jakim wieku można zacząć stosować botoks?

Z zabiegu mogą skorzystać zarówno dwudziestolatkowie, ale również sześćdziesięciolatkowie. Tak naprawdę kluczową rolę odgrywa tutaj dokładny wywiad lekarski i sprawdzenie, czy nie ma żadnych przeciwwskazań do zabiegu. Każdy przypadek powinien być indywidualnie rozpatrywany przez lekarza, który na pierwszym miejscu zawsze stawia bezpieczeństwo pacjenta.

Czy po zastosowaniu botoksu mogę planować ciążę?

Odbyty zabieg z wykorzystaniem botoksu nie jest przeciwskazaniem do planowania ciąży. Należy jednak pamiętać, że w okresie ciąży wykonywanie zabiegu z użyciem toksyny botulinowej jest niewskazane, dlatego niemożliwe będzie ewentualne powtórzenie kuracji.




Kilka dni temu byłam na zabiegu, a wciąż nie widzę jego efektów. Czy został przeprowadzony nieprawidłowo?

Toksyna botulinowa powoduje stopniowe zahamowanie odbierania impulsów nerwowych przez mięsień, w obrębie którego podano botoks. Pierwsze efekty działania toksyny możemy zauważyć dopiero po około pięciu, sześciu dobach od wykonania zabiegu. Aczkolwiek to tez jest bardzo indywidualne. Pełen efekt widoczny jest po dwóch tygodniach od wykonania zabiegu. Wtedy właśnie pacjenci powinni udać się na wizytę kontrolną do lekarza, który przeprowadził zabieg.

Cztery miesiące temu podano mi botoks, a zmarszczki znowu wróciły. Czy zabieg był źle wykonany?

Trzeba pamiętać, że działanie toksyny botulinowej jest tylko czasowe, nie trwałe. W przypadku osób o bardzo „żywej” mimice twarzy, efekty mogą się utrzymywać maksymalnie 4 miesiące. U osób o bardziej „statycznej” mimice efekty utrzymują się zazwyczaj dłużej, do 6 miesięcy.

Zabieg możemy powtórzyć zaraz po zaprzestaniu działania preparatu, a jednorazowe podanie nie obliguje nas do wykonywania kolejnych. Wbrew panującej opinii botoks nie uzależnia, ale efekty jego działania są tak doskonale widoczne, iż pacjenci chętnie zapisują się na kolejne zabiegi.

Czy po zaprzestaniu działania botoksu zmarszczki będą jeszcze większe?

Botoks ma działanie terapeutyczne i długofalowe. Toksyna botulinowa ogranicza ruchomość mięśni, dlatego w okresie jej działania zmarszczki nie powstają, a skóra jest ładnie napięta. Po zaprzestaniu stosowania botoksu zmarszczki na pewno nie będą większe, a raczej zmniejszy się nieco ich widoczność, jednakże tylko na jakiś czas, bo potem na skutek ponownej intensywnej pracy mięśni zaczną się znowu pogłębiać.


dr-Katarzyna-Kochańska

Rozpoczęcie prac nad pierwszym w Polsce Regionalnym Planem Adaptacji do Zmian Klimatu

Adaptacja do zmian klimatu to proces dostosowywania się społeczeństw, ekosystemów i gospodarek do zmian warunków klimatycznych, które już występują lub…
CZYTAJ

4. edycja kampanii #lubiesiebie – relacja ze spotkania prasowego z udziałem ambasadorek

W nowo otwartej śródziemnomorskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino przy ulicy Waliców 13 w Warszawie, odbyło się spotkanie prasowe z…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko poszerzyć swoją wiedzę na temat tego wyjątkowego i…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem odporności, ale biorą też udział w utrzymaniu równowagi…
CZYTAJ

Uśmiechnij się do zdrowia: Przepis na pyszny, sycący koktajl z mango i masłem orzechowym – dla mocnych i zdrowych zębów

Koktajl zrobiony ze świeżych składników to nie tylko przyjemność dla podniebienia, ale i zdrowy wybór. Taki posiłek dostarcza organizmowi niezbędnych…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk, bada…
CZYTAJ

Fix MAC’N CHEESE – nowość od marki Knorr. Odkryj megaserowy smak

Kultowy amerykański Mac’n Cheeese on demand? Od teraz makaron z kremowym serem możesz zjeść o każdej porze dnia w swoim…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie wynosi ok. 150 milionów, co oznacza, że co…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy, mniej się ruszamy, spędzamy długie godziny przed ekranami.…
CZYTAJ

Jak odzyskać młody wygląd? Przywrócić właściwe napięcie mięśni twarzy, szyi i dekoltu!

Z upływem lat oraz wskutek działania czynników zewnętrznych, wyraźnemu osłabieniu ulega struktura włókien podtrzymujących skórę twarzy, szyi i dekoltu. W…
CZYTAJ

31 marca przestawiamy zegarki. Poznaj wskazówki, które pozwolą wygrać walkę z czasem

Specjaliści zauważają, że zmiana czasu może niekorzystnie wpłynąć na naszą codzienną aktywność, głównie z powodu nagłego zakłócenia rytmu dobowego. Istnieją…
CZYTAJ

Nowe ambasadorki 4.edycji kampanii #lubiesiebie

Nowe ambasadorki 4.edycji kampanii #lubiesiebie to polityczka, psycholożka, aktorki i wokalistka, wszystkie mówią o potrzebie samoakceptacji , o jej roli…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy,…
CZYTAJ