Rozszerzone pory – jak z nimi walczyć?



Rozszerzone pory to zmora wielu kobiet, a także niejednego mężczyzny. Najczęściej są cechą dziedziczną, więc nie mamy wpływu na ich powstawanie. Co innego, jeśli chodzi o możliwości radzenia sobie z problemem – w tej kwestii mamy dziś na szczęście coraz bardziej skuteczne metody.

Skąd te kropki?

Mieszki włosowo-łojowe, zwane potocznie porami, są jednym z najmniejszych, ale za to bardzo licznych, elementów naszego ciała – na samej twarzy jest ich nawet 300 tys. Oczywiście nie znajdują się tu przypadkiem i są nam potrzebne, ponieważ to dzięki nim skóra oddycha, usuwa pot i sebum.

Kłopot pojawia się dopiero wtedy, gdy wskutek nieprawidłowej pracy gruczołów łojowych i nieodpowiedniego oczyszczania cery, pory rozszerzają się, tworząc nieestetyczne czarne kropki oraz powodując, że skóra staje się niejednorodna i poszarzała.

Najczęściej problem pojawia się u osób z cerą tłustą, w tak zwanej „strefie T” (broda, nos, czoło). Zmniejszenie widoczności porów jest nie lada wyzwaniem.

Walcz z porami w domu

Domowych sposobów, dzięki którym można poprawić stan porów skórnych jest wiele. Przede wszystkim należy pamiętać, że nie lubią one wysokiej temperatury – pod jej wpływem tracą zdolność zwężania, dlatego zalecane jest unikanie „parówek” i wystawiania na promieniowanie słoneczne bez stosowania kremu z filtrem UV.

Odwrotne działanie ma niska temperatura – świetnym pomysłem może okazać się stosowanie do mycia twarzy chłodnej wody i delikatny masaż kostkami lodu. W codziennej pielęgnacji niezbędne jest też wybieranie odpowiednich kosmetyków niezawierających mydła, masła kakaowego i kokosowego, które powodują zapychanie porów. Dobrze za to sprawdzą się kremy na bazie kwasów AHA. 1-2 razy w tygodniu można też stosować maseczki z naturalnych surowców o działaniu ściągającym i złuszczającym, np. z ogórka, jabłka, ananasa, brzoskwini, borówki czy pomidora.




Profesjonalna pomoc

Co jednak zrobić, jeśli domowe metody walki z rozszerzonymi porami nie przynoszą oczekiwanych rezultatów? Przede wszystkim nie warto się załamywać. Problem z reguły jest na tyle poważny, że rzadko udaje się go rozwiązać bez pomocy specjalisty.

Większość gabinetów kosmetycznych posiada w ofercie zabiegi na twarz, na przykład mikrodermabrazję czy peeling kawitacyjny, które oczyszczają i dezynfekują skórę, dając zadowalające rezultaty przy cerze z mniejszymi problemami. Jednak najskuteczniejszym sposobem na rozszerzone pory, szczególnie polecanym przy dużym zaawansowaniu problemu, jest zabieg laserowy, taki jak ClearLift. Wykorzystuje on działanie najnowocześniejszego na rynku medycznym, nieablacyjnego lasera frakcyjnego Q-Switch.

– To, co wyróżnia ten zabieg wśród innych, to frakcyjna technika działania, która nie uszkadza skóry i nie powoduje jej złuszczania. Uniknięcie uszkodzeń jej zewnętrznej warstwy sprawia, że zabieg jest praktycznie bezbolesny, nie wymaga okresu rekonwalescencji, a przy wykonaniu pełnej kuracji daje największą skuteczność w walce z rozszerzonymi porami – mówi dr Aleksandra Jagielska, założycielka warszawskiej Kliniki Sthetic, w której zabieg ClearLift cieszy się dużą popularnością.

Rekomendacja poparta badaniami klinicznymi wskazuje jako optymalne przeprowadzenie serii około 3-5 zabiegów w odstępach jedno lub dwutygodniowych.

Wiosenny detoks – hit czy mit?

Wiosną wielu pacjentów szuka porady dietetycznej, często pytając o detoks. – To rzeczywiście popularny temat o tej porze roku –…
CZYTAJ

Zabiegi chirurgii estetycznej w Linea Corporis

Poprawa wyglądu dla wielu osób nie jest wyłącznie kwestią estetyki i dążenia do wyidealizowanej sylwetki, ale też dobrego samopoczucia i…
CZYTAJ

Dobra rutyna, micele i odpowiednie pH Co warto wiedzieć o demakijażu wrażliwej cery?

Początek wiosny to czas, kiedy chcemy wyglądać olśniewająco. To właśnie teraz układamy beauty-plany, sięgamy po nowe składniki aktywne i włączamy…
CZYTAJ

Wiosna to czas alergii. Sprawdź, co pyli w Twojej okolicy

Rozpoczął się sezon pylenia olchy i brzozy – roślin, których pyłki należą do jednych z najczęstszych alergenów w Polsce. Zakład…
CZYTAJ

Moc antyoksydacji i anti-agingu Co warto wiedzieć o kwasie ferulowym?

Kwas ferulowy to niekwestionowany król antyoksydacji, który swoją multifunkcjonalnością podbija świat beauty. Regeneruje skórę, zapobiega fotostarzeniu i działa anti-agingowo. Od…
CZYTAJ

Zupa krem z zielonego groszku i cukinii

Zupa krem z zielonego groszku i cukinii. Zielona moc warzyw! Pełna świeżości i aksamitnej konsystencji zupa z groszku i cukinii…
CZYTAJ

Krztusiec – co warto wiedzieć? Nie myl go z przeziębieniem

Krztusiec, znany również jako "kaszel 100-dniowy", to choroba wywołana przez bakterię Bordetella pertussis. Charakteryzuje się intensywnym, przerywanym kaszlem, który trwa…
CZYTAJ

Jakość powietrza a czystość ulic: wpływ otoczenia miejskiego na zdrowie publiczne

Jakość powietrza stała się jednym z najważniejszych rozważanych zagadnień z zakresu zdrowia publicznego w XXI wieku. W miarę jak świadomość…
CZYTAJ

Otyłość – poważny problem współczesnego społeczeństwa. Czy można zapobiec tej chorobie?

4 marca przypada Światowy Dzień Otyłości. To schorzenie jest jednym z najpoważniejszych wyzwań zdrowotnych, przed którymi stoi dzisiejsze społeczeństwo. Otyłość…
CZYTAJ

4 mity na temat otyłości. Sprawdź, czy znasz je wszystkie

Otyłość to choroba obarczona wieloma mitami, które często prowadzą do błędnych przekonań i stygmatyzacji. Czy rzeczywiście jest wyłącznie kwestią genów?…
CZYTAJ

Nawilżenie, antyoksydacja i odmłodzenie 3 potrzeby cery w oczekiwaniu na wiosnę

Koniec zimy to moment, w którym najbardziej pragniemy nowości w beauty-rutynie. Obserwujemy kondycję skóry, robimy podsumowania, ustalamy kosmetyczne strategie. Przygotowujemy…
CZYTAJ

Morsowanie – jak zacząć i kto nie powinien zanurzać się w lodowatej wodzie? Wszystko, co trzeba wiedzieć przed pierwszą zimową kąpielą

Morsowanie, czyli zanurzanie się w zimnej wodzie, stało się jednym z popularniejszych trendów ostatnich lat. Choć jeszcze niedawno była to…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Wiosna to czas alergii. Sprawdź, co pyli w Twojej okolicy

Rozpoczął się sezon pylenia olchy i brzozy – roślin, których pyłki należą…
CZYTAJ

Krztusiec – co warto wiedzieć? Nie myl go z przeziębieniem

Krztusiec, znany również jako "kaszel 100-dniowy", to choroba wywołana przez bakterię Bordetella…
CZYTAJ

Morsowanie – jak zacząć i kto nie powinien zanurzać się w lodowatej wodzie? Wszystko, co trzeba wiedzieć przed pierwszą zimową kąpielą

Morsowanie, czyli zanurzanie się w zimnej wodzie, stało się jednym z popularniejszych…
CZYTAJ

Jak kontakt ze zwierzętami wspiera zdrowie psychiczne?

Światowy Dzień Walki z Depresją, obchodzony 23 lutego, to doskonała okazja, by…
CZYTAJ

Bezpieczne sporty zimowe – o czym pamiętać, by uniknąć kontuzji i cieszyć się dobrą kondycją?

Aktywność fizyczna to podstawowy element profilaktyki zdrowotnej. Sporty zimowe to doskonały sposób…
CZYTAJ