Piękna na Święta? Zacznij od pielęgnacji i nawilżenia



Okres zimowy to trudny czas dla skóry twarzy – słabną jej naturalne mechanizmy obronne, co sprawia, że traci nawilżenie niemal dwukrotnie szybciej niż latem. Mróz, wiatr i suche powietrze w ogrzewanych pomieszczeniach naruszają barierę lipidową, a co za tym idzie – sprawiają, że skóra staje się odwodniona i szorstka. Na szczęście istnieje szereg sposobów, by o nią zadbać.

Skóra twarzy w czasie zimowego ochłodzenia często jest mało elastyczna i ma szary, ziemisty kolor. Staje się podatna na różnego rodzaju infekcje, pękanie naczynek krwionośnych i łuszczenie. Wszystkiemu winne jest nadmierne jej przesuszenie. Dlatego zimowa pielęgnacja powinna opierać się na umiejętnym nawilżeniu skóry oraz zapewnieniu jej ochrony przed zimnem.

Dobry krem – podstawa zimowej pielęgnacji

Najważniejszym elementem zimowej pielęgnacji każdego rodzaju skóry jest stosowanie dobrze dobranego kremu. Powinien zawierać substancje pomagające utrzymać wodę w skórze, takie jak:

– witaminę A, która wspomaga procesy odnowy naskórka i opóźnia zmiany pojawiające się wraz z wiekiem;
– witaminę E, poprawiającą nawilżenie i sprężystość skóry;
– alantoinę o działaniu łagodzącym;
– kwas hialuronowy, który nawilża i ujędrnia skórę.

Bezpośrednio przed wyjściem z domu nie należy jednak nakładać na skórę preparatów nawilżających – pod wpływem mrozu mogą bowiem powodować podrażnienia i zaczerwienienia. Należy sięgać po nie przed snem. Podczas porannych zabiegów pielęgnacyjnych lepiej stosować krem półtłusty (w przypadku cery tłustej) lub tłusty (dla cery suchej i wrażliwej). Stworzy on barierę, która utrudni odparowywanie wody z powierzchni skóry.

Warto także pamiętać o filtrze UV. Wbrew pozorom promienie słoneczne w okresie zimowym również silnie oddziałują na skórę i powodują, że wolniej się regeneruje i traci naturalne zdolności obronne.




Oczyszczanie i złuszczanie – bez podrażnień

Zimą należy zwrócić uwagę również na kosmetyki stosowane do oczyszczania twarzy. Wiele z nich zawiera bowiem alkohol oraz mydło, czyli składniki o działaniu wysuszającym. O wiele lepszym wyborem staną się mleczka kosmetyczne lub naturalne oleje, które dodatkowo odżywią cerę. Preparaty te nie naruszą bowiem bariery lipidowej i nie przyczynią się do powstawania podrażnień.

Problematyczne okazuje się również usuwanie martwego naskórka. Zimą lepiej zrezygnować bowiem z gruboziarnistych peelingów, które mogą naruszać naturalną barierę skóry – bardziej odpowiednie będą delikatne preparaty o działaniu enzymatycznym.

Usta pod ochroną

Myśląc o zimowym pielęgnacji twarzy, nie należy zapominać o ustach. Są one bowiem pozbawione gruczołów łojowych, co czyni je niemal bezbronnymi w kontakcie z mrozem i wiatrem. Dlatego zimą często stają się spierzchnięte i popękane. Warto więc zawsze mieć przy sobie pomadkę w sztyfcie, natłuszczający balsam do ust lub wazelinę kosmetyczną.

Wypełniacze – w szczególnych potrzebach

W przypadku silnego wysuszenia skóry lub potrzeby uzyskania natychmiastowych efektów nawilżenia można zdecydować się na zaaplikowanie przez lekarza wypełniacza, który nawilży i odmłodzi wygląd twarzy. Stworzony przez TEOXANE Laboratories TEOSYAL®RHA 1 to wypełniacz na bazie kwasu hialuronowego, który pozwala zachować ekspresję i naturalne piękno.

Ten specjalistyczny żel łagodnie wypełnia zmarszczki mimiczne na twarzy, szyi i dekolcie, zapewniając utrzymanie optymalnego poziomu nawilżenia skóry i długotrwałą poprawę jej elastyczności. Dzięki zastosowaniu opatentowanej technologii, która uwzględnia specyficzne wymagania ruchomych obszarów twarzy, wypełniacz nie zniekształca mimiki i zapewnia naturalne efekty.

Rozpoczęcie prac nad pierwszym w Polsce Regionalnym Planem Adaptacji do Zmian Klimatu

Adaptacja do zmian klimatu to proces dostosowywania się społeczeństw, ekosystemów i gospodarek do zmian warunków klimatycznych, które już występują lub…
CZYTAJ

4. edycja kampanii #lubiesiebie – relacja ze spotkania prasowego z udziałem ambasadorek

W nowo otwartej śródziemnomorskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino przy ulicy Waliców 13 w Warszawie, odbyło się spotkanie prasowe z…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko poszerzyć swoją wiedzę na temat tego wyjątkowego i…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem odporności, ale biorą też udział w utrzymaniu równowagi…
CZYTAJ

Uśmiechnij się do zdrowia: Przepis na pyszny, sycący koktajl z mango i masłem orzechowym – dla mocnych i zdrowych zębów

Koktajl zrobiony ze świeżych składników to nie tylko przyjemność dla podniebienia, ale i zdrowy wybór. Taki posiłek dostarcza organizmowi niezbędnych…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk, bada…
CZYTAJ

Fix MAC’N CHEESE – nowość od marki Knorr. Odkryj megaserowy smak

Kultowy amerykański Mac’n Cheeese on demand? Od teraz makaron z kremowym serem możesz zjeść o każdej porze dnia w swoim…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie wynosi ok. 150 milionów, co oznacza, że co…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy, mniej się ruszamy, spędzamy długie godziny przed ekranami.…
CZYTAJ

Jak odzyskać młody wygląd? Przywrócić właściwe napięcie mięśni twarzy, szyi i dekoltu!

Z upływem lat oraz wskutek działania czynników zewnętrznych, wyraźnemu osłabieniu ulega struktura włókien podtrzymujących skórę twarzy, szyi i dekoltu. W…
CZYTAJ

31 marca przestawiamy zegarki. Poznaj wskazówki, które pozwolą wygrać walkę z czasem

Specjaliści zauważają, że zmiana czasu może niekorzystnie wpłynąć na naszą codzienną aktywność, głównie z powodu nagłego zakłócenia rytmu dobowego. Istnieją…
CZYTAJ

Nowe ambasadorki 4.edycji kampanii #lubiesiebie

Nowe ambasadorki 4.edycji kampanii #lubiesiebie to polityczka, psycholożka, aktorki i wokalistka, wszystkie mówią o potrzebie samoakceptacji , o jej roli…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy,…
CZYTAJ