Rozstępy po ciąży – czy można im zapobiec?



Zmiany hormonalne, jakie zachodzą w organizmie przyszłej mamy, doprowadzają także do zmian w strukturze skóry. Dotyczy to nie tylko naskórka, który staje się cieńszy, lecz także jej warstwy głębokiej, gdzie dochodzi do zaburzenia syntezy włókien elastyny i kolagenu – białek w głównej mierze odpowiedzialnych za elastyczność, jędrność i zdrowy wygląd naszej skóry. Stąd już tylko krok do powstania rozstępów… Czy da się temu zapobiec?

Rozstępy w ciąży – jak powstają?
Lista czynników, które składają się na powstawanie rozstępów jest długa – zaburzona gospodarka hormonalna sprawia, że skóra podczas ciąży łatwiej ulega wysuszeniu i odwodnieniu. Jest też znacznie bardziej podatna na uszkodzenia.

Tymczasem ciało przyszłej mamy zmienia się – rośnie nie tylko brzuch, ale powiększają się też piersi, następuje przyrost tkanki tłuszczowej, co skutkuje przybieraniem na wadze. Skóra ulega znacznemu rozciągnięciu, a to, przy powyższych czynnikach, może doprowadzić do pojawienia się tak niechcianych rozstępów, czyli wrzecionowatych pasm tkanki łącznej, które w niewłaściwy sposób zastępują ubytki w uszkodzonej skórze. Może, ale na szczęście nie musi, jeśli młoda mama już od początku ciąży będzie prawidłowo dbała o swoje ciało. Choć skłonność do rozstępów bywa dziedziczna, to właśnie profilaktyka odgrywa kluczową rolę w zapobieganiu im.

Jak zapobiegać?
Zastanawiasz się, jak dbać o skórę w ciąży? Jeśli będzie ona odpowiednio odżywiona, nawilżona i uelastyczniona, znacznie lepiej poradzi sobie z zadaniami, jakie stawia przed nią ciąża – będzie dużo bardziej odporna na rozciąganie.

Pamiętaj, aby działać systematycznie i wielopłaszczyznowo. Połącz odpowiednią dietę z umiarkowaną aktywnością fizyczną i najlepszą pielęgnacją. Im wcześniej, tym lepiej – już od początku ciąży stosuj odpowiednie kosmetyki, które zapobiegają rozstępom.




Jaki krem na rozstępy w ciąży wybrać? Krem przeciw rozstępom powinie skutecznie stymulować włókna podtrzymujące skórę, a przy tym zwiększać jej odporność na czynniki powodujące powstawanie rozstępów. Powinnaś stosować go zapobiegawczo aż do pierwszego miesiąca po porodzie. Popularne są także preparaty w formie odżywczych olejków, które wyraźnie poprawiają elastyczność skóry (np. olejek przeciw rozstępom Mustela).

Zdarza się, że mimo najlepszej pielęgnacji, rozstępy i tak powstaną. Dobra wiadomość jest taka, że po pierwsze – pojawi się ich znacznie mniej, a po drugie – rozstępy tworzą się fazowo. W pierwszej fazie dochodzi do stanu zapalnego na skutek uszkodzenia skóry, w drugiej – zanikowej, jaśnieją i przybierają postać blizn. Jeśli zareagujesz szybko, stosując już podczas ciąży kosmetyk korygujący rozstępy, później będą one znacznie mniej widoczne. Ważne jest regularne obserwowanie skóry, bo przekonanie, że rozstępy pojawiają się dopiero po ciąży jest błędne.

O czym jeszcze powinnaś pamiętać? Dokładnie sprawdzaj etykiety. Skład wybieranych przez Ciebie kosmetyków powinien być jak najbardziej naturalny, pozbawiony parabenów, ftalanów czy fenoksyetanolu. Muszą być one w pełni bezpieczne zarówno dla Ciebie, jak i maluszka – szukaj tylko produktów zawierających informację, że można je stosować podczas ciąży i laktacji.

Więcej informacji o tym, jak skutecznie zapobiegać rozstępom znajdziesz tutaj.

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy. Po elektroniczny odpowiednik popularnego dymka sięga wielu Polaków,…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego LUX MED Onkologia, rozszerza zakres świadczonych usług o…
CZYTAJ

Gęstość odżywcza a gęstość energetyczna. Co jeść, żeby nie przytyć?

Diety odchudzające często wybiera się z troski o piękną i smukłą sylwetkę. Tymczasem można jeść mało i nie tracić wagi…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim przygotowaniu i po konsultacji z lekarzem, wyjazd może…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych miejsc. Spędzając ten czas aktywnie, często zmieniamy otoczenie…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy Turcja kuszą pięknymi widokami, piaszczystymi plażami i błękitną…
CZYTAJ

Moc rówieśników: Badanie UNICEF na temat postaw ukraińskich nastolatków wobec wsparcia zdrowia psychicznego w Polsce

Jak wpływ rówieśników, społeczna percepcja i czynniki psychologiczne wpływają na chęć szukania wsparcia. – Raport UNICEF, opracowany we współpracy z…
CZYTAJ

Wyjeżdżasz na południe Europy? Te 6 rzeczy, musisz wiedzieć o udarze cieplnym

Meteorolodzy podkreślają, że tegoroczne lato może być jednym z najgorętszych w historii. Już w czerwcu w Grecji, na Cyprze czy…
CZYTAJ

Choroby krążenia nie lubią wysokich temperatur. Upał może powodować omdlenia, a nawet zawał mięśnia sercowego. 

Przez Polskę przechodzi fala upałów. Podczas panujących obecnie wysokich temperatur serce pracuje intensywniej, a naczynia krwionośne się rozszerzają. Wzmożone pocenie…
CZYTAJ

Zupa owocowa z lanymi kluseczkami

A my na to jak na lato! Gdy za oknem wysokie temperatury, na stole stawiamy na dania pełne smaku i…
CZYTAJ

Choroba cukrzycowa stóp – czy można uratować stopę przed amputacją?

Zespół stopy cukrzycowej, który zaczyna się od niewielkiej rany, pozostaje najpoważniejszym powikłaniem cukrzycy. W Polsce każdego roku, z powodu rozwoju…
CZYTAJ

Osoby z otyłością a choroby jamy ustnej. Gdzie szukać specjalistycznych gabinetów?

Osoby z otyłością mogą częściej zapadać na choroby jamy ustnej. Ma to związek z bezpośrednimi skutkami zbyt wysokiego BMI, chorobami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy.…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy…
CZYTAJ