Rozstępy po ciąży – czy można im zapobiec?



Zmiany hormonalne, jakie zachodzą w organizmie przyszłej mamy, doprowadzają także do zmian w strukturze skóry. Dotyczy to nie tylko naskórka, który staje się cieńszy, lecz także jej warstwy głębokiej, gdzie dochodzi do zaburzenia syntezy włókien elastyny i kolagenu – białek w głównej mierze odpowiedzialnych za elastyczność, jędrność i zdrowy wygląd naszej skóry. Stąd już tylko krok do powstania rozstępów… Czy da się temu zapobiec?

Rozstępy w ciąży – jak powstają?
Lista czynników, które składają się na powstawanie rozstępów jest długa – zaburzona gospodarka hormonalna sprawia, że skóra podczas ciąży łatwiej ulega wysuszeniu i odwodnieniu. Jest też znacznie bardziej podatna na uszkodzenia.

Tymczasem ciało przyszłej mamy zmienia się – rośnie nie tylko brzuch, ale powiększają się też piersi, następuje przyrost tkanki tłuszczowej, co skutkuje przybieraniem na wadze. Skóra ulega znacznemu rozciągnięciu, a to, przy powyższych czynnikach, może doprowadzić do pojawienia się tak niechcianych rozstępów, czyli wrzecionowatych pasm tkanki łącznej, które w niewłaściwy sposób zastępują ubytki w uszkodzonej skórze. Może, ale na szczęście nie musi, jeśli młoda mama już od początku ciąży będzie prawidłowo dbała o swoje ciało. Choć skłonność do rozstępów bywa dziedziczna, to właśnie profilaktyka odgrywa kluczową rolę w zapobieganiu im.

Jak zapobiegać?
Zastanawiasz się, jak dbać o skórę w ciąży? Jeśli będzie ona odpowiednio odżywiona, nawilżona i uelastyczniona, znacznie lepiej poradzi sobie z zadaniami, jakie stawia przed nią ciąża – będzie dużo bardziej odporna na rozciąganie.

Pamiętaj, aby działać systematycznie i wielopłaszczyznowo. Połącz odpowiednią dietę z umiarkowaną aktywnością fizyczną i najlepszą pielęgnacją. Im wcześniej, tym lepiej – już od początku ciąży stosuj odpowiednie kosmetyki, które zapobiegają rozstępom.




Jaki krem na rozstępy w ciąży wybrać? Krem przeciw rozstępom powinie skutecznie stymulować włókna podtrzymujące skórę, a przy tym zwiększać jej odporność na czynniki powodujące powstawanie rozstępów. Powinnaś stosować go zapobiegawczo aż do pierwszego miesiąca po porodzie. Popularne są także preparaty w formie odżywczych olejków, które wyraźnie poprawiają elastyczność skóry (np. olejek przeciw rozstępom Mustela).

Zdarza się, że mimo najlepszej pielęgnacji, rozstępy i tak powstaną. Dobra wiadomość jest taka, że po pierwsze – pojawi się ich znacznie mniej, a po drugie – rozstępy tworzą się fazowo. W pierwszej fazie dochodzi do stanu zapalnego na skutek uszkodzenia skóry, w drugiej – zanikowej, jaśnieją i przybierają postać blizn. Jeśli zareagujesz szybko, stosując już podczas ciąży kosmetyk korygujący rozstępy, później będą one znacznie mniej widoczne. Ważne jest regularne obserwowanie skóry, bo przekonanie, że rozstępy pojawiają się dopiero po ciąży jest błędne.

O czym jeszcze powinnaś pamiętać? Dokładnie sprawdzaj etykiety. Skład wybieranych przez Ciebie kosmetyków powinien być jak najbardziej naturalny, pozbawiony parabenów, ftalanów czy fenoksyetanolu. Muszą być one w pełni bezpieczne zarówno dla Ciebie, jak i maluszka – szukaj tylko produktów zawierających informację, że można je stosować podczas ciąży i laktacji.

Więcej informacji o tym, jak skutecznie zapobiegać rozstępom znajdziesz tutaj.

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ

Masaże relaksacyjne świecą – skorzystaj z oferty Kliniki Urody Beleza w Gdyni

Zapewniają odprężenie, pozwalają rozluźnić mięśnie i świetnie oddziałują na stres, mowa oczywiście o relaksacyjnych masażach. Jednym z zyskujących w ostatnim…
CZYTAJ

Lipoproteina (a) – cichy zabójca serca. Dlaczego warto wykonać to badanie?

24 marca obchodzimy Dzień Wiedzy o Lipoproteinie (a), który ma na celu zwiększenie świadomości na temat jej roli w układzie…
CZYTAJ

Diagnoza ADHD – jak wpływa na codzienność i rozwój zawodowy?

ADHD jest jednym z najczęstszych neurorozwojowych zaburzeń, które wciąż budzi pytania, zwłaszcza w kontekście dorosłości i funkcjonowania zawodowego. – Nadal…
CZYTAJ

Sałatka z truskawkami i ośmiornicą z sosem balsamicznym – gotowane macki ośmiornicy od PESCA NORD

Gotowana ośmiornica to klasyka kuchni śródziemnomorskiej i prawdziwa skarbnica składników odżywczych niezbędnych dla naszego zdrowia. Choć ośmiornica uchodzi za danie…
CZYTAJ

Gdzie leczyć raka endometrium? Jak wybrać najlepszą placówkę i lekarza?

Nie każda pacjentka wie, że powinna być pod opieką ginekologa onkologa przez kilka lat od diagnostyki po zakończeniu leczenia. Dlatego…
CZYTAJ

Wiosenny detoks – hit czy mit?

Wiosną wielu pacjentów szuka porady dietetycznej, często pytając o detoks. – To rzeczywiście popularny temat o tej porze roku –…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni.…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można…
CZYTAJ

Lipoproteina (a) – cichy zabójca serca. Dlaczego warto wykonać to badanie?

24 marca obchodzimy Dzień Wiedzy o Lipoproteinie (a), który ma na celu…
CZYTAJ

Diagnoza ADHD – jak wpływa na codzienność i rozwój zawodowy?

ADHD jest jednym z najczęstszych neurorozwojowych zaburzeń, które wciąż budzi pytania, zwłaszcza…
CZYTAJ