Pielęgnacja skóry wrażliwej krok po kroku



Podrażnienia, zaczerwienienia, nieustanne uczucie napięcia czy gwałtowne reakcje na czynniki zewnętrzne – to tylko niektóre z cech charakteryzujących skórę wrażliwą, będącą najtrudniejszą w pielęgnacji. Jak o nią dbać na co dzień, aby uzyskać odpowiednie efekty i poprawić jej wygląd? Przeczytaj poniższy artykuł i przekonaj się, że pielęgnacja skóry wrażliwej może być skuteczna, przyjemna i prostsza!

Unikaj niekorzystnych czynników zewnętrznych

Jako posiadaczka skóry wrażliwej musisz wiedzieć, iż wiele czynników zewnętrznych działa na nią bardzo niekorzystnie. Pieczenie, swędzenie, suchość i podrażnienia to częsta reakcja na niewłaściwie dobrane kosmetyki, silne substancje zapachowe, ostre detergenty znajdujące się w wielu preparatach czy zanieczyszczenia powietrza.

Spore znaczenie mają również wahania temperatury, silny wiatr i promienie słoneczne. Aby zatroszczyć się o wrażliwą skórę, musisz unikać tych czynników zewnętrznych oraz zwrócić szczególną uwagę na dobranie kosmetyków, które przyniosą jej tak bardzo wyczekiwaną ulgę.




Nie stosuj kolorowych bądź intensywnie pachnących kosmetyków
Skóra wrażliwa bardzo często ma również skłonności alergiczne. Warto o tym wiedzieć, aby pod tym kątem dopasować zawartość swojej kosmetyczki. Unikaj kosmetyków kolorowych, które mogą spowodować reakcje alergiczne. To samo dotyczy intensywnie pachnących kosmetyków, w których składzie znajdziesz alkohol, kwasy owocowe czy retinol.

Zamiast dostarczać skórze niekorzystne składniki, zadbaj o jej ukojenie, nawilżenie oraz redukcję zaczerwienienia. Pamiętaj również o skutecznym demakijażu. Wybierz do niego kosmetyki, takie jak mleczka do demakijażu, które nie wysuszą delikatnej skóry i dodatkowo będą obfitować w naturalne składniki. Co więcej, nigdy nie kładź się spać w makijażu. To wyjątkowo źle wpływające na stan skóry przewinienie.

Puszcza Białowieska bliska sercom Polaków. Wyniki ogólnopolskiego badania opinii publicznej

Zdecydowana większość Polaków zna i docenia wartość Puszczy Białowieskiej – wynika z ogólnopolskiego badania opinii publicznej przeprowadzonego przez firmę Quantify…
CZYTAJ

Regeneracja i intensywne nawilżenie Jak skutecznie przygotować włosy do lata?

Nawilżenie i dogłębna regeneracja to priorytet pielęgnacji włosów przed latem. Specjaliści podpowiadają, że drogą do osiągnięcia efektu zachwycających, lśniących pasm…
CZYTAJ

Ile lodów tygodniowo może jeść przedszkolak? Czy codzienne jedzenie lodów to coś złego?

Na pytania odpowiada ekspert Damian Dziewiałtowski, dietetyk Grupy LUX MED: Lody dla przedszkolaka – ile to bezpieczna porcja? Lody to…
CZYTAJ

Zdrowe dziąsła, zdrowy organizm: dlaczego przyzębie jest takie ważne?

Krwawiące dziąsła to nie błahostka – mogą być oznaką poważnej choroby przyzębia, która wpływa na zdrowie całego organizmu. W Polsce…
CZYTAJ

Otyłość to choroba, nie wybór. Jak leczyć bez oceniania i uprzedzeń?

Otyłość to przewlekła choroba, a nie efekt braku silnej woli. Pomimo rosnącej świadomości społecznej, osoby chorujące na otyłość nadal spotykają…
CZYTAJ

Ile naprawdę kosztuje produkcja żywności? Think tank Żywność dla Przyszłości podsumowuje koszty środowiskowe i zdrowotne w nowym raporcie

Według danych FAO za rok 2023, globalna wartość ukrytych kosztów zdrowotnych i środowiskowych systemów rolno-spożywczych wynosi ok. 12,7 biliona dolarów,…
CZYTAJ

Dzień Walki z Pustynnieniem i Suszą – Polska nadal w cieniu suszy

17 czerwca obchodzimy Dzień Walki z Pustynnieniem i Suszą – święto ustanowione przez ONZ, które ma przypominać o narastającym problemie…
CZYTAJ

Higiena jamy ustnej podczas leczenia nowotworu jamy ustnej

Rozpoznanie nowotworu jamy ustnej to ogromne wyzwanie dla chorego – zarówno emocjonalne, jak i fizyczne. Każdego roku ponad 4 tysiące…
CZYTAJ

Przystosowanie miast do zmian klimatu – Nowe regulacje dotyczące Miejskich Planów Adaptacji

Zmiany klimatu to jedno z największych wyzwań współczesnego świata, w tym także Polski. Z analiz Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego…
CZYTAJ

Mikroflora w jamie ustnej – mały ekosystem, wielkie znaczenie

Kiedy myślimy o mikroflorze, zwykle mamy na myśli jelita. Tymczasem równie złożony i ważny ekosystem mikroorganizmów funkcjonuje w naszej jamie…
CZYTAJ

Rola roweru i transportu publicznego w dążeniu do neutralności klimatycznej – Światowy Dzień Roweru 2025

Z okazji Światowego Dnia Roweru, obchodzonego 3 czerwca, warto przypomnieć o licznych korzyściach płynących z jazdy na rowerze. Raport Europejskiej…
CZYTAJ

29 maja to Światowy Dzień Układu Pokarmowego. Niestety, o mikrobiocie nadal wiemy zbyt mało

Z okazji Światowego Dnia Układu Pokarmowego eksperci zwracają uwagę na kluczową rolę mikrobioty jelitowej w utrzymaniu zdrowia człowieka. Ten złożony…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Otyłość to choroba, nie wybór. Jak leczyć bez oceniania i uprzedzeń?

Otyłość to przewlekła choroba, a nie efekt braku silnej woli. Pomimo rosnącej…
CZYTAJ

29 maja to Światowy Dzień Układu Pokarmowego. Niestety, o mikrobiocie nadal wiemy zbyt mało

Z okazji Światowego Dnia Układu Pokarmowego eksperci zwracają uwagę na kluczową rolę…
CZYTAJ

Koniec z bólem i dyskomfortem: laserowe leczenie żylaków to Twoje rozwiązanie!

Żylaki to powszechny problem, który dotyka coraz więcej osób. Niezależnie od tego,…
CZYTAJ

Światowy Dzień Tarczycy: Niedoczynność i nadczynność tarczycy – co musisz wiedzieć?

Z okazji Światowego Dnia Tarczycy lek. Claude Mawa, specjalista medycyny rodzinnej Grupy…
CZYTAJ

Nadwaga a zdrowie: 4 nieoczywiste schorzenia związane z otyłością, które warto znać

22 maja przypada Europejski Dzień Walki z Otyłością. Z tej okazji warto…
CZYTAJ