Pielęgnacja cery tłustej i trądzikowej



Trądzik spędza Ci przysłowiowy sen z powiek? Masz dość krostek szpecących okolice buzi czy pleców? Zamiast stosować mocniejszy makijaż, poznaj przyczyny choroby i dowiedz się, w jaki sposób wyleczyć wspomnianą dolegliwość

Trądzik to jedno z najczęściej występujących schorzeń, dotykające około 80% osób w wieku od 11 do nawet 30 lat. Szczytowy moment zapadalności na tę – bądź co bądź – stosunkowo uciążliwą dolegliwość, przypada pomiędzy 14, a 19 rokiem życia. Sama choroba lokalizuje się z reguły na partiach skóry obfitujących w największą ilość gruczołów łojowych, takich jak twarz, plecy czy też klatka piersiowa.
Przyczyny trądziku

Ciężko jednoznacznie wskazać przyczynę trądziku, gdyż w praktyce do jego powstania przyczynić może się szereg różnego rodzaju czynników, takich jak chociażby nadmierne rogowacenie, przerost gruczołów łojowych wraz z towarzyszącym im łojotokiem, a także m.in. stan zapalny. Co bardzo istotne, na przyrost produkcji łoju ma wpływ dihydrotestosteron czyli w skrócie DHT.

Rodzaje trądziku

Wyróżniamy kilka rodzajów trądziku :
Trądzik zaskórnikowy
Trądzik grudkowo-krostkowy
Trądzik ropowiczy

W momencie gdy mamy do czynienia z łagodną odmianą trądziku, wystarczy podjąć leczenie zewnętrzne polegające na zastosowaniu antybiotyku czy też nadtlenku benzoilu. W przypadku rodzajów trudniejszych do wyleczenia, a więc o złożonym podłożu, polecane jest użycie preparatów powstałych na bazie izotretynoiny.




Czego NIE stosować?
Na czarnej liście preparatów i zabiegów przeciwtrądzikowych znajduje się przede wszystkim ręczne oczyszczanie twarzy oraz wszelkie żele myjące o działaniu wysuszającym. Na szczęście wspomniane produkty i terapie cieszą się obecnie niewielkim zainteresowaniem, co jest zasługą zwiększenia świadomości przyczyn i sposobów leczenia trądziku. Obecnie bowiem do naszej dyspozycji są już profesjonalne serwisy, takie jak chociażby www.znamlek.pl. Na wspomnianej stronie znajduje się zarówno wykaz leków, opinie o lekach, jak i baza leków przeciwtrądzikowych.

Wróćmy jednak do wspomnianej już, czarnej listy preparatów. Na takowej znajdują się również kosmetyki o działaniu antybakteryjnym, które – w przypadku dolegliwości wywołanej zmianami o podłożu hormonalnym – nie tylko nie przyniosą pozytywnych efektów, ale dodatkowo przyczynią się do nadmiernego wysuszenia skóry.

Polecane produkty
Po jakie więc kosmetyki warto sięgnąć? Przede wszystkim te, w których składzie nie znajdziemy alkoholu, gdyż takowy jedynie zwiększy aktywność gruczołów łojowych dodatkowo podrażniając skórę. Absolutną podstawę codziennej pielęgnacji stanowi natomiast łagodny żel oczyszczający. Po umyciu twarzy konieczne jest przetarcie skóry przy użyciu toniku, który zwęzi ujście gruczołów łojowych, a także zadziała odświeżająco. Mniej więcej raz w tygodniu warto również sięgnąć po peelingi enzymatyczne, których zadaniem jest usunięcie martwych komórek naskórka.

Puszcza Białowieska bliska sercom Polaków. Wyniki ogólnopolskiego badania opinii publicznej

Zdecydowana większość Polaków zna i docenia wartość Puszczy Białowieskiej – wynika z ogólnopolskiego badania opinii publicznej przeprowadzonego przez firmę Quantify…
CZYTAJ

Regeneracja i intensywne nawilżenie Jak skutecznie przygotować włosy do lata?

Nawilżenie i dogłębna regeneracja to priorytet pielęgnacji włosów przed latem. Specjaliści podpowiadają, że drogą do osiągnięcia efektu zachwycających, lśniących pasm…
CZYTAJ

Ile lodów tygodniowo może jeść przedszkolak? Czy codzienne jedzenie lodów to coś złego?

Na pytania odpowiada ekspert Damian Dziewiałtowski, dietetyk Grupy LUX MED: Lody dla przedszkolaka – ile to bezpieczna porcja? Lody to…
CZYTAJ

Zdrowe dziąsła, zdrowy organizm: dlaczego przyzębie jest takie ważne?

Krwawiące dziąsła to nie błahostka – mogą być oznaką poważnej choroby przyzębia, która wpływa na zdrowie całego organizmu. W Polsce…
CZYTAJ

Otyłość to choroba, nie wybór. Jak leczyć bez oceniania i uprzedzeń?

Otyłość to przewlekła choroba, a nie efekt braku silnej woli. Pomimo rosnącej świadomości społecznej, osoby chorujące na otyłość nadal spotykają…
CZYTAJ

Ile naprawdę kosztuje produkcja żywności? Think tank Żywność dla Przyszłości podsumowuje koszty środowiskowe i zdrowotne w nowym raporcie

Według danych FAO za rok 2023, globalna wartość ukrytych kosztów zdrowotnych i środowiskowych systemów rolno-spożywczych wynosi ok. 12,7 biliona dolarów,…
CZYTAJ

Dzień Walki z Pustynnieniem i Suszą – Polska nadal w cieniu suszy

17 czerwca obchodzimy Dzień Walki z Pustynnieniem i Suszą – święto ustanowione przez ONZ, które ma przypominać o narastającym problemie…
CZYTAJ

Higiena jamy ustnej podczas leczenia nowotworu jamy ustnej

Rozpoznanie nowotworu jamy ustnej to ogromne wyzwanie dla chorego – zarówno emocjonalne, jak i fizyczne. Każdego roku ponad 4 tysiące…
CZYTAJ

Przystosowanie miast do zmian klimatu – Nowe regulacje dotyczące Miejskich Planów Adaptacji

Zmiany klimatu to jedno z największych wyzwań współczesnego świata, w tym także Polski. Z analiz Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego…
CZYTAJ

Mikroflora w jamie ustnej – mały ekosystem, wielkie znaczenie

Kiedy myślimy o mikroflorze, zwykle mamy na myśli jelita. Tymczasem równie złożony i ważny ekosystem mikroorganizmów funkcjonuje w naszej jamie…
CZYTAJ

Rola roweru i transportu publicznego w dążeniu do neutralności klimatycznej – Światowy Dzień Roweru 2025

Z okazji Światowego Dnia Roweru, obchodzonego 3 czerwca, warto przypomnieć o licznych korzyściach płynących z jazdy na rowerze. Raport Europejskiej…
CZYTAJ

29 maja to Światowy Dzień Układu Pokarmowego. Niestety, o mikrobiocie nadal wiemy zbyt mało

Z okazji Światowego Dnia Układu Pokarmowego eksperci zwracają uwagę na kluczową rolę mikrobioty jelitowej w utrzymaniu zdrowia człowieka. Ten złożony…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Otyłość to choroba, nie wybór. Jak leczyć bez oceniania i uprzedzeń?

Otyłość to przewlekła choroba, a nie efekt braku silnej woli. Pomimo rosnącej…
CZYTAJ

29 maja to Światowy Dzień Układu Pokarmowego. Niestety, o mikrobiocie nadal wiemy zbyt mało

Z okazji Światowego Dnia Układu Pokarmowego eksperci zwracają uwagę na kluczową rolę…
CZYTAJ

Koniec z bólem i dyskomfortem: laserowe leczenie żylaków to Twoje rozwiązanie!

Żylaki to powszechny problem, który dotyka coraz więcej osób. Niezależnie od tego,…
CZYTAJ

Światowy Dzień Tarczycy: Niedoczynność i nadczynność tarczycy – co musisz wiedzieć?

Z okazji Światowego Dnia Tarczycy lek. Claude Mawa, specjalista medycyny rodzinnej Grupy…
CZYTAJ

Nadwaga a zdrowie: 4 nieoczywiste schorzenia związane z otyłością, które warto znać

22 maja przypada Europejski Dzień Walki z Otyłością. Z tej okazji warto…
CZYTAJ