Pielęgnacja cery tłustej i trądzikowej



Trądzik spędza Ci przysłowiowy sen z powiek? Masz dość krostek szpecących okolice buzi czy pleców? Zamiast stosować mocniejszy makijaż, poznaj przyczyny choroby i dowiedz się, w jaki sposób wyleczyć wspomnianą dolegliwość

Trądzik to jedno z najczęściej występujących schorzeń, dotykające około 80% osób w wieku od 11 do nawet 30 lat. Szczytowy moment zapadalności na tę – bądź co bądź – stosunkowo uciążliwą dolegliwość, przypada pomiędzy 14, a 19 rokiem życia. Sama choroba lokalizuje się z reguły na partiach skóry obfitujących w największą ilość gruczołów łojowych, takich jak twarz, plecy czy też klatka piersiowa.
Przyczyny trądziku

Ciężko jednoznacznie wskazać przyczynę trądziku, gdyż w praktyce do jego powstania przyczynić może się szereg różnego rodzaju czynników, takich jak chociażby nadmierne rogowacenie, przerost gruczołów łojowych wraz z towarzyszącym im łojotokiem, a także m.in. stan zapalny. Co bardzo istotne, na przyrost produkcji łoju ma wpływ dihydrotestosteron czyli w skrócie DHT.

Rodzaje trądziku

Wyróżniamy kilka rodzajów trądziku :
Trądzik zaskórnikowy
Trądzik grudkowo-krostkowy
Trądzik ropowiczy

W momencie gdy mamy do czynienia z łagodną odmianą trądziku, wystarczy podjąć leczenie zewnętrzne polegające na zastosowaniu antybiotyku czy też nadtlenku benzoilu. W przypadku rodzajów trudniejszych do wyleczenia, a więc o złożonym podłożu, polecane jest użycie preparatów powstałych na bazie izotretynoiny.




Czego NIE stosować?
Na czarnej liście preparatów i zabiegów przeciwtrądzikowych znajduje się przede wszystkim ręczne oczyszczanie twarzy oraz wszelkie żele myjące o działaniu wysuszającym. Na szczęście wspomniane produkty i terapie cieszą się obecnie niewielkim zainteresowaniem, co jest zasługą zwiększenia świadomości przyczyn i sposobów leczenia trądziku. Obecnie bowiem do naszej dyspozycji są już profesjonalne serwisy, takie jak chociażby www.znamlek.pl. Na wspomnianej stronie znajduje się zarówno wykaz leków, opinie o lekach, jak i baza leków przeciwtrądzikowych.

Wróćmy jednak do wspomnianej już, czarnej listy preparatów. Na takowej znajdują się również kosmetyki o działaniu antybakteryjnym, które – w przypadku dolegliwości wywołanej zmianami o podłożu hormonalnym – nie tylko nie przyniosą pozytywnych efektów, ale dodatkowo przyczynią się do nadmiernego wysuszenia skóry.

Polecane produkty
Po jakie więc kosmetyki warto sięgnąć? Przede wszystkim te, w których składzie nie znajdziemy alkoholu, gdyż takowy jedynie zwiększy aktywność gruczołów łojowych dodatkowo podrażniając skórę. Absolutną podstawę codziennej pielęgnacji stanowi natomiast łagodny żel oczyszczający. Po umyciu twarzy konieczne jest przetarcie skóry przy użyciu toniku, który zwęzi ujście gruczołów łojowych, a także zadziała odświeżająco. Mniej więcej raz w tygodniu warto również sięgnąć po peelingi enzymatyczne, których zadaniem jest usunięcie martwych komórek naskórka.

Świadoma suplementacja sportowców – jakość, czystość, odpowiedzialność

Wybór suplementów diety, szczególnie w środowisku sportowym, odgrywa fundamentalną rolę. Sportowcy, podlegający regularnym kontrolom antydopingowym, muszą ufać, że produkty, które…
CZYTAJ

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane do społeczeństwa oraz specjalistów medycznych, propagujących wiedzę na temat…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce. Częstotliwość występowania niewydolności żylnej jest wyższa niż cukrzycy…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale także na…
CZYTAJ

Relacja ze spotkania prasowego, 5 edycji kampanii #lubiesiebie, z udziałem znanych ambasadorek.

W warszawskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino odbyło się spotkanie prasowe dedykowane 5. edycji kampanii #lubiesiebie, której inicjatorem jest dr…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne życie. Jednak, by tak się stało, niezbędne wręcz…
CZYTAJ

Retinoidy i witaminy w beauty-planie 3 kluczowe potrzeby skóry

Schyłek roku to czas podsumowań i ustalania beauty-planów. Jesień jest królową zmian. To właśnie teraz najuważniej obserwujemy stan skóry i…
CZYTAJ

Rola mikrobiomu i diety w utrzymaniu zdrowych jelit

Mikroorganizmy zamieszkują zarówno środowisko zewnętrzne, jak i wnętrze ludzkiego organizmu. Ich zespoły tworzą mikrobioty, które zasiedlają różne obszary ciała, jak…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz częściej pada jedno hasło – Movember. To międzynarodowa…
CZYTAJ

Jakość powietrza w Polsce uzależniona jest nie tylko od działalności człowieka

Jakość powietrza w Europie znacznie się poprawiła w ciągu ostatnich dziesięcioleci, ale zanieczyszczone powietrze nadal stanowi największe zagrożenie dla zdrowia…
CZYTAJ

Jak wybierać odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji stref intymnych?

Zdrowie intymne zaczyna się od odpowiedniej pielęgnacji i świadomego wyboru kosmetyków. Choć często skupiamy się na codziennym oczyszczaniu, pielęgnacja delikatnych…
CZYTAJ

5 listopada 39 lat temu przeprowadzono pierwszy udany przeszczep serca – wspomnienia prof. A. Bochenka

To było 39 lat temu, 5 listopada - Serce zostało wycięte, a w klatce piersiowej pojawiła się ogromna, pusta przestrzeń,…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Świadoma suplementacja sportowców – jakość, czystość, odpowiedzialność

Wybór suplementów diety, szczególnie w środowisku sportowym, odgrywa fundamentalną rolę. Sportowcy, podlegający…
CZYTAJ

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce.…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne…
CZYTAJ