Pielęgnacja cery tłustej i trądzikowej
Trądzik spędza Ci przysłowiowy sen z powiek? Masz dość krostek szpecących okolice buzi czy pleców? Zamiast stosować mocniejszy makijaż, poznaj przyczyny choroby i dowiedz się, w jaki sposób wyleczyć wspomnianą dolegliwość
Trądzik to jedno z najczęściej występujących schorzeń, dotykające około 80% osób w wieku od 11 do nawet 30 lat. Szczytowy moment zapadalności na tę – bądź co bądź – stosunkowo uciążliwą dolegliwość, przypada pomiędzy 14, a 19 rokiem życia. Sama choroba lokalizuje się z reguły na partiach skóry obfitujących w największą ilość gruczołów łojowych, takich jak twarz, plecy czy też klatka piersiowa.
Przyczyny trądziku
Ciężko jednoznacznie wskazać przyczynę trądziku, gdyż w praktyce do jego powstania przyczynić może się szereg różnego rodzaju czynników, takich jak chociażby nadmierne rogowacenie, przerost gruczołów łojowych wraz z towarzyszącym im łojotokiem, a także m.in. stan zapalny. Co bardzo istotne, na przyrost produkcji łoju ma wpływ dihydrotestosteron czyli w skrócie DHT.
Rodzaje trądziku
Wyróżniamy kilka rodzajów trądziku :
Trądzik zaskórnikowy
Trądzik grudkowo-krostkowy
Trądzik ropowiczy
W momencie gdy mamy do czynienia z łagodną odmianą trądziku, wystarczy podjąć leczenie zewnętrzne polegające na zastosowaniu antybiotyku czy też nadtlenku benzoilu. W przypadku rodzajów trudniejszych do wyleczenia, a więc o złożonym podłożu, polecane jest użycie preparatów powstałych na bazie izotretynoiny.
Czego NIE stosować?
Na czarnej liście preparatów i zabiegów przeciwtrądzikowych znajduje się przede wszystkim ręczne oczyszczanie twarzy oraz wszelkie żele myjące o działaniu wysuszającym. Na szczęście wspomniane produkty i terapie cieszą się obecnie niewielkim zainteresowaniem, co jest zasługą zwiększenia świadomości przyczyn i sposobów leczenia trądziku. Obecnie bowiem do naszej dyspozycji są już profesjonalne serwisy, takie jak chociażby www.znamlek.pl. Na wspomnianej stronie znajduje się zarówno wykaz leków, opinie o lekach, jak i baza leków przeciwtrądzikowych.
Wróćmy jednak do wspomnianej już, czarnej listy preparatów. Na takowej znajdują się również kosmetyki o działaniu antybakteryjnym, które – w przypadku dolegliwości wywołanej zmianami o podłożu hormonalnym – nie tylko nie przyniosą pozytywnych efektów, ale dodatkowo przyczynią się do nadmiernego wysuszenia skóry.
Polecane produkty
Po jakie więc kosmetyki warto sięgnąć? Przede wszystkim te, w których składzie nie znajdziemy alkoholu, gdyż takowy jedynie zwiększy aktywność gruczołów łojowych dodatkowo podrażniając skórę. Absolutną podstawę codziennej pielęgnacji stanowi natomiast łagodny żel oczyszczający. Po umyciu twarzy konieczne jest przetarcie skóry przy użyciu toniku, który zwęzi ujście gruczołów łojowych, a także zadziała odświeżająco. Mniej więcej raz w tygodniu warto również sięgnąć po peelingi enzymatyczne, których zadaniem jest usunięcie martwych komórek naskórka.