Czym jest cykl włosowy i jak można go regulować? Poznaj fazy wzrostu włosa i przekonaj się, jak pobudzić jego wzrost



Wypadanie włosów to problem, z którym zmaga się coraz więcej osób. Wzmożona utrata kosmyków spowodowana jest zaburzeniami cyklu włosowego. Dlatego warto poznać fazy wzrostu włosa, by zidentyfikować czynniki wpływające na pobudzenie porostu kosmyków.

Utrata włosów jest procesem wpisanym w naturę człowieka – każdego dnia wypada ich ok. 120-150. Wpływają na to fazy wzrostu włosa, które mają charakter cykliczny i następują po sobie.
Na czym polegają fazy wzrostu włosa?
Na cykl włosowy składają się trzy etapy. Każdy z kosmyków wchodzi w konkretną fazę niezależnie i indywidualnie. Dzięki temu włosy rosną w sposób niezsynchronizowany i różny jest ich moment wypadania. To sprawia, że u osób zdrowych ich naturalna utrata nigdy nie doprowadzi do całkowitego wyłysienia.

Faza 1 – anagen
Anagen to faza wzrostu, która trwa średnio 2-6 lat i obejmuje ok. 85% wszystkich włosów. Podczas tej fazy długość włosów może osiągnąć nawet 60 cm. W tym czasie dochodzi do wyrastania włosa z mieszka. W procesie podziałów i różnicowania komórek stopniowo zwiększa się jego długość, a fryzura jest bujna i gęsta.
W fazie anagenowej ukrwienie włosa jest najbardziej intensywne. Dlatego ważne jest, by w tym czasie dostarczać kosmykowi odpowiednią ilość niezbędnych składników odżywczych – zarówno poprzez odpowiednie odżywianie, jak i stosowanie właściwych kosmetyków pielęgnacyjnych.

Faza 2 – faza katagenowa
Faza katagenowa jest etapem bardzo krótkim – trwa od kilku dni do 2 tygodni i dotyczy 1-3% wszystkich kosmyków. W tym czasie dochodzi do zahamowania dalszego wzrostu włosa oraz do zatrzymania jego pigmentacji. Zmniejsza się jednocześnie ukrwienie brodawki włosowej, a opuszka ulega stopniowemu zanikowi.




Faza 3 – telogen
Faza telogenowa jest ostatnim etapem kończącym cykl włosowy. Trwa średnio od 2 do 4 miesięcy – po tym czasie włos wypada.
Telogen rozpoczyna się w momencie, gdy zrogowaciały korzeń włosa dotrze do powierzchni skóry, tj. znajdzie się blisko ujścia gruczołu łojowego. Do wypadania włosów w fazie telogenowej często dochodzi np. podczas czesania czy mycia kosmyków.

Jak pobudzić porost włosów?
Wiedząc, jak przebiegają fazy wzrostu włosa, można znaleźć sposoby zapobiegające przedwczesnej ich utracie oraz przyczyniające się do przyspieszenia ich porostu.
Wypadanie włosów można ograniczyć, przedłużając fazę anagenu. Im więcej kosmyków pozostanie na tym etapie, tym mniejsza będzie ich naturalna utrata związana z wejściem w telogen. Wystarczy sięgnąć po właściwie dobraną suplementację witaminowo – minerałową i stosować odpowiednie preparaty, np. profesjonalny lotion Vitapil®.

Opracowany na bazie składników odżywczych oraz aktywnych substancji pochodzenia roślinnego, wpływa korzystnie na strukturę włosów i skórę głowy. Przyspiesza porost nowych włosów oraz wzmacnia cebulki – dzięki temu przeciwdziała ich nadmiernej utracie.

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane do społeczeństwa oraz specjalistów medycznych, propagujących wiedzę na temat…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce. Częstotliwość występowania niewydolności żylnej jest wyższa niż cukrzycy…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale także na…
CZYTAJ

Relacja ze spotkania prasowego, 5 edycji kampanii #lubiesiebie, z udziałem znanych ambasadorek.

W warszawskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino odbyło się spotkanie prasowe dedykowane 5. edycji kampanii #lubiesiebie, której inicjatorem jest dr…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne życie. Jednak, by tak się stało, niezbędne wręcz…
CZYTAJ

Retinoidy i witaminy w beauty-planie 3 kluczowe potrzeby skóry

Schyłek roku to czas podsumowań i ustalania beauty-planów. Jesień jest królową zmian. To właśnie teraz najuważniej obserwujemy stan skóry i…
CZYTAJ

Rola mikrobiomu i diety w utrzymaniu zdrowych jelit

Mikroorganizmy zamieszkują zarówno środowisko zewnętrzne, jak i wnętrze ludzkiego organizmu. Ich zespoły tworzą mikrobioty, które zasiedlają różne obszary ciała, jak…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz częściej pada jedno hasło – Movember. To międzynarodowa…
CZYTAJ

Jakość powietrza w Polsce uzależniona jest nie tylko od działalności człowieka

Jakość powietrza w Europie znacznie się poprawiła w ciągu ostatnich dziesięcioleci, ale zanieczyszczone powietrze nadal stanowi największe zagrożenie dla zdrowia…
CZYTAJ

Jak wybierać odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji stref intymnych?

Zdrowie intymne zaczyna się od odpowiedniej pielęgnacji i świadomego wyboru kosmetyków. Choć często skupiamy się na codziennym oczyszczaniu, pielęgnacja delikatnych…
CZYTAJ

5 listopada 39 lat temu przeprowadzono pierwszy udany przeszczep serca – wspomnienia prof. A. Bochenka

To było 39 lat temu, 5 listopada - Serce zostało wycięte, a w klatce piersiowej pojawiła się ogromna, pusta przestrzeń,…
CZYTAJ

Co to jest innowacyjna rehabilitacja neurologiczna i dlaczego jest tak ważna?

Rehabilitacja neurologiczna odgrywa kluczową rolę w procesie próby powrotu do zdrowia i maksymalnego przywrócenia utraconych funkcji u pacjentów ze schorzeniami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce.…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz…
CZYTAJ