Czym jest cykl włosowy i jak można go regulować? Poznaj fazy wzrostu włosa i przekonaj się, jak pobudzić jego wzrost



Wypadanie włosów to problem, z którym zmaga się coraz więcej osób. Wzmożona utrata kosmyków spowodowana jest zaburzeniami cyklu włosowego. Dlatego warto poznać fazy wzrostu włosa, by zidentyfikować czynniki wpływające na pobudzenie porostu kosmyków.

Utrata włosów jest procesem wpisanym w naturę człowieka – każdego dnia wypada ich ok. 120-150. Wpływają na to fazy wzrostu włosa, które mają charakter cykliczny i następują po sobie.
Na czym polegają fazy wzrostu włosa?
Na cykl włosowy składają się trzy etapy. Każdy z kosmyków wchodzi w konkretną fazę niezależnie i indywidualnie. Dzięki temu włosy rosną w sposób niezsynchronizowany i różny jest ich moment wypadania. To sprawia, że u osób zdrowych ich naturalna utrata nigdy nie doprowadzi do całkowitego wyłysienia.

Faza 1 – anagen
Anagen to faza wzrostu, która trwa średnio 2-6 lat i obejmuje ok. 85% wszystkich włosów. Podczas tej fazy długość włosów może osiągnąć nawet 60 cm. W tym czasie dochodzi do wyrastania włosa z mieszka. W procesie podziałów i różnicowania komórek stopniowo zwiększa się jego długość, a fryzura jest bujna i gęsta.
W fazie anagenowej ukrwienie włosa jest najbardziej intensywne. Dlatego ważne jest, by w tym czasie dostarczać kosmykowi odpowiednią ilość niezbędnych składników odżywczych – zarówno poprzez odpowiednie odżywianie, jak i stosowanie właściwych kosmetyków pielęgnacyjnych.

Faza 2 – faza katagenowa
Faza katagenowa jest etapem bardzo krótkim – trwa od kilku dni do 2 tygodni i dotyczy 1-3% wszystkich kosmyków. W tym czasie dochodzi do zahamowania dalszego wzrostu włosa oraz do zatrzymania jego pigmentacji. Zmniejsza się jednocześnie ukrwienie brodawki włosowej, a opuszka ulega stopniowemu zanikowi.




Faza 3 – telogen
Faza telogenowa jest ostatnim etapem kończącym cykl włosowy. Trwa średnio od 2 do 4 miesięcy – po tym czasie włos wypada.
Telogen rozpoczyna się w momencie, gdy zrogowaciały korzeń włosa dotrze do powierzchni skóry, tj. znajdzie się blisko ujścia gruczołu łojowego. Do wypadania włosów w fazie telogenowej często dochodzi np. podczas czesania czy mycia kosmyków.

Jak pobudzić porost włosów?
Wiedząc, jak przebiegają fazy wzrostu włosa, można znaleźć sposoby zapobiegające przedwczesnej ich utracie oraz przyczyniające się do przyspieszenia ich porostu.
Wypadanie włosów można ograniczyć, przedłużając fazę anagenu. Im więcej kosmyków pozostanie na tym etapie, tym mniejsza będzie ich naturalna utrata związana z wejściem w telogen. Wystarczy sięgnąć po właściwie dobraną suplementację witaminowo – minerałową i stosować odpowiednie preparaty, np. profesjonalny lotion Vitapil®.

Opracowany na bazie składników odżywczych oraz aktywnych substancji pochodzenia roślinnego, wpływa korzystnie na strukturę włosów i skórę głowy. Przyspiesza porost nowych włosów oraz wzmacnia cebulki – dzięki temu przeciwdziała ich nadmiernej utracie.

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ

Masaże relaksacyjne świecą – skorzystaj z oferty Kliniki Urody Beleza w Gdyni

Zapewniają odprężenie, pozwalają rozluźnić mięśnie i świetnie oddziałują na stres, mowa oczywiście o relaksacyjnych masażach. Jednym z zyskujących w ostatnim…
CZYTAJ

Lipoproteina (a) – cichy zabójca serca. Dlaczego warto wykonać to badanie?

24 marca obchodzimy Dzień Wiedzy o Lipoproteinie (a), który ma na celu zwiększenie świadomości na temat jej roli w układzie…
CZYTAJ

Diagnoza ADHD – jak wpływa na codzienność i rozwój zawodowy?

ADHD jest jednym z najczęstszych neurorozwojowych zaburzeń, które wciąż budzi pytania, zwłaszcza w kontekście dorosłości i funkcjonowania zawodowego. – Nadal…
CZYTAJ

Sałatka z truskawkami i ośmiornicą z sosem balsamicznym – gotowane macki ośmiornicy od PESCA NORD

Gotowana ośmiornica to klasyka kuchni śródziemnomorskiej i prawdziwa skarbnica składników odżywczych niezbędnych dla naszego zdrowia. Choć ośmiornica uchodzi za danie…
CZYTAJ

Gdzie leczyć raka endometrium? Jak wybrać najlepszą placówkę i lekarza?

Nie każda pacjentka wie, że powinna być pod opieką ginekologa onkologa przez kilka lat od diagnostyki po zakończeniu leczenia. Dlatego…
CZYTAJ

Wiosenny detoks – hit czy mit?

Wiosną wielu pacjentów szuka porady dietetycznej, często pytając o detoks. – To rzeczywiście popularny temat o tej porze roku –…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni.…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można…
CZYTAJ

Lipoproteina (a) – cichy zabójca serca. Dlaczego warto wykonać to badanie?

24 marca obchodzimy Dzień Wiedzy o Lipoproteinie (a), który ma na celu…
CZYTAJ

Diagnoza ADHD – jak wpływa na codzienność i rozwój zawodowy?

ADHD jest jednym z najczęstszych neurorozwojowych zaburzeń, które wciąż budzi pytania, zwłaszcza…
CZYTAJ