Skóra szyi – pielęgnacja i odmłodzenie



Dbasz o swoją twarz każdego dnia – oczyszczasz, wklepujesz odpowiedni krem, tonizujesz. Czy pamiętasz również o szyi? Okazuje się bowiem, że skóra w tym miejscu jest cieńsza niż na twarzy i posiada mniej włókien kolagenu. Dlatego szybciej wiotczeje i wcześniej pojawiają się na niej zmarszczki (nawet tuż po 30 urodzinach!). Sprawdź więc, jak dbać o delikatną skórę szyi.

Szyja nie ma łatwego życia. Podrażniasz skórę szorstkimi swetrami, szalikami i łańcuszkami. Wysuszasz perfumami z dodatkiem alkoholu. Latem, wystawiając twarz na słońce, zapominasz o smarowaniu szyi kremem z filtrem. Pora więc w końcu zadbać o tę część ciała! W tym celu należy:

Stosować kremy i inne kosmetyki

Aby długo cieszyć się piękną, gładką skórą szyi, dobrze pamiętać, by nakładać na nią ten sam krem, co na twarz. Kosmetyk powinien zawierać substancje nawilżające, odżywcze i liftingujące, takie jak witaminy A, E i C, koenzym Q10 i flawonoidy. Nie należy zapominać także o kremach z filtrem – także w okresie jesienno-zimowym.

Wykonywać masaż

Nakładając krem, warto dodatkowo pozwolić sobie na odrobinę relaksu i wykonać delikatny masaż szyi. Dzięki temu zostanie pobudzone krążenie oraz wzmocnią się mięśnie. Ruchy rąk powinny być zgodne z kierunkiem przebiegu mięśni – od dołu ku górze.
Masaż można wykonać także podczas kąpieli, stosując np. gąbkę lub rękawicę zanurzoną w chłodnej wodzie (to dodatkowo poprawi jędrność skóry).

Zwrócić się o pomoc do specjalisty

Gdy objawy starzenia się skóry szyi stają się coraz bardziej widoczne, warto skorzystać z pomocy specjalisty w gabinecie medycyny estetycznej. Dobre efekty daje m.in. zastosowanie laseru frakcyjnego, liftingu termicznego czy mezoterapii igłowej. Innowacyjną techniką jest także i-PRF prof. Choukrouna, czyli zabieg z osoczem bogatopłytkowym wzbogaconym o komórki macierzyste. Jak wyjaśnia dr n. med. Karolina Kopeć-Pyciarz, specjalista z kliniki Dermamed: i-PRF polega na wstrzyknięciu w skórę pacjenta zawiesiny komórek macierzystych, płytek krwi i innych elementów stymulujących regenerację w fibrynie. Dzięki temu w krótkim czasie można uzyskać delikatny efekt wypełnienia tkanki i postępującą regenerację, stymulowaną przez czynnik wzrostu.

W praktyce oznacza to, że zabiegi medycyny estetycznej w widoczny sposób zmniejszają widoczność zmarszczek i redukują wiotkość skóry szyi. Sprawdzają się także jako element profilaktyki starzenia się skóry.




Najważniejsze – lasery i inne technologie medyczne

Najskuteczniejsze zabiegi poprawiające wygląd skóry szyi przeprowadza się z użyciem odpowiednich technologii medycznych. Nie ma jednej technologii poprawiającej wszystkie aspekty – mówi dr Karolina Kopeć.

– Jakość skóry poprawiają zabiegi z użyciem różnych laserów frakcyjnych. W profilaktyce i leczeniu pierwszych objawów starzenia stosujemy tzw. lasery nieablacyjne. Gdy skóra szyi jest w gorszej kondycji
opadający podbródek – tutaj stosujemy jedyne urządzenie z obrazowaniem w technologii HiFu – Ulthera, a w trudniejszych przypadkach nasi chirurdzy przeprowadzają innowacyjny zabieg podgrzewający precyzyjnie tkanki od wewnątrz – Thermi Tight –
dodaje dr Kopeć.

Im szybciej zaczniemy korzystać z medycyny estetycznej, tym lepiej

Skóra szyi ma dużo mniej komórek macierzystych niż skóra twarzy. Jest to przyczyną trudności w leczeniu objawów starzenia się tej okolicy. Im wcześniej rozpoczniemy zabiegi profilaktyczne z wykorzystaniem laserów frakcyjnych i technologii HiFu, tym dłużej szyja będzie młoda – mówi dr Karolina Kopeć – Warto pamiętać, że zabiegi, które prowadzimy u osób młodszych są mało uciążliwe i nie wymagają rekonwalescencji.

Pamiętać o odpowiedniej postawie

Prostowanie pleców i utrzymywanie lekko uniesionej głowy zapobiegnie powstawaniu zmarszczek poprzecznych na szyi. Pozytywnie wpłynie również na ogólne samopoczucie.

Warto zadbać również o optymalną pozycję w czasie snu – najbardziej korzystna jest pozycja na plecach, z dobrze podpartym karkiem. Dzięki temu skóra na szyi nie napina się i nie skręca.

Nadmierne, intensywne szczotkowanie zębów – nie rób tego, to szkodzi zębom!

Nadmierne szczotkowanie zębów wydaje się nieszkodliwym nawykiem, ale w rzeczywistości może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Zbyt intensywne lub zbyt…
CZYTAJ

Łokieć tenisisty – problem nie tylko sportowców

Choć nazwa „łokieć tenisisty” kojarzy się ze sportem, a wręcz z bardzo konkretną dyscypliną, okazuje się, że problem ten dotyczy…
CZYTAJ

Rozpoczęcie prac nad pierwszym w Polsce Regionalnym Planem Adaptacji do Zmian Klimatu

Adaptacja do zmian klimatu to proces dostosowywania się społeczeństw, ekosystemów i gospodarek do zmian warunków klimatycznych, które już występują lub…
CZYTAJ

4. edycja kampanii #lubiesiebie – relacja ze spotkania prasowego z udziałem ambasadorek

W nowo otwartej śródziemnomorskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino przy ulicy Waliców 13 w Warszawie, odbyło się spotkanie prasowe z…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko poszerzyć swoją wiedzę na temat tego wyjątkowego i…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem odporności, ale biorą też udział w utrzymaniu równowagi…
CZYTAJ

Uśmiechnij się do zdrowia: Przepis na pyszny, sycący koktajl z mango i masłem orzechowym – dla mocnych i zdrowych zębów

Koktajl zrobiony ze świeżych składników to nie tylko przyjemność dla podniebienia, ale i zdrowy wybór. Taki posiłek dostarcza organizmowi niezbędnych…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk, bada…
CZYTAJ

Fix MAC’N CHEESE – nowość od marki Knorr. Odkryj megaserowy smak

Kultowy amerykański Mac’n Cheeese on demand? Od teraz makaron z kremowym serem możesz zjeść o każdej porze dnia w swoim…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie wynosi ok. 150 milionów, co oznacza, że co…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy, mniej się ruszamy, spędzamy długie godziny przed ekranami.…
CZYTAJ

Jak odzyskać młody wygląd? Przywrócić właściwe napięcie mięśni twarzy, szyi i dekoltu!

Z upływem lat oraz wskutek działania czynników zewnętrznych, wyraźnemu osłabieniu ulega struktura włókien podtrzymujących skórę twarzy, szyi i dekoltu. W…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Łokieć tenisisty – problem nie tylko sportowców

Choć nazwa „łokieć tenisisty” kojarzy się ze sportem, a wręcz z bardzo…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie…
CZYTAJ