Skóra szyi – pielęgnacja i odmłodzenie



Dbasz o swoją twarz każdego dnia – oczyszczasz, wklepujesz odpowiedni krem, tonizujesz. Czy pamiętasz również o szyi? Okazuje się bowiem, że skóra w tym miejscu jest cieńsza niż na twarzy i posiada mniej włókien kolagenu. Dlatego szybciej wiotczeje i wcześniej pojawiają się na niej zmarszczki (nawet tuż po 30 urodzinach!). Sprawdź więc, jak dbać o delikatną skórę szyi.

Szyja nie ma łatwego życia. Podrażniasz skórę szorstkimi swetrami, szalikami i łańcuszkami. Wysuszasz perfumami z dodatkiem alkoholu. Latem, wystawiając twarz na słońce, zapominasz o smarowaniu szyi kremem z filtrem. Pora więc w końcu zadbać o tę część ciała! W tym celu należy:

Stosować kremy i inne kosmetyki

Aby długo cieszyć się piękną, gładką skórą szyi, dobrze pamiętać, by nakładać na nią ten sam krem, co na twarz. Kosmetyk powinien zawierać substancje nawilżające, odżywcze i liftingujące, takie jak witaminy A, E i C, koenzym Q10 i flawonoidy. Nie należy zapominać także o kremach z filtrem – także w okresie jesienno-zimowym.

Wykonywać masaż

Nakładając krem, warto dodatkowo pozwolić sobie na odrobinę relaksu i wykonać delikatny masaż szyi. Dzięki temu zostanie pobudzone krążenie oraz wzmocnią się mięśnie. Ruchy rąk powinny być zgodne z kierunkiem przebiegu mięśni – od dołu ku górze.
Masaż można wykonać także podczas kąpieli, stosując np. gąbkę lub rękawicę zanurzoną w chłodnej wodzie (to dodatkowo poprawi jędrność skóry).

Zwrócić się o pomoc do specjalisty

Gdy objawy starzenia się skóry szyi stają się coraz bardziej widoczne, warto skorzystać z pomocy specjalisty w gabinecie medycyny estetycznej. Dobre efekty daje m.in. zastosowanie laseru frakcyjnego, liftingu termicznego czy mezoterapii igłowej. Innowacyjną techniką jest także i-PRF prof. Choukrouna, czyli zabieg z osoczem bogatopłytkowym wzbogaconym o komórki macierzyste. Jak wyjaśnia dr n. med. Karolina Kopeć-Pyciarz, specjalista z kliniki Dermamed: i-PRF polega na wstrzyknięciu w skórę pacjenta zawiesiny komórek macierzystych, płytek krwi i innych elementów stymulujących regenerację w fibrynie. Dzięki temu w krótkim czasie można uzyskać delikatny efekt wypełnienia tkanki i postępującą regenerację, stymulowaną przez czynnik wzrostu.

W praktyce oznacza to, że zabiegi medycyny estetycznej w widoczny sposób zmniejszają widoczność zmarszczek i redukują wiotkość skóry szyi. Sprawdzają się także jako element profilaktyki starzenia się skóry.




Najważniejsze – lasery i inne technologie medyczne

Najskuteczniejsze zabiegi poprawiające wygląd skóry szyi przeprowadza się z użyciem odpowiednich technologii medycznych. Nie ma jednej technologii poprawiającej wszystkie aspekty – mówi dr Karolina Kopeć.

– Jakość skóry poprawiają zabiegi z użyciem różnych laserów frakcyjnych. W profilaktyce i leczeniu pierwszych objawów starzenia stosujemy tzw. lasery nieablacyjne. Gdy skóra szyi jest w gorszej kondycji
opadający podbródek – tutaj stosujemy jedyne urządzenie z obrazowaniem w technologii HiFu – Ulthera, a w trudniejszych przypadkach nasi chirurdzy przeprowadzają innowacyjny zabieg podgrzewający precyzyjnie tkanki od wewnątrz – Thermi Tight –
dodaje dr Kopeć.

Im szybciej zaczniemy korzystać z medycyny estetycznej, tym lepiej

Skóra szyi ma dużo mniej komórek macierzystych niż skóra twarzy. Jest to przyczyną trudności w leczeniu objawów starzenia się tej okolicy. Im wcześniej rozpoczniemy zabiegi profilaktyczne z wykorzystaniem laserów frakcyjnych i technologii HiFu, tym dłużej szyja będzie młoda – mówi dr Karolina Kopeć – Warto pamiętać, że zabiegi, które prowadzimy u osób młodszych są mało uciążliwe i nie wymagają rekonwalescencji.

Pamiętać o odpowiedniej postawie

Prostowanie pleców i utrzymywanie lekko uniesionej głowy zapobiegnie powstawaniu zmarszczek poprzecznych na szyi. Pozytywnie wpłynie również na ogólne samopoczucie.

Warto zadbać również o optymalną pozycję w czasie snu – najbardziej korzystna jest pozycja na plecach, z dobrze podpartym karkiem. Dzięki temu skóra na szyi nie napina się i nie skręca.

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ

Masaże relaksacyjne świecą – skorzystaj z oferty Kliniki Urody Beleza w Gdyni

Zapewniają odprężenie, pozwalają rozluźnić mięśnie i świetnie oddziałują na stres, mowa oczywiście o relaksacyjnych masażach. Jednym z zyskujących w ostatnim…
CZYTAJ

Lipoproteina (a) – cichy zabójca serca. Dlaczego warto wykonać to badanie?

24 marca obchodzimy Dzień Wiedzy o Lipoproteinie (a), który ma na celu zwiększenie świadomości na temat jej roli w układzie…
CZYTAJ

Diagnoza ADHD – jak wpływa na codzienność i rozwój zawodowy?

ADHD jest jednym z najczęstszych neurorozwojowych zaburzeń, które wciąż budzi pytania, zwłaszcza w kontekście dorosłości i funkcjonowania zawodowego. – Nadal…
CZYTAJ

Sałatka z truskawkami i ośmiornicą z sosem balsamicznym – gotowane macki ośmiornicy od PESCA NORD

Gotowana ośmiornica to klasyka kuchni śródziemnomorskiej i prawdziwa skarbnica składników odżywczych niezbędnych dla naszego zdrowia. Choć ośmiornica uchodzi za danie…
CZYTAJ

Gdzie leczyć raka endometrium? Jak wybrać najlepszą placówkę i lekarza?

Nie każda pacjentka wie, że powinna być pod opieką ginekologa onkologa przez kilka lat od diagnostyki po zakończeniu leczenia. Dlatego…
CZYTAJ

Wiosenny detoks – hit czy mit?

Wiosną wielu pacjentów szuka porady dietetycznej, często pytając o detoks. – To rzeczywiście popularny temat o tej porze roku –…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni.…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można…
CZYTAJ

Lipoproteina (a) – cichy zabójca serca. Dlaczego warto wykonać to badanie?

24 marca obchodzimy Dzień Wiedzy o Lipoproteinie (a), który ma na celu…
CZYTAJ

Diagnoza ADHD – jak wpływa na codzienność i rozwój zawodowy?

ADHD jest jednym z najczęstszych neurorozwojowych zaburzeń, które wciąż budzi pytania, zwłaszcza…
CZYTAJ