Zmarszczki od A do Z



Upływający czas, stres, niezdrowy tryb życia – to tylko niektóre z czynników przyczyniających się
do powstawania zmarszczek. Utrata elastyczności oraz osłabienie tkanki podskórnej są pierwszą oznaką rozpoczynającego się procesu starzenia, który postępuje inaczej dla każdego obszaru twarzy.

 Wczesna i odpowiednia profilaktyka oraz odpowiednie działania stymulujące skórę, mogą w znacznej mierze zredukować powstawanie zmarszczek.

 

Powstawanie zmarszczek postępuje wraz z wiekiem, gdy na twarzy i jej okolicach widoczne stają się płytkie rowki skórne. Ich przyczyną jest wgłębienie się naskórka w obręb znajdującej się pod nim skóry właściwej. W tych obszarach, skóra staje się coraz cieńsza, aż do osiągnięcia połowy swojej pierwotnej grubości.

Po procesie zaniku skóry następuje zatapianie się jej w warstwę tkanki podskórnej, co formuje zmarszczkę głęboką. Upływający czas przyczynia się też do zmniejszenia objętości mięśni twarzy, które wydłużają się, równocześnie zwiększając swoje napięcie. W wyniku tego procesu skóra traci sprężystość i staje się wiotka. Rezultatem przekształcenia mięśni twarzy, jest pojawienie się wyraźnych, głębokich zmarszczek.

Zmarszczki mimiczne

Najbardziej znanymi niedoskonałościami są zmarszczki mimiczne. Do ich powstawania przyczyniamy się każdego dnia uśmiechając się, mówiąc, czy ziewając. Wszystkie grymasy zaburzają naturalną gładkość skóry, przyczyniając się do powstawania nieestetycznych bruzd.

-”Pierwszy rodzajem zmarszczek, jaki możemy zauważyć, są te które powstają w wyniku mikroekspresji twarzy. Są to niedoskonałości z obszaru gładzizny tzw. „lwie zmarszczki”, zmarszczki poziome czoła zwane „zmarszczkami zdziwienia”, „kurze łapki” wokół oczu i „zmarszczki królicze” występujące na nosie” – mówi Małgorzata Ornatowska, certyfikowany lekarz medycyny estetycznej Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Aging.

Delikatna okolica oczu

Wraz z wiekiem zmianie ulega wrażliwa i delikatna skóra okolic oczu, która wyjątkowo narażona jest na przesuszenie, spowodowane różnicami temperatur, co tylko potęguje pojawianie się zmarszczek.

-”Spadek elastyczności mięśni w tym rejonie powoduje opadnięcie brwi wraz z górną powieką, co optyczne zmniejsza oczy i daje efekt smutnego spojrzenia – dodaje Małgorzata Ornatowska. Innym rezultatem, procesu starzenia się newralgicznej okolicy wokół oczu, jest powstanie „worków pod oczami”. Pojawiają się one na skutek złych nawyków żywieniowych, palenia papierosów, stresu i prowadzą do powstania kolejnej niedoskonałości – „doliny łez”. Powstaje ona podczas zanikania podściółki tłuszczowej, przez co skóra pod oczami delikatnie się zapada, wzmacniając wrażenie zmęczonego spojrzenia.



Dolna część twarzy pod lupą

Zmniejszone napięcie mięśniowe w połączeniu z tkanką tłuszczową, która gromadzi się w okolicach żuchwy, przyczynia się do powstawania kolejnego typu zmarszczek, tzw. „chomików”. Uwydatniają się one w okolicach dolnej wargi, gdzie znajduje się niewiele podskórnej tkanki tłuszczowej, w wyniku czego powstaje widoczna, nieestetyczna fałda.

Nierównomierne rozłożenie napięcia mięśniowego powoduje tworzenie się niedoskonałości nazywanych „smutnymi kącikami”. U osoby po 35. roku życia, w okolicy kątów ust, mięsień „obniżacz” pozostaje w stałym napięciu, a mięśnie „dźwigacze” nie są w stanie się mu przeciwstawić – tłumaczy Małgorzata Ornatowska. W dolnej części twarzy możemy też zauważyć jeszcze jeden typ zmarszczek – „zmarszczki palacza”. Wbrew nazwie, nie występują one tylko u palaczy. I tak jak w wypadku wcześniej wymienionych niedoskonałości, ich główną przyczyną jest zmniejszenie objętości mięśni przy jednoczesnym stałym ich napięciu.

Przywróć skórze utracony blask

Jak zapobiec niechcianym skutkom postępu czasu i je zredukować? Kluczowa jest odpowiednia profilaktyka. -”Już w młodym wieku możemy podjąć kroki, które skutecznie zapobiegną powstawaniu zmarszczek. Zbilansowana dieta, aktywny tryb życia i dobre nawilżenie skóry oraz okresowe odżywiające lub regenerujące zabiegi w gabinecie medycyny estetycznej dadzą nam przepis na długowieczną urodę” – mówi Małgorzata Ornatowska.

-”W przypadku działań profilaktycznych pozostaje nam zacząć od regeneracji i kuracji przeciwstarzeniowej u specjalisty. Najskuteczniejszym rozwiązaniem na wyżej wymienione problemy jest zastosowanie odpowiedniego preparatu z kwasem hialuronowym.”

Idealna regeneracja

Ratunkiem jest linia specyfików Teosyal Redensity I. Preparat określany mianem świetlistego liftingu, posiada opatentowaną formułę składników naturalnie występujących w skórze. W jego skład wchodzi nieusieciowany kwas hialuronowy, który gwarantuje doskonałe nawilżenie, a odpowiednio dobrane składniki aktywne skutecznie pobudzają skórę do odnowy.

Kompres aminokwasów zawartych w żelu działa przeciwstarzeniowo i rozświetlająco na skórę, aktywując wytwarzanie włókien elastyny i kolagenu. Zawarta w nim witamina B6 jest niezbędna do metabolizmu komórek, przyczyniającego się do poprawy krążenia skórnego.

-”Zabieg odbudowy skóry Teosyal Redensity I dedykowany jest zarówno młodym, jak i starszym osobom o wiotkiej i pozbawionej blasku skórze, pokrytej drobnymi zmarszczkami. Kuracja składa się z trzech sesji, wykonywanych co trzy tygodnie. Preparat wprowadzany jest podskórnie, techniką mikrowkłuć, równolegle do linii zmarszczek. Dzięki preparatowi rysy twarzy są wyraźnie wygładzone, skóra staje się gładka, nawilżona i świetlista – tłumaczy  Małgorzata Ornatowska.

Kompres na zmęczone oczy

Delikatną i wrażliwą okolicę oczu często dosięga problem starzenia się skóry wokół nich. Lekarstwemna przywrócenie oczom utraconego blasku może być Teosyal Redensity II, żel składający się z obu postaci kwasu hialuronowego: nieusieciowanego i usieciowanego.

Preparat został stworzony z myślą o obszarze wokół oczu, który wymaga wyjątkowej troski. Nawilżające działanie substancji, które zostały w nim zawarte, zapewniają zwiększenie elastyczności i sprężystości skóry oraz przywracają spojrzeniu młodzieńczy blask. Zabieg Teosyal Redensity II wykonuje się jednorazowo, ale można go powielać w zależności od kondycji skóry w odstępach kilku miesięcy, roku a nawet lat.

O marce

Od 12 lat firma TEOXANE dostarcza pacjentom na całym świecie innowacyjne rozwiązania w zakresie poprawy kondycji skóry. Wszystkie produkty są opracowywane w laboratoriach TEOXANE Laboratories w Genewie, skąd trafiają na rynek 90 krajów świata. TEOSYAL to szeroka gama preparatów na bazie kwasu hialuronowego przeznaczonych m.in. do wypełnień ust, fałd nosowo-wargowych, zmarszczek, a także zabiegów wolumetrycznych.

Nowością na rynku jest linia preparatów dedykowanych najbardziej dynamicznym obszarom twarzy – TEOSYAL RHA, a także bogata linia kosmeceutyków. W Polsce produkty TEOSYAL są dostępne od 2006 r. Ich wyłącznym dystrybutorem jest firma NewDerm sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie. www.newderm.pl

Profesor Andrzej Bochenek nie promuje żadnych leków ani suplementów – ostrzega przed oszustwem!

W trosce o zdrowie pacjentów oraz w odpowiedzi na liczne sygnały dotyczące nieuczciwego wykorzystywania wizerunku profesora Andrzeja Bochenka, kardiochirurg z…
CZYTAJ

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu. Warto jednak pamiętać, że ekspozycja na promieniowanie UV…
CZYTAJ

Nawilżenie, fotoprotekcja i wyrównanie kolorytu skóry-Co spakować do wakacyjnej kosmetyczki?

Lipiec to synonim wakacji i wyjątkowej, letniej atmosfery… zwiastun podróży, chwil na plaży i wśród malowniczych górskich szczytów. To już za…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i słodkim smakiem dzieciństwa. Jednak owoce jagodowe to coś…
CZYTAJ

Higienistka stomatologiczna ostrzega: pomijanie wieczornego mycia zębów z aparatem ortodontycznym to poważny błąd!

Decyzja o podjęciu leczenia ortodontycznego to ważny krok w kierunku osiągnięcia wymarzonego, zdrowego uśmiechu. Jednak wraz z założeniem aparatu pojawiają…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co trzeci dorosły Polak. Choć często bagatelizujemy brak snu,…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia - zwłaszcza dla osób…
CZYTAJ

E-papierosy pod lupą dentysty: co dzieje się w jamie ustnej po vapowaniu?

Używanie e-papierosów zdobyło w ostatnich latach ogromną popularność, jako alternatywa dla tradycyjnego palenia tytoniu. Choć początkowo uważano je za mniej…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Profesor Andrzej Bochenek nie promuje żadnych leków ani suplementów – ostrzega przed oszustwem!

W trosce o zdrowie pacjentów oraz w odpowiedzi na liczne sygnały dotyczące…
CZYTAJ

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu.…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić…
CZYTAJ