Zimowy ratunek dla skóry



Piecze, swędzi, boli? Zimno, wiatr i wahania temperatur powodują uszkodzenia skóry. Nie zdawaj się na przypadek. Poznaj polecane przez specjalistów metody i ciesz się piękną skórą na przekór zimie.

 

Sucha jak wiór

Diagnoza: Twoja skóra jest cienka, matowa, szorstka w dotyku? Prawdopodobnie masz cerę suchą. Jest bezradna wobec wiatru, wahań temperatur, promieni UV, dlatego potrzebuje niezbędnych składników oraz odbudowy nadwyrężonego płaszcza hydro-lipidowego (wierzchnia warstwa naskórka – odpowiada za ochronę skóry przed czynnikami zewnętrznymi). W innym przypadku spotęgujesz problem, doprowadzisz do uczuleń, a nawet stałego dyskomfortu.

W domu: W warunkach domowych warto postawić na dobry krem. Taki produkt powinien zawierać substancje pomagające utrzymać wodę w skórze, na przykład: ceramidy, glicerynę, NNKT, kwas hialuronowy. Cenne są również substancje łagodzące podrażnienia, na przykład: alantoina, aloes, antyoksydanty.

W gabinecie: Zaufaniem lekarzy i pacjentów cieszą się zabiegi z zastosowaniem kwasu hialuronowego. Skóra staje dzięki nim się ujędrniona, odżywiona i doskonale nawilżona – przyjmuje się, że każda cząsteczka kwasu hialuronowego wiąże 40 razy więcej wody niż sama waży  mówi dr n. med. Marcin Frączek, lekarz medycyny estetycznej w Centrum Medycyny Estetycznej i Laseroterapii Dermamed we Wrocławiu.

Nie czerwień się

Diagnoza: Nieestetyczne plamki, pieczenie, swędzenie, krostki – jeżeli te problemy nie są ci obce, najprawdopodobniej masz skórę wrażliwą. Czasami wystarczy nowy kosmetyk, innym razem niesprzyjające warunki atmosferyczne, by wywołać zaczerwienienie skóry. Sytuacja staje się naprawdę poważna, gdy ,,rumieniec” nie znika, a na skórze  pojawiają się popękane naczynka.

W domu: Postępowanie profilaktyczne opiera się na stosowaniu kremów z filtrami o odpowiednim współczynniku SPF (najlepiej 50+) oraz dermokosmetyków do skóry naczyniowej. Warto szukać produktów mających w swoim składzie: wyciąg z Ruszczyka (obkurcza i wzmacnia naczynia krwionośne), siarczan dekstranu (zmniejsza obrzęk), wodę termalną (koi i łagodzi podrażnienia), sukralfat (regeneruje). Właściwe nawyki pielęgnacyjne pozwalają spowolnić nieco proces poszerzania naczyń. Jeśli problem zaczyna być widoczny, niezbędna jest konsultacja u dermatologa.

W gabinecie: Do najskuteczniejszych metod zwalczania rozszerzonych naczyń należą zabiegi laseroterapii. Na rynku dostępnych jest wiele urządzeń, coraz bardziej precyzyjnych i skutecznych. Wybór właściwego lasera zawsze musi być poprzedzony diagnozą skóry pacjenta. Zima jest bardzo dobrym momentem na tego typu zabiegi – silne nasłonecznienie stanowi podstawowe przeciwskazanie do zabiegów laseroterapii – mówi Dorota Kliszewska, ekspert technik laserowych w Dermamed we Wrocławiu.



Niekontrolowany błysk

Diagnoza: Twoja cera błyszczy się i ma rozszerzone ujścia mieszków włosowych? Cera tłusta ma naturalną warstwę ochronną, dlatego najlepiej radzi sobie z mrozem, ale to nie znaczy, że nie potrzebuje pomocy. Wręcz przeciwnie – kluczowy jest przemyślany dobór kosmetyków oraz odpowiednie zabiegi. W innym razie zatkasz pory, doprowadzisz do powstania niedoskonałości.

W domu: Skóra tłusta wymaga wyspecjalizowanej pielęgnacji, jednak przy doborze preparatów warto skorzystać z pomocy dermatologa. Lekarz najpewniej poleci kosmetyk zawierający: kwas migdałowy, kwas salicylowy, cynk, wyciąg z drzewa herbacianego. Takie składniki delikatnie złuszczają, matują, zmniejszają wydzielanie sebum i zapobiegają zatykaniu porów.

W gabinecie: Wśród zabiegów dla skóry tłustej polecam duet mikrodermabrazji Abrahydri z mezoterapią bezigłową. Pierwsza część zabiegu delikatnie złuszcza warstwę rogową. Skóra „otwiera się” na składniki, których dostarczamy w ramach mezoterapii. Kuracja odżywia skórę w sposób nieosiągalny dla kosmetyków i „domowych zabiegów”. Jest nieinwazyjna, dlatego nie podrażnia nawet skóry wrażliwej – radzi dr Karolina Kopeć, dermatolog, lekarz medycyny estetycznej z Centrum Medycyny Estetycznej i Laseroterapii Dermamed we Wrocławiu

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ

Masaże relaksacyjne świecą – skorzystaj z oferty Kliniki Urody Beleza w Gdyni

Zapewniają odprężenie, pozwalają rozluźnić mięśnie i świetnie oddziałują na stres, mowa oczywiście o relaksacyjnych masażach. Jednym z zyskujących w ostatnim…
CZYTAJ

Lipoproteina (a) – cichy zabójca serca. Dlaczego warto wykonać to badanie?

24 marca obchodzimy Dzień Wiedzy o Lipoproteinie (a), który ma na celu zwiększenie świadomości na temat jej roli w układzie…
CZYTAJ

Diagnoza ADHD – jak wpływa na codzienność i rozwój zawodowy?

ADHD jest jednym z najczęstszych neurorozwojowych zaburzeń, które wciąż budzi pytania, zwłaszcza w kontekście dorosłości i funkcjonowania zawodowego. – Nadal…
CZYTAJ

Sałatka z truskawkami i ośmiornicą z sosem balsamicznym – gotowane macki ośmiornicy od PESCA NORD

Gotowana ośmiornica to klasyka kuchni śródziemnomorskiej i prawdziwa skarbnica składników odżywczych niezbędnych dla naszego zdrowia. Choć ośmiornica uchodzi za danie…
CZYTAJ

Gdzie leczyć raka endometrium? Jak wybrać najlepszą placówkę i lekarza?

Nie każda pacjentka wie, że powinna być pod opieką ginekologa onkologa przez kilka lat od diagnostyki po zakończeniu leczenia. Dlatego…
CZYTAJ

Wiosenny detoks – hit czy mit?

Wiosną wielu pacjentów szuka porady dietetycznej, często pytając o detoks. – To rzeczywiście popularny temat o tej porze roku –…
CZYTAJ

Zabiegi chirurgii estetycznej w Linea Corporis

Poprawa wyglądu dla wielu osób nie jest wyłącznie kwestią estetyki i dążenia do wyidealizowanej sylwetki, ale też dobrego samopoczucia i…
CZYTAJ

Dobra rutyna, micele i odpowiednie pH Co warto wiedzieć o demakijażu wrażliwej cery?

Początek wiosny to czas, kiedy chcemy wyglądać olśniewająco. To właśnie teraz układamy beauty-plany, sięgamy po nowe składniki aktywne i włączamy…
CZYTAJ

Wiosna to czas alergii. Sprawdź, co pyli w Twojej okolicy

Rozpoczął się sezon pylenia olchy i brzozy – roślin, których pyłki należą do jednych z najczęstszych alergenów w Polsce. Zakład…
CZYTAJ

Moc antyoksydacji i anti-agingu Co warto wiedzieć o kwasie ferulowym?

Kwas ferulowy to niekwestionowany król antyoksydacji, który swoją multifunkcjonalnością podbija świat beauty. Regeneruje skórę, zapobiega fotostarzeniu i działa anti-agingowo. Od…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Lipoproteina (a) – cichy zabójca serca. Dlaczego warto wykonać to badanie?

24 marca obchodzimy Dzień Wiedzy o Lipoproteinie (a), który ma na celu…
CZYTAJ

Diagnoza ADHD – jak wpływa na codzienność i rozwój zawodowy?

ADHD jest jednym z najczęstszych neurorozwojowych zaburzeń, które wciąż budzi pytania, zwłaszcza…
CZYTAJ

Wiosna to czas alergii. Sprawdź, co pyli w Twojej okolicy

Rozpoczął się sezon pylenia olchy i brzozy – roślin, których pyłki należą…
CZYTAJ

Krztusiec – co warto wiedzieć? Nie myl go z przeziębieniem

Krztusiec, znany również jako "kaszel 100-dniowy", to choroba wywołana przez bakterię Bordetella…
CZYTAJ

Morsowanie – jak zacząć i kto nie powinien zanurzać się w lodowatej wodzie? Wszystko, co trzeba wiedzieć przed pierwszą zimową kąpielą

Morsowanie, czyli zanurzanie się w zimnej wodzie, stało się jednym z popularniejszych…
CZYTAJ