Zimowy ratunek dla skóry



Piecze, swędzi, boli? Zimno, wiatr i wahania temperatur powodują uszkodzenia skóry. Nie zdawaj się na przypadek. Poznaj polecane przez specjalistów metody i ciesz się piękną skórą na przekór zimie.

 

Sucha jak wiór

Diagnoza: Twoja skóra jest cienka, matowa, szorstka w dotyku? Prawdopodobnie masz cerę suchą. Jest bezradna wobec wiatru, wahań temperatur, promieni UV, dlatego potrzebuje niezbędnych składników oraz odbudowy nadwyrężonego płaszcza hydro-lipidowego (wierzchnia warstwa naskórka – odpowiada za ochronę skóry przed czynnikami zewnętrznymi). W innym przypadku spotęgujesz problem, doprowadzisz do uczuleń, a nawet stałego dyskomfortu.

W domu: W warunkach domowych warto postawić na dobry krem. Taki produkt powinien zawierać substancje pomagające utrzymać wodę w skórze, na przykład: ceramidy, glicerynę, NNKT, kwas hialuronowy. Cenne są również substancje łagodzące podrażnienia, na przykład: alantoina, aloes, antyoksydanty.

W gabinecie: Zaufaniem lekarzy i pacjentów cieszą się zabiegi z zastosowaniem kwasu hialuronowego. Skóra staje dzięki nim się ujędrniona, odżywiona i doskonale nawilżona – przyjmuje się, że każda cząsteczka kwasu hialuronowego wiąże 40 razy więcej wody niż sama waży  mówi dr n. med. Marcin Frączek, lekarz medycyny estetycznej w Centrum Medycyny Estetycznej i Laseroterapii Dermamed we Wrocławiu.

Nie czerwień się

Diagnoza: Nieestetyczne plamki, pieczenie, swędzenie, krostki – jeżeli te problemy nie są ci obce, najprawdopodobniej masz skórę wrażliwą. Czasami wystarczy nowy kosmetyk, innym razem niesprzyjające warunki atmosferyczne, by wywołać zaczerwienienie skóry. Sytuacja staje się naprawdę poważna, gdy ,,rumieniec” nie znika, a na skórze  pojawiają się popękane naczynka.

W domu: Postępowanie profilaktyczne opiera się na stosowaniu kremów z filtrami o odpowiednim współczynniku SPF (najlepiej 50+) oraz dermokosmetyków do skóry naczyniowej. Warto szukać produktów mających w swoim składzie: wyciąg z Ruszczyka (obkurcza i wzmacnia naczynia krwionośne), siarczan dekstranu (zmniejsza obrzęk), wodę termalną (koi i łagodzi podrażnienia), sukralfat (regeneruje). Właściwe nawyki pielęgnacyjne pozwalają spowolnić nieco proces poszerzania naczyń. Jeśli problem zaczyna być widoczny, niezbędna jest konsultacja u dermatologa.

W gabinecie: Do najskuteczniejszych metod zwalczania rozszerzonych naczyń należą zabiegi laseroterapii. Na rynku dostępnych jest wiele urządzeń, coraz bardziej precyzyjnych i skutecznych. Wybór właściwego lasera zawsze musi być poprzedzony diagnozą skóry pacjenta. Zima jest bardzo dobrym momentem na tego typu zabiegi – silne nasłonecznienie stanowi podstawowe przeciwskazanie do zabiegów laseroterapii – mówi Dorota Kliszewska, ekspert technik laserowych w Dermamed we Wrocławiu.



Niekontrolowany błysk

Diagnoza: Twoja cera błyszczy się i ma rozszerzone ujścia mieszków włosowych? Cera tłusta ma naturalną warstwę ochronną, dlatego najlepiej radzi sobie z mrozem, ale to nie znaczy, że nie potrzebuje pomocy. Wręcz przeciwnie – kluczowy jest przemyślany dobór kosmetyków oraz odpowiednie zabiegi. W innym razie zatkasz pory, doprowadzisz do powstania niedoskonałości.

W domu: Skóra tłusta wymaga wyspecjalizowanej pielęgnacji, jednak przy doborze preparatów warto skorzystać z pomocy dermatologa. Lekarz najpewniej poleci kosmetyk zawierający: kwas migdałowy, kwas salicylowy, cynk, wyciąg z drzewa herbacianego. Takie składniki delikatnie złuszczają, matują, zmniejszają wydzielanie sebum i zapobiegają zatykaniu porów.

W gabinecie: Wśród zabiegów dla skóry tłustej polecam duet mikrodermabrazji Abrahydri z mezoterapią bezigłową. Pierwsza część zabiegu delikatnie złuszcza warstwę rogową. Skóra „otwiera się” na składniki, których dostarczamy w ramach mezoterapii. Kuracja odżywia skórę w sposób nieosiągalny dla kosmetyków i „domowych zabiegów”. Jest nieinwazyjna, dlatego nie podrażnia nawet skóry wrażliwej – radzi dr Karolina Kopeć, dermatolog, lekarz medycyny estetycznej z Centrum Medycyny Estetycznej i Laseroterapii Dermamed we Wrocławiu

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy. Po elektroniczny odpowiednik popularnego dymka sięga wielu Polaków,…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego LUX MED Onkologia, rozszerza zakres świadczonych usług o…
CZYTAJ

Gęstość odżywcza a gęstość energetyczna. Co jeść, żeby nie przytyć?

Diety odchudzające często wybiera się z troski o piękną i smukłą sylwetkę. Tymczasem można jeść mało i nie tracić wagi…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim przygotowaniu i po konsultacji z lekarzem, wyjazd może…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych miejsc. Spędzając ten czas aktywnie, często zmieniamy otoczenie…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy Turcja kuszą pięknymi widokami, piaszczystymi plażami i błękitną…
CZYTAJ

Moc rówieśników: Badanie UNICEF na temat postaw ukraińskich nastolatków wobec wsparcia zdrowia psychicznego w Polsce

Jak wpływ rówieśników, społeczna percepcja i czynniki psychologiczne wpływają na chęć szukania wsparcia. – Raport UNICEF, opracowany we współpracy z…
CZYTAJ

Wyjeżdżasz na południe Europy? Te 6 rzeczy, musisz wiedzieć o udarze cieplnym

Meteorolodzy podkreślają, że tegoroczne lato może być jednym z najgorętszych w historii. Już w czerwcu w Grecji, na Cyprze czy…
CZYTAJ

Choroby krążenia nie lubią wysokich temperatur. Upał może powodować omdlenia, a nawet zawał mięśnia sercowego. 

Przez Polskę przechodzi fala upałów. Podczas panujących obecnie wysokich temperatur serce pracuje intensywniej, a naczynia krwionośne się rozszerzają. Wzmożone pocenie…
CZYTAJ

Zupa owocowa z lanymi kluseczkami

A my na to jak na lato! Gdy za oknem wysokie temperatury, na stole stawiamy na dania pełne smaku i…
CZYTAJ

Choroba cukrzycowa stóp – czy można uratować stopę przed amputacją?

Zespół stopy cukrzycowej, który zaczyna się od niewielkiej rany, pozostaje najpoważniejszym powikłaniem cukrzycy. W Polsce każdego roku, z powodu rozwoju…
CZYTAJ

Osoby z otyłością a choroby jamy ustnej. Gdzie szukać specjalistycznych gabinetów?

Osoby z otyłością mogą częściej zapadać na choroby jamy ustnej. Ma to związek z bezpośrednimi skutkami zbyt wysokiego BMI, chorobami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy.…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy…
CZYTAJ