Zapachy bez płci. Skąd wzięła się moda na perfumy unisex?



Zazwyczaj w sklepach i perfumeriach istnieje wyraźny podział na produkty damskie oraz męskie. I choć zdawałoby się, że jest on po prostu odpowiedzią na potrzeby klientów, od pewnego czasu stałe miejsce między tymi kategoriami zajmują kosmetyki unisex, czyli przeznaczone zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Nie bez powodu.

 

Przez stulecia perfumy były postrzegane jako towar niezwykle luksusowy, przeznaczony wyłącznie dla osób z wyższych sfer. Produkowane od wieków pachnące płyny były jednak stosowane nie tylko przez kobiety, ale także przez mężczyzn, którzy dobierali je jedynie w oparciu o własny gust oraz upodobania.

 

To w końcu damskie czy męskie?

Podział na zapachy damskie i męskie powstał dopiero w XIX wieku. Z założenia pomysł produkowania perfum dedykowanych jednej płci miał na celu lepsze dopasowanie zapachów do konkretnej grupy odbiorców. W rezultacie sklepowe półki wypełniły się kolorowymi buteleczkami, wypełnionymi słodkimi, kwiatowo-owocowymi zapachami przeznaczonymi dla pań, oraz prostymi, zwykle ciemnymi flakonami z mocniejszymi perfumami dla panów.

Nie trzeba było jednak długo czekać, by doszło do sytuacji, w której zapach stworzony z myślą o kobietach, bardziej przypadł do gustu mężczyznom i na odwrót – nuty zapachowe z reguły polecane panom, nie tak rzadko zachwycały przedstawicielki płci pięknej.

zapachy-bez-plci-skad-wziela-sie-moda-na-perfumy-unisex-diptyque-1

Kiedy narodziła się moda na perfumy unisex?

Mimo że do tej pory nikt nie wysunął oficjalnego postulatu likwidacji podziału na perfumy damskie i męskie, niektórzy kreatorzy zapachów na własną rękę dążą do jego zniesienia. Jeśli jednak uważacie, że moda na perfumy unisex, które tworzy między innymi Diptyque, ma zaledwie kilkuletnią historię, jesteście w błędzie.

Coco Chanel była jedną z pierwszych, która wyczuła – dosłownie i w przenośni – nowo powstający trend. Podział w świecie perfum nie podobał się również domowi mody Yves Saint Laurent, który w 1975 roku stworzył zapach Eau Libre. Choć cieszył się on naprawdę sporą popularnością, do prawdziwej zapachowej rewolucji doszło prawie 20 lat później.

W 1994 roku na rynek wprowadzono wodę toaletową Calvin Klein One, którą jako pierwszą oficjalnie oznaczono jako zapach unisex. Produkt osiągnął gigantyczny sukces i do dziś jest jedną z najpopularniejszych i najbardziej rozpoznawalnych wód toaletowych Calvina Kleina.



Współczesne zapachy unisex

Od tamtej pory zapachy unisex przybierały i wciąż przybierają najróżniejsze postacie. W następujących po sobie nutach zapachowych, możemy wyczuć najróżniejsze aromaty: od melona, bergamotki, jaśminu, ambry i piżma, aż po róże, włoski cyprys, drzewo sandałowe, przyprawy i brazylijskie drzewo różane.

Dla niektórych takie zróżnicowanie będzie równoznaczne z brakiem konsekwencji, lecz dla innych jest wyłącznie potwierdzeniem tego, co od kilku dekad próbuje nam przekazać wielu kreatorów zapachów – dobierając idealne perfumy dla siebie, powinniśmy kierować się przede wszystkim ich zawartością, a nie umieszczoną na flakonie etykietą.

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy. Po elektroniczny odpowiednik popularnego dymka sięga wielu Polaków,…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego LUX MED Onkologia, rozszerza zakres świadczonych usług o…
CZYTAJ

Gęstość odżywcza a gęstość energetyczna. Co jeść, żeby nie przytyć?

Diety odchudzające często wybiera się z troski o piękną i smukłą sylwetkę. Tymczasem można jeść mało i nie tracić wagi…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim przygotowaniu i po konsultacji z lekarzem, wyjazd może…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych miejsc. Spędzając ten czas aktywnie, często zmieniamy otoczenie…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy Turcja kuszą pięknymi widokami, piaszczystymi plażami i błękitną…
CZYTAJ

Moc rówieśników: Badanie UNICEF na temat postaw ukraińskich nastolatków wobec wsparcia zdrowia psychicznego w Polsce

Jak wpływ rówieśników, społeczna percepcja i czynniki psychologiczne wpływają na chęć szukania wsparcia. – Raport UNICEF, opracowany we współpracy z…
CZYTAJ

Wyjeżdżasz na południe Europy? Te 6 rzeczy, musisz wiedzieć o udarze cieplnym

Meteorolodzy podkreślają, że tegoroczne lato może być jednym z najgorętszych w historii. Już w czerwcu w Grecji, na Cyprze czy…
CZYTAJ

Choroby krążenia nie lubią wysokich temperatur. Upał może powodować omdlenia, a nawet zawał mięśnia sercowego. 

Przez Polskę przechodzi fala upałów. Podczas panujących obecnie wysokich temperatur serce pracuje intensywniej, a naczynia krwionośne się rozszerzają. Wzmożone pocenie…
CZYTAJ

Zupa owocowa z lanymi kluseczkami

A my na to jak na lato! Gdy za oknem wysokie temperatury, na stole stawiamy na dania pełne smaku i…
CZYTAJ

Choroba cukrzycowa stóp – czy można uratować stopę przed amputacją?

Zespół stopy cukrzycowej, który zaczyna się od niewielkiej rany, pozostaje najpoważniejszym powikłaniem cukrzycy. W Polsce każdego roku, z powodu rozwoju…
CZYTAJ

Osoby z otyłością a choroby jamy ustnej. Gdzie szukać specjalistycznych gabinetów?

Osoby z otyłością mogą częściej zapadać na choroby jamy ustnej. Ma to związek z bezpośrednimi skutkami zbyt wysokiego BMI, chorobami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy.…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy…
CZYTAJ