Zapachy bez płci. Skąd wzięła się moda na perfumy unisex?



Zazwyczaj w sklepach i perfumeriach istnieje wyraźny podział na produkty damskie oraz męskie. I choć zdawałoby się, że jest on po prostu odpowiedzią na potrzeby klientów, od pewnego czasu stałe miejsce między tymi kategoriami zajmują kosmetyki unisex, czyli przeznaczone zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Nie bez powodu.

 

Przez stulecia perfumy były postrzegane jako towar niezwykle luksusowy, przeznaczony wyłącznie dla osób z wyższych sfer. Produkowane od wieków pachnące płyny były jednak stosowane nie tylko przez kobiety, ale także przez mężczyzn, którzy dobierali je jedynie w oparciu o własny gust oraz upodobania.

 

To w końcu damskie czy męskie?

Podział na zapachy damskie i męskie powstał dopiero w XIX wieku. Z założenia pomysł produkowania perfum dedykowanych jednej płci miał na celu lepsze dopasowanie zapachów do konkretnej grupy odbiorców. W rezultacie sklepowe półki wypełniły się kolorowymi buteleczkami, wypełnionymi słodkimi, kwiatowo-owocowymi zapachami przeznaczonymi dla pań, oraz prostymi, zwykle ciemnymi flakonami z mocniejszymi perfumami dla panów.

Nie trzeba było jednak długo czekać, by doszło do sytuacji, w której zapach stworzony z myślą o kobietach, bardziej przypadł do gustu mężczyznom i na odwrót – nuty zapachowe z reguły polecane panom, nie tak rzadko zachwycały przedstawicielki płci pięknej.

zapachy-bez-plci-skad-wziela-sie-moda-na-perfumy-unisex-diptyque-1

Kiedy narodziła się moda na perfumy unisex?

Mimo że do tej pory nikt nie wysunął oficjalnego postulatu likwidacji podziału na perfumy damskie i męskie, niektórzy kreatorzy zapachów na własną rękę dążą do jego zniesienia. Jeśli jednak uważacie, że moda na perfumy unisex, które tworzy między innymi Diptyque, ma zaledwie kilkuletnią historię, jesteście w błędzie.

Coco Chanel była jedną z pierwszych, która wyczuła – dosłownie i w przenośni – nowo powstający trend. Podział w świecie perfum nie podobał się również domowi mody Yves Saint Laurent, który w 1975 roku stworzył zapach Eau Libre. Choć cieszył się on naprawdę sporą popularnością, do prawdziwej zapachowej rewolucji doszło prawie 20 lat później.

W 1994 roku na rynek wprowadzono wodę toaletową Calvin Klein One, którą jako pierwszą oficjalnie oznaczono jako zapach unisex. Produkt osiągnął gigantyczny sukces i do dziś jest jedną z najpopularniejszych i najbardziej rozpoznawalnych wód toaletowych Calvina Kleina.



Współczesne zapachy unisex

Od tamtej pory zapachy unisex przybierały i wciąż przybierają najróżniejsze postacie. W następujących po sobie nutach zapachowych, możemy wyczuć najróżniejsze aromaty: od melona, bergamotki, jaśminu, ambry i piżma, aż po róże, włoski cyprys, drzewo sandałowe, przyprawy i brazylijskie drzewo różane.

Dla niektórych takie zróżnicowanie będzie równoznaczne z brakiem konsekwencji, lecz dla innych jest wyłącznie potwierdzeniem tego, co od kilku dekad próbuje nam przekazać wielu kreatorów zapachów – dobierając idealne perfumy dla siebie, powinniśmy kierować się przede wszystkim ich zawartością, a nie umieszczoną na flakonie etykietą.

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ

ZADBAJ O OBJĘTOŚĆ Z KOSMETYKAMI STAPIZ

Szukasz produktów, które pomogą Ci utrzymać dużą objętość włosów na dłuższy czas bez efektu obciążenia? Sprawdź te kosmetyki STAPIZ. Dzięki…
CZYTAJ

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie. Bez…
CZYTAJ

Kiedy ból zębów sprawia, że odmawiasz sobie letnich przyjemności..

Lato od razu przywodzi na myśl wakacje, lody i chłodne napoje. Niestety, nie każdy może cieszyć się swobodnie tymi przyjemnościami.…
CZYTAJ

Antyoksydacja, poprawa kolorytu skóry i demakijaż Co warto wiedzieć o kwasie ferulowym?

Kwas ferulowy to król multifunkcjonalności. Działa antyoksydacyjnie, przeciwstarzeniowo, świetnie wpływa na koloryt cery i wspiera działanie kremów z SPF. Latem…
CZYTAJ

Puszcza Białowieska bliska sercom Polaków. Wyniki ogólnopolskiego badania opinii publicznej

Zdecydowana większość Polaków zna i docenia wartość Puszczy Białowieskiej – wynika z ogólnopolskiego badania opinii publicznej przeprowadzonego przez firmę Quantify…
CZYTAJ

Regeneracja i intensywne nawilżenie Jak skutecznie przygotować włosy do lata?

Nawilżenie i dogłębna regeneracja to priorytet pielęgnacji włosów przed latem. Specjaliści podpowiadają, że drogą do osiągnięcia efektu zachwycających, lśniących pasm…
CZYTAJ

Ile lodów tygodniowo może jeść przedszkolak? Czy codzienne jedzenie lodów to coś złego?

Na pytania odpowiada ekspert Damian Dziewiałtowski, dietetyk Grupy LUX MED: Lody dla przedszkolaka – ile to bezpieczna porcja? Lody to…
CZYTAJ

Zdrowe dziąsła, zdrowy organizm: dlaczego przyzębie jest takie ważne?

Krwawiące dziąsła to nie błahostka – mogą być oznaką poważnej choroby przyzębia, która wpływa na zdrowie całego organizmu. W Polsce…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to…
CZYTAJ

Otyłość to choroba, nie wybór. Jak leczyć bez oceniania i uprzedzeń?

Otyłość to przewlekła choroba, a nie efekt braku silnej woli. Pomimo rosnącej…
CZYTAJ