Zapachy bez płci. Skąd wzięła się moda na perfumy unisex?



Zazwyczaj w sklepach i perfumeriach istnieje wyraźny podział na produkty damskie oraz męskie. I choć zdawałoby się, że jest on po prostu odpowiedzią na potrzeby klientów, od pewnego czasu stałe miejsce między tymi kategoriami zajmują kosmetyki unisex, czyli przeznaczone zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Nie bez powodu.

 

Przez stulecia perfumy były postrzegane jako towar niezwykle luksusowy, przeznaczony wyłącznie dla osób z wyższych sfer. Produkowane od wieków pachnące płyny były jednak stosowane nie tylko przez kobiety, ale także przez mężczyzn, którzy dobierali je jedynie w oparciu o własny gust oraz upodobania.

 

To w końcu damskie czy męskie?

Podział na zapachy damskie i męskie powstał dopiero w XIX wieku. Z założenia pomysł produkowania perfum dedykowanych jednej płci miał na celu lepsze dopasowanie zapachów do konkretnej grupy odbiorców. W rezultacie sklepowe półki wypełniły się kolorowymi buteleczkami, wypełnionymi słodkimi, kwiatowo-owocowymi zapachami przeznaczonymi dla pań, oraz prostymi, zwykle ciemnymi flakonami z mocniejszymi perfumami dla panów.

Nie trzeba było jednak długo czekać, by doszło do sytuacji, w której zapach stworzony z myślą o kobietach, bardziej przypadł do gustu mężczyznom i na odwrót – nuty zapachowe z reguły polecane panom, nie tak rzadko zachwycały przedstawicielki płci pięknej.

zapachy-bez-plci-skad-wziela-sie-moda-na-perfumy-unisex-diptyque-1

Kiedy narodziła się moda na perfumy unisex?

Mimo że do tej pory nikt nie wysunął oficjalnego postulatu likwidacji podziału na perfumy damskie i męskie, niektórzy kreatorzy zapachów na własną rękę dążą do jego zniesienia. Jeśli jednak uważacie, że moda na perfumy unisex, które tworzy między innymi Diptyque, ma zaledwie kilkuletnią historię, jesteście w błędzie.

Coco Chanel była jedną z pierwszych, która wyczuła – dosłownie i w przenośni – nowo powstający trend. Podział w świecie perfum nie podobał się również domowi mody Yves Saint Laurent, który w 1975 roku stworzył zapach Eau Libre. Choć cieszył się on naprawdę sporą popularnością, do prawdziwej zapachowej rewolucji doszło prawie 20 lat później.

W 1994 roku na rynek wprowadzono wodę toaletową Calvin Klein One, którą jako pierwszą oficjalnie oznaczono jako zapach unisex. Produkt osiągnął gigantyczny sukces i do dziś jest jedną z najpopularniejszych i najbardziej rozpoznawalnych wód toaletowych Calvina Kleina.



Współczesne zapachy unisex

Od tamtej pory zapachy unisex przybierały i wciąż przybierają najróżniejsze postacie. W następujących po sobie nutach zapachowych, możemy wyczuć najróżniejsze aromaty: od melona, bergamotki, jaśminu, ambry i piżma, aż po róże, włoski cyprys, drzewo sandałowe, przyprawy i brazylijskie drzewo różane.

Dla niektórych takie zróżnicowanie będzie równoznaczne z brakiem konsekwencji, lecz dla innych jest wyłącznie potwierdzeniem tego, co od kilku dekad próbuje nam przekazać wielu kreatorów zapachów – dobierając idealne perfumy dla siebie, powinniśmy kierować się przede wszystkim ich zawartością, a nie umieszczoną na flakonie etykietą.

Farmaceuta radzi, jak przygotować apteczkę na co dzień i w podróży, żeby skutecznie reagować w nagłych sytuacjach

Zarówno w warunkach domowych, jak i podczas wyjazdów wakacyjnych, istotne jest posiadanie właściwie skompletowanej apteczki. Jej zawartość powinna umożliwiać szybką…
CZYTAJ

Profesor Andrzej Bochenek nie promuje żadnych leków ani suplementów – ostrzega przed oszustwem!

W trosce o zdrowie pacjentów oraz w odpowiedzi na liczne sygnały dotyczące nieuczciwego wykorzystywania wizerunku profesora Andrzeja Bochenka, kardiochirurg z…
CZYTAJ

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu. Warto jednak pamiętać, że ekspozycja na promieniowanie UV…
CZYTAJ

Nawilżenie, fotoprotekcja i wyrównanie kolorytu skóry-Co spakować do wakacyjnej kosmetyczki?

Lipiec to synonim wakacji i wyjątkowej, letniej atmosfery… zwiastun podróży, chwil na plaży i wśród malowniczych górskich szczytów. To już za…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i słodkim smakiem dzieciństwa. Jednak owoce jagodowe to coś…
CZYTAJ

Higienistka stomatologiczna ostrzega: pomijanie wieczornego mycia zębów z aparatem ortodontycznym to poważny błąd!

Decyzja o podjęciu leczenia ortodontycznego to ważny krok w kierunku osiągnięcia wymarzonego, zdrowego uśmiechu. Jednak wraz z założeniem aparatu pojawiają…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co trzeci dorosły Polak. Choć często bagatelizujemy brak snu,…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia - zwłaszcza dla osób…
CZYTAJ

E-papierosy pod lupą dentysty: co dzieje się w jamie ustnej po vapowaniu?

Używanie e-papierosów zdobyło w ostatnich latach ogromną popularność, jako alternatywa dla tradycyjnego palenia tytoniu. Choć początkowo uważano je za mniej…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Farmaceuta radzi, jak przygotować apteczkę na co dzień i w podróży, żeby skutecznie reagować w nagłych sytuacjach

Zarówno w warunkach domowych, jak i podczas wyjazdów wakacyjnych, istotne jest posiadanie…
CZYTAJ

Profesor Andrzej Bochenek nie promuje żadnych leków ani suplementów – ostrzega przed oszustwem!

W trosce o zdrowie pacjentów oraz w odpowiedzi na liczne sygnały dotyczące…
CZYTAJ

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu.…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co…
CZYTAJ