W świecie perfum – najpopularniejsze rodziny zapachowe
Perfumy są nieodłącznym elementem każdej stylizacji. Dobrze dobrany zapach efektownie podkreśla ubiór oraz charakter noszącej go osoby. W sprzedaży dostępne są tysiące flakoników z pachnącą zawartością. Każdy z nich różni się kompozycją, jednak wszystkie one łączą się w pewne grupy. Jeśli jesteś ciekaw, z jakich komponentów składają się twoje perfumy, zapoznaj się z najpopularniejszymi rodzinami zapachowymi
Zapachy kwiatowe
Tworzą najliczniej reprezentowana grupę zapachów. Są zazwyczaj słodkie, jednak występują nie tylko w zapachach dedykowanych dla kobiet, ale również w męskich kompozycjach. Powstają najczęściej na bazie róży, piwonii, jaśminu, fiołków, gardenii, konwalii. Zapachy powstałe na bazie nut kwiatowych są niezwykle przyjemne w obiorze i lekkie, dlatego z powodzeniem można je stosować jako zapachy uniwersalne. Jednym z najpopularniejszych kwiatowych zapachów jest np. kultowe J’adore czy Euphoria Calvina Kleina.
Zapachy cytrusowe
To druga po kwiatowych najważniejsza grupa zapachów. Często występują one z resztą w duecie – automaty cytrusowe sprawiają, że zapach jest świeży. W perfumiarstwie wykorzystuje się najczęściej aromaty pomarańczy, pomelo, limonki, grejpfruta oraz cytryny.
W zapachach damskich cytrusy mają za zadanie przełamać słodycz kwiatów. Z kolei w męskich świetnie podkreślają surowość aromatów drzewnych. To właśnie m.in. na bazie cytrusów powstał jeden z najsłynniejszych zapachów świata, czyli unisexowy CK One.
Zapachy orientalne
Do ich skomponowania perfumiarze używają aromatów korzennych urozmaiconych kadzidłami. W zapachach orientalnych wyraźnie wyczuwalne są goździki, cynamon, wanilia, mirra, drzewo sandałowe czy gałka muszkatołowa. Uzupełnieniem korzenno-orientalnej kompozycji są nuty kwiatowe, a zwłaszcza orchidee, które sprawiają, że egzotyczna słodycz jest łatwiejsza w odbiorze lub owocowe, jak brzoskwinia czy morela.
Są to zazwyczaj ciepłe zapachy, które najlepiej sprawdzają się w sezonie jesienno-zimowym. Orientalne perfumy znajdziesz tu: https://tagomago.pl/collections/ajmal
Zapachy drzewne
To przede wszystkim propozycja dla mężczyzn. Do ich wykonania stosuje się nuty zapachowe drzewa sandałowego, cedru, paczuli, wetywerii czy mchu. Świetnie się one komponują z aromatami kwiatowymi i korzennymi. Zapachy drzewne idealnie pasują do eleganckich stylizacji oraz wieczornych wyjść – są one dość intensywne w odbiorze, dlatego nie poleca się ich np. jako część ubioru do pracy.
Zapachy owocowe
Podobnie, jak w przypadku zapachów kwiatowych, aromaty owocowe są słodkie i bardzo przyjemne. To przede wszystkim zapach bananów, gruszek, malin, brzoskwini, jabłka czy jeżyn. Idealnie komponują się z wanilią i w takim wydaniu zapachy owocowe są idealną propozycją zwłaszcza dla młodych kobiet, jako uzupełnienie do zwiewnych i lekkich stylizacji. Przykładem zapachu owocowego jest Nina Rici Nina L’Elixir
Zapachy aldehydowe
Znakiem rozpoznawczym i najlepszą wizytówką zapachów aldehydowych jest legendarne Chanel no.5. Aldehydy są zapachami syntetycznymi i wyraźnie wyczuwa się w nich nuty kolendry, pomarańczy i fiołka. To dosyć ciężkie aromaty, które utrzymują się na skórze przez długi czas. Najlepiej sprawdzą się jako dopełnienie eleganckich stylizacji, a chętnie sięgają po nie dojrzałe kobiety.