Usta do korekty – obalamy mity



Usta to jeden z delikatniejszych obszarów twarzy. Są silnie unerwione, wrażliwe na ból i podatne na powstawanie siniaków. Nic zatem dziwnego, że wokół zabiegów korygujących tę okolicę narosło tak wiele mitów. Czy jednak opinie krążące w Internecie są prawdziwe? O pomoc w obaleniu mitów związanych z zabiegami modelującymi usta za pomocą kwasu hialuronowego poprosiliśmy eksperta, dr Annę Grodecką z Instytutu Medycyny Estetycznej MEDestetis w Krakowie.

 

MIT NR 1 Nie da się uniknąć przejściowego efektu nienaturalnie powiększonych, „spuchniętych” ust, który utrzymuje się od 2 do 3 tygodni.

W wyniku zabiegu kwasem hialuronowym na ustach rzeczywiście może pojawić się obrzęk, ale utrzymuje się on z reguły od 1 do 2 dni, jeśli zabieg został wykonany kaniulą lub maksymalnie 3 dni, jeśli igłą. Mówimy tu o naturalnej reakcji organizmu na podanie preparatu.

Trzeba pamiętać, że usta to na tyle delikatna okolica, że do ich zaczerwienienia i powiększenia dochodzi nawet pod wpływem masażu, dlatego jeśli lekkiemu obrzękowi nie towarzyszą inne objawy, należy odczekać parę dni, aż wszystko wróci do normy. W tym celu przydadzą się maści i kremy przeciwobrzękowe, np. z arniką, które załagodzą efekt podrażnienia. Nie stosujmy lodu, ponieważ pod wpływem oziębienia kwas hialuronowy może zlepić się w grudki, a to efekt zdecydowanie niepożądany.

MIT NR 2 Zabieg w okolicy ust jest zawsze bolesny, nawet po znieczuleniu.

Prawdą jest, że usta to obszar szczególnie wrażliwy na ból, jednak obecnie w powszechnym użyciu są rozwiązania mocno go ograniczające. Najsilniej zadziała oczywiście znieczulenie stomatologiczne – polecane osobom o wyjątkowo niskim progu bólu. W większości przypadków wystarczające będzie jednak znieczulenie kremem i zastosowanie preparatu z łagodzącą ból lidokainą, np. TEOSYAL PureSense Kiss oraz TEOSYAL RHA 2 oraz wstrzyknięcie kwasu nie za pomocą igły, a zdecydowanie mniej inwazyjnej kaniuli.



MIT NR 3 Z zabiegu korzystają tylko osoby młode. To nie jest zabieg dla dojrzałych kobiet.

Nic bardziej mylnego. Korekta ust za pomocą kwasu hialuronowego to zabieg dedykowany paniom w każdym wieku, ale u różnych osób pełni różne funkcje. Dla młodych kobiet ważne jest, aby po zabiegu usta były bardziej widoczne, niekoniecznie większe, ale na pewno bardziej wydatne, pełne, nawilżone. U dojrzałych pań, u których czerwień wargowa stała się jaśniejsza pod wpływem upływu lat, a wargi dużo węższe, zabieg ma przywrócić dawny, naturalny wygląd, wpływając na ogólną ocenę wieku.

Taki efekt osiągniemy np. za pomocą TEOSYAL RHA 1, preparatu zawierającego w swoim składzie dwa rodzaje kwasu hialuronowego: nieusieciowany i usieciowany. Dzięki takiej kombinacji preparat jest jeszcze bardziej plastyczny i daje bardzo naturalne rezultaty, a im bardziej nawilżone, zadbane usta, tym twarz odbierana jest jako młodsza. Dlatego bez wahania można powiedzieć, że korekcja ust to zabieg zarówno dla młodych, jak i dojrzałych pań.

MIT NR 4 Nie da się uniknąć powiększenia ust – niezależnie od ilości użytego kwasu usta po zabiegu zawsze będą większe.

Na ostateczny efekt zabiegu wpływa wiele czynników, od indywidualnych predyspozycji organizmu, np. w zakresie chłonności tkanek, do umiejętności lekarza. Kwas hialuronowy ma wiele zastosowań: odżywia, nawilża, wyrównuje dysproporcje między wargami, ale też powiększa. To od pacjenta zależy decyzja, jak mają wyglądać jego usta.

Zadaniem lekarza jest taki dobór dawki, aby udało się osiągnąć oczekiwany rezultat. W tym względzie bezsprzecznie liczy się doświadczenie lekarza. Z perspektywy pacjenta najważniejsze jest, żeby śmiało i otwarcie mówić o swoich oczekiwaniach, ale też obawach, którym doświadczony lekarz będzie umiał zaradzić.

 

 

O marce

Od 12 lat firma TEOXANE dostarcza pacjentom na całym świecie innowacyjne rozwiązania w zakresie poprawy kondycji skóry. Wszystkie produkty są opracowywane w laboratoriach TEOXANE Laboratories w Genewie, skąd trafiają na rynek 90 krajów świata. TEOSYAL to szeroka gama preparatów na bazie kwasu hialuronowego przeznaczonych m.in. do wypełnień ust, fałd nosowo-wargowych, zmarszczek, a także zabiegów wolumetrycznych. Nowością na rynku jest linia preparatów dedykowanych najbardziej dynamicznym obszarom twarzy – TEOSYAL RHA, a także bogata linia kosmeceutyków. W Polsce produkty TEOSYAL są dostępne od 2006 r. Ich wyłącznym dystrybutorem jest firma NewDerm sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie.

Farmaceuta radzi, jak przygotować apteczkę na co dzień i w podróży, żeby skutecznie reagować w nagłych sytuacjach

Zarówno w warunkach domowych, jak i podczas wyjazdów wakacyjnych, istotne jest posiadanie właściwie skompletowanej apteczki. Jej zawartość powinna umożliwiać szybką…
CZYTAJ

Profesor Andrzej Bochenek nie promuje żadnych leków ani suplementów – ostrzega przed oszustwem!

W trosce o zdrowie pacjentów oraz w odpowiedzi na liczne sygnały dotyczące nieuczciwego wykorzystywania wizerunku profesora Andrzeja Bochenka, kardiochirurg z…
CZYTAJ

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu. Warto jednak pamiętać, że ekspozycja na promieniowanie UV…
CZYTAJ

Nawilżenie, fotoprotekcja i wyrównanie kolorytu skóry-Co spakować do wakacyjnej kosmetyczki?

Lipiec to synonim wakacji i wyjątkowej, letniej atmosfery… zwiastun podróży, chwil na plaży i wśród malowniczych górskich szczytów. To już za…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i słodkim smakiem dzieciństwa. Jednak owoce jagodowe to coś…
CZYTAJ

Higienistka stomatologiczna ostrzega: pomijanie wieczornego mycia zębów z aparatem ortodontycznym to poważny błąd!

Decyzja o podjęciu leczenia ortodontycznego to ważny krok w kierunku osiągnięcia wymarzonego, zdrowego uśmiechu. Jednak wraz z założeniem aparatu pojawiają…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co trzeci dorosły Polak. Choć często bagatelizujemy brak snu,…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia - zwłaszcza dla osób…
CZYTAJ

E-papierosy pod lupą dentysty: co dzieje się w jamie ustnej po vapowaniu?

Używanie e-papierosów zdobyło w ostatnich latach ogromną popularność, jako alternatywa dla tradycyjnego palenia tytoniu. Choć początkowo uważano je za mniej…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Farmaceuta radzi, jak przygotować apteczkę na co dzień i w podróży, żeby skutecznie reagować w nagłych sytuacjach

Zarówno w warunkach domowych, jak i podczas wyjazdów wakacyjnych, istotne jest posiadanie…
CZYTAJ

Profesor Andrzej Bochenek nie promuje żadnych leków ani suplementów – ostrzega przed oszustwem!

W trosce o zdrowie pacjentów oraz w odpowiedzi na liczne sygnały dotyczące…
CZYTAJ

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu.…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co…
CZYTAJ