Typ skóry a wizyta w gabinecie – o czym warto wiedzieć?



Cera sucha, tłusta i mieszana – do tego podziału większość z nas zdążyła się już przyzwyczaić, ale czy wszyscy wiemy, w jaki sposób typ skóry wpływa na proces starzenia? I kolejne pytanie – czy poddając się najpopularniejszym zabiegom medycyny estetycznej, powinniśmy pamiętać o tym, jaką mamy cerę? Okazuje się, że i tak, i nie.  

Różnica między cerą tłustą i suchą zasadza się przede wszystkim na odmiennej pracy gruczołów łojowych – w przypadku cery tłustej znacznie intensywniejszej, innej wrażliwości na czynniki zewnętrzne oraz konieczności przestrzegania innych zasad pielęgnacji. Tym, co łączy wszystkie rodzaje skóry jest natomiast możliwość zastosowania w celu przeciwdziałania oznakom starzenia tych samych metod. Najpopularniejszy wciąż pozostaje kwas hialuronowy. Jakie znaczenie ma typ skóry, gdy decydujemy się na zastrzyk z użyciem kwasu hialuronowego? O to pytamy dr Martę Wilkowską-Trojniel, specjalistę dermatologa z gabinetu STDERM w Białymstoku.

Czy zatem decydując się na zastrzyk z kwasu hialuronowego, musimy wziąć pod uwagę typ skóry? Czy od tego czynnika mogą zależeć ilość oraz rodzaj kwasu użytego w trakcie zabiegu?

– Rodzaj i ilość kwasu za każdym razem dobierane są „na miarę”. Wraz z upływem lat w skórze dochodzi do szeregu procesów, które mają wpływ na jej wygląd w wieku dojrzałym. Niezależnie od tego, czy mamy skórę tłustą czy suchą, proces starzenia przebiega podobnie. Wraz z wiekiem maleje ilość włókien kolagenowych, następuje spadek prawidłowych funkcji skóry, nawodnienia oraz jędrności. Różnice można natomiast dostrzec po wyglądzie zmarszczek. W przypadku skóry tłustej mamy do czynienia z głębszymi ubytkami, podczas gdy skórę suchą częściej cechuje siateczka drobnych zmarszczek. Nawilżenie i wypełnienie potrzebne jest jednak bez względu na typ cery. Kwas hialuronowy sprawdza się w tej roli tak dobrze, ponieważ oprócz właściwości wypełniających, z którymi jest najczęściej kojarzony, wykazuje również silne cechy nawilżające, wiążące wodę wyjaśnia ekspert.



Rodzaje kwasu

Do rodzaju zmian zachodzących na powierzchni skóry, możemy bez problemy dobrać preparat z kwasem hialuronowym, który w pełni odpowie na nasze potrzeby. Kluczem do zadbanej i ładnej cery jest w tym przypadku dobór produktu, który został przebadany laboratoryjnie i jest polecane przez lekarza specjalistę. U osób o skórze suchej wymagana ilość preparatu może być większa. W większości przypadków jest to jednak sprawa bardzo indywidualna.

Do redukcji siateczki drobnych zmarszczek, szczególnie na początku, możemy użyć preparatów o mniejszym stężeniu kwasu, np. 20 mg/g, jakie jest w  Teosyal First Lines, a do wypełniania głębszych ubytków, czyli tych występujących z reguły u osób ze skórą tłustą, poleca się preparaty o większym stężeniu kwasu. Normą jest 25 mg/g. Pamiętajmy, że kwas hialuronowy za każdym razem uzupełniany jest zgodnie ze wskazaniami ocenianymi przez lekarza. Profesjonalny lekarz bez problemu dobierze preparat idealnie dopasowany do typu skóry.

Nadmierne, intensywne szczotkowanie zębów – nie rób tego, to szkodzi zębom!

Nadmierne szczotkowanie zębów wydaje się nieszkodliwym nawykiem, ale w rzeczywistości może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Zbyt intensywne lub zbyt…
CZYTAJ

Łokieć tenisisty – problem nie tylko sportowców

Choć nazwa „łokieć tenisisty” kojarzy się ze sportem, a wręcz z bardzo konkretną dyscypliną, okazuje się, że problem ten dotyczy…
CZYTAJ

Rozpoczęcie prac nad pierwszym w Polsce Regionalnym Planem Adaptacji do Zmian Klimatu

Adaptacja do zmian klimatu to proces dostosowywania się społeczeństw, ekosystemów i gospodarek do zmian warunków klimatycznych, które już występują lub…
CZYTAJ

4. edycja kampanii #lubiesiebie – relacja ze spotkania prasowego z udziałem ambasadorek

W nowo otwartej śródziemnomorskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino przy ulicy Waliców 13 w Warszawie, odbyło się spotkanie prasowe z…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko poszerzyć swoją wiedzę na temat tego wyjątkowego i…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem odporności, ale biorą też udział w utrzymaniu równowagi…
CZYTAJ

Uśmiechnij się do zdrowia: Przepis na pyszny, sycący koktajl z mango i masłem orzechowym – dla mocnych i zdrowych zębów

Koktajl zrobiony ze świeżych składników to nie tylko przyjemność dla podniebienia, ale i zdrowy wybór. Taki posiłek dostarcza organizmowi niezbędnych…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk, bada…
CZYTAJ

Fix MAC’N CHEESE – nowość od marki Knorr. Odkryj megaserowy smak

Kultowy amerykański Mac’n Cheeese on demand? Od teraz makaron z kremowym serem możesz zjeść o każdej porze dnia w swoim…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie wynosi ok. 150 milionów, co oznacza, że co…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy, mniej się ruszamy, spędzamy długie godziny przed ekranami.…
CZYTAJ

Jak odzyskać młody wygląd? Przywrócić właściwe napięcie mięśni twarzy, szyi i dekoltu!

Z upływem lat oraz wskutek działania czynników zewnętrznych, wyraźnemu osłabieniu ulega struktura włókien podtrzymujących skórę twarzy, szyi i dekoltu. W…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Łokieć tenisisty – problem nie tylko sportowców

Choć nazwa „łokieć tenisisty” kojarzy się ze sportem, a wręcz z bardzo…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie…
CZYTAJ