Top 5 zabiegów na lato



Lato to doskonały czas na nawilżanie i regenerację skóry, ale nie tylko. Jakie zabiegi pielęgnacyjne oraz upiększające warto wykonać przed urlopem, by zadbać o jędrność i młodość ciała, a jednocześnie nie narazić się na ryzyko poparzenia słonecznego? – radzi dr Urszula Brumer, lekarz medycyny estetycznej.

 

  • 1 – Pożegnaj tłuszczyk
  • Która z nas nie chciałaby szybko zrzucić kilku zbędnych kilogramów przed urlopem? Nagle uświadamiamy sobie, że do wymarzonych wakacji zostało niewiele czasu, a my nie schudłyśmy tyle, ile początkowo planowałyśmy. Zdaniem doktor Urszuli Brumer, w takich przypadkach świetnie sprawdzają się szybkie, proste zabiegi, takie jak np. lipoliza. Wystarczy wykonać ją na dwa tygodnie przed planowanym wyjazdem, by na plaży cieszyć się z nowej sylwetki.

Lipoliza polega na usunięciu tłuszczu zalegającego w różnych partiach ciała: z brzucha, wewnętrznej strony ud, czy nawet z podbródka lub kolan. W newralgiczne miejsca podaje się metodą intradermoterapii (wachlarzowo) specjalny preparat leczniczy, np. z peptydami, który rozpuszcza komórki tłuszczowe. Dzięki tej metodzie, substancja rozkłada się równomiernie pod skórą, nie powodując obrzęków. Po jakimś czasie nagromadzone komórki tłuszczowe pękają, uwalniając tłuszcz, który zostaje następnie usunięty z organizmu za pomocą procesów metabolicznych.

Najbardziej widoczne efekty pojawiają się po przeprowadzeniu terapii skojarzonej, łączącej lipolizę z kawitacją ultradźwiękową. Ostateczne rezultaty (po 2-3 zabiegach) są w wielu przypadkach porównywalne do liposukcji, za to sama terapia jest znacznie łagodniejsza i nie wymaga okresu rekonwalescencji ani chodzenia w specjalnej bieliźnie uciskowej.

  • 2 – Pozbądź się siódmych potów
  • Problem nadmiernego pocenia się dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Żyjemy w coraz większym biegu i stresie, stąd nadczynność gruczołów potowych. W organizmie mamy ich aż od 2 do 4 milionów. Są potrzebne, by chronić organizm przed przegrzaniem lub nawet udarem, ale jak wiadomo, ich wzmożona stresem, silnymi emocjami lub upałem aktywność, nie należy do najprzyjemniejszych.

Jeśli nadpotliwość jest problemem w chłodne dni, będzie nim tym bardziej w dni ciepłe, wakacyjne. Aby się z nią uporać, należy najpierw zasięgnąć rady lekarza, który doradzi, jak skuteczniej zadbać o codzienną higienę i doradzi stosowanie odpowiednich preparatów leczniczych.

– Jeśli jednak to nie wystarczy, doradzam toksynę botulinową typu A, którą stosuje się pod pachy oraz inne okolice dotknięte problemem nadpotliwości za pomocą delikatnych iniekcji – mówi doktor Brumer. – Podajemy ją zazwyczaj w odstępach ok. 1 centymetra. Botulina działa tak, że blokuje wydzielanie się potu w danym obszarze ciała poprzez porażenie zakończeń nerwowych dochodzących do gruczołów potowych. Zabieg jest bardzo krótki, bo trwa zaledwie pół godziny. Efekty pojawiają się w ciągu 4 dni i utrzymują się przez 3-6 miesięcy. Ponieważ podczas podróży samolotem zmienia się ciśnienie, odradzam ten zabieg bezpośrednio lub kilka dni przed urlopem. Lepiej zaplanować go wcześniej.



  • 3 – Zapomnij o cellulicie
  • Latem pokazujemy więcej ciała, odsłaniając nogi, ręce, dekolt. Jednak do idealnego wyglądu w letnich sukienkach czy bikini nie wystarczy szczupła sylwetka, ale także jędrne ciało. Niestety, cellulit dopada nawet bardzo szczupłe kobiety z powodu nadmiary estrogenów (hormonów żeńskich) lub z racji nieprawidłowego mikrokrążenia krwi.

Jedną z najskuteczniejszych dotąd metod walki z nim jest karboksyterapia, zwana potocznie „terapią cudownym gazem”. Polega na wstrzykiwaniu dwutlenku węgla w dotkniętą cellulitem skórę. Gaz zaczyna działać bardzo szybko, rozchodząc się równomiernie i rozszerzając naczynka krwionośne. Poprawia się ukrwienie i dotlenienie skóry, wdrażane są procesy oczyszczające i regenerujące, co wpływa na poprawę struktury tkanki podskórnej i elastyczność skóry. Tym samym się ona wygładza i „wyprasowuje”.

Zdaniem doktor Brumer, karboksyterapia jest dobra nie tylko na cellulit, ale i na wiotką skórę, np. na kolanach, gdzie z wiekiem pojawia się jej nadmiar. Na rezultaty tej terapii trzeba jednak nieco poczekać. Pierwsze pojawią się po około 4-5 zabiegach, a ostateczne, najbardziej spektakularne po całej serii 10 zabiegów. Oczywiście część z nich można wykonać przed urlopem, a pozostałą część dokończyć po powrocie. Ekspozycja na słońce nie ma w tym przypadku znaczenia.

  • 4 – Ciesz się słońcem bez zmarszczek
  • Jednym z głównych minusów wakacji jest degeneracyjny wpływ wystawiania skóry na działanie promieni słonecznych. Niestety, skutki ekspozycji na słońce są widoczne na skórze bardzo szybko w postaci plam, nierównego kolorytu cery, przesuszenia skóry i zmarszczek. Żeby tego uniknąć, warto stosować kilka razy dziennie kremy z filtrami mineralnymi lub też poddać się przed wyjazdem zabiegowi mezoterapii.

W trakcie tej terapii, za pomocą iniekcji podaje się pod skórę odpowiednie dawki substancji leczniczych, takich jak: kwas hialuronowy, witaminy, koktajle z aminokwasami, peptydy biomimetyczne, polinukleotydy lub witamina B6. Dzięki temu wygładzamy zmarszczki oraz poprawiamy nawilżenie skóry i jej koloryt. Dodatkowo, mezoterapia zabezpiecza przed promieniami UV.

– Ponieważ skóra, po serii drobnych nakłuć, będzie przez kilka godzin czerwona, radziłabym wykonać mezoterapię co najmniej kilka dni przed urlopem. Można ją oczywiście stosować niezależnie od pory roku, ale ze względu na odświeżenie skóry oraz jej skuteczną ochronę przed słońcem, polecam ją właśnie latem – wyjaśnia dr Brumer.

  • 5 – Miej jędrną skórę
  • Opadające policzki (chomiki), skóra pozbawiona jędrności w okolicy bicepsów (motylki) czy zmarszczki wokół szyi (naszyjnik Wenus) – to tylko niektóre problemy urodowe kobiet po 45. roku życia. Na wszystkie medycyna estetyczna ma obecnie jedno rozwiązanie – nici liftingujące.

Stosuje się je zarówno na wiotką skórę twarzy, jak i do zabiegów na ciało, np. zmarszczki na dekolcie lub rozstępy na nogach. Pomagają także kobietom, które prowadzą siedzący tryb życia i mają wiotkie pośladki. Mogą je wspomóc nićmi i delikatnie je podnieść.

Doktor Brumer uważa, że dobrze wykonany zabieg z użyciem nici zastępuje w jakimś sensie lifting chirurgiczny, ponieważ bardzo wyraźnie napinają skórę. Funkcjonują w ciele niczym  sprężynka, ściągając nadmiar wiotkiej skóry. Widać to już po 15 minutach od ich podania, a efekty utrzymują się do dwóch lat.

Ponadto, mają delikatne działanie lipolitycznie, czyli rozpuszczają nagromadzoną tkankę tłuszczową. Aby uzyskać jeszcze lepszy efekt, nici liftingujące często łączy się z mezoterapią osoczem bogatopłytkowym lub komórkami macierzystymi. Dają szybkie efekty odmładzające, dlatego są idealnym rozwiązaniem nawet przed wyjazdem last minute.

modanaurode.pl Dr Urszula Brumer-fot Anna Ciupryk

Informacje o ekspercie:

Dr Urszula Brumer – lekarz medycyny estetycznej, autorka bloga www.urszulabrumer.pl oraz wielu artykułów prasowych dot. medycyny estetycznej. Właścicielka kliniki specjalizującej się w zakresie zabiegów preparatami autologicznymi „Dr Urszula Brumer Medycyna Młodości” – www.drbrumer.pl. To pierwsza w Polsce klinika stosująca własne komórki pacjenta do leczenia m.in. blizn.

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ

ZADBAJ O OBJĘTOŚĆ Z KOSMETYKAMI STAPIZ

Szukasz produktów, które pomogą Ci utrzymać dużą objętość włosów na dłuższy czas bez efektu obciążenia? Sprawdź te kosmetyki STAPIZ. Dzięki…
CZYTAJ

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie. Bez…
CZYTAJ

Kiedy ból zębów sprawia, że odmawiasz sobie letnich przyjemności..

Lato od razu przywodzi na myśl wakacje, lody i chłodne napoje. Niestety, nie każdy może cieszyć się swobodnie tymi przyjemnościami.…
CZYTAJ

Antyoksydacja, poprawa kolorytu skóry i demakijaż Co warto wiedzieć o kwasie ferulowym?

Kwas ferulowy to król multifunkcjonalności. Działa antyoksydacyjnie, przeciwstarzeniowo, świetnie wpływa na koloryt cery i wspiera działanie kremów z SPF. Latem…
CZYTAJ

Puszcza Białowieska bliska sercom Polaków. Wyniki ogólnopolskiego badania opinii publicznej

Zdecydowana większość Polaków zna i docenia wartość Puszczy Białowieskiej – wynika z ogólnopolskiego badania opinii publicznej przeprowadzonego przez firmę Quantify…
CZYTAJ

Regeneracja i intensywne nawilżenie Jak skutecznie przygotować włosy do lata?

Nawilżenie i dogłębna regeneracja to priorytet pielęgnacji włosów przed latem. Specjaliści podpowiadają, że drogą do osiągnięcia efektu zachwycających, lśniących pasm…
CZYTAJ

Ile lodów tygodniowo może jeść przedszkolak? Czy codzienne jedzenie lodów to coś złego?

Na pytania odpowiada ekspert Damian Dziewiałtowski, dietetyk Grupy LUX MED: Lody dla przedszkolaka – ile to bezpieczna porcja? Lody to…
CZYTAJ

Zdrowe dziąsła, zdrowy organizm: dlaczego przyzębie jest takie ważne?

Krwawiące dziąsła to nie błahostka – mogą być oznaką poważnej choroby przyzębia, która wpływa na zdrowie całego organizmu. W Polsce…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to…
CZYTAJ

Otyłość to choroba, nie wybór. Jak leczyć bez oceniania i uprzedzeń?

Otyłość to przewlekła choroba, a nie efekt braku silnej woli. Pomimo rosnącej…
CZYTAJ