Szybkie i bezpieczne odmładzanie



Wszystkie chcemy wyglądać pięknie i młodo. Medycyna estetyczna daje ku temu wiele możliwości i metod, a każde z nich mają swoje wady i zalety. Jeśli nie masz czasu na rekonwalescencję i ewentualne powikłania, boisz się inwazyjnych zabiegów odmładzających, a jednocześnie oczekujesz szybkich efektów, idealne dla Ciebie będą zabiegi z użyciem botoksu oraz kwasu hialuronowego.

 

Tym, co jako pierwsze zdradza nasz wiek, jest oczywiście twarz. To ona jest praktycznie nieustannie narażona na działanie promieni słonecznych i między innymi dlatego starzeje się najprędzej. Choć dbamy o nią poprzez codzienną kosmetykę, to jednak oznaki starzenia w postaci zmarszczek czy zmieniającego się owalu twarzy w pewnym momencie stają się praktycznie nie do zatuszowania.

A przecież to właśnie twarz jest tym, na co zwracamy pierwszą uwagę w kontaktach międzyludzkich. Dlatego warto o nią zadbać w szczególny sposób. Mimo nieustającego rozwoju medycyny estetycznej, dwa zabiegi odmładzające z jej zakresu już od wielu lat pozostają najpopularniejsze i najbezpieczniejsze. Mowa o botoksie i kwasie hialuronowym. Myślisz, że przestudiowałaś Internet i wiesz już na ich temat wszystko? Zapraszamy do lektury!

Trucizna pod kontrolą

Toksyna botulinowa, popularnie zwana botoksem, jest groźną trucizną. Tymczasem w medycynie estetycznej jest najbezpieczniejszym i najbardziej niezawodnym sposobem wygładzania zmarszczek na twarzy, m.in. „lwiej zmarszczki”, zmarszczek poziomych czoła, wokół oczu (kurze łapki) czy pod oczami. – Botoks służy do blokowania przewodnictwa nerwowego w mięśniach, w tym przypadku w mięśniach mimicznych twarzy, które są odpowiedzialne za powstawanie zmarszczek – tłumaczy lek. Beata Kaszyńska, specjalistka medycyny estetycznej twarzy z warszawskiego gabinetu FaceMed.

 – Wystarczy już kilka jednostek podanych w mięsień, aby skutecznie go porazić i osłabić. W ten sposób mięsień przestaje się kurczyć, a zmarszczki się wygładzają-.

 Co ważne, zabiegi z użyciem botoksu są odwracalne. Po ok. 6 miesiącach mięsień, w który substancja była podana, regeneruje się i nasza skóra wraca do stanu sprzed zabiegu. Zabiegi z botoksu zarezerwowane są dla górnej części twarzy. – Botoks zalecany jest dla osób z bogatą mimiką. Podanie botoksu w zmarszczki czoła i okolic oczu wraz z zabiegiem z użyciem zabiegu mezoterapii igłowej z kwasu hialuronowego daje bardzo dobre efekty i jest zalecane nawet u osób młodych, przed 30 rokiem życia. Podając botoks w takim wieku, działamy jak profilaktyka antystarzeniowa – tłumaczy lek. Beata Kaszyńska z FaceMed.



Naturalne wypełnienie

Kwas hialuronowy (często określany jako HA, skrót od angielskiego hyaluronic acid) jest najbardziej znanym i powszechnie stosowanym w medycynie estetycznej wypełniaczem. Choć jego główne zadanie również sprowadza się m.in. do tymczasowego eliminowania zmarszczek (w większości innych niż w przypadku botoksu), to odbywa się to w odmienny sposób, niż pod wpływem opisywanej wcześniej toksyny botulinowej.

Specjaliści zwracają uwagę na fakt, że jedną z głównych zalet kwasu hialuronowego jest to, że normalnie jest on obecny w ciele każdego człowieka. Nie ma obawy o to, że jakiś organizm może go odrzucić, np. w wyniku reakcji alergicznej, jest więc bardzo bezpieczny. – Kwas hialuronowy możemy znaleźć m.in. w łzach, gałce ocznej czy w chrząstkach –tłumaczy lek. Beata Kaszyńska.

– Kiedyś uzyskiwany był z grzebieni kogutów czy skóry rekina, a obecnie pozyskiwany jest w procesie fermentacji bakterii. Kwas hialuronowy służy do spłycania i wygładzania zmarszczek występujących na twarzy, takich jak bruzdy nosowo-wargowe czy zmarszczki palacza. Służy do odbudowywania ubytków okolicy doliny łez czy okolicy skroniowej. Może być wykorzystywany również do powiększania ust oraz policzków, a także do modelowania owalu twarzy-.

W medycynie estetycznej wykorzystywane są dwa główne rodzaje kwasu hialuronowego: usieciowany i nieusieciowany. Nieusieciowany jest lżejszy i stosowany w mezoterapii, czyli rewitalizacji skóry. Usieciowany jest gęstszy i stosuje się go do wypełniania i modelowania twarzy. Efekty po podaniu kwasu hialuronowego mogą utrzymywać się dość długo, bo aż do półtora roku. O tym, jaki rodzaj kwasu powinien być stosowany w danym przypadku, powinien zawsze decydować lekarz.

 

Dobrana para

Zarówno botoks, jak i kwas hialuronowy, są gwarantem szybkiego i bezpiecznego odmłodzenia twarzy. Oba zabiegi są odwracalne, a ryzyko powikłań w przypadku podawania przez doświadczonego lekarza, jest minimalne. Poza tym kwas hialuronowy jest jedną z najbardziej naturalnych substancji dla organizmu człowieka.

Są bezbolesne i nie wymagają rekonwalescencji, a jeśli chodzi o skuteczność, to działają praktycznie natychmiastowo. Są więc idealne dla osób, które chcą się odmłodzić, jednocześnie ograniczając czas, ryzyko i ból. Ponadto oba zabiegi doskonale się uzupełniają i za pomocą obu preparatów można uzyskać piękny wygląd twarzy, nawet na kilkanaście miesięcy!

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia - zwłaszcza dla osób…
CZYTAJ

E-papierosy pod lupą dentysty: co dzieje się w jamie ustnej po vapowaniu?

Używanie e-papierosów zdobyło w ostatnich latach ogromną popularność, jako alternatywa dla tradycyjnego palenia tytoniu. Choć początkowo uważano je za mniej…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ

ZADBAJ O OBJĘTOŚĆ Z KOSMETYKAMI STAPIZ

Szukasz produktów, które pomogą Ci utrzymać dużą objętość włosów na dłuższy czas bez efektu obciążenia? Sprawdź te kosmetyki STAPIZ. Dzięki…
CZYTAJ

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie. Bez…
CZYTAJ

Kiedy ból zębów sprawia, że odmawiasz sobie letnich przyjemności..

Lato od razu przywodzi na myśl wakacje, lody i chłodne napoje. Niestety, nie każdy może cieszyć się swobodnie tymi przyjemnościami.…
CZYTAJ

Antyoksydacja, poprawa kolorytu skóry i demakijaż Co warto wiedzieć o kwasie ferulowym?

Kwas ferulowy to król multifunkcjonalności. Działa antyoksydacyjnie, przeciwstarzeniowo, świetnie wpływa na koloryt cery i wspiera działanie kremów z SPF. Latem…
CZYTAJ

Puszcza Białowieska bliska sercom Polaków. Wyniki ogólnopolskiego badania opinii publicznej

Zdecydowana większość Polaków zna i docenia wartość Puszczy Białowieskiej – wynika z ogólnopolskiego badania opinii publicznej przeprowadzonego przez firmę Quantify…
CZYTAJ

Regeneracja i intensywne nawilżenie Jak skutecznie przygotować włosy do lata?

Nawilżenie i dogłębna regeneracja to priorytet pielęgnacji włosów przed latem. Specjaliści podpowiadają, że drogą do osiągnięcia efektu zachwycających, lśniących pasm…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to…
CZYTAJ