Sauna dla włosów – o czym powinniśmy wiedzieć?



Zima to dość trudny okres dla naszych włosów. Mróz, wiatr, klimatyzacja i szybkie zmiany temperatur powodują, że są suche i brak im blasku. Jak temu zaradzić? Wypróbuj saunę na włosy. Na czym polega ten zabieg w praktyce i co powoduje?

 „Sauna dla włosów nie jest oczywiście tą sauną, z jakiej korzystamy w centrach sportowych czy klubach fitness, choć jest bardzo często z nią mylona. Ta niestety nie ma na nie tak korzystnego działania, a wręcz przeciwnie – temperatura tam panująca (ponad 90 stopni Celsjusza) powoduje, że są bardziej podatne na uszkodzenia” – mówi Sylwia Lorenc, specjalistka salonu KokLok Hair&More„Zabieg odbudowy przesuszonych i zniszczonych włosów w postaci sauny polecany jest szczególnie osobom, których włosy są osłabione i łamliwe. Nie tylko poprzez szkodliwe czynniki zewnętrzne takie jak mróz czy promienie UV, ale także nasze codzienne czynności – farbowanie, suszenie, prostowanie czy stosowanie lakierów i żeli.”

Kiedy zastosować saunę?

Zabieg zastosować można o każdej porze roku. Jednak jak wiadomo zima i lato to czas, kiedy nasze czupryny potrzebują wzmożonej opieki, gdyż narażone są szczególnie na mróz i szkodliwe promienie UV. Ponadto codzienne stosowanie kosmetyków do utrwalania fryzury, farbowanie, trwałe ondulacje dodatkowo powodują utratę wody. A włosy podobnie jak skóra potrzebują stałego nawilżenia. Przesuszone i zniszczone są trudne w układaniu, przez co możemy zapomnieć o wymarzonym uczesaniu. Co więcej, jeżeli nie będziemy odpowiednio o nie dbały, staną się podatne na wypadanie i utratę blasku.

Ludzki włos jest złożony z trzech warstw, które tworzą: rdzeń, kora zawierająca pigment (odpowiadający za nasz kolor włosów) i zrogowaciały naskórek w kształcie łuski. Stan naszych włosów zależy od komórek zrogowaciałych, które jeżeli są otwarte, tracą potrzebną wodę i nie wyglądają zdrowo. Powinny bowiem zawierać co najmniej dziesięć procent wody.



Na czym polega zabieg?

Sauna ma za zadanie odżywić oraz wzmocnić łamliwe i rozdwajające się końcówki. Urządzenie przypomina suszarkę do włosów, generującą ciepło, powstające z  nagrzewanej, destylowanej wody o temperaturze ok. 40 st. C. Do zabiegu fryzjer odpowiednio przygotowuje włosy, poprzez dwukrotne oczyszczenie ich szamponem, następnie nakłada na nie odpowiednią maskę/ampułkę dopasowaną do rodzaju włosów, problemu, z jakim zgłasza się klientka oraz efektu, jaki chciałaby osiągnąć. Długie włosy należy upiąć, aby całe mogły znaleźć się pod aparatem. Zabieg nawilżania trwa ok. 20 minut, po czym spłukuje się włosy chłodną wodą, aby zamknąć łuski włosów z powrotem.

Efekty kuracji

Wysoka temperatura otwiera łuski włosów, dzięki czemu nałożona odżywka wnika głęboko w strukturę włosa, regenerując je od środka. Nasza fryzura odzyska naturalny i piękny blask. Jeśli mamy włosy farbowane przywrócimy im bardziej intensywny kolor. Działanie sauny jest widoczne gołym okiem. Kondycja włosów poprawia się już po pierwszym zabiegu. Warto też zwrócić uwagę na jego niską cenę – w zależności od ilości podanych ampułek wynosi średnio 30-40 zł” – mówi Sylwia Lorenc. Zabieg można powtarzać raz na miesiąc.

Skuteczna terapia zaburzeń lipidowych. Czym jest program lekowy i kto może z niego skorzystać?

Zaburzenia lipidowe, znane również jako dyslipidemia, to problem, który dotyka coraz większą liczbę osób. Szacuje się, że w Polsce dotyczy…
CZYTAJ

Świadoma suplementacja sportowców – jakość, czystość, odpowiedzialność

Wybór suplementów diety, szczególnie w środowisku sportowym, odgrywa fundamentalną rolę. Sportowcy, podlegający regularnym kontrolom antydopingowym, muszą ufać, że produkty, które…
CZYTAJ

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane do społeczeństwa oraz specjalistów medycznych, propagujących wiedzę na temat…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce. Częstotliwość występowania niewydolności żylnej jest wyższa niż cukrzycy…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale także na…
CZYTAJ

Relacja ze spotkania prasowego, 5 edycji kampanii #lubiesiebie, z udziałem znanych ambasadorek.

W warszawskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino odbyło się spotkanie prasowe dedykowane 5. edycji kampanii #lubiesiebie, której inicjatorem jest dr…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne życie. Jednak, by tak się stało, niezbędne wręcz…
CZYTAJ

Retinoidy i witaminy w beauty-planie 3 kluczowe potrzeby skóry

Schyłek roku to czas podsumowań i ustalania beauty-planów. Jesień jest królową zmian. To właśnie teraz najuważniej obserwujemy stan skóry i…
CZYTAJ

Rola mikrobiomu i diety w utrzymaniu zdrowych jelit

Mikroorganizmy zamieszkują zarówno środowisko zewnętrzne, jak i wnętrze ludzkiego organizmu. Ich zespoły tworzą mikrobioty, które zasiedlają różne obszary ciała, jak…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz częściej pada jedno hasło – Movember. To międzynarodowa…
CZYTAJ

Jakość powietrza w Polsce uzależniona jest nie tylko od działalności człowieka

Jakość powietrza w Europie znacznie się poprawiła w ciągu ostatnich dziesięcioleci, ale zanieczyszczone powietrze nadal stanowi największe zagrożenie dla zdrowia…
CZYTAJ

Jak wybierać odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji stref intymnych?

Zdrowie intymne zaczyna się od odpowiedniej pielęgnacji i świadomego wyboru kosmetyków. Choć często skupiamy się na codziennym oczyszczaniu, pielęgnacja delikatnych…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Skuteczna terapia zaburzeń lipidowych. Czym jest program lekowy i kto może z niego skorzystać?

Zaburzenia lipidowe, znane również jako dyslipidemia, to problem, który dotyka coraz większą…
CZYTAJ

Świadoma suplementacja sportowców – jakość, czystość, odpowiedzialność

Wybór suplementów diety, szczególnie w środowisku sportowym, odgrywa fundamentalną rolę. Sportowcy, podlegający…
CZYTAJ

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce.…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się…
CZYTAJ