Retuszujemy oznaki fotostarzenia skóry



Retuszujemy oznaki fotostarzenia skóry

Podobno gdyby całkowicie zrezygnować z ekspozycji skóry na słońce, proces jej starzenia rozpocząłby się dopiero po 60-stce. Nie sposób się o tym przekonać, dlatego na co dzień gdybanie lepiej odstawić na bok, a w zamian realnie zająć się profilaktyką i niwelowaniem już powstałych zmian.

 

Do oznak fotostarzenia należy zaliczyć, przede wszystkim, przedwczesne pojawianie się na skórze: zmarszczek, rozszerzonych naczynek, przebarwień oraz nadmiernego rogowacenia. Pod wpływem działania promieni UV – głównego sprawcy tego problemu – skóra staje się też cieńsza i przesuszona. Za pojawienie się tych niedoskonałości odpowiada głównie promieniowanie UVA, które stanowi 95% promieniowania ultrafioletowego docierającego do powierzchni ziemi. Trudno wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie bez słońca, ale czy z tego powodu mamy być skazani na skórę pozbawioną blasku? Dr Dorota Mielecka-Trzepizur z Centrum Dermatologii Estetycznej i Laseroterapii „CosmetDerm” przekonuje nas, że nie.



– Postępujący proces fotostarzenia skóry powoduje między innymi utratę jędrności, jej ścieczenie lub nadmierne rogowacenie oraz przyspiesza pojawianie się zmarszczek, zarówno tych statycznych, jak i dynamicznych, spowodowanych mrużeniem oczu oraz marszczeniem brwi. Pod wpływem działania promieni ultrafioletowych, ale także innych czynników, takich,  jak: zanieczyszczenie powietrza czy dym papierosowy, skóra starzeje się szybciej. Na szczęście znamy sposoby pozwalające ten proces znacząco opóźnić – wyjaśnia dr Dorota Mielecka-Trzepizur z  Centrum Dermatologii Estetycznej i Laseroterapii „CosmetDerm”.

modanaurode.pl Ekspert dr Dorota Mielecka-Trzepizur CosmetDerm Wroclaw

dr Dorota Mielecka-Trzepizur z  Centrum Dermatologii Estetycznej i Laseroterapii „CosmetDerm”

Zalecane środki ostrożności

Chcąc oddalić w czasie degenerację komórek skóry, należy regularnie, bez względu na porę roku, używać kremów z filtrami przeciwsłonecznymi. Naszymi sprzymierzeńcami będą również: retinol, witamina C, peelingi oraz kwas hialuronowy – nieoceniony pomocnik zarówno w działaniach profilaktycznych, jak i tych mających na celu rozprawienie się z widocznymi już skutkami fotostarzenia.

Promieniowanie UVA dociera do Ziemi, gdy za oknem świeci słońce, ale również, gdy pada deszcz, dlatego środki ostrożności należy podejmować niezależnie od pory roku i pogody za oknem. A w czym pomoże nam kwas hialuronowy?

– Kwas hialuronowy, ze względu na swoje silnie higroskopijne właściwości, wykazuje działanie intensywnie nawilżające, wygładza koloryt skóry i pomaga zniwelować zmarszczki – wyszczególnia ekspert. Odpowiada tym samym na te problemy, z którymi przychodzi nam się zmierzyć w wyniku oddziaływania promieni ultrafioletowych. – Kwas wprowadzony w głąb skóry pobudza komórki do syntezy kolagenu, napina skórę i przywraca jej młody wygląd. W zależności od skali problemu, możemy użyć preparatu usieciowanego lub nieusieciowanego.

Do regeneracji skóry szczególnie polecam swoim pacjentom preparat Teosyal Meso, który będzie skutecznie rewitalizował naszą skórę. A do szczególnie wrażliwej skóry okolicy oczu – serię Redensity – preparaty te oprócz kwasu hialuronowego zawierają kompleks wspomagający regenerujące działanie kwasu hialuronowego. Jeżeli zaś w wyniku czynników zewnętrznych ucierpiała nie tylko jakość naszej skóry, ale pojawiły się na niej również głębokie zmarszczki, możemy zastosować np. Teosyal Global Action, Deep Lines, lub inny, z gamy preparatów Teosyal – zależnie od zmian, które chcemy zminimalizować – przekonuje dr Dorota Mielecka-Trzepizur.

E-papierosy pod lupą dentysty: co dzieje się w jamie ustnej po vapowaniu?

Używanie e-papierosów zdobyło w ostatnich latach ogromną popularność, jako alternatywa dla tradycyjnego palenia tytoniu. Choć początkowo uważano je za mniej…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ

ZADBAJ O OBJĘTOŚĆ Z KOSMETYKAMI STAPIZ

Szukasz produktów, które pomogą Ci utrzymać dużą objętość włosów na dłuższy czas bez efektu obciążenia? Sprawdź te kosmetyki STAPIZ. Dzięki…
CZYTAJ

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie. Bez…
CZYTAJ

Kiedy ból zębów sprawia, że odmawiasz sobie letnich przyjemności..

Lato od razu przywodzi na myśl wakacje, lody i chłodne napoje. Niestety, nie każdy może cieszyć się swobodnie tymi przyjemnościami.…
CZYTAJ

Antyoksydacja, poprawa kolorytu skóry i demakijaż Co warto wiedzieć o kwasie ferulowym?

Kwas ferulowy to król multifunkcjonalności. Działa antyoksydacyjnie, przeciwstarzeniowo, świetnie wpływa na koloryt cery i wspiera działanie kremów z SPF. Latem…
CZYTAJ

Puszcza Białowieska bliska sercom Polaków. Wyniki ogólnopolskiego badania opinii publicznej

Zdecydowana większość Polaków zna i docenia wartość Puszczy Białowieskiej – wynika z ogólnopolskiego badania opinii publicznej przeprowadzonego przez firmę Quantify…
CZYTAJ

Regeneracja i intensywne nawilżenie Jak skutecznie przygotować włosy do lata?

Nawilżenie i dogłębna regeneracja to priorytet pielęgnacji włosów przed latem. Specjaliści podpowiadają, że drogą do osiągnięcia efektu zachwycających, lśniących pasm…
CZYTAJ

Ile lodów tygodniowo może jeść przedszkolak? Czy codzienne jedzenie lodów to coś złego?

Na pytania odpowiada ekspert Damian Dziewiałtowski, dietetyk Grupy LUX MED: Lody dla przedszkolaka – ile to bezpieczna porcja? Lody to…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to…
CZYTAJ

Otyłość to choroba, nie wybór. Jak leczyć bez oceniania i uprzedzeń?

Otyłość to przewlekła choroba, a nie efekt braku silnej woli. Pomimo rosnącej…
CZYTAJ