Retuszujemy oznaki fotostarzenia skóry



Retuszujemy oznaki fotostarzenia skóry

Podobno gdyby całkowicie zrezygnować z ekspozycji skóry na słońce, proces jej starzenia rozpocząłby się dopiero po 60-stce. Nie sposób się o tym przekonać, dlatego na co dzień gdybanie lepiej odstawić na bok, a w zamian realnie zająć się profilaktyką i niwelowaniem już powstałych zmian.

 

Do oznak fotostarzenia należy zaliczyć, przede wszystkim, przedwczesne pojawianie się na skórze: zmarszczek, rozszerzonych naczynek, przebarwień oraz nadmiernego rogowacenia. Pod wpływem działania promieni UV – głównego sprawcy tego problemu – skóra staje się też cieńsza i przesuszona. Za pojawienie się tych niedoskonałości odpowiada głównie promieniowanie UVA, które stanowi 95% promieniowania ultrafioletowego docierającego do powierzchni ziemi. Trudno wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie bez słońca, ale czy z tego powodu mamy być skazani na skórę pozbawioną blasku? Dr Dorota Mielecka-Trzepizur z Centrum Dermatologii Estetycznej i Laseroterapii „CosmetDerm” przekonuje nas, że nie.



– Postępujący proces fotostarzenia skóry powoduje między innymi utratę jędrności, jej ścieczenie lub nadmierne rogowacenie oraz przyspiesza pojawianie się zmarszczek, zarówno tych statycznych, jak i dynamicznych, spowodowanych mrużeniem oczu oraz marszczeniem brwi. Pod wpływem działania promieni ultrafioletowych, ale także innych czynników, takich,  jak: zanieczyszczenie powietrza czy dym papierosowy, skóra starzeje się szybciej. Na szczęście znamy sposoby pozwalające ten proces znacząco opóźnić – wyjaśnia dr Dorota Mielecka-Trzepizur z  Centrum Dermatologii Estetycznej i Laseroterapii „CosmetDerm”.

modanaurode.pl Ekspert dr Dorota Mielecka-Trzepizur CosmetDerm Wroclaw

dr Dorota Mielecka-Trzepizur z  Centrum Dermatologii Estetycznej i Laseroterapii „CosmetDerm”

Zalecane środki ostrożności

Chcąc oddalić w czasie degenerację komórek skóry, należy regularnie, bez względu na porę roku, używać kremów z filtrami przeciwsłonecznymi. Naszymi sprzymierzeńcami będą również: retinol, witamina C, peelingi oraz kwas hialuronowy – nieoceniony pomocnik zarówno w działaniach profilaktycznych, jak i tych mających na celu rozprawienie się z widocznymi już skutkami fotostarzenia.

Promieniowanie UVA dociera do Ziemi, gdy za oknem świeci słońce, ale również, gdy pada deszcz, dlatego środki ostrożności należy podejmować niezależnie od pory roku i pogody za oknem. A w czym pomoże nam kwas hialuronowy?

– Kwas hialuronowy, ze względu na swoje silnie higroskopijne właściwości, wykazuje działanie intensywnie nawilżające, wygładza koloryt skóry i pomaga zniwelować zmarszczki – wyszczególnia ekspert. Odpowiada tym samym na te problemy, z którymi przychodzi nam się zmierzyć w wyniku oddziaływania promieni ultrafioletowych. – Kwas wprowadzony w głąb skóry pobudza komórki do syntezy kolagenu, napina skórę i przywraca jej młody wygląd. W zależności od skali problemu, możemy użyć preparatu usieciowanego lub nieusieciowanego.

Do regeneracji skóry szczególnie polecam swoim pacjentom preparat Teosyal Meso, który będzie skutecznie rewitalizował naszą skórę. A do szczególnie wrażliwej skóry okolicy oczu – serię Redensity – preparaty te oprócz kwasu hialuronowego zawierają kompleks wspomagający regenerujące działanie kwasu hialuronowego. Jeżeli zaś w wyniku czynników zewnętrznych ucierpiała nie tylko jakość naszej skóry, ale pojawiły się na niej również głębokie zmarszczki, możemy zastosować np. Teosyal Global Action, Deep Lines, lub inny, z gamy preparatów Teosyal – zależnie od zmian, które chcemy zminimalizować – przekonuje dr Dorota Mielecka-Trzepizur.

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2. Dr inż. Hanna Orlikowska-Rzeźnik,…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i zmiana codziennych nawyków mogą skutecznie zmniejszyć uciążliwe objawy.…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów, które pozwalają ocenić stan zdrowia. Prawidłowe tętno ma…
CZYTAJ

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z badania „Jak chorują Polacy” zrealizowanego na zlecenie Nationale-Nederlanden.…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ

Masaże relaksacyjne świecą – skorzystaj z oferty Kliniki Urody Beleza w Gdyni

Zapewniają odprężenie, pozwalają rozluźnić mięśnie i świetnie oddziałują na stres, mowa oczywiście o relaksacyjnych masażach. Jednym z zyskujących w ostatnim…
CZYTAJ

Lipoproteina (a) – cichy zabójca serca. Dlaczego warto wykonać to badanie?

24 marca obchodzimy Dzień Wiedzy o Lipoproteinie (a), który ma na celu zwiększenie świadomości na temat jej roli w układzie…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów,…
CZYTAJ

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do…
CZYTAJ