Przygotuj swoją skórę zanim zaczniesz się opalać!



Wielkimi krokami zbliża się sezon urlopowy, w związku z tym coraz bardziej wystawiamy skórę na działanie słońca. Czasem myślimy, że tak naprawdę nie istnieje nic prostszego niż opalanie – wystarczy przecież tylko leżeć i czekać, aż skóra nabierze pięknego, złocistego koloru.

Nic bardziej mylnego! Aby opalanie było zdrowe i dało piękne rezultaty, należy pamiętać o kilku zasadach. Opowiada o nich dr Ewa Rybicka z warszawskiej kliniki Estetica Nova.

Przygotuj się!

Odpowiednie przygotowanie skóry przed urlopowymi wyjazdami pomoże zachować ją na dłużej w dobrej kondycji. – Do dwóch-trzech tygodni przed urlopem dobrze jest wykonać mezoterapię. Takie głębokie nawilżenie, przy zachowaniu fotoprotekcji, pozwoli zminimalizować ryzyko uszkodzeń słonecznych – mówi dr Ewa Rybicka.

Na dwa tygodnie przed urlopem możemy również z powodzeniem wykonywać zabiegi z wykorzystaniem toksyny botulinowej. Jest to doskonała profilaktyka przeciwzmarszczkowa, bowiem osłabiamy mięśnie, które bezwiednie marszczymy chroniąc wzrok przed słońcem – dodaje.

W czasie ekspozycji na słońce należy uważać z zażywaniem niektórych leków np. antybiotyków – przy ich stosowaniu konieczna będzie dodatkowa fotoprotekcja.  Dobrze jest także zrezygnować z ziół fotouczulających do których należy np. dziurawiec.

Poznaj swój typ

Aby się mądrze, a więc bezpiecznie opalać, należy przede wszystkim znać swój fototyp skóry.

Wyróżniamy 6 fototypów skóry – im jaśniejszy fototyp, tym skóra jest bardziej narażona na oparzenia słoneczne. Osoby z pierwszym fototypem skóry w skali Flitzpatricka (mają z reguły niebieskie oczy, jasne włosy i bardzo jasny odcień skóry) obowiązkowo muszą chronić się przed słońcem, gdyż ich skóra zawsze ulegnie oparzeniu. Przy drugim fototypie należy stopniowo korzystać z kąpieli słonecznych, używać wysokich filtrów (nakładanych na skórę co kilka godzin), korzystać z parasola i chronić skórę ubraniem. W przypadku osób z pozostałymi fototypami skóry (ciemnymi włosami, ciemniejszą karnacją) skóra opala się z łatwością i rzadko ulega oparzeniom. Pamiętajmy jednak, że i w tym przypadku ochrona przeciwsłoneczna w postaci dobrych filtrów i tak jest niezbędna. Zabezpieczy to np. przed przebarwieniami – wyjaśnia dr Rybicka.

Maksymalnie możemy bezpiecznie przebywać na słońcu bez używania filtrów tylko przez 15-20 minut. Tyle wystarczy, aby organizm wytworzył potrzebną dawkę witaminy D.



Wybieraj z głową

Wybór kosmetyków do opalania też nie jest zbyt prosty. Co robić, żeby skutecznie nas chroniły? 

Należy wybierać preparaty zawierające zarówno filtry UVA, jak i UVB, o minimum 30 SPV oraz pamiętać o tym,  że w ciągu dnia musimy powtarzać aplikację filtrów. Dobrze jest, aby preparaty zawierały zarówno fizyczne, jak i chemiczne filtry chroniące nasza skórę – wyjaśnia dr Rybicka.

Środki ostrożności

Oprócz wspomnianej wcześniej fotoprotekcji warto zwrócić uwagę na znamiona. –Te „podejrzane” koniecznie trzeba częściej smarować filtrami UV, a najlepiej zaklejać małymi plasterkami – radzi dr Rybicka. Kiedy skóra ulegnie poparzeniu i jest zaczerwieniona musi być po pierwsze ochłodzona np. należy wziąć zimny prysznic, posmarować skórę balsamem z bepantenem, aloesem lub innym łagodzącym skórę po opalaniu.

– W razie zmian świadczących o oparzeniu wyższego stopnia – takich jak wystąpienia pęcherzy – należy zgłosić się do lekarza, bowiem leki stosowane w takich wypadkach są dostępne na receptę – dodaje.

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ

Masaże relaksacyjne świecą – skorzystaj z oferty Kliniki Urody Beleza w Gdyni

Zapewniają odprężenie, pozwalają rozluźnić mięśnie i świetnie oddziałują na stres, mowa oczywiście o relaksacyjnych masażach. Jednym z zyskujących w ostatnim…
CZYTAJ

Lipoproteina (a) – cichy zabójca serca. Dlaczego warto wykonać to badanie?

24 marca obchodzimy Dzień Wiedzy o Lipoproteinie (a), który ma na celu zwiększenie świadomości na temat jej roli w układzie…
CZYTAJ

Diagnoza ADHD – jak wpływa na codzienność i rozwój zawodowy?

ADHD jest jednym z najczęstszych neurorozwojowych zaburzeń, które wciąż budzi pytania, zwłaszcza w kontekście dorosłości i funkcjonowania zawodowego. – Nadal…
CZYTAJ

Sałatka z truskawkami i ośmiornicą z sosem balsamicznym – gotowane macki ośmiornicy od PESCA NORD

Gotowana ośmiornica to klasyka kuchni śródziemnomorskiej i prawdziwa skarbnica składników odżywczych niezbędnych dla naszego zdrowia. Choć ośmiornica uchodzi za danie…
CZYTAJ

Gdzie leczyć raka endometrium? Jak wybrać najlepszą placówkę i lekarza?

Nie każda pacjentka wie, że powinna być pod opieką ginekologa onkologa przez kilka lat od diagnostyki po zakończeniu leczenia. Dlatego…
CZYTAJ

Wiosenny detoks – hit czy mit?

Wiosną wielu pacjentów szuka porady dietetycznej, często pytając o detoks. – To rzeczywiście popularny temat o tej porze roku –…
CZYTAJ

Zabiegi chirurgii estetycznej w Linea Corporis

Poprawa wyglądu dla wielu osób nie jest wyłącznie kwestią estetyki i dążenia do wyidealizowanej sylwetki, ale też dobrego samopoczucia i…
CZYTAJ

Dobra rutyna, micele i odpowiednie pH Co warto wiedzieć o demakijażu wrażliwej cery?

Początek wiosny to czas, kiedy chcemy wyglądać olśniewająco. To właśnie teraz układamy beauty-plany, sięgamy po nowe składniki aktywne i włączamy…
CZYTAJ

Wiosna to czas alergii. Sprawdź, co pyli w Twojej okolicy

Rozpoczął się sezon pylenia olchy i brzozy – roślin, których pyłki należą do jednych z najczęstszych alergenów w Polsce. Zakład…
CZYTAJ

Moc antyoksydacji i anti-agingu Co warto wiedzieć o kwasie ferulowym?

Kwas ferulowy to niekwestionowany król antyoksydacji, który swoją multifunkcjonalnością podbija świat beauty. Regeneruje skórę, zapobiega fotostarzeniu i działa anti-agingowo. Od…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Lipoproteina (a) – cichy zabójca serca. Dlaczego warto wykonać to badanie?

24 marca obchodzimy Dzień Wiedzy o Lipoproteinie (a), który ma na celu…
CZYTAJ

Diagnoza ADHD – jak wpływa na codzienność i rozwój zawodowy?

ADHD jest jednym z najczęstszych neurorozwojowych zaburzeń, które wciąż budzi pytania, zwłaszcza…
CZYTAJ

Wiosna to czas alergii. Sprawdź, co pyli w Twojej okolicy

Rozpoczął się sezon pylenia olchy i brzozy – roślin, których pyłki należą…
CZYTAJ

Krztusiec – co warto wiedzieć? Nie myl go z przeziębieniem

Krztusiec, znany również jako "kaszel 100-dniowy", to choroba wywołana przez bakterię Bordetella…
CZYTAJ

Morsowanie – jak zacząć i kto nie powinien zanurzać się w lodowatej wodzie? Wszystko, co trzeba wiedzieć przed pierwszą zimową kąpielą

Morsowanie, czyli zanurzanie się w zimnej wodzie, stało się jednym z popularniejszych…
CZYTAJ