Przygotuj swoją skórę zanim zaczniesz się opalać!



Wielkimi krokami zbliża się sezon urlopowy, w związku z tym coraz bardziej wystawiamy skórę na działanie słońca. Czasem myślimy, że tak naprawdę nie istnieje nic prostszego niż opalanie – wystarczy przecież tylko leżeć i czekać, aż skóra nabierze pięknego, złocistego koloru.

Nic bardziej mylnego! Aby opalanie było zdrowe i dało piękne rezultaty, należy pamiętać o kilku zasadach. Opowiada o nich dr Ewa Rybicka z warszawskiej kliniki Estetica Nova.

Przygotuj się!

Odpowiednie przygotowanie skóry przed urlopowymi wyjazdami pomoże zachować ją na dłużej w dobrej kondycji. – Do dwóch-trzech tygodni przed urlopem dobrze jest wykonać mezoterapię. Takie głębokie nawilżenie, przy zachowaniu fotoprotekcji, pozwoli zminimalizować ryzyko uszkodzeń słonecznych – mówi dr Ewa Rybicka.

Na dwa tygodnie przed urlopem możemy również z powodzeniem wykonywać zabiegi z wykorzystaniem toksyny botulinowej. Jest to doskonała profilaktyka przeciwzmarszczkowa, bowiem osłabiamy mięśnie, które bezwiednie marszczymy chroniąc wzrok przed słońcem – dodaje.

W czasie ekspozycji na słońce należy uważać z zażywaniem niektórych leków np. antybiotyków – przy ich stosowaniu konieczna będzie dodatkowa fotoprotekcja.  Dobrze jest także zrezygnować z ziół fotouczulających do których należy np. dziurawiec.

Poznaj swój typ

Aby się mądrze, a więc bezpiecznie opalać, należy przede wszystkim znać swój fototyp skóry.

Wyróżniamy 6 fototypów skóry – im jaśniejszy fototyp, tym skóra jest bardziej narażona na oparzenia słoneczne. Osoby z pierwszym fototypem skóry w skali Flitzpatricka (mają z reguły niebieskie oczy, jasne włosy i bardzo jasny odcień skóry) obowiązkowo muszą chronić się przed słońcem, gdyż ich skóra zawsze ulegnie oparzeniu. Przy drugim fototypie należy stopniowo korzystać z kąpieli słonecznych, używać wysokich filtrów (nakładanych na skórę co kilka godzin), korzystać z parasola i chronić skórę ubraniem. W przypadku osób z pozostałymi fototypami skóry (ciemnymi włosami, ciemniejszą karnacją) skóra opala się z łatwością i rzadko ulega oparzeniom. Pamiętajmy jednak, że i w tym przypadku ochrona przeciwsłoneczna w postaci dobrych filtrów i tak jest niezbędna. Zabezpieczy to np. przed przebarwieniami – wyjaśnia dr Rybicka.

Maksymalnie możemy bezpiecznie przebywać na słońcu bez używania filtrów tylko przez 15-20 minut. Tyle wystarczy, aby organizm wytworzył potrzebną dawkę witaminy D.



Wybieraj z głową

Wybór kosmetyków do opalania też nie jest zbyt prosty. Co robić, żeby skutecznie nas chroniły? 

Należy wybierać preparaty zawierające zarówno filtry UVA, jak i UVB, o minimum 30 SPV oraz pamiętać o tym,  że w ciągu dnia musimy powtarzać aplikację filtrów. Dobrze jest, aby preparaty zawierały zarówno fizyczne, jak i chemiczne filtry chroniące nasza skórę – wyjaśnia dr Rybicka.

Środki ostrożności

Oprócz wspomnianej wcześniej fotoprotekcji warto zwrócić uwagę na znamiona. –Te „podejrzane” koniecznie trzeba częściej smarować filtrami UV, a najlepiej zaklejać małymi plasterkami – radzi dr Rybicka. Kiedy skóra ulegnie poparzeniu i jest zaczerwieniona musi być po pierwsze ochłodzona np. należy wziąć zimny prysznic, posmarować skórę balsamem z bepantenem, aloesem lub innym łagodzącym skórę po opalaniu.

– W razie zmian świadczących o oparzeniu wyższego stopnia – takich jak wystąpienia pęcherzy – należy zgłosić się do lekarza, bowiem leki stosowane w takich wypadkach są dostępne na receptę – dodaje.

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy. Po elektroniczny odpowiednik popularnego dymka sięga wielu Polaków,…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego LUX MED Onkologia, rozszerza zakres świadczonych usług o…
CZYTAJ

Gęstość odżywcza a gęstość energetyczna. Co jeść, żeby nie przytyć?

Diety odchudzające często wybiera się z troski o piękną i smukłą sylwetkę. Tymczasem można jeść mało i nie tracić wagi…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim przygotowaniu i po konsultacji z lekarzem, wyjazd może…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych miejsc. Spędzając ten czas aktywnie, często zmieniamy otoczenie…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy Turcja kuszą pięknymi widokami, piaszczystymi plażami i błękitną…
CZYTAJ

Moc rówieśników: Badanie UNICEF na temat postaw ukraińskich nastolatków wobec wsparcia zdrowia psychicznego w Polsce

Jak wpływ rówieśników, społeczna percepcja i czynniki psychologiczne wpływają na chęć szukania wsparcia. – Raport UNICEF, opracowany we współpracy z…
CZYTAJ

Wyjeżdżasz na południe Europy? Te 6 rzeczy, musisz wiedzieć o udarze cieplnym

Meteorolodzy podkreślają, że tegoroczne lato może być jednym z najgorętszych w historii. Już w czerwcu w Grecji, na Cyprze czy…
CZYTAJ

Choroby krążenia nie lubią wysokich temperatur. Upał może powodować omdlenia, a nawet zawał mięśnia sercowego. 

Przez Polskę przechodzi fala upałów. Podczas panujących obecnie wysokich temperatur serce pracuje intensywniej, a naczynia krwionośne się rozszerzają. Wzmożone pocenie…
CZYTAJ

Zupa owocowa z lanymi kluseczkami

A my na to jak na lato! Gdy za oknem wysokie temperatury, na stole stawiamy na dania pełne smaku i…
CZYTAJ

Choroba cukrzycowa stóp – czy można uratować stopę przed amputacją?

Zespół stopy cukrzycowej, który zaczyna się od niewielkiej rany, pozostaje najpoważniejszym powikłaniem cukrzycy. W Polsce każdego roku, z powodu rozwoju…
CZYTAJ

Osoby z otyłością a choroby jamy ustnej. Gdzie szukać specjalistycznych gabinetów?

Osoby z otyłością mogą częściej zapadać na choroby jamy ustnej. Ma to związek z bezpośrednimi skutkami zbyt wysokiego BMI, chorobami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy.…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy…
CZYTAJ