Przyczyny i skutki niedoboru witaminy D w organizmie



Zastanawiacie się, czy warto zastosować suplement diety w postaci witaminy D? Warto! Wasz organizm będzie Wam wdzięczny, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym.

 

Przyczyny niedoboru witaminy D w organizmie

Niedobór witaminy D spowodowany jest przede wszystkim niewystarczającą dzienną dawką promieni słonecznych. Ale latem już 15 minut spaceru na słońcu może wystarczyć, aby pokryć nasze dzienne zapotrzebowanie na tę witaminę. Wiadomo jednak, że jesienią i zimą w naszej strefie klimatycznej nie trudno o niedobory słońca, a co za tym idzie witaminy D. W tym okresie synteza witamy D w naszej skórze praktycznie nie zachodzi.

 

Skutki niedoboru witaminy D w organizmie

Właściwy poziom witaminy D wpływa na prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego, pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu mięśni, w utrzymaniu zdrowych kości i zębów, ułatwia wchłanianie wapnia i fosforu z przewodu pokarmowego oraz utrzymanie prawidłowego poziomu wapnia we krwi.

Ponadto, pomaga zmniejszyć ryzyko upadku związane z niestabilnością postawy i osłabienie mięśni oraz bierze udział w procesie podziału komórek. Witamina D wspomaga także wchłanianie wapnia i fosforu, dbając o prawidłowe funkcjonowanie układu kostnego oraz zdrowie naszych zębów.



Jak uzupełnić poziom witaminy D?

W okresie od września do kwietnia, kiedy dociera do nas znikoma ilość promieni słonecznych, musimy pomagać naszemu organizmowi w dostarczeniu witaminy D. Zacznijmy od odpowiedniej diety, w której nie może zabraknąć takich produktów jak tłuste ryby morskie (na przykład węgorz, łosoś, śledź), twarde sery, jaja, mleko. Jednak w produktach spożywczych znajduje się niewiele witaminy D. W Stanach Zjednoczonych przetwory mleczne, sok pomarańczowy czy płatki wzbogaca się o witaminę D.

W Polsce wzbogacane są niekiedy tylko margaryny. Dlatego dodatkowo można stosować suplementy diety, na przykład VITA buer D3, zawierający „witaminę słońca”. Pamiętajmy przy tym, że na przyswajanie witamin D niekorzystnie wpływa alkohol, a także środki przeczyszczające oraz glikokortykosteroidy, nazywane potocznie sterydami.

suplement-diety

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ

ZADBAJ O OBJĘTOŚĆ Z KOSMETYKAMI STAPIZ

Szukasz produktów, które pomogą Ci utrzymać dużą objętość włosów na dłuższy czas bez efektu obciążenia? Sprawdź te kosmetyki STAPIZ. Dzięki…
CZYTAJ

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie. Bez…
CZYTAJ

Kiedy ból zębów sprawia, że odmawiasz sobie letnich przyjemności..

Lato od razu przywodzi na myśl wakacje, lody i chłodne napoje. Niestety, nie każdy może cieszyć się swobodnie tymi przyjemnościami.…
CZYTAJ

Antyoksydacja, poprawa kolorytu skóry i demakijaż Co warto wiedzieć o kwasie ferulowym?

Kwas ferulowy to król multifunkcjonalności. Działa antyoksydacyjnie, przeciwstarzeniowo, świetnie wpływa na koloryt cery i wspiera działanie kremów z SPF. Latem…
CZYTAJ

Puszcza Białowieska bliska sercom Polaków. Wyniki ogólnopolskiego badania opinii publicznej

Zdecydowana większość Polaków zna i docenia wartość Puszczy Białowieskiej – wynika z ogólnopolskiego badania opinii publicznej przeprowadzonego przez firmę Quantify…
CZYTAJ

Regeneracja i intensywne nawilżenie Jak skutecznie przygotować włosy do lata?

Nawilżenie i dogłębna regeneracja to priorytet pielęgnacji włosów przed latem. Specjaliści podpowiadają, że drogą do osiągnięcia efektu zachwycających, lśniących pasm…
CZYTAJ

Ile lodów tygodniowo może jeść przedszkolak? Czy codzienne jedzenie lodów to coś złego?

Na pytania odpowiada ekspert Damian Dziewiałtowski, dietetyk Grupy LUX MED: Lody dla przedszkolaka – ile to bezpieczna porcja? Lody to…
CZYTAJ

Zdrowe dziąsła, zdrowy organizm: dlaczego przyzębie jest takie ważne?

Krwawiące dziąsła to nie błahostka – mogą być oznaką poważnej choroby przyzębia, która wpływa na zdrowie całego organizmu. W Polsce…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to…
CZYTAJ

Otyłość to choroba, nie wybór. Jak leczyć bez oceniania i uprzedzeń?

Otyłość to przewlekła choroba, a nie efekt braku silnej woli. Pomimo rosnącej…
CZYTAJ