Przyczyny i skutki niedoboru witaminy D w organizmie



Zastanawiacie się, czy warto zastosować suplement diety w postaci witaminy D? Warto! Wasz organizm będzie Wam wdzięczny, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym.

 

Przyczyny niedoboru witaminy D w organizmie

Niedobór witaminy D spowodowany jest przede wszystkim niewystarczającą dzienną dawką promieni słonecznych. Ale latem już 15 minut spaceru na słońcu może wystarczyć, aby pokryć nasze dzienne zapotrzebowanie na tę witaminę. Wiadomo jednak, że jesienią i zimą w naszej strefie klimatycznej nie trudno o niedobory słońca, a co za tym idzie witaminy D. W tym okresie synteza witamy D w naszej skórze praktycznie nie zachodzi.

 

Skutki niedoboru witaminy D w organizmie

Właściwy poziom witaminy D wpływa na prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego, pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu mięśni, w utrzymaniu zdrowych kości i zębów, ułatwia wchłanianie wapnia i fosforu z przewodu pokarmowego oraz utrzymanie prawidłowego poziomu wapnia we krwi.

Ponadto, pomaga zmniejszyć ryzyko upadku związane z niestabilnością postawy i osłabienie mięśni oraz bierze udział w procesie podziału komórek. Witamina D wspomaga także wchłanianie wapnia i fosforu, dbając o prawidłowe funkcjonowanie układu kostnego oraz zdrowie naszych zębów.



Jak uzupełnić poziom witaminy D?

W okresie od września do kwietnia, kiedy dociera do nas znikoma ilość promieni słonecznych, musimy pomagać naszemu organizmowi w dostarczeniu witaminy D. Zacznijmy od odpowiedniej diety, w której nie może zabraknąć takich produktów jak tłuste ryby morskie (na przykład węgorz, łosoś, śledź), twarde sery, jaja, mleko. Jednak w produktach spożywczych znajduje się niewiele witaminy D. W Stanach Zjednoczonych przetwory mleczne, sok pomarańczowy czy płatki wzbogaca się o witaminę D.

W Polsce wzbogacane są niekiedy tylko margaryny. Dlatego dodatkowo można stosować suplementy diety, na przykład VITA buer D3, zawierający „witaminę słońca”. Pamiętajmy przy tym, że na przyswajanie witamin D niekorzystnie wpływa alkohol, a także środki przeczyszczające oraz glikokortykosteroidy, nazywane potocznie sterydami.

suplement-diety

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z badania „Jak chorują Polacy” zrealizowanego na zlecenie Nationale-Nederlanden.…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ

Masaże relaksacyjne świecą – skorzystaj z oferty Kliniki Urody Beleza w Gdyni

Zapewniają odprężenie, pozwalają rozluźnić mięśnie i świetnie oddziałują na stres, mowa oczywiście o relaksacyjnych masażach. Jednym z zyskujących w ostatnim…
CZYTAJ

Lipoproteina (a) – cichy zabójca serca. Dlaczego warto wykonać to badanie?

24 marca obchodzimy Dzień Wiedzy o Lipoproteinie (a), który ma na celu zwiększenie świadomości na temat jej roli w układzie…
CZYTAJ

Diagnoza ADHD – jak wpływa na codzienność i rozwój zawodowy?

ADHD jest jednym z najczęstszych neurorozwojowych zaburzeń, które wciąż budzi pytania, zwłaszcza w kontekście dorosłości i funkcjonowania zawodowego. – Nadal…
CZYTAJ

Sałatka z truskawkami i ośmiornicą z sosem balsamicznym – gotowane macki ośmiornicy od PESCA NORD

Gotowana ośmiornica to klasyka kuchni śródziemnomorskiej i prawdziwa skarbnica składników odżywczych niezbędnych dla naszego zdrowia. Choć ośmiornica uchodzi za danie…
CZYTAJ

Gdzie leczyć raka endometrium? Jak wybrać najlepszą placówkę i lekarza?

Nie każda pacjentka wie, że powinna być pod opieką ginekologa onkologa przez kilka lat od diagnostyki po zakończeniu leczenia. Dlatego…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni.…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można…
CZYTAJ

Lipoproteina (a) – cichy zabójca serca. Dlaczego warto wykonać to badanie?

24 marca obchodzimy Dzień Wiedzy o Lipoproteinie (a), który ma na celu…
CZYTAJ