Płaski brzuch na lato!!!



Większość kobiet marzy aby mieć płaski brzuch, a najlepiej jeszcze gdyby miał ładnie zarysowane mięśnie

Nasuwa się odrazu pytanie jak to zrobić? Aby osiągnąć upragniony efekt trzeba wykonywać proste ćwiczenia, jednak aby były one skuteczne muszą być wykonywane regularnie.

Kilka słów o mięśniach brzucha i nie tylko:

Mięśnie brzucha  zaliczamy do grupy mięśni posturalnych. Mięśnie te odpowiedzialne są za utrzymanie prawidłowej postawy ciała człowieka. Większość z nas mówiąc o mięśniach brzucha, myśli o fantastycznym “efekcie” wizualnym, jednak nie chodzi tutaj tylko o aspekt estetyczny.

Zaniedbanie/osłabienie mięśni posturalnych może doprowadzić do powstania wad naszej postawy.

Mięśnie brzucha nie tylko pozwalają na utrzymanie dobrej sylwetki/postawy ciała, spełniają także inne bardzo ważne funkcje w organizmie np:

Mięśnie brzucha ułatwiają procesy fizjologiczne (wydalanie), duży wpływ mają podczas porodu, ale też i biorą czynny udział w procesie oddychania. Mięśnie brzucha pełnią też funkcję ochronną nażądów wewnętrzych, znajdujących się w jamie brzusznej.

Innymi mięśniami posturalnym są mięśnie grzbietowe. Mięśnie grzbietu są dużo bardziej silniejsze niż mięśnie brzucha. Idealnym ćwiczeniem pozwalającym na ćwiczenie tych dwóch mięśni, są popularne brzuszki.



Jakie mięśnie występują u człowieka w obrębie brzucha?:

Mięsień skośny zewnętrzny brzucha – mieśń skośny znajduje się na bocznej części dolnego odcinka klatki piersiowej i brzucha. Jego przyczepy znajdują się na żebrach i kości biodrowej. Mięsień ten odpowiedzialny jest za skłon tułowia w przód, wykonywane wydechy w trakcie wysiłku fizycznego, zginanie tułowia w bok, oraz skręcanie się w stronę przeciwną.

Mięsień poprzeczny brzucha – mięsień poprzeczny, umiejscowiony jest najgłębiej z pośród wszystkich mięśni brzucha. Nad mięśniem poprzecznym znajduje się mięsień skośny wewnętrzny. Tak jak pozostałe mięśnie brzucha bierze czynny udział  w wykonywaniu wydechu podczas wysiłku fizycznego. Podstawowym zadaniem tego mięśnia jest tworzenie tak zwanej tłoczni brzusznej.

Mięsień prosty brzucha – mięsień prosty rozciąga się od spojenia łonowego aż do mostka. Odpowiedzialny jest za skłon tułowia w przód i wykonywanie wydechu podczas wysiłku fizycznego.

Mięsień skośny wewnętrzny brzucha – mięsień ten prawie w całści przykryty jest przez mięsień skośny zewnętrzny brzucha. Rozciąga się między kością biodrową i pachwina a żebrami. Podobnie jak mięsień skośny zewnętrzny brzucha odpowiada za skłon tułowia w przód i w bok oraz wykonywanie wydechu podczas wysiłku fizycznego.

Gdy opisaliśmy już poszczególne mięśnie, ich działanie i za co odpowiadają, Możesz teraz dobrać odpowiednie ćwiczenia, które pozwolą Ci na ćwiczenie poszczególnych partii ciała.

Aby zwiększyć skuteczność ćwiczeń pamiętaj o tym aby podczas ćwiczeń nogi podczas wyknywania “brzuszków” były uniesione w górze. W tym momencie ćwiczymy nie tylko mięśnie brzucha, ale też mięśnie biodrowe.

Pamiętaj też aby nie zakładać rąk za głowę, zbytni napór na kark może doprowadzić do poważnej kontuzji.

modanaurode.pl - plaski brzuch, cwiczenia, porady

Zaczynamy ćwiczyć!:

Ćwiczenie NR 1:

Kładziemy się na  plecach  nogi mamy ugięte w kolanach, pięty musimy mieć usytuowane jak najbliżej pośladków. Następnie ręce mamy położone  na klatce piersiowej. Zaczynamy wykonywać skłony tułowia w przód. Przy tym ćwiczeniu musimy jednak pamiętając aby nie odrywać od podłogi części lędźwiowej kręgosłupa.

To ćwiczenie pozwala na zaangażowanie takich mięśni jak: mięsień prosty brzucha, mięśnie skośne wewnętrzne, mięśnie skośne zewnętrzne oraz mięśnie poprzeczne.

Ćwiczenie NR 2:

Tak jak w ćwiczeniu NR 1, kładziemy się na plecach zginamy nogi, następnie układamy się na podłodze na jednej stronie tułowia. Ręce trzymamy na klatce piersiowej. Po skosie wykonujemy skłony w przód, najpierw jeden bok tułowia, następnie drugi bok tułowia. Wykonujemy 3 serie po 90 sekund, na każdym boku.

Musimy pamiętać o tym aby efekt naszych ćwiczeń był widoczny musimy wykonywać ćwiczenia regularnie, nie zapominając też o właściwej diecie.

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy. Po elektroniczny odpowiednik popularnego dymka sięga wielu Polaków,…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego LUX MED Onkologia, rozszerza zakres świadczonych usług o…
CZYTAJ

Gęstość odżywcza a gęstość energetyczna. Co jeść, żeby nie przytyć?

Diety odchudzające często wybiera się z troski o piękną i smukłą sylwetkę. Tymczasem można jeść mało i nie tracić wagi…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim przygotowaniu i po konsultacji z lekarzem, wyjazd może…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych miejsc. Spędzając ten czas aktywnie, często zmieniamy otoczenie…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy Turcja kuszą pięknymi widokami, piaszczystymi plażami i błękitną…
CZYTAJ

Moc rówieśników: Badanie UNICEF na temat postaw ukraińskich nastolatków wobec wsparcia zdrowia psychicznego w Polsce

Jak wpływ rówieśników, społeczna percepcja i czynniki psychologiczne wpływają na chęć szukania wsparcia. – Raport UNICEF, opracowany we współpracy z…
CZYTAJ

Wyjeżdżasz na południe Europy? Te 6 rzeczy, musisz wiedzieć o udarze cieplnym

Meteorolodzy podkreślają, że tegoroczne lato może być jednym z najgorętszych w historii. Już w czerwcu w Grecji, na Cyprze czy…
CZYTAJ

Choroby krążenia nie lubią wysokich temperatur. Upał może powodować omdlenia, a nawet zawał mięśnia sercowego. 

Przez Polskę przechodzi fala upałów. Podczas panujących obecnie wysokich temperatur serce pracuje intensywniej, a naczynia krwionośne się rozszerzają. Wzmożone pocenie…
CZYTAJ

Zupa owocowa z lanymi kluseczkami

A my na to jak na lato! Gdy za oknem wysokie temperatury, na stole stawiamy na dania pełne smaku i…
CZYTAJ

Choroba cukrzycowa stóp – czy można uratować stopę przed amputacją?

Zespół stopy cukrzycowej, który zaczyna się od niewielkiej rany, pozostaje najpoważniejszym powikłaniem cukrzycy. W Polsce każdego roku, z powodu rozwoju…
CZYTAJ

Osoby z otyłością a choroby jamy ustnej. Gdzie szukać specjalistycznych gabinetów?

Osoby z otyłością mogą częściej zapadać na choroby jamy ustnej. Ma to związek z bezpośrednimi skutkami zbyt wysokiego BMI, chorobami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy.…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy…
CZYTAJ