Płaski brzuch na lato!!!



Większość kobiet marzy aby mieć płaski brzuch, a najlepiej jeszcze gdyby miał ładnie zarysowane mięśnie

Nasuwa się odrazu pytanie jak to zrobić? Aby osiągnąć upragniony efekt trzeba wykonywać proste ćwiczenia, jednak aby były one skuteczne muszą być wykonywane regularnie.

Kilka słów o mięśniach brzucha i nie tylko:

Mięśnie brzucha  zaliczamy do grupy mięśni posturalnych. Mięśnie te odpowiedzialne są za utrzymanie prawidłowej postawy ciała człowieka. Większość z nas mówiąc o mięśniach brzucha, myśli o fantastycznym “efekcie” wizualnym, jednak nie chodzi tutaj tylko o aspekt estetyczny.

Zaniedbanie/osłabienie mięśni posturalnych może doprowadzić do powstania wad naszej postawy.

Mięśnie brzucha nie tylko pozwalają na utrzymanie dobrej sylwetki/postawy ciała, spełniają także inne bardzo ważne funkcje w organizmie np:

Mięśnie brzucha ułatwiają procesy fizjologiczne (wydalanie), duży wpływ mają podczas porodu, ale też i biorą czynny udział w procesie oddychania. Mięśnie brzucha pełnią też funkcję ochronną nażądów wewnętrzych, znajdujących się w jamie brzusznej.

Innymi mięśniami posturalnym są mięśnie grzbietowe. Mięśnie grzbietu są dużo bardziej silniejsze niż mięśnie brzucha. Idealnym ćwiczeniem pozwalającym na ćwiczenie tych dwóch mięśni, są popularne brzuszki.



Jakie mięśnie występują u człowieka w obrębie brzucha?:

Mięsień skośny zewnętrzny brzucha – mieśń skośny znajduje się na bocznej części dolnego odcinka klatki piersiowej i brzucha. Jego przyczepy znajdują się na żebrach i kości biodrowej. Mięsień ten odpowiedzialny jest za skłon tułowia w przód, wykonywane wydechy w trakcie wysiłku fizycznego, zginanie tułowia w bok, oraz skręcanie się w stronę przeciwną.

Mięsień poprzeczny brzucha – mięsień poprzeczny, umiejscowiony jest najgłębiej z pośród wszystkich mięśni brzucha. Nad mięśniem poprzecznym znajduje się mięsień skośny wewnętrzny. Tak jak pozostałe mięśnie brzucha bierze czynny udział  w wykonywaniu wydechu podczas wysiłku fizycznego. Podstawowym zadaniem tego mięśnia jest tworzenie tak zwanej tłoczni brzusznej.

Mięsień prosty brzucha – mięsień prosty rozciąga się od spojenia łonowego aż do mostka. Odpowiedzialny jest za skłon tułowia w przód i wykonywanie wydechu podczas wysiłku fizycznego.

Mięsień skośny wewnętrzny brzucha – mięsień ten prawie w całści przykryty jest przez mięsień skośny zewnętrzny brzucha. Rozciąga się między kością biodrową i pachwina a żebrami. Podobnie jak mięsień skośny zewnętrzny brzucha odpowiada za skłon tułowia w przód i w bok oraz wykonywanie wydechu podczas wysiłku fizycznego.

Gdy opisaliśmy już poszczególne mięśnie, ich działanie i za co odpowiadają, Możesz teraz dobrać odpowiednie ćwiczenia, które pozwolą Ci na ćwiczenie poszczególnych partii ciała.

Aby zwiększyć skuteczność ćwiczeń pamiętaj o tym aby podczas ćwiczeń nogi podczas wyknywania “brzuszków” były uniesione w górze. W tym momencie ćwiczymy nie tylko mięśnie brzucha, ale też mięśnie biodrowe.

Pamiętaj też aby nie zakładać rąk za głowę, zbytni napór na kark może doprowadzić do poważnej kontuzji.

modanaurode.pl - plaski brzuch, cwiczenia, porady

Zaczynamy ćwiczyć!:

Ćwiczenie NR 1:

Kładziemy się na  plecach  nogi mamy ugięte w kolanach, pięty musimy mieć usytuowane jak najbliżej pośladków. Następnie ręce mamy położone  na klatce piersiowej. Zaczynamy wykonywać skłony tułowia w przód. Przy tym ćwiczeniu musimy jednak pamiętając aby nie odrywać od podłogi części lędźwiowej kręgosłupa.

To ćwiczenie pozwala na zaangażowanie takich mięśni jak: mięsień prosty brzucha, mięśnie skośne wewnętrzne, mięśnie skośne zewnętrzne oraz mięśnie poprzeczne.

Ćwiczenie NR 2:

Tak jak w ćwiczeniu NR 1, kładziemy się na plecach zginamy nogi, następnie układamy się na podłodze na jednej stronie tułowia. Ręce trzymamy na klatce piersiowej. Po skosie wykonujemy skłony w przód, najpierw jeden bok tułowia, następnie drugi bok tułowia. Wykonujemy 3 serie po 90 sekund, na każdym boku.

Musimy pamiętać o tym aby efekt naszych ćwiczeń był widoczny musimy wykonywać ćwiczenia regularnie, nie zapominając też o właściwej diecie.

Profesor Andrzej Bochenek nie promuje żadnych leków ani suplementów – ostrzega przed oszustwem!

W trosce o zdrowie pacjentów oraz w odpowiedzi na liczne sygnały dotyczące nieuczciwego wykorzystywania wizerunku profesora Andrzeja Bochenka, kardiochirurg z…
CZYTAJ

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu. Warto jednak pamiętać, że ekspozycja na promieniowanie UV…
CZYTAJ

Nawilżenie, fotoprotekcja i wyrównanie kolorytu skóry-Co spakować do wakacyjnej kosmetyczki?

Lipiec to synonim wakacji i wyjątkowej, letniej atmosfery… zwiastun podróży, chwil na plaży i wśród malowniczych górskich szczytów. To już za…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i słodkim smakiem dzieciństwa. Jednak owoce jagodowe to coś…
CZYTAJ

Higienistka stomatologiczna ostrzega: pomijanie wieczornego mycia zębów z aparatem ortodontycznym to poważny błąd!

Decyzja o podjęciu leczenia ortodontycznego to ważny krok w kierunku osiągnięcia wymarzonego, zdrowego uśmiechu. Jednak wraz z założeniem aparatu pojawiają…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co trzeci dorosły Polak. Choć często bagatelizujemy brak snu,…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia - zwłaszcza dla osób…
CZYTAJ

E-papierosy pod lupą dentysty: co dzieje się w jamie ustnej po vapowaniu?

Używanie e-papierosów zdobyło w ostatnich latach ogromną popularność, jako alternatywa dla tradycyjnego palenia tytoniu. Choć początkowo uważano je za mniej…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Profesor Andrzej Bochenek nie promuje żadnych leków ani suplementów – ostrzega przed oszustwem!

W trosce o zdrowie pacjentów oraz w odpowiedzi na liczne sygnały dotyczące…
CZYTAJ

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu.…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić…
CZYTAJ