Pielęgnacja skóry zima!



Bez zastanowienia wyliczamy, co szkodzi naszej skórze zimą. Nie zawsze jednak wiemy, jak radzić sobie z mrozem, wiatrem czy suchym powietrzem i co zrobić, żeby nie odczuwać skutków zimowej aury.

Podobnie jak cała przyroda, zimą człowiek przechodzi w stan wyciszenia: procesy metaboliczne stają się wolniejsze, można powiedzieć, że zapadamy w zimowy sen. Nasza skóra niestety nie odpoczywa, jeśli nie będziemy jej właściwie pielęgnować, będzie tracić swoje właściwości ochronne, przesuszać się, piec i swędzieć.

Co nam szkodzi?

Na liście zimowych wrogów znajdują się: niska temperatura, mroźne powietrze, ostry wiatr, promieniowanie UV, suche pomieszczenia czy szok termiczny, który pojawia się przy przejściu z nagrzanego pomieszczenia na mroźne powietrze. Do tego jeszcze dochodzi drażnienie skóry przez szaliki i czapki.

– Pierwszym odczuwanym, niekorzystnym czynnikiem w czasie zimy jest wszechobecny chłód. Odbieramy go dość dotkliwie poprzez sześciokrotnie większą liczbę receptorów zimna niż ciepła w 1 centymetrze kwadratowym naszej skóry. W niskich temperaturach zmianie ulegają membrany lipidów obecnych w warstwie rogowej naskórka (z ciekłokrystalicznej w żelową) co zdecydowanie osłabia jej właściwości ochronne – tłumaczy dr n. med. Izabela Załęska, Dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu w Małopolskiej Wyższej Szkole im. J. Dietla w Krakowie.



Suche powietrze na czarnej liście

Zimą dużo czasu spędzamy w ogrzewanych, a przez to przesuszonych pomieszczeniach. Co na to nasza skóra? Traci wodę i w efekcie staje się sucha, szorstka i zaczyna się łuszczyć. To nie wszystko. Ponieważ skóra nie jest odpowiednio nawilżona, naskórek zaczyna pękać przez co traci naturalną barierę ochroną, a więc często nie jest w stanie bronić się przed czynnikami środowiska zewnętrznego. – Zimno, a właściwie często występujące amplituda temperatur wpływa też niekorzystnie na stan naszych naczyń krwionośnych, stąd  występujące po zimie teleangiektazje, popularnie zwane pajączkami naczyniowymi – opowiada dr n. med. Izabela Załęska.

SOS dla skóry

Jak więc chronić się przed niekorzystnym działaniem zimowej pogody? Warto przestrzegać kilku zasad, które pozwolą nam przetrwać ten czas:

  • Zrezygnuj z preparatów, które mają w swoim składzie alkohol oraz z mydeł, gdyż mają działanie wysuszające;
  • Zanim wyjdziesz z domu, nałóż na twarz krem ochronny;
  • Używaj kremów z filtrami UV, a jeśli wybierasz się na narty lub deskę koniecznie zabezpiecz skórę specjalistycznym kremem ochronnym z wysokim filtrem UV;
  • Przygotowując się do snu, nie zapomnij o kosmetykach na twarz, które zregenerują i nawilżą skórę;
  • Zimą używaj masek kosmetycznych, które są bogatsze i silniejsze w swoim składzie niż kremy;
  • Wychodząc na mróz, posmaruj kremem również płatki uszu;
  • Do rąk używaj natłuszczających i regenerujących balsamów.

Praktyczne rady:

  • Po wejściu do ciepłego pomieszczenia trzymaj się z daleka od źródła ciepła;
  • Zrezygnuj z gorących kąpieli tuż po przyjściu do domu;
  • Nigdy nie rozcieraj zmarzniętych policzków: możesz uszkodzić naskórek i delikatne naczynia krwionośne;
  • Noś czapkę;
  • Przy niskich temperaturach nie zakładaj klipsów i kolczyków, które mocno przylegają do płatka ucha.

Fotouczulenia i reakcje fototoksyczne. Jak poradzić sobie z alergią na słońce?

Ekspozycja na światło słoneczne, choć niezbędna dla naszego zdrowia, w nadmiarze może prowadzić do niepożądanych reakcji skórnych, jak fotouczulenia i…
CZYTAJ

Ginekologia estetyczna – nie ma się czego wstydzić!

Poprawa wyglądu oraz funkcjonowania kobiecych okolic intymnych to główne cele zabiegów z obszaru ginekologii estetycznej. Szczególnie efektywnie działają w tym…
CZYTAJ

Polacy entuzjastami mody z drugiej ręki? Wraz z nadejściem nowego sezonu, Vinted sprawdza zwyczaje zakupowe nowej garderoby

Niemal połowa Polaków postrzega modę jako istotną formę auto ekspresji. Czesi i Słowacy mniej skupiają się na swoim wyglądzie. Ponad…
CZYTAJ

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o sercu – mimo niewielkiego rozmiaru, pracuje nieustannie przez całe nasze życie, pełniąc kluczową rolę w funkcjonowaniu organizmu


Ostatnia niedziela września na całym świecie obchodzona jest jako Światowy Dzień Serca – inicjatywa, której celem jest zwiększenie świadomości na…
CZYTAJ

Diagnoza: krótkowzroczność. Jak dbać o wzrok dziecka i spowolnić postęp wady?

Krótkowzroczność, jest coraz powszechniejszą wadą wzroku u dzieci i młodzieży. Jedną z jej najczęstszych przyczyn jest nadmierne wydłużenie osiowe gałki…
CZYTAJ

Trwa wyzwanie Healthy Cities. Każdy uczestnik to jedno posadzone drzewo

Trwa wyzwanie Healthy Cities, w ramach którego mieszkańcy 66 miast na prawach powiatu i pracownicy firm codziennie przemierzają minimum 6…
CZYTAJ

Jak dopasować aktywność fizyczną do swojego stylu życia i dlaczego to takie ważne? O poważnych konsekwencjach braku ruchu alarmują naukowcy

Prowadzimy siedzący tryb życia, sporo czasu spędzamy przed monitorami, a wyjście do sklepu czasami bywa jedyną aktywnością fizyczną w ciągu…
CZYTAJ

Wszechstronność i jesienne odmłodzenie Czego jeszcze nie wiesz o retinolu?

Retinol jest ulubieńcem świata beauty i absolutnym królem wszechstronności. Odmładza, regeneruje, normalizuje i … „naprawia” to, co w danym momencie…
CZYTAJ

Kwasy i moc natury Co warto wiedzieć o pielęgnacji skóry z trądzikiem różowatym?

Filarem efektywności w przypadku trądziku różowatego jest kompleksowe połączenie zastosowania leków, diety i właściwej pielęgnacji. Jesień to czas, kiedy skóra…
CZYTAJ

Zastosowanie sztucznej inteligencji w medycynie. Jakie są korzyści dla pacjentów i lekarzy?

Rozwój sztucznej inteligencji w medycynie, w tym w kardiologii, staje się coraz bardziej widoczny. Jakie możliwości oferuje AI w porównaniu…
CZYTAJ

Nie ma pięknego uśmiechu bez zdrowych dziąseł! Dowiedz się, jak dbać o dziąsła i czego unikać, aby im nie szkodzić.

Piękny i zdrowy uśmiech najczęściej kojarzy się z białymi, równymi zębami. Myśląc o pielęgnacji jamy ustnej, również pierwsze skojarzenie koncentruje…
CZYTAJ

Anti-aging w tandemie Duety składników dla jesiennego odmłodzenia

Anti-aging to jeden z priorytetów jesieni. Nasza skóra wciąż odczuwa konsekwencje letnich szaleństw, a już na horyzoncie pojawiają się Święta…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Fotouczulenia i reakcje fototoksyczne. Jak poradzić sobie z alergią na słońce?

Ekspozycja na światło słoneczne, choć niezbędna dla naszego zdrowia, w nadmiarze może…
CZYTAJ

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o sercu – mimo niewielkiego rozmiaru, pracuje nieustannie przez całe nasze życie, pełniąc kluczową rolę w funkcjonowaniu organizmu


Ostatnia niedziela września na całym świecie obchodzona jest jako Światowy Dzień Serca…
CZYTAJ

Jak dopasować aktywność fizyczną do swojego stylu życia i dlaczego to takie ważne? O poważnych konsekwencjach braku ruchu alarmują naukowcy

Prowadzimy siedzący tryb życia, sporo czasu spędzamy przed monitorami, a wyjście do…
CZYTAJ

Zastosowanie sztucznej inteligencji w medycynie. Jakie są korzyści dla pacjentów i lekarzy?

Rozwój sztucznej inteligencji w medycynie, w tym w kardiologii, staje się coraz…
CZYTAJ

Migrena wymaga leczenia – Europejski Dzień Migreny

Chociaż z migreną zmaga się już ponad 8 milionów osób w Polsce,…
CZYTAJ