Pielęgnacja skóry zima!



Bez zastanowienia wyliczamy, co szkodzi naszej skórze zimą. Nie zawsze jednak wiemy, jak radzić sobie z mrozem, wiatrem czy suchym powietrzem i co zrobić, żeby nie odczuwać skutków zimowej aury.

Podobnie jak cała przyroda, zimą człowiek przechodzi w stan wyciszenia: procesy metaboliczne stają się wolniejsze, można powiedzieć, że zapadamy w zimowy sen. Nasza skóra niestety nie odpoczywa, jeśli nie będziemy jej właściwie pielęgnować, będzie tracić swoje właściwości ochronne, przesuszać się, piec i swędzieć.

Co nam szkodzi?

Na liście zimowych wrogów znajdują się: niska temperatura, mroźne powietrze, ostry wiatr, promieniowanie UV, suche pomieszczenia czy szok termiczny, który pojawia się przy przejściu z nagrzanego pomieszczenia na mroźne powietrze. Do tego jeszcze dochodzi drażnienie skóry przez szaliki i czapki.

– Pierwszym odczuwanym, niekorzystnym czynnikiem w czasie zimy jest wszechobecny chłód. Odbieramy go dość dotkliwie poprzez sześciokrotnie większą liczbę receptorów zimna niż ciepła w 1 centymetrze kwadratowym naszej skóry. W niskich temperaturach zmianie ulegają membrany lipidów obecnych w warstwie rogowej naskórka (z ciekłokrystalicznej w żelową) co zdecydowanie osłabia jej właściwości ochronne – tłumaczy dr n. med. Izabela Załęska, Dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu w Małopolskiej Wyższej Szkole im. J. Dietla w Krakowie.



Suche powietrze na czarnej liście

Zimą dużo czasu spędzamy w ogrzewanych, a przez to przesuszonych pomieszczeniach. Co na to nasza skóra? Traci wodę i w efekcie staje się sucha, szorstka i zaczyna się łuszczyć. To nie wszystko. Ponieważ skóra nie jest odpowiednio nawilżona, naskórek zaczyna pękać przez co traci naturalną barierę ochroną, a więc często nie jest w stanie bronić się przed czynnikami środowiska zewnętrznego. – Zimno, a właściwie często występujące amplituda temperatur wpływa też niekorzystnie na stan naszych naczyń krwionośnych, stąd  występujące po zimie teleangiektazje, popularnie zwane pajączkami naczyniowymi – opowiada dr n. med. Izabela Załęska.

SOS dla skóry

Jak więc chronić się przed niekorzystnym działaniem zimowej pogody? Warto przestrzegać kilku zasad, które pozwolą nam przetrwać ten czas:

  • Zrezygnuj z preparatów, które mają w swoim składzie alkohol oraz z mydeł, gdyż mają działanie wysuszające;
  • Zanim wyjdziesz z domu, nałóż na twarz krem ochronny;
  • Używaj kremów z filtrami UV, a jeśli wybierasz się na narty lub deskę koniecznie zabezpiecz skórę specjalistycznym kremem ochronnym z wysokim filtrem UV;
  • Przygotowując się do snu, nie zapomnij o kosmetykach na twarz, które zregenerują i nawilżą skórę;
  • Zimą używaj masek kosmetycznych, które są bogatsze i silniejsze w swoim składzie niż kremy;
  • Wychodząc na mróz, posmaruj kremem również płatki uszu;
  • Do rąk używaj natłuszczających i regenerujących balsamów.

Praktyczne rady:

  • Po wejściu do ciepłego pomieszczenia trzymaj się z daleka od źródła ciepła;
  • Zrezygnuj z gorących kąpieli tuż po przyjściu do domu;
  • Nigdy nie rozcieraj zmarzniętych policzków: możesz uszkodzić naskórek i delikatne naczynia krwionośne;
  • Noś czapkę;
  • Przy niskich temperaturach nie zakładaj klipsów i kolczyków, które mocno przylegają do płatka ucha.

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania zdrowotne. To właśnie w tym okresie kardiolodzy obserwują…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań zdrowotnych naszych czasów. Mimo postępu medycyny, wciąż zbyt…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2. Dr inż. Hanna Orlikowska-Rzeźnik,…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i zmiana codziennych nawyków mogą skutecznie zmniejszyć uciążliwe objawy.…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów, które pozwalają ocenić stan zdrowia. Prawidłowe tętno ma…
CZYTAJ

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z badania „Jak chorują Polacy” zrealizowanego na zlecenie Nationale-Nederlanden.…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów,…
CZYTAJ