Pielęgnacja skóry zima!



Bez zastanowienia wyliczamy, co szkodzi naszej skórze zimą. Nie zawsze jednak wiemy, jak radzić sobie z mrozem, wiatrem czy suchym powietrzem i co zrobić, żeby nie odczuwać skutków zimowej aury.

Podobnie jak cała przyroda, zimą człowiek przechodzi w stan wyciszenia: procesy metaboliczne stają się wolniejsze, można powiedzieć, że zapadamy w zimowy sen. Nasza skóra niestety nie odpoczywa, jeśli nie będziemy jej właściwie pielęgnować, będzie tracić swoje właściwości ochronne, przesuszać się, piec i swędzieć.

Co nam szkodzi?

Na liście zimowych wrogów znajdują się: niska temperatura, mroźne powietrze, ostry wiatr, promieniowanie UV, suche pomieszczenia czy szok termiczny, który pojawia się przy przejściu z nagrzanego pomieszczenia na mroźne powietrze. Do tego jeszcze dochodzi drażnienie skóry przez szaliki i czapki.

– Pierwszym odczuwanym, niekorzystnym czynnikiem w czasie zimy jest wszechobecny chłód. Odbieramy go dość dotkliwie poprzez sześciokrotnie większą liczbę receptorów zimna niż ciepła w 1 centymetrze kwadratowym naszej skóry. W niskich temperaturach zmianie ulegają membrany lipidów obecnych w warstwie rogowej naskórka (z ciekłokrystalicznej w żelową) co zdecydowanie osłabia jej właściwości ochronne – tłumaczy dr n. med. Izabela Załęska, Dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu w Małopolskiej Wyższej Szkole im. J. Dietla w Krakowie.



Suche powietrze na czarnej liście

Zimą dużo czasu spędzamy w ogrzewanych, a przez to przesuszonych pomieszczeniach. Co na to nasza skóra? Traci wodę i w efekcie staje się sucha, szorstka i zaczyna się łuszczyć. To nie wszystko. Ponieważ skóra nie jest odpowiednio nawilżona, naskórek zaczyna pękać przez co traci naturalną barierę ochroną, a więc często nie jest w stanie bronić się przed czynnikami środowiska zewnętrznego. – Zimno, a właściwie często występujące amplituda temperatur wpływa też niekorzystnie na stan naszych naczyń krwionośnych, stąd  występujące po zimie teleangiektazje, popularnie zwane pajączkami naczyniowymi – opowiada dr n. med. Izabela Załęska.

SOS dla skóry

Jak więc chronić się przed niekorzystnym działaniem zimowej pogody? Warto przestrzegać kilku zasad, które pozwolą nam przetrwać ten czas:

  • Zrezygnuj z preparatów, które mają w swoim składzie alkohol oraz z mydeł, gdyż mają działanie wysuszające;
  • Zanim wyjdziesz z domu, nałóż na twarz krem ochronny;
  • Używaj kremów z filtrami UV, a jeśli wybierasz się na narty lub deskę koniecznie zabezpiecz skórę specjalistycznym kremem ochronnym z wysokim filtrem UV;
  • Przygotowując się do snu, nie zapomnij o kosmetykach na twarz, które zregenerują i nawilżą skórę;
  • Zimą używaj masek kosmetycznych, które są bogatsze i silniejsze w swoim składzie niż kremy;
  • Wychodząc na mróz, posmaruj kremem również płatki uszu;
  • Do rąk używaj natłuszczających i regenerujących balsamów.

Praktyczne rady:

  • Po wejściu do ciepłego pomieszczenia trzymaj się z daleka od źródła ciepła;
  • Zrezygnuj z gorących kąpieli tuż po przyjściu do domu;
  • Nigdy nie rozcieraj zmarzniętych policzków: możesz uszkodzić naskórek i delikatne naczynia krwionośne;
  • Noś czapkę;
  • Przy niskich temperaturach nie zakładaj klipsów i kolczyków, które mocno przylegają do płatka ucha.

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane do społeczeństwa oraz specjalistów medycznych, propagujących wiedzę na temat…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce. Częstotliwość występowania niewydolności żylnej jest wyższa niż cukrzycy…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale także na…
CZYTAJ

Relacja ze spotkania prasowego, 5 edycji kampanii #lubiesiebie, z udziałem znanych ambasadorek.

W warszawskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino odbyło się spotkanie prasowe dedykowane 5. edycji kampanii #lubiesiebie, której inicjatorem jest dr…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne życie. Jednak, by tak się stało, niezbędne wręcz…
CZYTAJ

Retinoidy i witaminy w beauty-planie 3 kluczowe potrzeby skóry

Schyłek roku to czas podsumowań i ustalania beauty-planów. Jesień jest królową zmian. To właśnie teraz najuważniej obserwujemy stan skóry i…
CZYTAJ

Rola mikrobiomu i diety w utrzymaniu zdrowych jelit

Mikroorganizmy zamieszkują zarówno środowisko zewnętrzne, jak i wnętrze ludzkiego organizmu. Ich zespoły tworzą mikrobioty, które zasiedlają różne obszary ciała, jak…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz częściej pada jedno hasło – Movember. To międzynarodowa…
CZYTAJ

Jakość powietrza w Polsce uzależniona jest nie tylko od działalności człowieka

Jakość powietrza w Europie znacznie się poprawiła w ciągu ostatnich dziesięcioleci, ale zanieczyszczone powietrze nadal stanowi największe zagrożenie dla zdrowia…
CZYTAJ

Jak wybierać odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji stref intymnych?

Zdrowie intymne zaczyna się od odpowiedniej pielęgnacji i świadomego wyboru kosmetyków. Choć często skupiamy się na codziennym oczyszczaniu, pielęgnacja delikatnych…
CZYTAJ

5 listopada 39 lat temu przeprowadzono pierwszy udany przeszczep serca – wspomnienia prof. A. Bochenka

To było 39 lat temu, 5 listopada - Serce zostało wycięte, a w klatce piersiowej pojawiła się ogromna, pusta przestrzeń,…
CZYTAJ

Co to jest innowacyjna rehabilitacja neurologiczna i dlaczego jest tak ważna?

Rehabilitacja neurologiczna odgrywa kluczową rolę w procesie próby powrotu do zdrowia i maksymalnego przywrócenia utraconych funkcji u pacjentów ze schorzeniami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce.…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz…
CZYTAJ