Pielęgnacja skóry zima!
Bez zastanowienia wyliczamy, co szkodzi naszej skórze zimą. Nie zawsze jednak wiemy, jak radzić sobie z mrozem, wiatrem czy suchym powietrzem i co zrobić, żeby nie odczuwać skutków zimowej aury.
Podobnie jak cała przyroda, zimą człowiek przechodzi w stan wyciszenia: procesy metaboliczne stają się wolniejsze, można powiedzieć, że zapadamy w zimowy sen. Nasza skóra niestety nie odpoczywa, jeśli nie będziemy jej właściwie pielęgnować, będzie tracić swoje właściwości ochronne, przesuszać się, piec i swędzieć.
Co nam szkodzi?
Na liście zimowych wrogów znajdują się: niska temperatura, mroźne powietrze, ostry wiatr, promieniowanie UV, suche pomieszczenia czy szok termiczny, który pojawia się przy przejściu z nagrzanego pomieszczenia na mroźne powietrze. Do tego jeszcze dochodzi drażnienie skóry przez szaliki i czapki.
– Pierwszym odczuwanym, niekorzystnym czynnikiem w czasie zimy jest wszechobecny chłód. Odbieramy go dość dotkliwie poprzez sześciokrotnie większą liczbę receptorów zimna niż ciepła w 1 centymetrze kwadratowym naszej skóry. W niskich temperaturach zmianie ulegają membrany lipidów obecnych w warstwie rogowej naskórka (z ciekłokrystalicznej w żelową) co zdecydowanie osłabia jej właściwości ochronne – tłumaczy dr n. med. Izabela Załęska, Dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu w Małopolskiej Wyższej Szkole im. J. Dietla w Krakowie.
Suche powietrze na czarnej liście
Zimą dużo czasu spędzamy w ogrzewanych, a przez to przesuszonych pomieszczeniach. Co na to nasza skóra? Traci wodę i w efekcie staje się sucha, szorstka i zaczyna się łuszczyć. To nie wszystko. Ponieważ skóra nie jest odpowiednio nawilżona, naskórek zaczyna pękać przez co traci naturalną barierę ochroną, a więc często nie jest w stanie bronić się przed czynnikami środowiska zewnętrznego. – Zimno, a właściwie często występujące amplituda temperatur wpływa też niekorzystnie na stan naszych naczyń krwionośnych, stąd występujące po zimie teleangiektazje, popularnie zwane pajączkami naczyniowymi – opowiada dr n. med. Izabela Załęska.
SOS dla skóry
Jak więc chronić się przed niekorzystnym działaniem zimowej pogody? Warto przestrzegać kilku zasad, które pozwolą nam przetrwać ten czas:
- Zrezygnuj z preparatów, które mają w swoim składzie alkohol oraz z mydeł, gdyż mają działanie wysuszające;
- Zanim wyjdziesz z domu, nałóż na twarz krem ochronny;
- Używaj kremów z filtrami UV, a jeśli wybierasz się na narty lub deskę koniecznie zabezpiecz skórę specjalistycznym kremem ochronnym z wysokim filtrem UV;
- Przygotowując się do snu, nie zapomnij o kosmetykach na twarz, które zregenerują i nawilżą skórę;
- Zimą używaj masek kosmetycznych, które są bogatsze i silniejsze w swoim składzie niż kremy;
- Wychodząc na mróz, posmaruj kremem również płatki uszu;
- Do rąk używaj natłuszczających i regenerujących balsamów.
Praktyczne rady:
- Po wejściu do ciepłego pomieszczenia trzymaj się z daleka od źródła ciepła;
- Zrezygnuj z gorących kąpieli tuż po przyjściu do domu;
- Nigdy nie rozcieraj zmarzniętych policzków: możesz uszkodzić naskórek i delikatne naczynia krwionośne;
- Noś czapkę;
- Przy niskich temperaturach nie zakładaj klipsów i kolczyków, które mocno przylegają do płatka ucha.