Pajączki-Pękające naczynka



Pożegnaj pajączki na dobre

Czerwone lub niebieskie niteczki pojawiające się na naszej twarzy, ramionach i nogach to problem, który dotyczy coraz większej liczby osób. Na pękające naczynka skarżą się zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Jak powstają charakterystyczne pajączki, jak im zapobiegać oraz w jaki sposób skutecznie się ich pozbyć?

Na problemy z cerą naczynkową skarży się dziś co druga kobieta, najczęściej zaczerwienienia pojawiają się w okolicy nosa, policzków i brody. W walce z pajączkami bardzo istotna jest odpowiednia pielęgnacja, a dzięki kosmetykom i nowoczesnym metodom leczenia możemy skutecznie uporać się z tym problemem.

Zapobiegaj i chroń-usuwanie pajączków

Pękające naczynka nazywane są także teleangiektazją. Polega ona na trwałym poszerzeniu naczynek krwionośnych, które znajdują się w powierzchownej warstwie naszej skóry. Mogą przyjąć postać czerwonych lub niebieskich nitek, a ich kolor zależy od tego czy dane naczynie zasilanie jest krwią tętniczą czy żylną.

Zaczerwienienia pojawiają się najczęściej na skutek gwałtownych zmian temperatur, wilgoci i wiatru. – Negatywnie na kondycję cery naczynkowej wpływa także spożywanie alkoholu, ostrych potraw, stosowanie niewłaściwych kosmetyków, stres oraz czynniki genetyczne – mówi Agnieszka Kowalczyk, kosmetolog, specjalista kosmetyki laserowej w Klinice Urody Mona Lisa. – Problem ten zdecydowanie częściej dotyczy kobiet, ponieważ za jego powstawanie odpowiedzialne są w dużej mierze damskie hormony, które wpływają na budowę naczyń krwionośnych. Jeżeli na skutek menopauzy lub ciąży gospodarka hormonalna została zachwiana, osłabia się wewnętrzna struktura naczynek i ryzyko wystąpienia pajączków jest zdecydowanie większe – dodaje Agnieszka Kowalczyk.



Aby zapobiegać zaczerwienieniom, powinniśmy przede wszystkim wystrzegać się wysokich temperatur. Mycie twarzy w gorącej wodzie, sauna, kąpiele słoneczne oraz wizyty w solarium są zachowaniami, które negatywnie wpływają na naszą cerę.  – Dodatkowo do powstawania pajączków przyczynić może się niewłaściwa pielęgnacja skóry, używanie kosmetyków na bazie alkoholu, mięty pieprzowej czy stosowanie gruboziarnistych pilingów ścierających naskórek – mówi Agnieszka Kowalczyk.

Wzmocnić ścianki naczyń krwionośnych i poprawić kondycję naszej cery możemy także za pomocą odpowiednio zbilansowanej diety. W codziennym menu nie powinno zabraknąć produktów bogatych w witaminę C, jak kalafior, kapusta biała, pomidory, owoce cytrusowe oraz kiszonki. A także takich, które zawierają dużą ilość witaminy B2, niezbędnej do odpowiedniego funkcjonowania skóry.

Pękające naczynka do likwidacji

Dieta, unikanie słońca i gorących temperatur, to jednak nie wszystko. Jednym z najważniejszych elementów w walce z uporczywymi pajączkami jest bowiem odpowiednia pielęgnacja naszej skóry. – Wybierając kosmetyki, szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na ich skład. Na cerę naczynkową bardzo dobrze wpływają preparaty zawierające wyciąg z arniki górskiej, ekstrakt z miłorzębu japońskiego, krzem, witaminę C, PP oraz witaminę K – mówi Agnieszka Kowalczyk, kosmetolog, specjalista kosmetyki laserowej w Klinice Urody Mona Lisa. – Kremy powinny być bezzapachowe, powinny chronić naszą skórę przed promieniami UV, chłodem i wszelkiego rodzaju podrażnieniami – dodaje.

Jeżeli jednak naszych pajączków nie możemy pozbyć się za pomocą tradycyjnych metod, warto wówczas skorzystać z nowoczesnych sposobów, jak laserowe zamykanie naczyń. Zabieg ten pozwala nie tylko zlikwidować pajączki, ale również korzystnie wpływa na redukcję rumienia. – Zabieg przeprowadzony przy użyciu nowoczesnego lasera diodowego Varilite Iridex, który posiada certyfikaty FDA i CE jest bezpieczny, bezbolesny, skuteczny, a efekty widoczne są właściwie od zaraz – mówi Agnieszka Kowalczyk z Klinice Urody Mona Lisa. – Laser poprzez emisję wiązki energii przechodzącej przez warstwę tkanki skórnej, powoduje zaciśnięcie i zniszczenie naczynka krwionośnego, które następnie w trakcie normalnych procesów metabolicznych zostaje wchłonięte przez otaczające je tkanki – dodaje Agnieszka Kowalczyk.

Aby pozbyć się drobnych i pojedynczych pajączków wystarczy poddać się jednemu zabiegowi, jednak, gdy zmiany są nieco większe, naświetlenia należy powtórzyć od 2 do 5 razy, w odstępie nie mniejszym niż cztery tygodnie. Bardzo ważne jest, aby kuracja przeprowadzana była przez wykwalifikowanych specjalistów wykorzystujących do zabiegów tylko najnowocześniej klasy sprzęt, który zapewni pacjentowi cakowite bezpieczeństwo.

Puszcza Białowieska bliska sercom Polaków. Wyniki ogólnopolskiego badania opinii publicznej

Zdecydowana większość Polaków zna i docenia wartość Puszczy Białowieskiej – wynika z ogólnopolskiego badania opinii publicznej przeprowadzonego przez firmę Quantify…
CZYTAJ

Regeneracja i intensywne nawilżenie Jak skutecznie przygotować włosy do lata?

Nawilżenie i dogłębna regeneracja to priorytet pielęgnacji włosów przed latem. Specjaliści podpowiadają, że drogą do osiągnięcia efektu zachwycających, lśniących pasm…
CZYTAJ

Ile lodów tygodniowo może jeść przedszkolak? Czy codzienne jedzenie lodów to coś złego?

Na pytania odpowiada ekspert Damian Dziewiałtowski, dietetyk Grupy LUX MED: Lody dla przedszkolaka – ile to bezpieczna porcja? Lody to…
CZYTAJ

Zdrowe dziąsła, zdrowy organizm: dlaczego przyzębie jest takie ważne?

Krwawiące dziąsła to nie błahostka – mogą być oznaką poważnej choroby przyzębia, która wpływa na zdrowie całego organizmu. W Polsce…
CZYTAJ

Otyłość to choroba, nie wybór. Jak leczyć bez oceniania i uprzedzeń?

Otyłość to przewlekła choroba, a nie efekt braku silnej woli. Pomimo rosnącej świadomości społecznej, osoby chorujące na otyłość nadal spotykają…
CZYTAJ

Ile naprawdę kosztuje produkcja żywności? Think tank Żywność dla Przyszłości podsumowuje koszty środowiskowe i zdrowotne w nowym raporcie

Według danych FAO za rok 2023, globalna wartość ukrytych kosztów zdrowotnych i środowiskowych systemów rolno-spożywczych wynosi ok. 12,7 biliona dolarów,…
CZYTAJ

Dzień Walki z Pustynnieniem i Suszą – Polska nadal w cieniu suszy

17 czerwca obchodzimy Dzień Walki z Pustynnieniem i Suszą – święto ustanowione przez ONZ, które ma przypominać o narastającym problemie…
CZYTAJ

Higiena jamy ustnej podczas leczenia nowotworu jamy ustnej

Rozpoznanie nowotworu jamy ustnej to ogromne wyzwanie dla chorego – zarówno emocjonalne, jak i fizyczne. Każdego roku ponad 4 tysiące…
CZYTAJ

Przystosowanie miast do zmian klimatu – Nowe regulacje dotyczące Miejskich Planów Adaptacji

Zmiany klimatu to jedno z największych wyzwań współczesnego świata, w tym także Polski. Z analiz Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego…
CZYTAJ

Mikroflora w jamie ustnej – mały ekosystem, wielkie znaczenie

Kiedy myślimy o mikroflorze, zwykle mamy na myśli jelita. Tymczasem równie złożony i ważny ekosystem mikroorganizmów funkcjonuje w naszej jamie…
CZYTAJ

Rola roweru i transportu publicznego w dążeniu do neutralności klimatycznej – Światowy Dzień Roweru 2025

Z okazji Światowego Dnia Roweru, obchodzonego 3 czerwca, warto przypomnieć o licznych korzyściach płynących z jazdy na rowerze. Raport Europejskiej…
CZYTAJ

29 maja to Światowy Dzień Układu Pokarmowego. Niestety, o mikrobiocie nadal wiemy zbyt mało

Z okazji Światowego Dnia Układu Pokarmowego eksperci zwracają uwagę na kluczową rolę mikrobioty jelitowej w utrzymaniu zdrowia człowieka. Ten złożony…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Otyłość to choroba, nie wybór. Jak leczyć bez oceniania i uprzedzeń?

Otyłość to przewlekła choroba, a nie efekt braku silnej woli. Pomimo rosnącej…
CZYTAJ

29 maja to Światowy Dzień Układu Pokarmowego. Niestety, o mikrobiocie nadal wiemy zbyt mało

Z okazji Światowego Dnia Układu Pokarmowego eksperci zwracają uwagę na kluczową rolę…
CZYTAJ

Koniec z bólem i dyskomfortem: laserowe leczenie żylaków to Twoje rozwiązanie!

Żylaki to powszechny problem, który dotyka coraz więcej osób. Niezależnie od tego,…
CZYTAJ

Światowy Dzień Tarczycy: Niedoczynność i nadczynność tarczycy – co musisz wiedzieć?

Z okazji Światowego Dnia Tarczycy lek. Claude Mawa, specjalista medycyny rodzinnej Grupy…
CZYTAJ

Nadwaga a zdrowie: 4 nieoczywiste schorzenia związane z otyłością, które warto znać

22 maja przypada Europejski Dzień Walki z Otyłością. Z tej okazji warto…
CZYTAJ