Pajączki na nogach to nie problem



Skuteczną, ambulatoryjną możliwością, która pozwala wyleczyć niewydolność żył kończyn dolnych, jest system laserowy. Mniejsze, nieestetyczne naczynka również pomoże zwalczyć laseroterapia. Radzimy, na co zwrócić uwagę decydując się na zabieg, aby uniknąć długotrwałej rekonwalescencji.

Teleangiektazje i wenektazje

Objawy polegające na obecności poszerzonych drobnych naczyń krwionośnych na nogach, popularnie nazywanych pajączkami, pojawiają się często u młodych osób. Na ich powstanie narażone są całe nogi. Gdy naczynka pojawią się na udach bądź łydkach i kostkach, mamy często do czynienia z poważniejszym problemem, który niesłusznie traktowany jest w kategoriach kosmetycznych. Ta przypadłość może być oznaką m.in. przewlekłej niewydolności żylnej, która jest poważnym schorzeniem.

 – Pajączki naczyniowe kończyn dolnych, bądź tak zwane wenektazje dotyczą wielu kobiet. Powstają gdy zastawki nie działają prawidłowo, mięśnie są słabe lub za mało się ruszamy. Ponadto powstawanie pajączków to również przypadłość genetyczna, więc jeżeli np. mama borykała się z tym problemem, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że będzie on dotyczyć także nas. Ryzykiem zwiększającym powstanie naczynek jest też długotrwała praca siedząca lub stojąca, problemy z hormonami i przegrzanie, będące skutkiem nadmiernego opalania się czy wizyt na solarium – tłumaczy Urszula Sztwiertnia, konsultant medyczny firmy Shar-Pol, specjalizującej się w nowoczesnych systemach dla medycyny estetycznej.

Jeśli decydujemy się na zabieg, lekarz powinien doradzić nam, jaki sposób leczenia będzie najbardziej optymalny. Wpływ na to ma przede wszystkim lokalizacja pajączków, ich średnica i głębokość. Jest to bardzo istotne, ponieważ do charakteru objawów dobiera się parametry lasera, a to z kolei decyduje o ostatecznym komforcie i efekcie zabiegu.

Pajączki na nogach to nie problem

Konsekwencjami nieodpowiedniego dopasowania wiązki lasera do miejsca, wielkości i głębokości naczynek mogą być trwałe przebarwienia na skórze i oparzenia. Dzieje się tak, ponieważ skóra na udach i łydkach jest szczególnie wrażliwa na ciepło, znacznie mniej odporna na poparzenia i goi się wolniej niż skóra na twarzy. Aparatem dedykowanym naczynkom na nogach jest laser Nd:YAG.

Laser Nd:YAG, emitujący falę o długości 1064nm, uważany jest za najbardziej efektywną metodę w usuwaniu naczynek na nogach o średnicy do 4mm. Najgłębsze wnikanie w skórę oraz słabe pochłanianie światła przez melaninę przy stosunkowo wysokim pochłanianiu przez hemoglobinę gwarantuje uzyskanie najlepszych efektów dla pajączków, które w odróżnieniu od naczyniek na twarzy są na ogół położone głębiej i mają większą średnicę. Jest to metoda bezinwazyjna. Należy jednak podkreślić, że w przypadku występowania żył o większej średnicy należy je najpierw usunąć ponieważ one są przyczyną powstania pajączków. Naczynia o średnicy powyżej 4mm również usuwa się za pomocą lasera. Jest to zabieg ambulatoryjny, ale laser działa inwazyjnie (endożylnie). – wyjaśnia Urszula Sztwiertnia.



Zabieg laserem Nd:YAG

Ideą zabiegu laserem Nd:YAG jest wykorzystanie procesu fototermolizy. Światło lasera jest pochłaniane przez hemoglobinę i zamieniane na ciepło. Ważne jest, aby w trakcie zabiegu naczynie zostało skoagulowane w całym przekroju (jeżeli warunek ten nie jest spełniony naczynie nie zostanie zamknięte i efekt poprawy jest krótkotrwały). Zamknięcie naczyń ma charakter trwały. Resorpcja, czyli naturalne wchłonięcie zmiany przez organizm, następuje od kilku do kilkudziesięciu dni w zależności od rozmiarów obszaru, na którym występowały naczynia oraz od ich średnicy. Zabieg jest całkowicie bezpieczny – działaniu lasera poddawane są tylko widoczne pajączki. W zależności od rozległości problemu konieczne są od 1 do 3 zabiegów.

Osoby, które poddały się kuracji, mogą zaraz po niej normalnie funkcjonować i nie muszą przerywać swoich codziennych zajęć. Przez kilka dni po zabiegu zaleca się jednak unikanie wysiłku fizycznego oraz bardzo gorących kąpieli. Przez około miesiąca nie powinno się także wystawiać skóry na promieniowanie słoneczne – m.in.. z tego powodu zabiegi laserowe polecane są w zimie i wczesną wiosną, kiedy zmiany redukują się szybciej i łatwiej.

Dzięki terapii, założenie spódniczki i odsłonięcie nóg latem nie bedzie stanowiło problemu. Co więcej, nie będziemy też narażeni na ewentualne powikłania.

Dystrybutorem laserów Nd:YAG w Polsce jest firma Shar-Pol.

4. edycja kampanii #lubiesiebie – relacja ze spotkania prasowego z udziałem ambasadorek

W nowo otwartej śródziemnomorskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino przy ulicy Waliców 13 w Warszawie, odbyło się spotkanie prasowe z…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko poszerzyć swoją wiedzę na temat tego wyjątkowego i…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem odporności, ale biorą też udział w utrzymaniu równowagi…
CZYTAJ

Uśmiechnij się do zdrowia: Przepis na pyszny, sycący koktajl z mango i masłem orzechowym – dla mocnych i zdrowych zębów

Koktajl zrobiony ze świeżych składników to nie tylko przyjemność dla podniebienia, ale i zdrowy wybór. Taki posiłek dostarcza organizmowi niezbędnych…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk, bada…
CZYTAJ

Fix MAC’N CHEESE – nowość od marki Knorr. Odkryj megaserowy smak

Kultowy amerykański Mac’n Cheeese on demand? Od teraz makaron z kremowym serem możesz zjeść o każdej porze dnia w swoim…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie wynosi ok. 150 milionów, co oznacza, że co…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy, mniej się ruszamy, spędzamy długie godziny przed ekranami.…
CZYTAJ

Jak odzyskać młody wygląd? Przywrócić właściwe napięcie mięśni twarzy, szyi i dekoltu!

Z upływem lat oraz wskutek działania czynników zewnętrznych, wyraźnemu osłabieniu ulega struktura włókien podtrzymujących skórę twarzy, szyi i dekoltu. W…
CZYTAJ

31 marca przestawiamy zegarki. Poznaj wskazówki, które pozwolą wygrać walkę z czasem

Specjaliści zauważają, że zmiana czasu może niekorzystnie wpłynąć na naszą codzienną aktywność, głównie z powodu nagłego zakłócenia rytmu dobowego. Istnieją…
CZYTAJ

Nowe ambasadorki 4.edycji kampanii #lubiesiebie

Nowe ambasadorki 4.edycji kampanii #lubiesiebie to polityczka, psycholożka, aktorki i wokalistka, wszystkie mówią o potrzebie samoakceptacji , o jej roli…
CZYTAJ

Polacy wybrali – oto nowy król wielkanocnych wypieków!

W tym roku to sernik jest ulubionym ciastem Polaków na Wielkanoc Jeszcze dwa lata temu mazurek był niekwestionowanym królem wielkanocnych…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy,…
CZYTAJ