Pajączki na nogach to nie problem



Skuteczną, ambulatoryjną możliwością, która pozwala wyleczyć niewydolność żył kończyn dolnych, jest system laserowy. Mniejsze, nieestetyczne naczynka również pomoże zwalczyć laseroterapia. Radzimy, na co zwrócić uwagę decydując się na zabieg, aby uniknąć długotrwałej rekonwalescencji.

Teleangiektazje i wenektazje

Objawy polegające na obecności poszerzonych drobnych naczyń krwionośnych na nogach, popularnie nazywanych pajączkami, pojawiają się często u młodych osób. Na ich powstanie narażone są całe nogi. Gdy naczynka pojawią się na udach bądź łydkach i kostkach, mamy często do czynienia z poważniejszym problemem, który niesłusznie traktowany jest w kategoriach kosmetycznych. Ta przypadłość może być oznaką m.in. przewlekłej niewydolności żylnej, która jest poważnym schorzeniem.

 – Pajączki naczyniowe kończyn dolnych, bądź tak zwane wenektazje dotyczą wielu kobiet. Powstają gdy zastawki nie działają prawidłowo, mięśnie są słabe lub za mało się ruszamy. Ponadto powstawanie pajączków to również przypadłość genetyczna, więc jeżeli np. mama borykała się z tym problemem, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że będzie on dotyczyć także nas. Ryzykiem zwiększającym powstanie naczynek jest też długotrwała praca siedząca lub stojąca, problemy z hormonami i przegrzanie, będące skutkiem nadmiernego opalania się czy wizyt na solarium – tłumaczy Urszula Sztwiertnia, konsultant medyczny firmy Shar-Pol, specjalizującej się w nowoczesnych systemach dla medycyny estetycznej.

Jeśli decydujemy się na zabieg, lekarz powinien doradzić nam, jaki sposób leczenia będzie najbardziej optymalny. Wpływ na to ma przede wszystkim lokalizacja pajączków, ich średnica i głębokość. Jest to bardzo istotne, ponieważ do charakteru objawów dobiera się parametry lasera, a to z kolei decyduje o ostatecznym komforcie i efekcie zabiegu.

Pajączki na nogach to nie problem

Konsekwencjami nieodpowiedniego dopasowania wiązki lasera do miejsca, wielkości i głębokości naczynek mogą być trwałe przebarwienia na skórze i oparzenia. Dzieje się tak, ponieważ skóra na udach i łydkach jest szczególnie wrażliwa na ciepło, znacznie mniej odporna na poparzenia i goi się wolniej niż skóra na twarzy. Aparatem dedykowanym naczynkom na nogach jest laser Nd:YAG.

Laser Nd:YAG, emitujący falę o długości 1064nm, uważany jest za najbardziej efektywną metodę w usuwaniu naczynek na nogach o średnicy do 4mm. Najgłębsze wnikanie w skórę oraz słabe pochłanianie światła przez melaninę przy stosunkowo wysokim pochłanianiu przez hemoglobinę gwarantuje uzyskanie najlepszych efektów dla pajączków, które w odróżnieniu od naczyniek na twarzy są na ogół położone głębiej i mają większą średnicę. Jest to metoda bezinwazyjna. Należy jednak podkreślić, że w przypadku występowania żył o większej średnicy należy je najpierw usunąć ponieważ one są przyczyną powstania pajączków. Naczynia o średnicy powyżej 4mm również usuwa się za pomocą lasera. Jest to zabieg ambulatoryjny, ale laser działa inwazyjnie (endożylnie). – wyjaśnia Urszula Sztwiertnia.



Zabieg laserem Nd:YAG

Ideą zabiegu laserem Nd:YAG jest wykorzystanie procesu fototermolizy. Światło lasera jest pochłaniane przez hemoglobinę i zamieniane na ciepło. Ważne jest, aby w trakcie zabiegu naczynie zostało skoagulowane w całym przekroju (jeżeli warunek ten nie jest spełniony naczynie nie zostanie zamknięte i efekt poprawy jest krótkotrwały). Zamknięcie naczyń ma charakter trwały. Resorpcja, czyli naturalne wchłonięcie zmiany przez organizm, następuje od kilku do kilkudziesięciu dni w zależności od rozmiarów obszaru, na którym występowały naczynia oraz od ich średnicy. Zabieg jest całkowicie bezpieczny – działaniu lasera poddawane są tylko widoczne pajączki. W zależności od rozległości problemu konieczne są od 1 do 3 zabiegów.

Osoby, które poddały się kuracji, mogą zaraz po niej normalnie funkcjonować i nie muszą przerywać swoich codziennych zajęć. Przez kilka dni po zabiegu zaleca się jednak unikanie wysiłku fizycznego oraz bardzo gorących kąpieli. Przez około miesiąca nie powinno się także wystawiać skóry na promieniowanie słoneczne – m.in.. z tego powodu zabiegi laserowe polecane są w zimie i wczesną wiosną, kiedy zmiany redukują się szybciej i łatwiej.

Dzięki terapii, założenie spódniczki i odsłonięcie nóg latem nie bedzie stanowiło problemu. Co więcej, nie będziemy też narażeni na ewentualne powikłania.

Dystrybutorem laserów Nd:YAG w Polsce jest firma Shar-Pol.

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ

ZADBAJ O OBJĘTOŚĆ Z KOSMETYKAMI STAPIZ

Szukasz produktów, które pomogą Ci utrzymać dużą objętość włosów na dłuższy czas bez efektu obciążenia? Sprawdź te kosmetyki STAPIZ. Dzięki…
CZYTAJ

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie. Bez…
CZYTAJ

Kiedy ból zębów sprawia, że odmawiasz sobie letnich przyjemności..

Lato od razu przywodzi na myśl wakacje, lody i chłodne napoje. Niestety, nie każdy może cieszyć się swobodnie tymi przyjemnościami.…
CZYTAJ

Antyoksydacja, poprawa kolorytu skóry i demakijaż Co warto wiedzieć o kwasie ferulowym?

Kwas ferulowy to król multifunkcjonalności. Działa antyoksydacyjnie, przeciwstarzeniowo, świetnie wpływa na koloryt cery i wspiera działanie kremów z SPF. Latem…
CZYTAJ

Puszcza Białowieska bliska sercom Polaków. Wyniki ogólnopolskiego badania opinii publicznej

Zdecydowana większość Polaków zna i docenia wartość Puszczy Białowieskiej – wynika z ogólnopolskiego badania opinii publicznej przeprowadzonego przez firmę Quantify…
CZYTAJ

Regeneracja i intensywne nawilżenie Jak skutecznie przygotować włosy do lata?

Nawilżenie i dogłębna regeneracja to priorytet pielęgnacji włosów przed latem. Specjaliści podpowiadają, że drogą do osiągnięcia efektu zachwycających, lśniących pasm…
CZYTAJ

Ile lodów tygodniowo może jeść przedszkolak? Czy codzienne jedzenie lodów to coś złego?

Na pytania odpowiada ekspert Damian Dziewiałtowski, dietetyk Grupy LUX MED: Lody dla przedszkolaka – ile to bezpieczna porcja? Lody to…
CZYTAJ

Zdrowe dziąsła, zdrowy organizm: dlaczego przyzębie jest takie ważne?

Krwawiące dziąsła to nie błahostka – mogą być oznaką poważnej choroby przyzębia, która wpływa na zdrowie całego organizmu. W Polsce…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to…
CZYTAJ

Otyłość to choroba, nie wybór. Jak leczyć bez oceniania i uprzedzeń?

Otyłość to przewlekła choroba, a nie efekt braku silnej woli. Pomimo rosnącej…
CZYTAJ