Oskar Bachoń – BRODACZE



Era prawdziwych mężczyzn, Wikingów podbijających świat, wraca w XXI wieku w postaci brody. Na wymuskanych, metroseksualnych męskich twarzyczkach pojawił się obfity zarost, który nawet z tak groźnego faceta jak Majami w “Pitbullu”, uczyni budzącego czułość misia. Brody noszą obecnie wszyscy aktorzy, celebryci, sportowcy. Brad Pitt, Michael Phelps, Piotr Stramowski. Drwale są wszędzie.

Cała rzecz w tym, z mojego fryzjerskiego punktu widzenia, że o brodę trzeba dbać. Inaczej poinformuje ona cały świat o tym, co właśnie jedliśmy, o świeżo umytych zębach czy pochłoniętych chipsach. Poza tym, w przypadku brody staranność jej utrzymania wyznacza tę delikatną granicę między wyglądaniem jak gotowe do pożarcia ciacho a bezdomny menel w obszczanych spodniach. Innymi słowy, broda jest wymagająca.

Ale też niesamowita. Z nią jest tak jak z odciskami palców: nie ma dwóch facetów o takiej samej brodzie. Bo zarost rośnie i układa się u każdego inaczej. Zdarza się, że kolorystycznie ma fantazje. Cały facet w szatynowej otoczce a na brodzie rudawe wykwity.

Psychologicznie patrząc, zapuszczenie brody przez faceta jest lekcją poznania się. Bo jej właściciel musi po prostu poznać charakter swojego zarostu, żeby go skutecznie okiełznać. No i zobaczyć, czy dodaje mu ona atrakcyjności, czy nie. Test na to jest prosty: wyobraź sobie facetkę, która ci się mega podoba. I stań przed lustrem z wystylizowanym drwalem na twarzy.

Czy chciałbyś, żeby cię takiego spotkała przypadkiem w centrum handlowym? Jeśli tak, to znaczy, że dobrze się czujesz ze swoją brodą i  pozostaje Ci tylko ją pielęgnować. Jeśli nie, to pokombinuj z jej kształtem. Czasem niewielkie zmiany zdecydowanie wpływają na odbiór całości. Życzliwa koleżanka w stylu cioci-dobra-rada mile widziana. No i może na początku fachowy fryzjer, który nauczy, jak osiągać efekt brodatego Ryana Gosslinga.



Druga sprawa to golarka czy trymer. To tak jak z prezerwatywą. Nie można oszczędzać na jakości, bo koszty złej inwestycji mogą mieć opłakane skutki. Kup naprawdę tę z górnej półki. Wszak stanie się ona twoją najbliższą towarzyszką każdego dnia. Podobnie z kosmetykami.

Nie można tej drugiej fryzury na naszej głowie traktować zwykłym mydłem czy szamponem. Zainwestuj w specjalne kosmetyki. Powoli pojawiają się w polskich sklepach, za to ci ich dostatek w tych internetowych. Broda musi być odpowiednio myta i natłuszczana, taka, żeby miało się ją ochotę pogłaskać i do niej przytulić. Wtedy stanie się wabikiem.

No i czesanie. Tu co brodacz, to inna szkoła. Niektórzy wolą grzebień. Inni – szczotkę. Nie ma to znaczenia. Znaczenie ma to, by ją czesać. Żeby usunąć kurz i resztki jedzenia. Żeby natłuścić cały włos. Żeby pozwolić, by powietrze dotarło do skóry.

Trzecia sprawa to konsekwencja. O brodę trzeba dbać codziennie. Nie ma bata. Przycinać. Dyscyplinować pojedyncze włoski. Tu nie ma przeproś. Nawet najlepiej obcięte włosy, gdy są nieumyte, po prostu źle wyglądają. Nawet najlepsza broda, zostawiona w samopas, doda nam lat i elementów odstraszających laski.

Jednym słowem. Broda jest ekstra. Jeśli nauczymy się o nią ekstra dbać.

Informacje o ekspercie:

OSKAR BACHOŃ

Żeby przekonać się, jak barwną jest postacią, wystarczy na niego spojrzeć.

Ale to wcale nie wygląd, a wyjątkowy charakter najbardziej wyróżnia Oskara Bachonia spośród znanych stylistów fryzur i wizażystów w Polsce.

Szczery do bólu, rubasznie dowcipny, piekielnie zdolny i diabelsko inteligentny, mistrzowsko balansuje na granicy pruderii, komentując aktualne zjawiska i trendy we fryzjerstwie i makijażu.

Oskar Bachoń to człowiek instytucja. Jak sam o sobie mówi – profesjonalista i artysta. Jego rad w kwestiach wizerunku słucha wierne grono klientek w Krakowie (na strzyżenie u Bachonia trzeba czekać miesiącami).

Prowadzi blog (www.oskarbachon.pl/blog), dzieli się także swoją wiedzą jako ekspert w mediach.

Profesor Andrzej Bochenek nie promuje żadnych leków ani suplementów – ostrzega przed oszustwem!

W trosce o zdrowie pacjentów oraz w odpowiedzi na liczne sygnały dotyczące nieuczciwego wykorzystywania wizerunku profesora Andrzeja Bochenka, kardiochirurg z…
CZYTAJ

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu. Warto jednak pamiętać, że ekspozycja na promieniowanie UV…
CZYTAJ

Nawilżenie, fotoprotekcja i wyrównanie kolorytu skóry-Co spakować do wakacyjnej kosmetyczki?

Lipiec to synonim wakacji i wyjątkowej, letniej atmosfery… zwiastun podróży, chwil na plaży i wśród malowniczych górskich szczytów. To już za…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i słodkim smakiem dzieciństwa. Jednak owoce jagodowe to coś…
CZYTAJ

Higienistka stomatologiczna ostrzega: pomijanie wieczornego mycia zębów z aparatem ortodontycznym to poważny błąd!

Decyzja o podjęciu leczenia ortodontycznego to ważny krok w kierunku osiągnięcia wymarzonego, zdrowego uśmiechu. Jednak wraz z założeniem aparatu pojawiają…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co trzeci dorosły Polak. Choć często bagatelizujemy brak snu,…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia - zwłaszcza dla osób…
CZYTAJ

E-papierosy pod lupą dentysty: co dzieje się w jamie ustnej po vapowaniu?

Używanie e-papierosów zdobyło w ostatnich latach ogromną popularność, jako alternatywa dla tradycyjnego palenia tytoniu. Choć początkowo uważano je za mniej…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Profesor Andrzej Bochenek nie promuje żadnych leków ani suplementów – ostrzega przed oszustwem!

W trosce o zdrowie pacjentów oraz w odpowiedzi na liczne sygnały dotyczące…
CZYTAJ

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu.…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić…
CZYTAJ