Nuty zapachowe, czyli z czego składają się perfumy?



Szukasz nowych perfum i właśnie testujesz kolejne zapachy? Przekonaj się zatem z jakich nut składają się perfumy. Dzięki temu będziesz mogła lepiej przetestować wybrane zapachy oraz świadomie zgłębiać następujące po sobie akordy. W ten sposób z pewnością wybierzesz perfumy, które będą do ciebie pasować jak ulał.

 

Proces powstawania perfum to trudna sztuka. Odpowiedni dobór poszczególnych komponentów decyduje nie tylko o finalnym zapachu, ale również o sposobie w jaki uwalnia się on z naszej skóry oraz o trwałości specyfiku. Bardzo ważne jest bowiem właściwe dobranie następujących po sobie nut zapachowych.

Wyczuwając swoje własne perfumy, z pewnością zwróciłaś uwagę, że ich zapach zmienia się wraz z upływem kolejnych godzin. Nie oznacza to wcale, że coś jest z zapachem nie tak – wręcz przeciwnie – perfumy stopniowo uwalniają swoje kolejne nuty zapachowe. Dlatego właśnie specjaliści ze świata perfum radzą, aby nie testować perfum na blotterach, tylko aplikować je na skórę. Jedynie w ten sposób możesz się przekonać, jak zapach prezentuje się naprawdę. Zanim zaczniesz testować nowe perfumy, przekonaj się z jakich nut składają się perfumy.

 

Nuta głowy

To pierwsze aromaty, jakie rejestruje nasz zmysł powonienia zaraz po rozpyleniu perfum. Jest to zazwyczaj dość intensywna woń, ponieważ stanowi pierwszy „haczyk”, który ma nas przekonać do tego zapachu. Nuty głowy są ulotne i pozostają wyczuwalne na skórze jedynie przez 15-30 minut. Zazwyczaj składają się na nie słodkie i owocowe zapachy, które mają wywołać pozytywne skojarzenia oraz nadać całej kompozycji lekkości.

grupa-perfum-kwiatowo-orientalnych-1

Nuta serca

Środkową nutę w kompozycji perfum stanowi nuta serca. Dochodzi ona do głosu mniej więcej po pół godzinie. Zmiana ta zazwyczaj następuje delikatnie i stopniowo, ponieważ w nucie serca stosuje się podobne aromaty, jak w nucie głowy. Są one jednak wzbogacone i utrwalone, przez co nuta ta jest wyrazistsza.

Nuta serca jest takim swoistym łącznikiem, pomiędzy dwoma pozostałymi nutami i w jej ostatnich akordach wprawny nos jest w stanie wyczuć to, co przyniesie z sobą kolejna. Nuta serca utrzymuje się najczęściej około 2 godzin, a tworzą ją bardziej wyrafinowane kompozycje np. kwiatowo-drzewne lub kwiatowo-orientalne, jak w Armani Code damskie.



Nuta bazy

Ostatnia nuta to właściwy zapach perfum. Utrzymuje się ona na skórze najdłużej i ma najbardziej złożoną kompozycję. W nucie głowy stosuje się esencje utrwalające zapach np. drzewne, ambrowe czy piżmowe. Same w sobie nie mają intensywnej woni, jednak służą wzmocnieniu kompozycji oraz wyższych warstw zapachu. To baza właśnie decyduje o tym, jak trwałe są perfumy i może być wyczuwalna nawet przez kilkanaście godzin.

grupa-perfum-kwiatowo-orientalnych-2

Dlaczego kolejne nuty pojawiają się stopniowo?

Każda nuta zapachowa powstaje w oparciu o inne składniki, a te różnią się czasem utleniania. To właśnie dlatego część aromatów dochodzi do głosu na początku, a kolejne pojawiają się dopiero z czasem. Jako pierwszy po zaaplikowaniu na skórę utlenia się alkohol i to on jest nośnikiem najsilniejszej woni. Utrwalaczem nut bazowych jest często piżmo i to właśnie dzięki niemu aromat bazy zapachu dochodzi do głosu na samym końcu.

Profesor Andrzej Bochenek nie promuje żadnych leków ani suplementów – ostrzega przed oszustwem!

W trosce o zdrowie pacjentów oraz w odpowiedzi na liczne sygnały dotyczące nieuczciwego wykorzystywania wizerunku profesora Andrzeja Bochenka, kardiochirurg z…
CZYTAJ

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu. Warto jednak pamiętać, że ekspozycja na promieniowanie UV…
CZYTAJ

Nawilżenie, fotoprotekcja i wyrównanie kolorytu skóry-Co spakować do wakacyjnej kosmetyczki?

Lipiec to synonim wakacji i wyjątkowej, letniej atmosfery… zwiastun podróży, chwil na plaży i wśród malowniczych górskich szczytów. To już za…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i słodkim smakiem dzieciństwa. Jednak owoce jagodowe to coś…
CZYTAJ

Higienistka stomatologiczna ostrzega: pomijanie wieczornego mycia zębów z aparatem ortodontycznym to poważny błąd!

Decyzja o podjęciu leczenia ortodontycznego to ważny krok w kierunku osiągnięcia wymarzonego, zdrowego uśmiechu. Jednak wraz z założeniem aparatu pojawiają…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co trzeci dorosły Polak. Choć często bagatelizujemy brak snu,…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia - zwłaszcza dla osób…
CZYTAJ

E-papierosy pod lupą dentysty: co dzieje się w jamie ustnej po vapowaniu?

Używanie e-papierosów zdobyło w ostatnich latach ogromną popularność, jako alternatywa dla tradycyjnego palenia tytoniu. Choć początkowo uważano je za mniej…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Profesor Andrzej Bochenek nie promuje żadnych leków ani suplementów – ostrzega przed oszustwem!

W trosce o zdrowie pacjentów oraz w odpowiedzi na liczne sygnały dotyczące…
CZYTAJ

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu.…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić…
CZYTAJ