Nuty zapachowe, czyli z czego składają się perfumy?



Szukasz nowych perfum i właśnie testujesz kolejne zapachy? Przekonaj się zatem z jakich nut składają się perfumy. Dzięki temu będziesz mogła lepiej przetestować wybrane zapachy oraz świadomie zgłębiać następujące po sobie akordy. W ten sposób z pewnością wybierzesz perfumy, które będą do ciebie pasować jak ulał.

 

Proces powstawania perfum to trudna sztuka. Odpowiedni dobór poszczególnych komponentów decyduje nie tylko o finalnym zapachu, ale również o sposobie w jaki uwalnia się on z naszej skóry oraz o trwałości specyfiku. Bardzo ważne jest bowiem właściwe dobranie następujących po sobie nut zapachowych.

Wyczuwając swoje własne perfumy, z pewnością zwróciłaś uwagę, że ich zapach zmienia się wraz z upływem kolejnych godzin. Nie oznacza to wcale, że coś jest z zapachem nie tak – wręcz przeciwnie – perfumy stopniowo uwalniają swoje kolejne nuty zapachowe. Dlatego właśnie specjaliści ze świata perfum radzą, aby nie testować perfum na blotterach, tylko aplikować je na skórę. Jedynie w ten sposób możesz się przekonać, jak zapach prezentuje się naprawdę. Zanim zaczniesz testować nowe perfumy, przekonaj się z jakich nut składają się perfumy.

 

Nuta głowy

To pierwsze aromaty, jakie rejestruje nasz zmysł powonienia zaraz po rozpyleniu perfum. Jest to zazwyczaj dość intensywna woń, ponieważ stanowi pierwszy „haczyk”, który ma nas przekonać do tego zapachu. Nuty głowy są ulotne i pozostają wyczuwalne na skórze jedynie przez 15-30 minut. Zazwyczaj składają się na nie słodkie i owocowe zapachy, które mają wywołać pozytywne skojarzenia oraz nadać całej kompozycji lekkości.

grupa-perfum-kwiatowo-orientalnych-1

Nuta serca

Środkową nutę w kompozycji perfum stanowi nuta serca. Dochodzi ona do głosu mniej więcej po pół godzinie. Zmiana ta zazwyczaj następuje delikatnie i stopniowo, ponieważ w nucie serca stosuje się podobne aromaty, jak w nucie głowy. Są one jednak wzbogacone i utrwalone, przez co nuta ta jest wyrazistsza.

Nuta serca jest takim swoistym łącznikiem, pomiędzy dwoma pozostałymi nutami i w jej ostatnich akordach wprawny nos jest w stanie wyczuć to, co przyniesie z sobą kolejna. Nuta serca utrzymuje się najczęściej około 2 godzin, a tworzą ją bardziej wyrafinowane kompozycje np. kwiatowo-drzewne lub kwiatowo-orientalne, jak w Armani Code damskie.



Nuta bazy

Ostatnia nuta to właściwy zapach perfum. Utrzymuje się ona na skórze najdłużej i ma najbardziej złożoną kompozycję. W nucie głowy stosuje się esencje utrwalające zapach np. drzewne, ambrowe czy piżmowe. Same w sobie nie mają intensywnej woni, jednak służą wzmocnieniu kompozycji oraz wyższych warstw zapachu. To baza właśnie decyduje o tym, jak trwałe są perfumy i może być wyczuwalna nawet przez kilkanaście godzin.

grupa-perfum-kwiatowo-orientalnych-2

Dlaczego kolejne nuty pojawiają się stopniowo?

Każda nuta zapachowa powstaje w oparciu o inne składniki, a te różnią się czasem utleniania. To właśnie dlatego część aromatów dochodzi do głosu na początku, a kolejne pojawiają się dopiero z czasem. Jako pierwszy po zaaplikowaniu na skórę utlenia się alkohol i to on jest nośnikiem najsilniejszej woni. Utrwalaczem nut bazowych jest często piżmo i to właśnie dzięki niemu aromat bazy zapachu dochodzi do głosu na samym końcu.

Kiedy ból zębów sprawia, że odmawiasz sobie letnich przyjemności..

Lato od razu przywodzi na myśl wakacje, lody i chłodne napoje. Niestety, nie każdy może cieszyć się swobodnie tymi przyjemnościami.…
CZYTAJ

Antyoksydacja, poprawa kolorytu skóry i demakijaż Co warto wiedzieć o kwasie ferulowym?

Kwas ferulowy to król multifunkcjonalności. Działa antyoksydacyjnie, przeciwstarzeniowo, świetnie wpływa na koloryt cery i wspiera działanie kremów z SPF. Latem…
CZYTAJ

Puszcza Białowieska bliska sercom Polaków. Wyniki ogólnopolskiego badania opinii publicznej

Zdecydowana większość Polaków zna i docenia wartość Puszczy Białowieskiej – wynika z ogólnopolskiego badania opinii publicznej przeprowadzonego przez firmę Quantify…
CZYTAJ

Regeneracja i intensywne nawilżenie Jak skutecznie przygotować włosy do lata?

Nawilżenie i dogłębna regeneracja to priorytet pielęgnacji włosów przed latem. Specjaliści podpowiadają, że drogą do osiągnięcia efektu zachwycających, lśniących pasm…
CZYTAJ

Ile lodów tygodniowo może jeść przedszkolak? Czy codzienne jedzenie lodów to coś złego?

Na pytania odpowiada ekspert Damian Dziewiałtowski, dietetyk Grupy LUX MED: Lody dla przedszkolaka – ile to bezpieczna porcja? Lody to…
CZYTAJ

Zdrowe dziąsła, zdrowy organizm: dlaczego przyzębie jest takie ważne?

Krwawiące dziąsła to nie błahostka – mogą być oznaką poważnej choroby przyzębia, która wpływa na zdrowie całego organizmu. W Polsce…
CZYTAJ

Otyłość to choroba, nie wybór. Jak leczyć bez oceniania i uprzedzeń?

Otyłość to przewlekła choroba, a nie efekt braku silnej woli. Pomimo rosnącej świadomości społecznej, osoby chorujące na otyłość nadal spotykają…
CZYTAJ

Ile naprawdę kosztuje produkcja żywności? Think tank Żywność dla Przyszłości podsumowuje koszty środowiskowe i zdrowotne w nowym raporcie

Według danych FAO za rok 2023, globalna wartość ukrytych kosztów zdrowotnych i środowiskowych systemów rolno-spożywczych wynosi ok. 12,7 biliona dolarów,…
CZYTAJ

Dzień Walki z Pustynnieniem i Suszą – Polska nadal w cieniu suszy

17 czerwca obchodzimy Dzień Walki z Pustynnieniem i Suszą – święto ustanowione przez ONZ, które ma przypominać o narastającym problemie…
CZYTAJ

Higiena jamy ustnej podczas leczenia nowotworu jamy ustnej

Rozpoznanie nowotworu jamy ustnej to ogromne wyzwanie dla chorego – zarówno emocjonalne, jak i fizyczne. Każdego roku ponad 4 tysiące…
CZYTAJ

Przystosowanie miast do zmian klimatu – Nowe regulacje dotyczące Miejskich Planów Adaptacji

Zmiany klimatu to jedno z największych wyzwań współczesnego świata, w tym także Polski. Z analiz Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego…
CZYTAJ

Mikroflora w jamie ustnej – mały ekosystem, wielkie znaczenie

Kiedy myślimy o mikroflorze, zwykle mamy na myśli jelita. Tymczasem równie złożony i ważny ekosystem mikroorganizmów funkcjonuje w naszej jamie…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Otyłość to choroba, nie wybór. Jak leczyć bez oceniania i uprzedzeń?

Otyłość to przewlekła choroba, a nie efekt braku silnej woli. Pomimo rosnącej…
CZYTAJ

29 maja to Światowy Dzień Układu Pokarmowego. Niestety, o mikrobiocie nadal wiemy zbyt mało

Z okazji Światowego Dnia Układu Pokarmowego eksperci zwracają uwagę na kluczową rolę…
CZYTAJ

Koniec z bólem i dyskomfortem: laserowe leczenie żylaków to Twoje rozwiązanie!

Żylaki to powszechny problem, który dotyka coraz więcej osób. Niezależnie od tego,…
CZYTAJ

Światowy Dzień Tarczycy: Niedoczynność i nadczynność tarczycy – co musisz wiedzieć?

Z okazji Światowego Dnia Tarczycy lek. Claude Mawa, specjalista medycyny rodzinnej Grupy…
CZYTAJ

Nadwaga a zdrowie: 4 nieoczywiste schorzenia związane z otyłością, które warto znać

22 maja przypada Europejski Dzień Walki z Otyłością. Z tej okazji warto…
CZYTAJ