Nuty zapachowe, czyli z czego składają się perfumy?



Szukasz nowych perfum i właśnie testujesz kolejne zapachy? Przekonaj się zatem z jakich nut składają się perfumy. Dzięki temu będziesz mogła lepiej przetestować wybrane zapachy oraz świadomie zgłębiać następujące po sobie akordy. W ten sposób z pewnością wybierzesz perfumy, które będą do ciebie pasować jak ulał.

 

Proces powstawania perfum to trudna sztuka. Odpowiedni dobór poszczególnych komponentów decyduje nie tylko o finalnym zapachu, ale również o sposobie w jaki uwalnia się on z naszej skóry oraz o trwałości specyfiku. Bardzo ważne jest bowiem właściwe dobranie następujących po sobie nut zapachowych.

Wyczuwając swoje własne perfumy, z pewnością zwróciłaś uwagę, że ich zapach zmienia się wraz z upływem kolejnych godzin. Nie oznacza to wcale, że coś jest z zapachem nie tak – wręcz przeciwnie – perfumy stopniowo uwalniają swoje kolejne nuty zapachowe. Dlatego właśnie specjaliści ze świata perfum radzą, aby nie testować perfum na blotterach, tylko aplikować je na skórę. Jedynie w ten sposób możesz się przekonać, jak zapach prezentuje się naprawdę. Zanim zaczniesz testować nowe perfumy, przekonaj się z jakich nut składają się perfumy.

 

Nuta głowy

To pierwsze aromaty, jakie rejestruje nasz zmysł powonienia zaraz po rozpyleniu perfum. Jest to zazwyczaj dość intensywna woń, ponieważ stanowi pierwszy „haczyk”, który ma nas przekonać do tego zapachu. Nuty głowy są ulotne i pozostają wyczuwalne na skórze jedynie przez 15-30 minut. Zazwyczaj składają się na nie słodkie i owocowe zapachy, które mają wywołać pozytywne skojarzenia oraz nadać całej kompozycji lekkości.

grupa-perfum-kwiatowo-orientalnych-1

Nuta serca

Środkową nutę w kompozycji perfum stanowi nuta serca. Dochodzi ona do głosu mniej więcej po pół godzinie. Zmiana ta zazwyczaj następuje delikatnie i stopniowo, ponieważ w nucie serca stosuje się podobne aromaty, jak w nucie głowy. Są one jednak wzbogacone i utrwalone, przez co nuta ta jest wyrazistsza.

Nuta serca jest takim swoistym łącznikiem, pomiędzy dwoma pozostałymi nutami i w jej ostatnich akordach wprawny nos jest w stanie wyczuć to, co przyniesie z sobą kolejna. Nuta serca utrzymuje się najczęściej około 2 godzin, a tworzą ją bardziej wyrafinowane kompozycje np. kwiatowo-drzewne lub kwiatowo-orientalne, jak w Armani Code damskie.



Nuta bazy

Ostatnia nuta to właściwy zapach perfum. Utrzymuje się ona na skórze najdłużej i ma najbardziej złożoną kompozycję. W nucie głowy stosuje się esencje utrwalające zapach np. drzewne, ambrowe czy piżmowe. Same w sobie nie mają intensywnej woni, jednak służą wzmocnieniu kompozycji oraz wyższych warstw zapachu. To baza właśnie decyduje o tym, jak trwałe są perfumy i może być wyczuwalna nawet przez kilkanaście godzin.

grupa-perfum-kwiatowo-orientalnych-2

Dlaczego kolejne nuty pojawiają się stopniowo?

Każda nuta zapachowa powstaje w oparciu o inne składniki, a te różnią się czasem utleniania. To właśnie dlatego część aromatów dochodzi do głosu na początku, a kolejne pojawiają się dopiero z czasem. Jako pierwszy po zaaplikowaniu na skórę utlenia się alkohol i to on jest nośnikiem najsilniejszej woni. Utrwalaczem nut bazowych jest często piżmo i to właśnie dzięki niemu aromat bazy zapachu dochodzi do głosu na samym końcu.

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane do społeczeństwa oraz specjalistów medycznych, propagujących wiedzę na temat…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce. Częstotliwość występowania niewydolności żylnej jest wyższa niż cukrzycy…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale także na…
CZYTAJ

Relacja ze spotkania prasowego, 5 edycji kampanii #lubiesiebie, z udziałem znanych ambasadorek.

W warszawskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino odbyło się spotkanie prasowe dedykowane 5. edycji kampanii #lubiesiebie, której inicjatorem jest dr…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne życie. Jednak, by tak się stało, niezbędne wręcz…
CZYTAJ

Retinoidy i witaminy w beauty-planie 3 kluczowe potrzeby skóry

Schyłek roku to czas podsumowań i ustalania beauty-planów. Jesień jest królową zmian. To właśnie teraz najuważniej obserwujemy stan skóry i…
CZYTAJ

Rola mikrobiomu i diety w utrzymaniu zdrowych jelit

Mikroorganizmy zamieszkują zarówno środowisko zewnętrzne, jak i wnętrze ludzkiego organizmu. Ich zespoły tworzą mikrobioty, które zasiedlają różne obszary ciała, jak…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz częściej pada jedno hasło – Movember. To międzynarodowa…
CZYTAJ

Jakość powietrza w Polsce uzależniona jest nie tylko od działalności człowieka

Jakość powietrza w Europie znacznie się poprawiła w ciągu ostatnich dziesięcioleci, ale zanieczyszczone powietrze nadal stanowi największe zagrożenie dla zdrowia…
CZYTAJ

Jak wybierać odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji stref intymnych?

Zdrowie intymne zaczyna się od odpowiedniej pielęgnacji i świadomego wyboru kosmetyków. Choć często skupiamy się na codziennym oczyszczaniu, pielęgnacja delikatnych…
CZYTAJ

5 listopada 39 lat temu przeprowadzono pierwszy udany przeszczep serca – wspomnienia prof. A. Bochenka

To było 39 lat temu, 5 listopada - Serce zostało wycięte, a w klatce piersiowej pojawiła się ogromna, pusta przestrzeń,…
CZYTAJ

Co to jest innowacyjna rehabilitacja neurologiczna i dlaczego jest tak ważna?

Rehabilitacja neurologiczna odgrywa kluczową rolę w procesie próby powrotu do zdrowia i maksymalnego przywrócenia utraconych funkcji u pacjentów ze schorzeniami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce.…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz…
CZYTAJ