Naturalne sposoby na piękne i czyste włosy



Wszystkie marzymy o pięknych, błyszczących, gładkich, zdrowych włosach – takich, jakie mają modelki w reklamach. Niestety, rzeczywistość bywa okrutna. Niekorzystne czynniki atmosferyczne, przetłuszczanie, farbowanie, modelowanie – wszystko to sprawia, że stan naszych włosów pozostawia wiele do życzenia. Jak sobie z tym radzić?

 

Chemia szkodzi

Wielkie koncerny kosmetyczne prześcigają się we wprowadzaniu na rynek kosmetyków do włosów. Wystarczy spojrzeć na półki: znajdują się na nich całe rzędy przeróżnych szamponów, odżywek, pianek i olejków. Wszystko to, aby nasze włosy lśniły czystością i pięknem. Czy to działa? Nie do końca. Aby się o tym przekonać, wystarczy spojrzeć w lustro. Im więcej składników chemicznych, tym większe prawdopodobieństwo, że zamiast pomóc, możemy sobie zaszkodzić. Niektóre związki są bowiem bardzo niebezpieczne.

 

Sodium Laureth Sulfate

Czyli w skrócie SLS to popularny składnik, znajdujący się w większości detergentów, w tym szamponów do włosów. Przyjrzyjmy mu się bliżej. Definicja mówi, że Sodium Laureth Sulfate jest „substancją powierzchniowo czynną, składającą się z niepolarnego łańcucha węglowodorowego, mogącą zakotwiczyć się w tłuszczu”, dzięki czemu umożliwia ona usunięcie tłustych substancji z powierzchni skóry, a co za tym idzie – idealnie wkomponowuje się w mydła czy szampony.

Już samo to brzmi groźnie, prawda? Wprawdzie obecnie modne jest krytykowanie wszystkich i wszystkiego oraz doszukiwanie się dziury w całym, zarzuty dotyczące SLS nie są zupełnie bezpodstawne. Istnieje bowiem bardzo wiele specjalistycznych publikacji, dowodzących negatywnego wpływu tego specyfiku na skórę – od zaczerwienienia, poprzez obrzęk i zapalenie, na łuszczeniu kończąc. Warto mieć również na uwadze, że siarczan sodowo-lauretowy może przenikać przez skórę, działa silniej w wysokiej temperaturze oraz jest jedną z najczęstszych dolegliwości skórnych u dzieci.



Zaufajmy naturze

Chociaż brak jest jednoznacznych dowodów, świadczących o tym, że SLS jest rakotwórczy, już sam fakt, że obecność tego związku można wykryć na ciele nawet po pięciu dniach od użycia kosmetyków go zawierających, jest niepokojący. Chemia w codziennym życiu otacza nas z każdej strony, co na pewno nie jest obojętne dla naszego organizmu. Warto więc spróbować zminimalizować jej ilość.

Jak? Na przykład używając naturalnych kosmetyków. Wystarczy spojrzeć na dobroczynne działanie ziół: wyciąg z łopianu wzmacnia cebulki włosowe i odżywia skórę głowy. Podobne efekty daje stosowanie uralskiej lukrecji czy syberyjskiego kachimu. Z kolei olejek toskańskiej oliwy odżywia i nawilża włosy, zaś dziegieć brzozowy usuwa nadmiar sebum, dzięki czemu działa przeciwłupieżowo.

Cykl życia włosa można przedłużyć dzięki używaniu propolisu, czyli balsamu pszczelego. Antyseptycznie natomiast działają liście gorczycy, które ponadto normalizują hydro-lipidowy balans skóry głowy oraz poprawiają wymianę materii.

Szampony dla każdego typu włosów, wolne od niekorzystnych związków chemicznych (w tym wspomnianego już siarczanu sodowo-lauretowego), znaleźć można na stronach z kosmetykami naturalnymi, takich jak triny.pl.

Regularne stosowanie preparatów na bazie naturalnych składników skutkuje znaczną poprawą włosów, które staną się piękne, lekkie i błyszczące, czyli dokładnie takie, na jakich nam zależy.

Instrukcja obsługi malkontenta – jak nie dać się jesienno-zimowej chandrze

Spadek energii, obniżony nastrój, senność – to tylko kilka charakterystycznych objawów, które często pojawiają się na przełomie jesieni i zimy.…
CZYTAJ

Nie daj się zimie – zatroszcz się o dłonie 
z nowym kremem do rąk z serii Epoch od Nu Skin®

Zima to trudny czas dla naszych dłoni. Mróz, wiatr, różnice temperatur i suche powietrze w ogrzewanych pomieszczeniach powodują, że skóra…
CZYTAJ

OnlyBio otworzyła strefę fryzjerską w Be Happy Museum w Warszawie 
i Krakowie

Gdzie marzenia stają się rzeczywistością? Gdzie możemy poczuć się jak w świecie szczęścia i iluzji? Na kulturalnej mapie Warszawy i…
CZYTAJ

Nagłe Zatrzymanie Krążenia – śmiertelne niebezpieczeństwo. Jakie mogą być przyczyny? Kto jest narażony? Jak działać w krytycznej chwili?

Szacuje się, że każdego dnia w Polsce aż 90 osób traci życie z powodu nagłego zatrzymania krążenia (NZK). Na temat…
CZYTAJ

Mapa do lepszej przyszłości

Jak grupa rodziców tworzy system wsparcia dla ukraińskich dzieci z niepełnosprawnościami i ich bliskich, pomagając im odnaleźć się w Polsce.…
CZYTAJ

Niedobory witamin i minerałów

Czy odpowiednio dużo przebywałeś na słońcu? Czy wystarczająco korzystałeś z dobrodziejstw sezonowych warzyw i owoców? Słońce stymuluje produkcję witaminy D,…
CZYTAJ

Czy można pozbyć się blizny? Rodzaje blizn i sposoby ich leczenia

Blizny są powszechnym problemem skórnym, który będąc defektem wizualnym może wpływać na poczucie pewności siebie, ale często także wiązać się…
CZYTAJ

Rehabilitacja onkologiczna – istotny etap powrotu do zdrowia

Leczenie nowotworowe niesie ze sobą znaczne obciążenia dla organizmu pacjenta, porównywalne do intensywnego wysiłku fizycznego, towarzyszącego maratonowi. Proces terapeutyczny jest…
CZYTAJ

Ponad 60% Polek nie monitoruje swojego cyklu menstruacyjnego. Co to oznacza dla ich zdrowia?

– Aż 40% polskich kobiet nie zna dokładnej daty rozpoczęcia ostatniej miesiączki, a 63% w ogóle nie monitoruje swojego cyklu…
CZYTAJ

Na co zwrócić uwagę przy wyborze metody spowalniania progresji krótkowzroczności u dzieci?

Nawet połowa światowej populacji do 2050 roku będzie zmagała się z krótkowzrocznością – wadą wzroku, która w skrajnych przypadkach może…
CZYTAJ

Proteiny i wysoka jakość odżywcza. Specyfika suplementów diety

Dwie trzecie młodych Polaków uznaje swoje nawyki żywieniowe za zdrowe, a jednocześnie tylko co czwarty Polak odżywia się zgodnie z…
CZYTAJ

Rozmowa z Dr Franciszkiem Strzałkowskim, założycielem Kliniki Strzałkowski

DR FRANCISZEK STRZAŁKOWSKI - po powrocie z zagranicy 5 lat temu , założył Klinikę Strzałkowski. Lekarz medycyny estetycznej, anestezjolog, członek…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Instrukcja obsługi malkontenta – jak nie dać się jesienno-zimowej chandrze

Spadek energii, obniżony nastrój, senność – to tylko kilka charakterystycznych objawów, które…
CZYTAJ

Nagłe Zatrzymanie Krążenia – śmiertelne niebezpieczeństwo. Jakie mogą być przyczyny? Kto jest narażony? Jak działać w krytycznej chwili?

Szacuje się, że każdego dnia w Polsce aż 90 osób traci życie…
CZYTAJ

Niedobory witamin i minerałów

Czy odpowiednio dużo przebywałeś na słońcu? Czy wystarczająco korzystałeś z dobrodziejstw sezonowych…
CZYTAJ

Rehabilitacja onkologiczna – istotny etap powrotu do zdrowia

Leczenie nowotworowe niesie ze sobą znaczne obciążenia dla organizmu pacjenta, porównywalne do…
CZYTAJ

Ponad 60% Polek nie monitoruje swojego cyklu menstruacyjnego. Co to oznacza dla ich zdrowia?

– Aż 40% polskich kobiet nie zna dokładnej daty rozpoczęcia ostatniej miesiączki,…
CZYTAJ